; درد ریه ؛ درد پشت قفسه سینه و علت درد اسکلتی قفسه سینه راست - فال و خواب
قرص عفونت روده و نام قرص و اسم آنتی بیوتیک و مدت زمان برای درمان عفونت روده

قرص عفونت روده و نام قرص و اسم آنتی بیوتیک و مدت زمان برای درمان عفونت روده

قرص عفونت روده قرص عفونت روده ؛ نام قرص و آنتی بیوتیک و مدت زمان برای درمان عفونت روده همگی در سایت فال و خواب . …

التهاب روده بزرگ و کمردرد و آیا التهاب روده خطرناک است و علائم شایع التهاب روده

التهاب روده بزرگ و کمردرد و آیا التهاب روده خطرناک است و علائم شایع التهاب روده

التهاب روده بزرگ التهاب روده بزرگ ؛ و کمردرد و آیا التهاب روده خطرناک است و علائم شایع التهاب روده همگی در سایت فال و …

درد حلق ؛ بهترین معجون برای گلو درد و درد حلق و گلو و گوش نشانه چیست

درد حلق ؛ بهترین معجون برای گلو درد و درد حلق و گلو و گوش نشانه چیست

درد حلق درد حلق ؛ بهترین معجون برای گلو درد و درد حلق و گلو و گوش نشانه چیست همگی در سایت فال و خواب . …

درد ریه

درد ریه ؛ درد پشت قفسه سینه و علت درد اسکلتی قفسه سینه راست

درد ریه ؛ درد پشت قفسه سینه و علت درد اسکلتی قفسه سینه راست همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این مطلب مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد.

توضیحاتی در مورد درد ریه

اگر سرطان ریه زود تشخیص داده شود اکثر افراد زنده می مانند.♥ سرطان ریه احتمالا نشانه های قابل توجهی را در مراحل اولیه بروز نمی دهد و اکثر افراد بیماریشان مگر در مراحل پیشرفته تشخیص داده نمی شود.

درد ریه و سرفه طولانی

همیشه برای یک سرفه طولانی گوش به زنگ باشید. یک سرفه مربوط به عفونت تنفسی یا سرماخوردگی در یک یا دو هفته از بین خواهد رفت، اما یک سرفه مداوم می تواند نشانه سرطان ریه باشد. به هیچ وجه چنین سرفه ای چه خشک است و چه دارای خلط است را نادیده نگیرید و سریعا به دکتر مراجعه کنید آنها به ریه های شما گوش می دهند و ممکن است یک تست اشعه ایکس یا تست دیگری را برای شما تجویز کنند.

درد ریه و سرفه مزمن

به هر گونه تغییر در سرفه مزمن، به خصوص اگر شما عادت به سیگار کشیدن دارید، توجه کنید. اگر بیش از حد سرفه می کنید، سرفه شما شدید است، صدای خس خس می دهد یا خون و مقدار غیر معمولی خلط را سرفه می کنید، وقت آن است که به پزشک مراجعه کنید یا اگر یک عضو خانواده یا دوستان این تغییرات را تجربه می کند، پیشنهاد کنید که به دکتر مراجعه کند.

درد ریه و تنگی تنفس

تنگی تنفس یا به راحتی به نفس نفس افتادن نیز از علایم احتمالی سرطان ریه است. تغییرات در تنفس ممکن است اگر سرطان ریه مسیر هوا را سد کند یا اگر مایعی از یک تومور ریه در قفسه سینه ایجاد شود، رخ دهد. زمانی که احساس می کنید نفس کشیدن هنگام بالا رفتن از پله یا هنگام انجام کاری که قبلا انجام آن ساده بود، سخت شده است، آن را به هیچ وجه نادیده نگیرید و پیگیری کنید تا مشکل حادی برایتان پیش نیاید.

