; تیروئیدیت هاشیموتو ؛ روش تشخیص بیماری هاشیموتو و سرطان و درمان جدید هاشیموتو - فال و خواب
قرص ریتالین ؛ عوارض و نحوه مصرف و فواید انواع و قیمت و مدت زمان اثر قرص ریتالین

قرص ریتالین ؛ عوارض و نحوه مصرف و فواید انواع و قیمت و مدت زمان اثر قرص ریتالین

قرص ریتالین قرص ریتالین ؛ عوارض و نحوه مصرف و فواید انواع و قیمت و مدت زمان اثر قرص ریتالین همگی در سایت فال و …

مضرات شکستن قولنج انگشتان + با این کار خود را نابود می کنید

مضرات شکستن قولنج انگشتان + با این کار خود را نابود می کنید

مضرات شکستن قولنج انگشتان مضرات شکستن قولنج انگشتان + با این کار خود را نابود می کنید در سایت فال و خواب.امیدواریم این مطلب مورد توجه …

سرطان غدد لنفاوی و آزمایش خون و درمان گیاهی و علائم برای سرطان غدد لنفاوی

سرطان غدد لنفاوی و آزمایش خون و درمان گیاهی و علائم برای سرطان غدد لنفاوی

سرطان غدد لنفاوی سرطان غدد لنفاوی ؛ آزمایش خون و درمان گیاهی و علائم برای سرطان غدد لنفاوی همگی در سایت فال و خواب . …

تیروئیدیت هاشیموتو

تیروئیدیت هاشیموتو ؛ روش تشخیص بیماری هاشیموتو و سرطان و درمان جدید هاشیموتو

تیروئیدیت هاشیموتو ؛ روش تشخیص بیماری هاشیموتو و سرطان و درمان جدید هاشیموتو همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این مطلب مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد.

توضیحاتی در مورد تیروئیدیت هاشیموتو

تیروئیدیت هاشیموتو نوعی التهاب مزمن تیروئیدی است که به علت نوعی بیماری خود ایمنی به وجود می‌آید و در آن انواعی از سلول‌ها و پادتن‌ها در پاسخ ایمنی دخالت دارند.♥ این بیماری نخستین بیماری خودایمنی است که در سال ۱۹۱۲ به وسیلهٔ هاکارو هاشیموتو در آلمان کشف شد.

علائم تیروئیدیت هاشیموتو

تیروئیدیت هاشیموتو بیشتر سبب کم‌کاری تیروئید می‌شود. نشانگان این بیماری عبارت‌اند از: میکزودم، افزایش وزن، افسردگی، مانیا، حساسیت به گرما و سرما، احساس خواب‌رفتگی اندام‌ها، کوفتگی، وحشت ناگهانی، برادیکاردی، گاه تاکیکاردی، افزایش کلسترول خون و کاهش قند خون، یبوست، ضعف ماهیچه‌ها، گرفتگی ماهیچه‌ها، ضعف حافظه، نازایی، ریزش موها و میگرن. در این بیماری غدهٔ تیروئید ممکن است سفت، بزرگ و لُب‌دار شود، که ممکن است این تغییرات محسوس نباشند. بزرگ شدن تیروئید ممکن است به علت نفوذ لنفوسیت‌ها یا فیبروز باشد تا هیپرتروفی بافت آن. از لحاظ فیزیولوژیک، پادتن‌های ضد پراکسیداز تیروئید (TPO) یا تیروگلوبولین باعث تخریب تدریجی فولیکول‌های غدهٔ تیروئید می‌شوند؛ بنابراین، می‌توان با جست و جوی این پادتن‌ها در خون این بیماری را تشخیص داد. از ویژگی‌های این بیماری تهاجم گویچه‌های سفید، مخصوصاً لنفوسیت‌های تی به آن است که به علت لنفوم هوچکین است.

تشخیص تیروئیدیت هاشیموتو

افزایش سطح پادتن‌های ضد پراکسیداز تیروئید در سرم نشانهٔ وجود این بیماری است. چون آغاز این بیماری نشانهٔ اختصاصی ندارد، اغلب با بیماری‌هایی مانند افسردگی، سایکلوتایمیا، سندرم پیش از قاعدگی، کوفتگی مزمن (CFS)، فیبرومیالژیا و گاه اختلال اضطرابی (ED) اشتباه می‌شود.

درمان تیروئیدیت هاشیموتو

کم‌کاری تیروئید که بر اثر بیماری هاشیموتو به وجود می‌آید، با خوردن داروهای هورمونی، مانند لووتیروکسین یا عصارهٔ خشک‌کردهٔ تیروئید جبران می‌شود. مقدار دارو به شدت بیماری و وزن بیمار بستگی دارد ولی معمولاً مصرف یک قرص در روز معمولاً سطع تیروکسین خون را در حالت عادی نگه می‌دارد. در بسیاری موارد لازم است بیمار در بقیهٔ عمر خود این دارو را مصرف کند. در صورتی که کم‌کاری تیروئید به علت بیماری هاشیموتو باشد، توصیه می‌شود سطح TSH خون همواره کم‌تر از ۳ نگه داشته شود. تا زمانی که تیروئید این بیماران فعال است، بدن به آن حمله می‌کند و نوساناتی در سطع TSH خون به وجود می‌آورد.

