; گردن درد عصبی ؛ درمان خانگی و اسم قرص و پماد برای درمان گردن درد عصبی و عفونت - فال و خواب
تومور مثانه ؛ علائم تومور خوش خیم مثانه در زنان و درمان و اندازه تومور مثانه

تومور مثانه ؛ علائم تومور خوش خیم مثانه در زنان و درمان و اندازه تومور مثانه

تومور مثانه تومور مثانه ؛ علائم تومور خوش خیم مثانه در زنان و درمان و اندازه تومور مثانه همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم …

آرتروز کمر و عکس و درمان خانگی و ورزش برای آرتروز کمر و پیاده روی

آرتروز کمر و عکس و درمان خانگی و ورزش برای آرتروز کمر و پیاده روی

آرتروز کمر آرتروز کمر ؛ عکس و درمان خانگی و ورزش برای آرتروز کمر و پیاده روی همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این …

حصبه و معنی و مقاله در مورد بیماری حصبه و بهترین قرص برای حصبه دکتر خیراندیش

حصبه و معنی و مقاله در مورد بیماری حصبه و بهترین قرص برای حصبه دکتر خیراندیش

حصبه حصبه ؛ معنی و مقاله در مورد بیماری حصبه و بهترین قرص برای حصبه دکتر خیراندیش همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این …

گردن درد عصبی

گردن درد عصبی ؛ درمان خانگی و اسم قرص و پماد برای درمان گردن درد عصبی و عفونت

گردن درد عصبی ؛ درمان خانگی و اسم قرص و پماد برای درمان گردن درد عصبی و عفونت همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این مطلب مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد.

توضیحاتی در مورد گردن درد عصبی

ستون فقرات متشکل از مهره هایی است که از جمجمه به لگن بالایی امتداد یافته اند. دیسک های گردنی شوک بین استخوان ها را جذب می کند.♥ استخوان ها، رباط ها و عضلات گردن از سر حمایت می کنند و اجازه حرکت می دهند. هر گونه ناهنجاری، التهاب یا آسیب می تواند باعث درد گردن و یا سفتی عضلانی می شود. اغلب افراد گاهی اوقات درد گردن را تجربه می کنند. در بسیاری از موارد، این اختلال به دلیل قرار گرفتن در وضعیت بدنی نامناسب برای مدت طولانی می باشد. گاهی اوقات درد گردن به دلیل آسیب ناشی از سقوط، ورزش و یا ضربه به صورت می باشد. اغلب اوقات درد گردن یک وضعیت جدی نیست و ممکن است در عرض چند روز کاهش یابد. در بعضی موارد، درد گردن آسیب جدی بوده و نشانه ای از بیماری باشدکه نیاز به مراجعه به پزشک دارد.در صورتی که درد گردن بیش از یک هفته طول بکشد، یا با علائم دیگری همراه باشد باید بلافاصله به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کرد.

علل گردن درد

بیشترین علت گردن درد ناشی از سه بیماری شایع آرتروز ستون فقرات ، فتق دیسک گردن و سندرم های عضلانی است که در صورت وجود درد در ناحیه گردن و انتشار آن به دست ها حتی در مراحل اولیه آن بایستی به پزشک مراجعه کرد تا تشخیص قطعی و درمان گردن درد در مراحل اولیه صورت گیرد. گردن درد بیماری وخیمی است که باعث می شود نتوانید کارهای روزمره خود را به راحتی انجام دهید. این بیماری باعث کاهش دامنه حرکتی شما در گردن می شود و همچنین منبع درد در شانه، بازو یا دست است.

گردن دردهای ناگهانی

گردن دردهای ناگهانی ممکن است به علل زیر ایجاد شود: کشش عضلات گردن: وقتی فشار زیادی به گردن خود وارد می کنید ( یکی از علل شایع آن قرار دادن سر و گردن در یک وضعیت نامناسب به مدت طولانی است) عضلات و لیگامان های اطراف ستون مهره ای گردن شما تحت کشش زیادی قرار می گیرد و به دنبال آن ممکن است پارگی های میکروسکوپی در آنها ایجاد شود. بدنبال آن در این بافت ها تورم و درد ایجاد میشود که شما آن را به صورت درد و خشکی گردن احساس می کنید. این محدودیت حرکت قدری به علت درد و قدری به علت انقباض عضلات اطراف ستون مهره است که خارج از اراده شما صورت می گیرد و به آن اسپاسم هم می گویند. این نوع درد معمولاً با چند روز استراحت خوب می شود.