علائم ضعیف شدن ریه

در اینجا علائمی که نشان می دهند ریه ها ضعیف شده اند را بیان می کنیم. خستگی احتمالا پیش از این، همه جا با پای پیاده رفت و آمد می کردید، به راحتی از پله ها بالا و پایین می رفتید و کارهای منزل را با سرعت و توان بیشتری انجام می دادید. ولی اکنون تصور می کنید نمی توانید به مانند گذشته پرانرژی به کارهای روزانه برسید و با انجام کارهای ساده نیز خیلی سریع خسته می شوید. در این صورت شاید ریه هایتان دچار مشکل شده اند. بنابراین لازم است به پزشک مربوطه مراجعه کنید. خس خس سینه اگر حین نفس کشیدن، صدای عبور هوا از مجاری تنفسی یا همان خس خس سینه به گوش برسد، اصلا طبیعی نیست. اگر حین نفس کشیدن صدایی از ریه هایتان به گوش می رسد حتما به متخصص ریه مراجعه کنید، چون به احتمال زیاد این ارگان های مهم دچار مشکل شده اند. سرفه ها و گریپ مداوم در فصل زمستان سرماخوردگی و گریپ در اثر ویروس امری کاملا طبیعی است. مسئله خطرناک این است که گریپ و سرفه طولانی شده و برطرف نشود. در این صورت حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید تا وضعیت ریه هایتان بررسی شود. خلط ترکیب بزاق دهان و ترشحات در مجاری تنفسی، خلط را تشکیل می دهد. مشاهده خون به همراه سرفه نشان دهنده یک بیماری پیشرفته ریوی مانند آمبولی ریه یا بیماری سل است. در این صورت لازم است که به طور اورژانسی به پزشک مراجعه کنید. معمولا خلط سینه در افراد سیگاری زیاد است که اغلب صبح ها آزاردهنده تر است. این مشکل باعث می شود فرد به طور مکرر نیاز به «تف کردن» و تخلیه ترشحات داشته باشد. اگر متوجه این ترشحات ناخواسته شدید، مشکل را بی اهمیت نگیرید. نفس کم آوردن اگر به سختی نفس می کشید و نفس کم می آورید، مشکلی در ریه ها وجود دارد. عمل تنفس ما به قدری طبیعی است که تقریبا متوجه آن نمی شویم. مشکل در تنفس یکی از شاخصه هایی است که نشان می دهد ریه ها قدرت خود را از دست داده اند. فشار روی سینه اگر در قفسه سینه احساس سنگینی، تنگی و فشار می کنید و در عین حال در زمان سرفه کردن، راه رفتن، غذا خوردن، نفس عمیق یا خم شدن احساس درد دارید، به احتمال زیاد ریه هایتان دچار مشکل شده اند. این علائم را نادیده نگرفته و به پزشک متخصص مراجعه کنید. از دست دادن عضلات زمانی که تبادل اکسیژن در بدن دچار مشکل شود، حجم عضلانی نیز کاهش پیدا می کند. البته کاهش حجم عضلانی به عوامل دیگری نیز بستگی دارد. اگر ذوب شدن عضلات به همراه علائم ذکر شده اتفاق بیافتد، به احتمال زیاد ریه ها دچار مشکل شده اند. تب بی علت طبیعی نیست که بدون علت واضحی دچار تب بشوید. تب نوعی سلاح برای دفاع از بدن است که نشان می دهد مشکلی در بدن وجود دارد و اغلب با التهاب غدد لنفاوی همراه است. سرفه خون آلود مشاهده خون به همراه سرفه نشان دهنده یک بیماری پیشرفته ریوی مانند آمبولی ریه یا بیماری سل است. در این صورت لازم است که به طور اورژانسی به پزشک مراجعه کنید. کاهش اشتها شاید به نظر بی ارتباط بیاید، اما اختلال در عملکرد ریه ها باعث بی اشتهایی می شود و عاملی برای تحلیل انرژی می باشد. اگر بی اشتهایی همراه با علائم ذکر شده باشد، مشکلات ریوی را جدی بگیرید.

نکاتی در مورد سلامت ریه

تغییرات و علائم ذکر شده در بالا نشان دهنده وجود مشکلی در ریه ها است که نباید آنها را نادیده گرفت. توجه به این علائم و مراجعه به پزشک باعث می شود هر نوع بیماری به موقع تشخیص داده شود و روند درمان سریع پیش برود. سلامت بدن صرفا روی تغییرات بدنی استوار نیست و پیشگیری از اهمیت زیادی برخوردار است. برخی از کارها هستند که به تقویت ریه ها کمک کرده و از آسیب های وارده به دستگاه تنفسی جلوگیری می کنند. یکی از رایج ترین بیماری هایی که بیشترین آسیب را به سلامت دستگاه تنفسی می زند بیماری مزمن انسدادی ریه می باشد برای داشتن ریه های سالم مهم ترین نکته پرهیز از سیگار کشیدن می باشد. ریه ها را قوی کنید. برای این کار تمرین های تنفسی مناسبی وجود دارد. انجام ورزش یوگا اثرات مهمی در تقویت ریه ها دارد. توصیه می کنیم به طور منظم بدن را سم زدایی کنید. مصرف مواد غذایی کمک زیادی به این کار می کند. مصرف مواد غذایی حاوی آهن مانند شاهی، پسته و مواد غذایی سرشار از ویتامین E به سلامت ریه ها کمک می کند. از قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا بپرهیزید. البته این کار در شهرهای بزرگ سخت است. اما تلاش کنید تا حدامکان از هوای آلوده و دود سیگار دور باشید. به جای قهوه و چای از دمنوش های گیاهی که به تمیزی ریه ها کمک می کنند استفاده کنید. پوست پرتقال، آویشن و اوکالیپتوس جزو این گیاهان می باشند.

