; قرص دایمتیکون ؛ و لاغری و غنی شده و آیا قرص دایمتیکون باعث اسهال میشود - فال و خواب
جراحی بینی استخوانی ؛ بدون عمل مردانه و زنانه با عکس طبیعی

جراحی بینی استخوانی ؛ بدون عمل مردانه و زنانه با عکس طبیعی

جراحی بینی استخوانی جراحی بینی استخوانی ؛ بدون عمل مردانه و زنانه با عکس طبیعی همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این مطلب مورد …

زنگ زدن گوش و غیبت و سرطان و کرونا و علت صدای هوا در گوش

زنگ زدن گوش و غیبت و سرطان و کرونا و علت صدای هوا در گوش

زنگ زدن گوش زنگ زدن گوش ؛ و غیبت و سرطان و کرونا و علت صدای هوا در گوش همگی در سایت فال و خواب . …

قرص بیسموت ؛ ایا قرص بیسموت چاق کننده است و بیسموت ساب سیترات و امپرازول

قرص بیسموت ؛ ایا قرص بیسموت چاق کننده است و بیسموت ساب سیترات و امپرازول

قرص بیسموت قرص بیسموت ؛ ایا قرص بیسموت چاق کننده است و بیسموت ساب سیترات و امپرازول همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این …

قرص دایمتیکون

قرص دایمتیکون ؛ و لاغری و غنی شده و آیا قرص دایمتیکون باعث اسهال میشود

قرص دایمتیکون ؛ و لاغری و غنی شده و آیا قرص دایمتیکون باعث اسهال میشود همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این مطلب مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد.

توضیحاتی در مورد قرص دایمتیکون

قرص دایمتیکون یا داروی معروف ضد نفخ مصرف زیادی در همه دنیا  به دلیل بالا بودن احتمال ابتلا به نفخ در همه دنیا دارد, ♥این دارو گازهای روده و شکم را کم کرده و به مرور از بین می برد. در این مقاله شما علاوه بر آشنایی با این دارو با عوامل بوجود آورنده نفخ هم آشنا می شوید. نفخ شکم معضلی است که خیلی افراد از آن شکایت می کنند که این مشکل بیشتر به دلیل عادتهای غلط غذایی بوجود می آید و به راحتی هم قابل درمان است. گازهای موجود در روده عنصر اصلی بروز نفخ هستند. قرص دایمتیکون یا داروی ضد نفخ با متصل شدن به موادی که در لوله گوارش هستند به دفع آنها کمک می کند و از این طریق نفخ را از بین می برد. این دارو به شکل های قرص و قطره وجود دارد.

قرص دایمتیکون چیست

قرص دایمتیکون (Dimethicone) یا داروی ضد نفخ به دفع آسان کمک کرده و به مرور نفخ را از بین می‌برد. سردرد و تهوع از عوارض قرص دایمتیکون است. نوع فعال شده داروی ضد نفخ که با نام سایمتیکون شناخته شده است به شکل قطره هم وجود دارد. گفتنی است از این دارو در ترکیبات دیگری هم استفاده میشود. از آن جمله میتوان قرص و شربت آلومینیوم ام جی اس را نام برد.سایمتیکون یک عامل ضد عفونی کننده خوراکی است که برای کاهش التهاب، ناراحتی و درد ناشی از گاز بیش از حد در معده یا روده استفاده می شود. این ماده، مخلوطی از پلی متیل سیلوکسان و ژل سیلیکونی است. دایمتیکون در سایمتیکون وجود دارد، اما در دایمتیکون هیچ سیلیکونی وجود ندارد. همانطور که اشاره شد دایمتیکون به شکل قرص و قطره ارائه می شود و مصرف آن مخصوصاً برای کودکان لزوماً تحت نظر پزشک باید انجام شود. هر دارو در کنار اثرات‌ مفید خود دارای یک سری اثرات ناخواسته می باشد. اگر چه‌ تمام این اثرات ناخواسته‌ در یک‌ فرد بروز نمی کند اما در صورت‌ بروز هر مشکلی به پزشک‌ خود مراجعه‌ کنید. عوارض‌ جانبی‌ این دارو با آگاهی‌ از آن‌ و مشورت‌ با پزشک‌ قابل‌ پیش‌بینی‌ و قابل‌ رفع‌ می‌باشد. به‌ خاطر داشته‌ باشید که‌ عوارض‌ داروها به‌مراتب‌ کمتر از عوارض‌ عدم‌ مصرف‌ آنها می‌باشد. در مورد دایمتیکون فعال شده مورد خاصی گزارش نشده است