گردن درد و ضربه

ضربه: گردن بین سر و تنه، بدون حامی و در معرض آسیب های خارجی است. این عوامل موجب می شوند تا گردن بشدت نسبت به ضربات آسیب پذیر باشد. تصادفات وسایل نقلیه، ورزش هایی مثل شیرجه و یا ورزش های رزمی و سقوط از ارتفاع میتوانند به راحتی به گردن صدمه بزنند.بستن کمربند تا حد زیادی میتواند مانع آسیب های خطرناک به گردن در حین رانندگی شود. البته اگر اتومبیل از پشت ضربه بخورد کمربند ایمنی کمکی نمی کند. در این مواقع پشت سری که در روی پشتی صندلی اتومبیل وجود دارد میتواند تا حد زیادی گردن را حمایت کند. درد بدنبال اکثر ضربات شدیدی که به گردن وارد می شوند به علت آسیب به عضلات و یا لیگامان های اطراف سون مهره ای گردنی است. وقتی شدت ضربه بالا است ممکن است موجب شکستگی مهره های گردنی شود.

آشنایی با گردن درد عصبی

علت درد های گردن که به شانه، بازو، ساعد یا دست انتشار پیدا می کنند در بسیاری اوقات تحریک ریشه های عصبی است که از نخاع گردنی خارج می شوند. به این عارضه رادیکولوپاتی گردنی Cervical radiculopathy می گویند و شروع این بیماری با پیر شدن دیسک بین مهره ای است. ریشه های عصبی در ناحه گردن به علل مختلفی ممکن است تحت فشار قرار بگیرد و این فشار موجب بروز علائمی مانند درد و اختلال حسی و حرکتی شود. با افزایش سن، دیسک بین مهره ای محتوای آب خود را از دست داده و چروکیده و کوچک میشود. کاهش ارتفاع دیسک موجب میشود مهره ها به یکدیگر نزدیک تر شوند. این نزدیک شدن مهره ها موجب میشود سوراخ یا دهانه ای که بین دو مهره مجاور هم و در دو طرف آنها قرار دارد تنگ میشود. این دهانه ها محل خروج ریشه های عصبی از نخاع هستند. پس به این اعصاب فشار وارد میشود.

شایع ترین علت گردن درد

شایع ترین علت گردن درد ، اسپوندیلوز (آرتروز گردن) است. آرتروز گردن‌ عبارت‌ است‌ از تغییرات‌ تخریبی‌ استخوان‌های‌ گردن‌ که‌ موجب‌ وارد آمدن‌ فشار به‌ اعصابی‌ می‌شود که‌ به‌ دست‌ها، پاها، و مثانه‌ می‌روند. این‌ مشکل‌ در مردان‌ ۴۰ سال‌ به‌ بالا شایع‌تر است‌ و شیوع‌ آن‌ پس‌ از ۶۰ سالگی‌ افزایش‌ می‌یابد و علائم شایع آن به شرح زیر است: درد، سوزش و صدای مهره های گردن بی حسی بین شانه و انگشت ها سفت و خشک شدن گردن هنگام چرخاندن سر میگرن های پشت سر سرگیجه در حین حرکت های شدید مشکل در بلع غذا(در آرتروز گردن پیشرفته)

کاهش عوارض آرتروز گردن و گردن درد

روشهایی برای کاهش عوارض آرتروز گردن و گردن درد از یک بسته یخ یا یک کیسه آب جوش بر روی گردن برای مدت ۱۵ دقیقه روز استفاده کنید. سعی کنید دوش آب گرم گرفته و به این ترتیب به آزاد شدن عضلات گردن و ریلکس شدن آنها کمک کنید. عضلات گردن را با چرخاندن آرام گردن به سمت راست و چپ و نیز به سمت بالا و پایین تحت کشش قرار دهید. نقاط دردناک روی گردن را مالش دهید تا به این ترتیب به کاهش گرفتگی عضلات گردن کمک نمایید. قرار دادن گردن در وضعیت صحیح: سعی کنید گردن خود را در حالت مناسب قرار دهید. این شرایط را بطور خاص در زمانی که پشت یک کامپیوتر برای تمام روز نشسته اید، در نظر بگیرید. در این حالت لازم است پشت خود را به صندلی تکیه داده و مطمئن شوید مانیتور کامپیوتر در سطح چشم های شما قرار گرفته باشد.

درمان دارویی گردن درد

– مصرف داروهای ضد التهاب – استفاده از داروهای شل کننده عضلات و حتی داروهای ضد افسردگی، بسته به منبع ایجاد درد – پزشک ممکن است از تزریق داروهای کورتیکو استروئید در عضلات گردن برای کمک به کاهش درد بیمار استفاده کند. – در این حالت می توان داروهای بی حس کننده همچون لیدوکائین را برای کاهش درد بیمار به عضلات گردن تزریق کرد. – مواقعی که ریشه اعصاب و نخاع باعث ایجاد درد می شوند، انجام اعمال جراحی لازم است.

