; اسهال و استفراغ در نوزادان ؛ ۸ ماهه و زیر شش ماه و دو ماهه و هفت ماهه - فال و خواب
چربی سوز طبیعی ؛ خانگی و قوی دکتر کرمانی و گیاهی در بدنسازی برای لاغری

چربی سوز طبیعی ؛ خانگی و قوی دکتر کرمانی و گیاهی در بدنسازی برای لاغری

چربی سوز طبیعی چربی سوز طبیعی ؛ خانگی و قوی دکتر کرمانی و گیاهی در بدنسازی برای لاغری همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم …

فلج ارب ؛ درمان فلج ارب در بزرگسالی و ورزش برای فلج ارب و کلامپکه

فلج ارب ؛ درمان فلج ارب در بزرگسالی و ورزش برای فلج ارب و کلامپکه

فلج ارب فلج ارب ؛ درمان فلج ارب در بزرگسالی و ورزش برای فلج ارب و کلامپکه همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این …

التهاب روده بزرگ و کمردرد و آیا التهاب روده خطرناک است و علائم شایع التهاب روده

التهاب روده بزرگ و کمردرد و آیا التهاب روده خطرناک است و علائم شایع التهاب روده

التهاب روده بزرگ التهاب روده بزرگ ؛ و کمردرد و آیا التهاب روده خطرناک است و علائم شایع التهاب روده همگی در سایت فال و …

اسهال و استفراغ در نوزادان

اسهال و استفراغ در نوزادان ؛ 8 ماهه و زیر شش ماه و دو ماهه و هفت ماهه

اسهال و استفراغ در نوزادان ؛ ۸ ماهه و زیر شش ماه و دو ماهه و هفت ماهه همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این مطلب مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد.

اسهال و استفراغ در نوزادان

اسهال یکی از بیماری هایی  است که درصد بالایی از مراجعه بیماران به ویژه کودکان را به مراکز درمانی تشکیل می دهد. شاید برایتان عجیب باشد ولی اسهال از علل عمده بیماری و مرگ و میر میان کودکان در کشورهای درحال توسعه به حساب می آید و  حدود ٨٠ درصد مرگ های ناشی از اسهال در سال اول زندگی کودکان رخ می دهد و علت اصلی مرگ هم کم آبی بدن به دلیل از دست رفتن آب و املاح در مدفوع اسهالی است. علاوه بر این، بیماری اسهال، مشکلات اقتصادی فراوانی را نیز به جامعه تحمیل می کند.اسهال عبارت است از دفع مکرر مدفوع بیش از حد شل یا آبکی. روزانه تا ۶ بار دفع مدفوع نرم در شیرخواری که  از مادر تغذیه می کند، طبیعی است و نباید این حالت را با اسهال اشتباه کرد. در صورت ابتلای فرزندان به اسهال، برای پیشگیری از کاهش آب بدن به او مایعات فراوان بدهید.اسهال، استفراغ یا تب می تواند موجب کاهش آب بدن شود که این حالت در شیرخواران، می تواند تهدیدکننده حیات باشد،بنابراین ضروری است که در صورت ابتلای شیرخوار به هریک از این حالات قبل ازشیر دادن از پستان مادر یا به جای شیر دادن از شیشه، مقادیر فراوان مایعات به او بدهید.

اسهال و استفراغ نوزادان

نوزادان معمولا مدفوعی شل دارند و نوزادانی که شیر مادر می خورند نسبت به نوزادانی که شیر خشک می خورند مدفوع شل تری دارند.اسهال در نوزادان به شکل مدفوعی آبکی، شکل نگرفته و پیوسته می باشد.در صورتی که به کودک خود شیر می دهید و او به اسهال مبتلا شده است، دفعات شیردهی را بیشتر کنید و در صورت تغذیه با پستانک، کودک را با مایعات خوراکیِ بدون نیاز به نسخۀ پزشک که علاوه بر جبران آب از دست رفته، الکترولیت های بدن را نیز دوباره فراهم می آورد، تغذیه کنید.محلول های او.آر.اس یا مشابه آن را می توان با حل کردن پودرهایی که به صورت بدون نسخه قابل خریداری هستند یا با حل کردن ۲ ‌قاشق چایخوری شکر در ۲۰۰ میلی لیتر آب جوشانده خنک آماده کرد.در صورتی که کودک همچنان دچار علایم باشد، مرتب به او از این محلول ها بدهید.اسهال در اثر عفونت ایجاد می شود و با استفراغ همراه است. مشکل معده بیماری ویروسی است. این بیماری بیشتر در نوزادانی که شیر خشک می خورند رایج است.

اسهال و استفراغ در نوزادان , اسهال و استفراغ نوزادان , درمان اسهال و استفراغ در نوزادان

 نوزادان شیرخوار باید مطابق قبل شیر بخورند. شیر خشک به نوزاد ندهید زیرا باکتری های موجود در شیشه شیر باعث می شود حال او بدتر شود. با غذای کودک میتلا به اسهال آشنا باشید.