نفخ و یبوست

یبوست یکی از زمینه‌سازهای نفخ است و خود یبوست به دنبال کاهش مصرف فیبر و مایعات بوجود می‌آید. به همین خاطر غذاهای فست فودی که فیبر کمتری دارند مصرفشان نفخ را بوحود می‌آورد. یکی دیگر از دلایل نفخ حساسیت‌های غذایی است که منجر به تولید گاز روده می‌شود. همچنین توصیه‌های کاربردی در زمینه رژیم‌های غذایی و نحوه صحیح غذا خوردن باید رعایت شود از این مواد می‌توان به تند غذا خوردن اشاره کرد. اگر غذا را تند میخورید احتمال اینکه دچار نفخ شوید بیشتر است زیرا هوای بیشتری به معده‌تان وارد می‌کنید. همچنین مصرف بی‌رویه نوشیدنی‌های گازدار هم عامل خوبی برای نفخ هستند. جالب است بدانید که افرادی که معتاد به جویدن آدامس هستند بیشتر به نفخ دچار می‌شوند. لازم به ذکر است که پر خوری هم عامل خوبی برای نفخ است.

قرص دایمتیکون و نفخ

قرص دایمتیکون (Dimethicone) یا داروی ضد نفخ با متصل شدن به موادی که در لوله گوارش هستند به دفع آنها کمک می‌کند و از این طریق نفخ را از بین می‌برد. این دارو به شکل‌های قرص و قطره وجود دارد.دارو را بعد از غذا و هنگام خواب مصرف نمایید. قرصها را خوب بجوید تا اثرات دارو سریعترو کاملتر ظاهر شود. رژیم غذایی مناسب و ورزش جهت پیشگیری از احتباس گاز در معده و روده توصیه می شود. از مصرف داروهایی که باعث افزایش گاز روده می شوند پرهیز کنید. غذا را خوب و آهسته بجوید. برای جلوگیری از قورت دادن هوا از مصرف نوشیدنیهای گاز کزبنیک دار خودداری کنید. قبل از غذا سیگار نکشید. سعی کنید عادات دفع منظم داشته باشید و نیز به طور مرتب ورزش کنید. اگر قبلا به شما رژیم کم نمک، کم قند یا هر گونه رژیم غذایی خاصی تجویز شده است به پزشک خود اطلاع دهید. بزرگسالان باید از مصرف بیش از ۵۰۰ میلی گرم از این دارو در یک شبانه روز خودداری کنند و در اطفال فقط باید مقدار مصرف توسط پزشک معین شود.

نحوه مصرف قرص دایمتیکون

دارو باید به همان میزانی که پزشک تجویز کرده است مصرف شود و این تجویز در افراد مختلف فرق می‌کند. قرص دایمتیکون باید در طی زمانی که گفته شده است به طور صحیح مصرف شود. همچنین بهترین تاثیر این دارو بعد از خوردن غذا و در هر ۸ ساعت مصرف می‌باشد. به طور معمول برای بزرگسالان مقدار ۴۰ میلی‌گرم (۱ میلی‌لیتر از سوسپانسیون) و حداکثر تا ۵۰ میلی‌گرم در روز یا ۲-۱ قرص به صورت چهار بار در یک روز، بعد از غذا و هنگام خواب و یا بر حسب نیاز بیمار مصرف می‌شود. مقدار مصرف دایمتیکون در کودکان براساس شدت بیماری و میزان سطح بدن آن‌ها تعیین می‌شود. توجه: مواردی مانند تهوع و استفراغ شدید، سرگیجه شدید، ناراحتی‌های شنوایی و بینایی و همچنین تغییر رنگ بعضی نقاط پوست، جوش‌های ریز و متورم شدن لب‌ها که نشان دهنده آلرژی به این دارو است را حتما به پزشک اطلاع دهید.