تقویت عضلات گردن

– هر زمان در محل‌کار احساس خستگی کردید، پیشانی‌تان را به کف دستتان فشار دهید. خیلی از ما وقتی استرس داریم، عضلات گردنمان را سفت می‌کنیم که به مرور زمان ممکن است موجب درد و خشکی گردن شود. می‌توانید با این حرکت ساده، هم فشار وارد بر گردن را کاهش دهید و هم عضلات آن را تقویت کنید.– پشت میزتان نشسته، کمی به سمت جلو خم شوید و آرنج‌هایتان را روی میز بگذارید. سرتان را صاف در مرکز شانه‌ها قرار داده و پیشانی‌تان را به کف دستتان فشار دهید؛ از کف دست برای مقاومت در برابر فشار سرتان استفاده کنید. ۵-۳ ثانیه در این حالت بمانید، رها کرده و پنج مرتبه دیگر تکرار کنید. – موقع تماشای تلویزیون، شانه‌هایتان را عقب بکشید. روی لبه صندلی‌تان بنشینید و ستون فقرات تان را بکشید، انگار می‌خواهید قدتان را بلندتر کنید. دست‌هایتان را جلو بدن روی لباستان قرار دهید. شانه‌هایتان را تا می‌توانید عقب بکشید، طوری که کتف‌هایتان از پشت جمع شود.– هر زمان که بیش از ۴۵ دقیقه پشت فرمان اتومبیل یا پشت کامپیوتر نشستید، تمرین لاک‌پشتی را انجام دهید. موقع رانندگی یا تایپ کردن پشت کامپیوتر، تظاهر کنید لاک‌پشت هستید که می‌خواهید سرتان را به سمت لاکتان جمع کنید. سرتان را به سمت عقب بیاورید، طوری که گردی پشت گردنتان صاف شود. از یک تا ۵ ثانیه در این وضعیت نگه دارید و رها کنید. این تمرین را ۱۰ مرتبه تکرار کنید. – هر یک ساعت، چانه‌تان را به سمت سینه‌تان خم کرده، سپس گردن تان را به سمت چپ، عقب، راست و دوباره پایین به صورت دایره‌ای بچرخانید. این حرکت را پنج مرتبه تکرار کرده، سپس جهت خود را عوض کرده و از راست به چپ دایره بزنید.

گردن درد عصبی و مراجعه به پزشک

اگر علائم بیش از یک هفته ادامه داشته باشد، به پزشک مراجعه کنید: • درد گردن شدید بدون علت ظاهری • مشاهده توده ای در گردن شما • تب • سردرد • تورم غدد • حالت تهوع • استفراغ • مشکل بلع یا تنفس • ضعف • بی حسی • مور مور شدن • ناتوانی در حرکت دستها • اختلال روده یا مثانه

گردن درد یا گرفتگی گردن

گردن درد یا گرفتگی گردن یک مشکل شایع است و در بیشتر مواقع موضوع جدی و نگران کننده ای نیست. درد گردن بعد از چند روز یا چند هفته به مرور بهبودی پیدا می کند. اگر شب در حالت نامناسبی خوابیده باشید، مدت طولانی پای کامپیوتر نشسته باشید و یا فشاری به عضلات در وضعیت نادرست اعمال شده باشد ممکن است دچار گردن درد شوید. استرس و فشار عصبی نیز می تواند باعث ایجاد تنش در عضلات گردن و در نهایت باعث درد گردن شود.

درمان خانگی گردن درد

مشکلات و علائم گردن درد را می توان با رعایت موارد زیر در منزل برطرف کرد: شنا کردن شنا کردن باعث کاهش التهاب می شود، درد را تسکین می بخشد و اجازه انجام حرکات نامحدودی را به شخص می دهد. استفاده از بالش آبی: برخی بیماران تأثیر بسیار خوب بالش آبی را تأیید کرده اند. آن ها می گویند با بالش آبی می توان به راحتی میزان سفتی بالش را تنظیم نمود. به طوری که آب بیشتر یاعث سفتی بیشتر بالش و آب کمتر نیز موجب نرم تر شدن بالش می شود. کمک گرفتن از ملاتونین برای خواب بهتر این دارو به شخص اجازه خواب خوب و کافی را می دهد. خواب خوب و کافی به روند درمان کمک می کند. استفاده از مکمل منیزیم: بسیاری از دردهای گردنی از آسیب ها یا پیچ خوردن عضلات ناشی می شوند. در مورد مصرف غذاهای غنی از منیزیم و یا استفاده از مکمل دارویی با پزشک مشورت کنید. کمک گرفتن از ماساژ درمانی در این نوع ماساژ از نوعی روغن استفاده می شود که با انجام ماساژ به داخل عضلات و مفصل ها نفوذ پیدا می کند، سموم عضلات را از بین می برد و باعث آرامش عضلات و حرکت بهتر مفصل ها می شود. آرامش دادن به خود استرس گردن درد را تشدید می کند. درمان های همه جانبه مانند آروماتراپی (رایحه درمانی)، مدیتیشن، موسیقی، نور شمع و غیره می توانند به بهبودی گردن درد کمک کنند. دوری از رفتارهایی که باعث گردن درد می شوند برای درمان درد گردن از انجام کارهایی مانند نشستن های طولانی مدت پای کامپیوتر، رانندگی، بلند کردن اجسام سنگین و کارهایی که فشار زیادی را به دست وارد می کنند اجتناب کنید. استفاده از یخ برخی بیماران با قرار دادن یخ در قسمت های خاصی از بدن تسکین می یابند.