بیماری مزمن انسدادی ریه

یکی از رایج ترین بیماری هایی که بیشترین آسیب را به سلامت دستگاه تنفسی می زند بیماری مزمن انسدادی ریه می باشد. این بیماری معمولا در افرادی که از سن ۲۰ سالگی سیگاری می شوند رایج تر است. البته با وجود اینکه ابتلا به این بیماری به میزان زیادی به مصرف دخانیات بستگی دارد، اما افرادی که در معرض بخارهای شیمیایی، آلودگی محیطی و گرد و غبار قرار دارند نیز در معرض ابتلا به این بیماری قرار می گیرند.

درد ریه و استخوان درد

سرطان ریه ای که به استخوانها زده است ممکن است درد در پشت و یا در مناطق دیگر بدن ایجاد کند. این درد ممکن است در هنگام استراحت رو به پشت هنگام شب بدتر شود. ممکن است تشخیص بین استخوان و درد و درد عضله دشوار باشد. درد استخوان معمولا در شب بدتر می شود و با حرکت کردن بیشتر می شود. علاوه بر این، سرطان ریه گاهی اوقات با درد شانه، بازو یا گردن همراه است، اگرچه این کمتر رایج است اما به درد های خود توجه کنید و آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

درد ریه و غربالگری

تست اشعه ایکس قفسه سینه در تشخیص سرطان ریه در مراحل اولیه موثر نیست. با توجه به مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۱، دوزهای کم CT اسکن میزان مرگ و میر ناشی از سرطان ریه را به میزان ۲۰ درصد کاهش می دهند. در این مطالعه، ۵۳۴۵۴ نفر در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه به صورت تصادفی در معرض دوز کم CT اسکن یا اشعه ایکس قرار گرفتند. دوزهای کم CT اسکن موارد بیشتری از سرطان ریه را تشخیص دادند. همچنین مرگ و میر ناشی از بیماری در گروه CT اسکن با دوز پایین وجود داشت.

عوامل خطر ساز در مورد ریه

سابقه سیگار کشیدن روزانه ۳۰ نخ سیگار یا بیشتر داشته باشید و در حال حاضر نیز سیگار می کشید بین ۵۵ تا ۸۰ ساله هستند در ۱۵ سال گذشته سیگار کشیدید اگر شما در معرض هر کدام از علائم مربوط به بیماری ریه هستید و یا از معیارهایی که برای افرادی که در معرض خطر بالا هستند برخورد کردید، با پزشک خود مشورت کنید که آیا CT اسکن دوز کم دوز برای شما مناسب است یا خیر. در حدود ۴۰ درصد افراد پس از پیشرفت بیماری، مبتلا به سرطان ریه تشخیص داده می شوند. در یک سوم از کسانی که بیماری در آن ها تشخیص داده شده، سرطان به مرحله ۳ رسیده است. دریافت دوز پایین CT ممکن است یک معیار مفید باشد.

انواع بیماری های ریوی

هنگامی که نفس می کشید، ریه ها اکسیژن هوا را به جریان خون می رسانند. سلول های بدن برای انجام فعالیت های خود، به اکسیژن نیاز دارند. افرادی که مبتلا به بیماری های ریوی هستند، به سختی نفس می کشند. بیماری های ریوی عبارتند از: آسم، بیماری انسداد مزمن ریوی، آنفلوانزا، ذات الریه، سل، سرطان ریه و … .

