; التهاب مفاصل ؛ پماد و داروی گیاهی و آرمایش و قرص ضد التهاب مفاصل - فال و خواب
چربی سوز قوی ؛ نوشیدنی و قرص و مکمل چربی سوز قوی خانگی دکتر کرمانی

چربی سوز قوی ؛ نوشیدنی و قرص و مکمل چربی سوز قوی خانگی دکتر کرمانی

چربی سوز قوی چربی سوز قوی ؛ نوشیدنی و قرص و مکمل چربی سوز قوی خانگی دکتر کرمانی همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم …

چاقی بعد از ازدواج ؛ علت لاغر شدن بعد از ازدواج و استخوان ترکاندن بعد از ازدواج

چاقی بعد از ازدواج ؛ علت لاغر شدن بعد از ازدواج و استخوان ترکاندن بعد از ازدواج

چاقی بعد از ازدواج چاقی بعد از ازدواج ؛ علت لاغر شدن بعد از ازدواج و استخوان ترکاندن بعد از ازدواج همگی در سایت فال …

پولیپ بینی و سوزاندن و درمان پولیپ بینی با لیزر و آیا پولیپ بینی خطرناک است

پولیپ بینی و سوزاندن و درمان پولیپ بینی با لیزر و آیا پولیپ بینی خطرناک است

پولیپ بینی پولیپ بینی ؛ سوزاندن و درمان پولیپ بینی با لیزر و آیا پولیپ بینی خطرناک است همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم …

التهاب مفاصل

التهاب مفاصل ؛ پماد و داروی گیاهی و آرمایش و قرص ضد التهاب مفاصل

التهاب مفاصل ؛ پماد و داروی گیاهی و آرمایش و قرص ضد التهاب مفاصل همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این مطلب مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد.

توضیحاتی در مورد التهاب مفاصل

آرتریت یا التهاب مفصل ، بیماری است که می تواند تمام مفاصل شما را گرفتار کند اما در اعضای دارای تحمل بار و پر کار مانند زانو، باسن، مچ پا، مچ دست و دست بیشتر دیده می شود.♥ افراد در تمام سنین، حتی کودکان می توانند مبتلا به التهاب مفصل شوند. بیماری آرتریت اشکال گوناگونی دارد. شایع ترین نوع التهاب مفصل، التهاب استخوانی (استئو آرتریت) مفصلی است که در آن برجستگی های ریزی روی بخش استخوانی مفصل پدیدار می شود. این برآمدگی ها در رباط ها و ترها و ماهیچه ها فرو رفته و ایجاد التهاب و تورم می کنند. التهاب استخوان و مفصل اغلب در مفاصلی روی می دهد که آسیب دیده یا بیشترین فشار را تحمل می کنند.

التهاب مفاصل چیست

التهاب مفصل یا آرتریت که در انگلیسی به آن Arthritis می گویند به برافروختگی مفصل که با ورم و درد و محدودیت حرکت همراه است، گفته می‌شود. فرهنگستان زبان فارسی برای آرتریت، واژه‌های بندآماس و مفصل‌آماس را تصویب کرده‌است. این التهاب و درگیری می‌تواند عاملی عفونی داشته باشد مانند آرتریت عفونی توسط استافیلوکوک طلایی و تب حاد روماتیسمی (استرپتوکوک) یا عاملی مزمن مانند آرتروز. آرتریت غیر عفونی در آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) و نقرس، آرتریت ری اکتیو و آرتروز نیز دیده می‌شود. آرتریت می‌تواند یک مفصل یا هم‌زمان چند مفصل (پلی آرتریت) را درگیر کند. آرتریت می‌تواند در یک مفصل عودکننده باشد یا مرتب از مفصلی به مفصل دیگری تغییر مکان دهد (مهاجر). گاهی آرتریت صبحگاهی است یعنی صبح‌ها موقع بیدارشدن از خواب مفصل خشک و دردناک است. معمولاً مفصل درگیر دردناک، متورم و ملتهب است و محدودیت حرکتی دارد. در آرتریت اغلب سطح مفصلی و غضروف مفصلی درگیر هستند.

درمان التهاب مفاصل

درمان التهاب مفصل بستگی به عامل ایجاد کننده دارد. معمولاً ورزشهای استقامتی سبک، فیزیوتراپی و رژیم غذایی غنی از کلسیم بخشی ازدرمان را تشکیل می‌دهند. برای ناراحتی خفیف، استفاده از داروهایی نظیر آسپیرین ممکن است کافی باشد. در موارد شدید برای کاهش التهاب مفصلی از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی، گاهی تزریق کورتون به داخل مفاصل مبتلا و بندرت داروهای سرکوبگر دستگاه ایمنی نظیر متوترکسات ممکن است استفاده شود. برای تخفیف درد مفصلی از گرم کردن مفصل استفاده کنید. برای این منظور استفاده از آب داغ، جریان‌های گردابی، لامپ‌های گرمایی، امواج فراصوت یا دیاترمی همگی مؤثرند.