علت گردن درد چیست

روماتوئید آرتریت سبب درد، تورم مفاصل و خار استخوانی می شود. زمانی که این بیماری گردن را درگیر کند، می تواند باعث درد گردنی شود. پوکی استخوان باعث ضعف استخوان ها و ایجاد شکستگی های کوچک می شود. این مشکل معمولا در دست ها و زانو اتفاق می افتد، اما همچنین می تواند در گردن نیز اتفاق بیوفتد. فیبرومیالژیا بیماری است که باعث درد عضلانی در بدن میشود، مخصوصا در گردن و کمربند شانه ای. با افزایش سن، دیسک های گردنی می توانند تخریب (دژنره) شوند. به این حالت اسوپوندیولوزیز یا استئوآرتریت گردن می گویند. این موضوع میتواند باعث باریک کردن فضای بین مهره شده و به مفاصل فشار اضافه کند. وقتی دیسک برآمده شود، همانطور که در ضربه و آسیب رخ می دهد، میتواند به طناب نخاعی و ریشه ی اعصاب فشار وارد کند. به این شرایط فتق دیسک گردنی می گویند، همچنین به نام دیسک جدا شده یا لیز خورده شناخته میشود. تنگی کانال نخاعی زمانی اتفاق می افتد که کانال نخاعی تنگ شده و باعث ایجاد فشار روی طناب نخاعی یا ریشه ی عصبی که از مهره خارج می شود میگردد. این حالت می تواند در اثر التهاب طولانی مدتی که به خاطر آرتریت یا بیماری های دیگر به وجود آمده است رخ دهد.

درد و سفتی گردن

ندرتا درد و سفتی گردن ممکن است به دلیل موارد زیر بروز یابد: نقص های مادرزادی عفونت آبسه ها تومورها سرطان نخاع

درد چیست

درد یک علامت و هشدار است که نشان می دهد در سیستم عصبی اشکالی وجود دارد و در کل ساختار جسم مشکلی ایجاد شده است. یعنی وقتی سردرد یا دست درد داریم این در اصل هشدار و پیامی است که سیستم عصبی صادر می کند. جالب اینجاست که از نظر روان شناسی همه ما درد را به یک شکل تجربه می کنیم و می شناسیم؛ تجربه ای ناخوشایند که فرد با ابتلا به آن تلاش می کند منشا آن را پیدا کند و از بین ببرد.

منشا گردن درد عصبی

وقتی مشخص شد که درد منشا جسمی ندارد یعنی نمی توان دلیل مشخص سمی برای آن یافت، دردها عصبی یا دردهای روانشناختی مطرح می شود. گاهی بخشهای مختلفی از بدن درد می کنند و وقتی فرد مراجعه می کند گفته می شود که درد عصبی دارد که در اصل منظور همان دردهای روانشناختی است که فرد را دچار مشکل کرده است

درد عصبی در ناحیه سر

دردهای روانشناختی معمولا در اعضای متفاوت بروز می کند که شایع ترین آن سردردهایی است که به نام سردردهای تنشی شناخته می شوند. مواقعی که فرد در شرایط استرس زا یا تحت تاثیر فشارهای روانی قرار دارد این دردها را تجربه می کند. اغلب این نوع درد به شکل منتشر است و ناحیه ای نیست و هیچ شباهتی به دردهای میگرنی ندارد و فرد علائم شروع سردرد مانند تهوع را تجربه نمی کند. معمولا این نوع دردها زمانی که عامل فشارزا از بین می رود، برطرف می شوند.

آخرین بروز رسانی در : پنج شنبه 11 فروردین 1401
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام فال و خواب و لینک مستقیم بلا مانع است.