موارد مصرف قرص دایمتیکون

این قرص مصارف زیادی دارد که مهمترین موارد مصرف برای بیماران دیابتی ، سرطان پانکراس ، درمان نفخ معده و نیز درمان نفخ شکم ، اختلال در ترشحات پانکراس ، نارسایی لوزالمعده است

عوارض قرص دایمتیکون

عوارضی که ممکن است با مصرف قرص دایمتیکون رخ دهد در چند گروه قرار میگیرد. گروه اول علایمی مثل سر درد, حالت تهوع, استفراغ, اسهال و اختلال دستگاه گوارش بوجود آمد جای نگرانی نیست, این عوارض از بین می روند و معمولا خیلی کم اتفاق می افتند اما اگر به طور شدید بوجود آمد با پزشکتان مشورت کنید. علایم گروه دوم عوارض مصرف قرص دایمتیکون مانند تهوع و استفراغ شدید, سرگیجه شدید, ناراحتی های شنوایی و بینایی که با کاهش قدرت شنوایی و بینایی همراه است و همچنین تغییر رنگ بعضی نقاط پوست, جوش های ریز و متورم شدن لب ها که نشان دهنده آلرژی به این دارو است را حتما به پزشک اطلاع دهید.و دسته سوم عوارض داروی دایمتیکون که در صورت مشاهده آن حتما باید به اورژانس مراجعه کرد, علایمی مثل غش کردن, تنگی نفس و کاهش سطح هوشیاری است. لازم به ذکر است که گفته شود اگر سابقا به دارو یا خوراکی آلرژی داشته اید باید در مصرف داروی ضد نفخ احتیاط کنید و قبل از مصرف حتما به پزشک اطلاع دهید.

نکاتی در مورد مصرف قرص دایمتیکون

رعایت رژیم غذایی و انجام ورزش مناسب برای جلوگیری از ایجاد گاز و مشکلات ناشی از آن اهمیت دارد. این دارو بهتر است بعد از غذا و هنگام خواب مصرف شود. بیمارانی که دچار نارسایی‌ها بوده و یا بیماری‌های کبدی و کلیوی دارند نباید همزمان از این قرص استفاده کنند. اگر تجویز داروی دایمتیکون در دوره بارداری توسط پزشک صورت گرفت منع مصرف ندارد ولی مصرف باید بر طبق دستور و صلاح دید پزشک باشد. در زمان شیردهی این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود و بهتر است که استفاده نشود. اگر همزمان با این دارو، هر داروی بدون نسخه، گیاهی یا مکمل ویتامینی یا غذایی را مصرف می‌کنید به پزشک یا داروساز اطلاع دهید. اگر مصرف یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن، آن را مصرف نمایید. با این حال اگر در زمان دوز بعدی به یاد آوردید، از مصرف دوز فراموش شده منصرف شده و به رژیم منظم قبلی برگردید. هرگز دوز دارو را دو برابر نکنید. جهت دستیابی به نتایج سریع‌تر و کامل‌تر، ‌قرص‌ها را کاملاً بجوید. مصرف این دارو در کولیک نوزادان توصیه نمی شود.

مشخصات قرص دایمتیکون

طبقه بندی فارماکولوژیک: مشتق متیل سیلوکسان. طبقه‌‌ بندی درمانی: ضد نفخ. طبقه‌ بندی مصرف در بارداری: رده C فارماکوکینتیک دفع: به صورت تغییرنیافته از طریق مدفوع می شود.

تداخل دارویی با قرص دایمتیکون

به دلیل ارتباط مستقیم دارو ها با عملکرد کبد و کلیه و همچنین مضرات مصرف بعضی دارو ها و باید ها و نبایدهای مصرف همزمان بعضی دارو ها سبب شده است که امروزه مبحث تداخلات دارویی اهمیت ویژه ایی داشته باشد و دانستن این اطلاعات می تواند در بهبود و حفظ سلامت انسانها کمک کند. بهتر است قبل از تجویز هر دارویی توسط پزشک, او را از مصرف سایر داروهایمان آگاه کنیم تا راهنمایی بهتر از طرف پزشک صورت گیرد. ما چند نکته تداخل دارویی با قرص دایمتیکون را برای شما در این مطلب گنجانیدم. از جمله اینکه بیمارانی که دچار نارسایی ها یا بیماری های کبدی و کلیوی دارند نباید همزمان از این قرص استفاده کنند. و اگر داروهای گیاهی یا مکمل های ویتامینه مصرف می کنید, حتما از این موضوع که مصرف این داروها باهم بی خطر است مطلع شوید.