علائم التهاب مفاصل

احساس میکنید یک بخاری برقی کوچک در مفصلتان وجود دارد و فردی درجه حرارت آن را بسیار بالا برده است . مفصل سرخ ، داغ و سوزناک شده است . این واضح است که بخاری برقی در کار نیست بلکه احتمالا آرتریت ، شایع ترین علت التهاب مفصل ، رخ داده است . به گزارش آسان طب معمول ترین نوع آرتریت ، استئو آرتریت است . در این حالت خارهای ظریف بر روی سطح استخوانی مفصل به وجود می آیند . این خارها موجب تحریک و جراحت عضلات ، رباط ها و زردپی های اطراف مفصل می شوند و بدین ترتیب التهاب رخ می دهد .

التهاب مفاصل و نقرس

بیماری نقرس ، نوع دیگری از آرتریت است که حمله التهاب مفصل نقطه ای آن ، اغلب در انگشت بزرگ پا رخ می دهد ، تا یک هفته ادامه دارد . التهاب ناشی از کریستال های اسیداوریکی است که در مفصل به وجود می ایند . نقرس ناشی از ناتوانی بدن در متابولیسم پروتئینی به نام پورین است ، که منجر به تولید مقدار زیادی اسیداوریک می شود . در برخی افراد این ضایعه ارثی و در برخی دیگر عارضه دارویی است . عامل سوم که موجب بروز آرتریت می شود ، روماتیسم مفصلی است . این ضایعه یکی از انواع بیماری های خود ایمنی است ، که در آن ها سامانه دفاعی بدن ، برخی از اعضا را به عنوان یک جسم خارجی می شناسد و به آنها حمله ور می شود . در روماتیسم مفصلی ، عضوی که بیگانه تصور می شود ، مفاصل می شود . یک عفونت نیز می تواند موجب التهاب مفاصل شود . دو عامل دیگر التهاب مفاصل که از شیوع کمتری برخوردارند ، پلی میالژیا روماتیکا و نوعی آرتریت به نام اسپوندیلیت آنکیلوزان می باشند . و دست آخر هر گونه جراحت و یا ضربه ای به مفصل حتی اگر مدتی از آن گذشته باشد می تواند موجب بروز التهاب گردد.

التهاب مفاصل و آرتریت

آرتریت یک مشکل جدی است و شما باید با پزشک خود در تدوین یک برنامه راهبردی برای فائق آمدن بر این مشکل همکاری کنید . در ادامه چند توصیه برای التیام التهاب خواهد آمد . برای تسکین التهاب مفصل ، مفصل را ببندید . با استفاده از یک باند کشی مفصل خود را ببندید تا بدین وسیله مفصل ملتهب و دردناک را ثابت نگه دارید . پزشک باید بررسی کند که آیا سفتی پانسمان کافی است . از وی بخواهید تعیین کند چه مدتی بایست پا بدون حرکت باقی بماند . برای التهاب مفصل ، ظرف های شام را روز بعد بشویید . اگر به روماتیسم مفصلی مبتلا هستید ، ظرف های شام را صبح روز بعد بشویید . بسیاری از مبتلایان به دست درد تمایل دارند ظرف ها را صبح بشویند .چرا که آب گرم در آنها احساس بهتری پدید می آورد . برای التهاب مفصل ، با دقت داروهایتان را مصرف کنید . روماتیسم مفصلی عموما با درمان های ترکیبی شامل متو ترکسات و داروهای ضد التهابی غیر کورتونی به خوبی بهبود می یابد . البته داروهای ضد التهابی غیر کورتونی ممکن است موجب آسیب به معده شوند ، لذا برنامه ی درمانی خود را با دقت پیگیری کنید . به گزارش آسان طب اگر در اثر درد زمین گیر شده اید ، ممکن است برای شما داروهای استروئیدی (کورتونی) تجویز شود ، بدین ترتیب تا ظهور تاثیرات متوترکسات درد و التهاب به سرعت تخفیف پیدا می کند .