عفونت ریه

دستگاه تنفسی به دو بخش تقسیم می شود: فوقانی و تحتانی. اگر عفونت در هر کدام از این دو بخش رخ دهد، به نام همان بخش خوانده می شود. دستگاه تنفسی فوقانی شامل بینی، حلق، حنجره و نای می باشد. دستگاه تنفسی تحتانی شامل ریه ها و اجزای آنهاست. ریه تشکیل شده از برونش، برونشیول ها و آلوئول ها. علل عفونت ریه علل عفونت ریه می تواند باکتری، ویروس و یا قارچ باشد. انگل ها نیز باعث این عفونت ها می گردند. – عفونت باکتریایی از تمامی عفونت ها بیشتر است. این عفونت ها توسط آنتی بیوتیک ها درمان می شوند. عفونت های باکتریایی موجب سوزش پوست می گردند. – عفونت های ویروسی نیاز به دارو ندارند و خود به خود خوب می شوند. در عفونت های حاد ویروسی، لب ها و ناخن ها به رنگ آبی در می آیند. از دست دادن آب بدن نیز یکی از علائم عفونت ریه می باشد. عفونت ریه می تواند منجر به عفونت گوش گردد. – علائم عفونت ریوی ناشی از قارچ نیز همانند علائم عفونت ریوی ناشی از باکتری و یا ویروس می باشد. در برخی موارد شدید، عمل جراحی برای برداشت توده قارچی لازم می باشد. اگر گلودرد شما در عرض چند روز بهبود نیافت و یا بعد از چند هفته، از شر سرفه خلاص نشدید، باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. سرفه های مداوم، تنگی تنفس، درد قفسه‌سینه و خس خس سینه از علائم عفونت ریه می باشد که نیاز به بررسی فوری پزشک دارند در قسمت زیر، ویژگی های چند تا از عفونت های ریوی را برای شما بیان می کنیم.

درد ریه و پنومونی

پنومونی شایع ترین نوع عفونت ریه می باشد. ذات الریه در واقع همان التهاب ریه می باشد که با یک عفونت ایجاد می شود. هنگامی که کیسه های هوایی در ریه محتوی مقدار زیادی مایعات می شوند، ذات الریه رخ می دهد. عفونت ذات الریه می تواند از نوع ویروسی، باکتریایی و یا قارچی باشد. علائم این بیماری عبارت است از: التهاب ریه، تنگی تنفس، درد قفسه سینه، تب بالا، سرفه خلط دار، لرز، گرفتگی قفسه سینه، درد عضلانی و خستگی. بسیاری از بیماران بعد از آنفلوانزا، مبتلا به ذات الریه می گردند. افراد سیگاری و افراد مسنی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، مستعد مبتلا شدن به این بیماری هستند. این بیماری می تواند بسیار خطرناک باشد و اگر خوب درمان نشود می تواند مشکلات زیادی را بوجود آورد و حتی باعث مرگ فرد شود.

درد ریه و بیماری برونشیت

در بیماری برونشیت، راه های هوایی تحریک می شوند و موجب التهاب برونش های کوچک و بزرگ و افزایش خلط و انسداد راه هوایی می گردد. خلط ها غلیظ و زرد و یا سبزرنگ می باشند. برونشیت می تواند حاد و مزمن باشد. عفونت ویروسی شایع ترین دلیل برونشیت حاد می باشد. معمولا برونشیت مزمن در اثر موادشیمیایی، آلرژن ها و یا دود سیگار بوجود می آید. برونشیت مزمن می تواند موجب بیماری انسداد مزمن ریوی گردد. افراد مبتلا به برونشیت مزمن، سال ها سرفه می کنند.