مکانیسم اثر قرص دایمتیکون

دایمتیکون احتمالاً باعث کاهش کشش سطحی حباب های گاز می شود.این دارو در کنترل علائم ناشی از احتباس گاز در دستگاه گوارش مصرف می شود.

مصرف قرص دایمتیکون در بارداری و شیردهی

حاملگی: دایمتیکون فعال شده جذب بدن نمی شود لذا نباید مشکلی ایجاد کند ولی در صورت بارداری یا تصمیم به باردار شدن به پزشک خود اطلاع دهید شیردهی: تاکنون هیچ مشکلی در نوزادان شیرخوار گزارش نشده است ولی در صورت شیردهی به نوزاد با پزشک خود مشورت کنید.اگر تجویز داروی دایمتیکون در دوره بارداری توسط پزشک صورت گرفت, منع مصرف ندارد ولی مصرف باید بر طبق دستور و صلاح دید پزشک باشد و از مصرف خودسرانه, طولانی مدت و بدون نسخه پزشک جدا خودداری کنید همچنین در زمان شیردهی این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود و بهتر است که استفاده نشود و یا قبل از استفاده حتما پزشک را در جریان بگذارید.

مصرف قرص دایمتیکون

اگر مصرف یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن، آنرا مصرف نمایید. با اینحال اگر در زمان دوز بعدی به یاد آوردید، از مصرف دوز فراموش شده منصرف شده و به رژیم منظم قبلی برگردید. هرگز دوز دارو را دو برابر نکنید.مقدار مصرف دایمتیکون در کودکان براساس شدت بیماری و میزان سطح بدن آنها تعیین می شود.آمادگی جهت سونوگرافی رنال،آئو رت شکمی و سونوگرافی شکم برای افراد چاق یک روز قبل از سونوگرافی باید: دو عدد قرص دایمتیکون صبح– دو عدد قرص دایمتیکون ظهر- دو عدد قرص دایمتیکون شب. شام سوپ ساده میل شود.روغن کرچک ساعت ۷ شب میل شود. یا (۲۰ عدد قرص روغن کرچک به فاصله یک دقیقه ساعت ۴ بعد از ظهر میل شود)۱٫ رعایت رژیم غذایی و انجام ورزش مناسب برای جلوگیری از ایجاد گاز و مشکلات ناشی از آن اهمیت دارد. ۲٫ این دارو بهتر است بعداز غذا و هنگام خواب مصرف شود. ۳٫ قرص های دایمتیکون باید کاملاً جویده شوند. ۴٫ مصرف این دارو در درمان قولنج نوزادان توصیه نمی شود.در دمای زیر۳۰درجه سانتی گراد و دور از نور مستقیم و رطوبت نگهداری نمایید. دور از دسترس اطفال قرار دهید. دارو را در حمام، نزدیک سینک ظرفشویی یا دیگر مکانهای مرطوب قرار ندهید.اگر همزمان با این دارو، هر داروی بدون نسخه، گیاهی یا مکمل ویتامینی یا غذایی را مصرف می کنید به پزشک یا داروساز اطلاع دهید.دایمتیکون یک رده از پلیمرهای سیلیکون است . این محصول برطرف کننده نفخ معده و به عنوان کمک کننده در رفع گازهای معده و روده شناخته می شود. به لحاظ تاریخی، دایمتیکون ها بیشترین محصولات سیلیکونی ای هستند که درک شده و مورد استفاده قرار می گیرند. آنها هموپلیمرهایی هستند که در آب و روغن معدنی حل نمی شوند. البته از دایمتیکون هایی همانند مایعات سیلیکونی، روغن سیلیکونی و یا به اختصار سیلیکون، تحت عنوان موادی با شرایط قابل قبول، کمتر یاد می شود. دایمتیکون ها همانطور که در جدول زیر دیده می شود با درجه های متفاوت از قابلیت سیالیت و روان شدن (ویسکوزیته)، وزنهای مولکولی متفاوت، مواد نازک تا محصولات ضخیم و درجه های متنوعی از چسبناکی، به فروش می رسند.

آخرین بروز رسانی در : پنج شنبه 11 فروردین 1401
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام فال و خواب و لینک مستقیم بلا مانع است.