پیشگیری از التهاب مفاصل

اگر علایم درد ، خشکی بدن ، التهاب در قسمتهای مختلف بدن ( الزامی نیست) و مشکل در حرکات مفاصل را برای دو هفته داشتید سریعا به پزشک مراجعه کنید. یادتان باشد برای جلوگیری از بیمار شدن باید دو مورد مهم را رعایت کنید : یکی اینکه وزن شما همیشه باید متعادل باشد . اضافه وزن بر ماهیچه ها ، مفاصل و استخوان هایتان فشار می اورد و موجب بیماری شما می شود. دوم اینکه ورزش و پیاده روی را فراموش نکنید. حتی پیاده روی اهسته . البته ما ورزش های سخت و سنگین را به شما پیشنهاد نمی کنیم.

التهاب مفاصل و رژیم غذایی

استفاده از رژیم غذایی مناسب تا حدودی در درمان آرتریت رومانوئید موثر است و متخصصان تغذیه توصیه می کنند که از غذاهایی که باعث تشدید آرتریت روماتوئید می شود صرف نظر کنید، به خصوص از مصرف غذاهای پر چرب و دارای کلسترول زیاد جدا خودداری نمایید و بیشتر از ویتامین ها و مواد معدنی طبیعی استفاده کنید که برای سلامتی عمومی مفید هستند زیرا کسانی که مبتلا به بیماری مزمن مانند آرتریت هستند برای کمک به بدن شان در مقابله با این بیماری به مقادیر بیشتری از مواد معدنی نیازمند هستند و مشخص شده است که بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید دچار کمبود تعدادی از مواد مغذی هستند.

التهاب مفاصل و مصرف ماهی

بررسی ها نشان داده که مصرف اسیدهای چرب امگا ۳ به شکل روغن ماهی، میزان درد مفاصل افراد مبتلا را تا اندازه قابل توجهی کاهش می دهد. بدن بعضی از افراد (نه همه) واقعا به روغن ماهی واکنش نشان می دهد. گزارش پژوهشگران مرکز پزشکی آلبانی نیز موید همین مطلب است. بر اساس این تحقیق در خستگی و خشکی مفاصل بیمارانی که کپسول روغن ماهی مصرف کردند بهبود حاصل شد. پس از مصرف کپسول های روغن ماهی، آرتریت روماتوئید و درد مفاصل بیماران و خستگی ناشی از آن بهبود می یابد. طبق تحقیق انجام شده در دانشگاه نیویورک بر روی افراد مبتلا به بیماری های مفصلی با استفاده از کپسول های حاوی روغن ماهی نشان داد که دریافت روغن ماهی با کاهش معنی دارد.

التهاب مفاصل و سیر

همانطور که می دانید سیر دارای خصوصیات ویژه ای است و ضد التهاب و ضد ویروس است و باعث افزایش سلامت دستگاه دفاعی بدن می شود. پزشکان در هند به هنگام انجام یک پژوهش درباره اثر سیر بر بیماری های قلبی متوجه شدند که در بعضی از این افراد که مبتلا به استئو آرتریت نیز بودند، با خوردن سیر درد مفاصل از بین رفت. در این آزمایش افراد هر روز ۲ یا ۳ بوته سیر خام را پخته شده را می خوردند. اثبات شده است که سیر روی پروستاگلاندین ها که به جلوگیری از التهاب کمک می کنند اثر می گذارد. مصرف سیر به صورت خام و فراوان همراه با غذا باعث می شود که فعالیت خصوصیات موجود در سیر افزایش یابد. سیر بهتر است به صورت خام همراه غذا مصرف شود تا این که پخته شود.

التهاب مفاصل و ماساژ

اگر دچار التهاب استخوانی مفصلی هستید، ماساژ ملایم، درد را کمتر می کند. کمی روغن گیاهی با روغن ماساژ بر نوک انگشتان بمالید تا دست راحت تر بر پوست حرکت کند. دست را به آرامی دور مفصل بگردانید و دایره های کوچک بسازید. بهتر است از ماساژ مستقیم مفصل خودداری کنید و فقط اطراف آن را ماساژ دهید. ماساژ ملایم به کاهش تورم در التهاب شبه روماتیسمی مفاصل کمک می کند. برای ماساژ راحت تر حتما از روغن یا کرم استفاده کنید. هر روز ۵ تا ۱۰ دقیقه ماساژ را تکرار کنید.

التهاب مفاصل و میگو

میگو منبع غنی از ویتامین های B12، C، D، E، B6، B3، A بوده و به همین دلیل دارا بودن اسید آمینه تریپتوفان فراوان (پیش ساز ویتامین نیاسین) نیاسین (B3) فراوانی نیز برای بدن تهیه می کند. میگو از لحاظ مواد معدنی غنی بوده و دارای آهن، سلنیوم، کلسیم، منیزیم، پتاسیم، فسفر، سدیم، روی، منگنز فراوان بوده و در بین این مواد معدنی کلسیم، آهن، روی، منیزیم و فسفر میگو نسبت به دیگر آبزیان بیشتر است. خوب است بدانید که این ماده غذایی حاوی مقدار زیادی ویتامین D می باشد.