درمان اسهال و استفراغ در نوزادان

اسهال و استفراغ در نوزادان جدی تر از کودکان است زیرا آب بدن نوزاد خیلی سریع از دست می رود.در این حالت نوزاد کلافه می شود، دهانش خشک و ‍‍‍‍پوستش رنگ پریده می شود. زیر چشم ها نیز گود می شود.اگر آب بدن فرزندتان کم شود، خیلی کم ادرار می کند. اشتهایش را از دست می دهد و دست و پاهایش سرد می شود.اگر بدن فرزند شما کم آب شده باشد نیاز به نوشیدنی بیشتری دارد. می توانید نوشیدنی های مخصوص کم آبی بدن از داروخانه تهیه کنید.اگر فرزند شما در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۶ بار مدفوغ شل دفع کرد یا اگر بیش از ۳ بار  استفراغ کرد با پزشک تماس بگیرید. جایگزین کردن این حجم آب و موادغذایی کار دشواری است.اگر فرزندتان علائم زیر را دارد با پزشک تماس بگیرید:

–    اسهال و استفراغ همزمان

–    اسهال کاملا آبکی، اسهال خونی یا اسهال بیش از ۳-۲ روز

–    درد شدید معده

اسهال و استفراغ در نوزادان , اسهال و استفراغ نوزادان , درمان اسهال و استفراغ در نوزادان

در بیشتر اوقات، اسهال نوزاد به حدی است که باید مراقبت‌های پزشکی اورژانسی از او به عمل آید اما در صورتی که کودکی علائمی مبنی بر کم‌آبی بدن داشته باشد (خشک بودن پوشک برای مدتی بیش از ۶ ساعت، کمبود اشک یا  نیامدن اشک، خشکی دهان، چشم‌های گودرفته یا کم‌تحرکی) باید به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر در مدفوع نوزاد خون دیدید یا نوزاد تب شدیدی کرد و مکرراً استفراغ کرد باید به پزشک مراجعه کرد.

درمان اسهال در نوزادان

معمولاً علائم اسهال در نوزادان پس از ۳ تا ۵ روز برطرف می‌شود و این بیماری به ندرت بیش از دو هفته طول می‌کشد.به هر حال، برای رهایی از این بیماری برخی اقدامات مراقبتی که در زیر به آنها اشاره شده می‌تواند مفید باشد:غالباً اسهال باعث کم‌آبی بدن می‌شود و نوزاد دچار خشکی دهان، خشکی غیرطبیعی شده و تحریک‌پذیر می‌شود. زمانی که نوزاد به اسهال مبتلا می‌شود، باید مایعات زیادی به وی بنوشانید. مصرف مقادیر کم مایعات به دفعات مکرر می‌تواند  بسیار مفید باشد. از دادن آب‌میوه یا نوشیدنی‌های غیرطبیعی به نوزاد اجتناب کنید زیرا ممکن است بیماری او را تشدید کند.پزشکان توصیه می‌کنند که اگر نوزاد دچار کم‌آبی شد، آب بیشتر یا مایعات خوراکی بیشتر بین وعده‌های غذایی نوزاد  به او بدهید. داروهای خوراکی جبران‌کننده کم‌آبی بدن باید هر ۴ تا ۶ ساعت یک مرتبه به نوزاد داده شوند. مصرف شیر مادر یا شیر خشک از شیشه باید به شکل عادی ادامه یابد. در موارد شدید ابتلا به اسهال، ممکن است نیاز باشد که نوزاد در بیمارستان بستری شده و آب بدن او به وسیله لوله‌ای که آب را به معده می‌رساند تأمین شود یا از طریق تزریق سرم این کم‌آبی بدن جبران شود. در صورتی که نوزاد به اسهال شدید مبتلا شود، پزشک داروهایی برای درمان اسهال تجویز می‌کند.یکی از داروهای مؤثر برای درمان اسهال کودکان بزرگ‌تر از سه ماه راسکادوتریل است.

اسهال و استفراغ در نوزادان , اسهال و استفراغ نوزادان , درمان اسهال و استفراغ در نوزادان

رعایت مناسب بهداشت می‌تواند احتمال ابتلا به اسهال را کاهش دهد زیرا موادی که باعث ایجاد اسهال می‌شوند به آسانی از دست و دهان منتقل می‌شوند؛ بنابراین دست‌های خود را قبل از عوض کردن پوشک نوزاد  خوب بشویید. نوزاد ممکن است در اثر ابتلا به اسهال در ناحیه پوشک دچار سوختگی شود.

آخرین بروز رسانی در : یکشنبه 14 فروردین 1401
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام فال و خواب و لینک مستقیم بلا مانع است.