پیشگیری از عفونت ریه

– سیگار نکشید. سیگار کشیدن باعث آسیب ریه و ابتلا به بیماری های مزمن ریوی می گردد. اگر شما دچار یک بیماری مزمن ریوی شوید، بیشتر مستعد ابتلا به عفونت ریوی خواهید بود. حتی اگر بیماری مزمن ریوی نگیرید، کشیدن سیگار بهبود بیماری هایی مثل آنفلوانزا و ذات الریه را طولانی می کنید. – دستانتان را با آب و صابون بشویید. دست ما هر روزه در تماس با میلیون ها میکروب است که می توانند باعث عفونت گردند. بنابراین برای جلوگیری از عفونت ریه، دستان خود را با آب گرم و صابون خوب بشویید. اگر دسترسی به آب و صابون ندارید، از مواد ضدعفونی کننده دست استفاده کنید. اگر شما دچار بیماری جزئی ریوی مانند سرماخوردگی شدید، از خودتان مراقبت کنید تا زود بهبود یابید و از انتشار عفونت به ریه جلوگیری کنید – واکسن بزنید. واکسن آنفلوانزا و ذات الریه از این عفونت ها جلوگیری می کنند. واکسن آنفلوانزا برای کودکان زیر ۵ سال و بزرگسالانی که در معرض خطر بالای عوارض آنفلوانزا قرار دارند و بیشتر از ۶۵ سال دارند، توصیه می شود. این واکسن همچنین برای افراد دارای دیابت و ایدز نیز توصیه شده است. قبل از تزریق این واکسن ها، با پزشک مشورت کنید. – خوب بخورید و خوب بخوابید. یکی از راه هایی که موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می گردد، خوب خوردن و خوب خوابیدن است. استراحت کافی باعث می شود که بدن با ویروس هایی که موجب عفونت می شوند، بجنگد. بیشتر افراد به ۸ ساعت در شب خواب نیاز دارند. غذاهای دارای ویتامین C مانند مرکبات، باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. – درمان بیماری را جدی بگیرید. اگر شما دچار بیماری جزئی ریوی مانند سرماخوردگی شدید، از خودتان مراقبت کنید تا زود بهبود یابید و از انتشار عفونت به ریه جلوگیری کنید. مایعات فراوانی بنوشید، بدن خود را گرم نگه دارید و استراحت کافی کنید تا زودتر بهبود یابید.

همه چیز درباره ریه ها

ریه ها در قفسه سینه قرار دارند و آنقدر بزرگ هستند که بیشتر فضای سینه را گرفته اند. هر انسان دو ریه دارد. ریه ها مثل چشم ها یا سوراخهای بینی یک اندازه نیستند و ریه سمت چپ کمی کوچکتر از ریه سمت راست است. فضای اضافی سمت چپ، جایگاه قلب است. قفسه سینه از ریه ها محافظت می کند. قفسه سینه از ۱۲ دنده تشکیل شده است این دنده ها به ستون فقرات پشت کمر و دور ریه ها به هم متصل شده اند تا از ریه ها محفاظت کنند؛ دیا فراگم در زیر ریه ها قرار دارد، دیافراگم ماهیچه گنبدی شکل است که با ریه کار می کند تا عمل دم و بازدم انجام شود. ریه ها از بیرون شبیه اسفنج صورتی رنگ است، اما اسرار واقعی درون ریه هاست. در انتهای نای دو لوله بزرگ هست به این لوله ها ، لوله نای اصلی می گویند که یکی به سمت چپ و یکی به سمت راست متصل است؛ هر شاخه اصلی نایژه شاخه هایی به درون لوله ها دارد که این شاخه ها مثل شاخه های درخت، کوچک و کوچکتر می شوند، به کوچکترین لوله نایچه گفته می شود؛ حدود ۳۰ هزار نایچه در هر ریه وجود دارد و هر نایچه تقریباً به اندازه مو می باشد. در انتهای نایچه ها محل مخصوصی هست که کیسه های بسیار نازک به طور فشرده در آن وجود دارد و به آن آلوئولی یا حبابچه می گویند. حدود ۶۰۰ میلیون آلوئولولی در ریه ها وجود دارد. اگر آنها را بکشید تمام یک زمین تنیس را می پوشانند. آلوئولوس نام هر آلوئولو می باشد و سوراخهایی مثل رگهای کوچک خونی که به آن مویرگ می گویند دارد. این مویرگها آنقدر ریز هستند که باید سلولهای خونی به صورت ردیفی و تک تک از داخل آنها عبور کنند. یکی از نکات جالب در مورد عملکرد ریه، آه کشیدن است. مطالعات جدید نشان می دهد، آه کشیدن غیرارادی هنگام تنفس، یک واکنش مهم برای حفظ زندگی و بهبود عملکرد ریه است. ریه نقش اساسی در سلامتی انسان دارد ممکن است بعضی از ارگان های بدن مثل پا و یا کلیه را نداشته باشیم و بتوانیم زندگی کنیم، یا هفته ای سه بار دیالیز کنیم ولی بدون ریه نمی توانیم زندگی کنیم، به خاطر این که اکسیژن باید وارد بافت هاشده، از طریق ریه وارد سیستم بدن شود، به قلب و مغز و… یا به ارگان های دیگر برسد و گاز دی اکسید کربن هم از ریه باید خارج شود.

آخرین بروز رسانی در : یکشنبه 14 فروردین 1401
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام فال و خواب و لینک مستقیم بلا مانع است.