التهاب مفاصل و وزن

اگر وزن تان زیاد است، آن را کم کنید. که وزن یک عامل کمک کننده به حفظ سلامتی مفاصل تحمل کننده وزن مانند زانو و ران است. پژوهشگران معتقدند که اضافه وزن موجب وارد شدن فشار به مفاصل می شود و فضای بین دو انتهای پوشیده از غضروف استخوان ها را که حاوی مایع است، تنگ می سازد. همچنین آنان می گویند حتی چنانچه مبتلا به آرتروز شده باشید، کاهش وزن موجب کاهش فشار وارده به برخی از مفاصل می شود و درد را تسکین می دهد.

التهاب مفاصل یا آرتریت

آرتریت به معنی التهاب مفصل است. این التهاب و درگیری می‌تواند عاملی عفونی داشته باشد، مانند آرتریت عفونی که به‌وسیله باکتری استافیلوکوک طلایی ایجاد می شود یا شاید هم عاملی مزمن مانند آرتروز داشته باشد. آرتریت می‌تواند یک یا چند مفصل را هم‌زمان درگیر کند؛ می‌تواند در یک مفصل عودکننده باشد یا مرتب از مفصلی به مفصل دیگری تغییر مکان دهد. گاهی آرتریت صبحگاهی است، یعنی صبح‌ها موقع بیدارشدن از خواب مفصل خشک و دردناک است. در بیشتر مواقع مفصل درگیر دردناک، متورم و ملتهب است و محدودیت حرکتی دارد.

پیشگیری از آرتریت یا التهاب مفاصل

برای پیشگیری از آرتریت توجه به نکات زیر ضروری است: – فشارهای مداوم روی ماهیچه‌ها و مفاصل را کم کنید باید نسبت به دردها و فشارهای مزمن ناشی از فعالیت یا واکنش‌های مرتبط با فعالیت‌های روزانه آگاه بود و نباید نسبت به بروز علائم آن غفلت به خرج داد و منتظر ماند تا شدت آن بیشتر شود. به طور مثال اگر تصور می‌کنید نوع شغلتان علت بروز این دردهاست باید شرایط کارتان را تعدیل کنید یا به دنبال شغلی جایگزین باشید. – مفاصل‌تان را ورزش دهید الگوی زندگی بی‌تحرک، ماهیچه‌ها را ضعیف می‌کند و احتمال ابتلای فرد به آرتریت را افزایش می‌دهد. انجام مرتب حرکات ورزشی برای افراد ضرورت دارد و باعث می‌شود مفاصل منعطف‌تر و قوی‌تر شوند. – مفاصل خود را به درستی تغذیه کنید افراد چاق و مبتلا به اضافه وزن بیشتر در معرض ابتلا به التهاب مفاصل هستند. با کاهش وزن می‌توان این خطر را کاهش داد. بهبود نوع رژیم غذایی اغلب دردسرساز است هرچند کاهش میزان مصرف غذاهای بسته بندی شده و فرآوری شده موجب می‌شود سلامت مفاصل بهتر حفظ شود. – کمبود ریزمغذی‌ها در مفاصل خود را جبران کنید مصرف مواد خوراکی نامناسب،‌ مواد شیمیایی زیست محیطی، استرس فزاینده، مصرف الکل، قرص‌های ضدبارداری و برخی انواع داروها، نارسایی‌های غذایی گسترده در جامعه مدرن را تشدید می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد مصرف برخی مواد مغذی خاص برای سلامت مفاصل ضرورت دارند. این مواد می‌توانند مفاصل را حفظ کنند و بروز علائم آرتریت را به تاخیر اندازند یا میزان آن را کاهش دهند. برخی از این مکمل‌ها شامل ویتامین C ، D‌، گلوکوزامین و کندراتین سولفات و چربی‌های مفید می‌شوند. – مفاصل را از آب محروم نکنید آب ۷۰ درصد بافت غضروفی مفاصل را تشکیل می‌دهد و در جذب مواد مغذی برای سلامت مفاصل نقش مهمی دارد. از دست رفتن آب بدن می‌تواند فاکتور ناشناخته و نهفته‌ای در تحلیل بدن و بروز درد باشد. – انجام یوگا برای داشتن مفاصل منعطف موثر است حرکات توصیه شده در یوگا حجم ماهیچه‌ها را افزایش می‌دهد و حرکت مفاصل و انعطاف پذیری آنها را تقویت می‌کند.

آخرین بروز رسانی در : پنج شنبه 11 فروردین 1401
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام فال و خواب و لینک مستقیم بلا مانع است.