بیماری تیروئیدیت هاشیموتو

بیماری هاشیموتو شرایطی است که در آن سیستم ایمنی بدن تیروئید را مورد حمله قرار می دهد، تیروئید غده کوچکی است که در گردن قرار دارد. غده تیروئید بخشی از سیستم غدد درون ریز می باشد که بسیاری از هورمون های هماهنگ کننده فعالیت های بدن را تولید می کند. التهاب ناشی از بیماری هاشیموتو که تیروئیدیت لنفوسیتی مزمن نیز نامیده می شود، اغلب منجر به کم کاری غده تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) می شود. بیماری هاشیموتو بیشتر در بین زنان میانسال رایج است، اما مردان و زنان در هر سنی و حتی کودکان نیز به این بیماری مبتلا می شوند. پزشک در این شرایط عملکرد تیروئید را بررسی می کنند تا به وجود بیماری هاشیموتو پی ببرند. درمان بیماری هاشیموتو معمولا با جایگزینی هورمون تیروئید ساده و موثر است.در ابتدا ممکن است هیچ گونه علائمی مربوط به بیماری هاشیموتو مشاهده نشود یا ممکن است جلوی گلو متورم شود. این بیماری معمولا به آهستگی پیشروی می کند و باعث صدمات مزمن به تیروئید شده و منجر به کاهش سطح هورمون تیروئید در خون می شود. علائم بیماری هاشیموتو مشابه کم کاری غده تیروئید هستند.

علائم کم کاری تیروئید

• خستگی شدید و بی حالی • افزایش حساسیت به سرما • یبوست • پوست خشک و رنگ پریده • چهره پف کرده • صدای خشن • افزایش وزن بی دلیل – وزن افزایش می یابد که بیشتر آن مربوط به مایعات است. • درد عضلانی، حساسیت به لمس و سفتی، به ویژه در شانه ها و باسن • ضعف عضلانی، به ویژه در اندام تحتانی • قاعدگی بیش از حد یا خونریزی طولانی مدت (مونوراژی) • افسردگی

علت تیروئیدیت هاشیموتو

در این بیماری، سیستم ایمنی بدن آنتی بادی‌هایی می‌سازد که غده تیروئید را تخریب می‌کنند. برخی پزشکان معتقدند ویروس یا باکتری باعث این بیماری می‌شود و برخی دیگر عوامل ژنتیکی را مسبب این بیماری می‌دانند. این بیماری بیشتر در زنان میانسال شایع است، اما می‌تواند مرد، زن و کودک را در هر سنی گرفتار کند.

عوارض تیروئیدیت هاشیموتو

۱- گواتر: بزرگ شدن غده تیروئید را گواتر می‌نامند. کم کاری تیروئید یکی از عل ایجاد گواتر می‌باشد. گواتر موجب بروز مشکلاتی در تنفس و بلع غذا می‌گردد. ۲- مشکلات قلبی: به علت افزایش مقدار کلسترول بد (LDL)، برخی مشکلات قلبی به وجود می‌آید. کم کاری تیروئید موجب افزایش اندازه قلب و ناتوانی در قلب می‌گردد. ۳- مشکلات روانی: ابتدای بیماری هاشیموتو، افسردگی رخ می‌دهد و هرچه زمان بگذرد، این افسردگی بدتر می‌شود. بیماری هاشیموتو، می‌تواند باعث کاهش میل جنسی در زنان و مردان گردد و می‌تواند عملکرد ذهنی را کند کند. ۴- نقص نوزاد هنگام تولد: کودکانی که از مادران مبتلا به هاشیموتو متولد می‌شوند، بیشتر در معرض خطر نواقص هنگام تولد می‌باشند. این کودکان، بیشتر در معرض ابتلا به مشکلات فکری و رشد بدنی می‌باشند. ممکن است کودکان متولد شده، لب شکری باشند. اگر می‌خواهید باردار شوید، حتما آزمایش تیروئید را انجام دهید.

تیروئیدیت هاشیموتو و آزمایش خون

تشخیص این بیماری بستگی به جواب آزمایش خون و هورمون تیروئید و هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) دارد. این آزمایشات شامل: آزمایش هورمونی: توسط آزمایش خون می‌توان به مقدار هورمون غده تیروئید و غده هیپوفیز پی برد. اگر تیروئید کم کار باشد، مقدار هورمون تیروئید کم و مقدار هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) زیاد خواهد بود. دلیل افزایش مقدار TSH (توسط غده هیپوفیز ساخته می‌شود) این است که غده هیپوفیز، غده تیروئید را برای تولید هورمون بیشتر تحریک می‌کند. آزمایش آنتی بادی: بیماری هاشیموتو از آنجا که آنتی بادی‌های غیرطبیعی را می‌سازد، یک بیماری خود ایمنی می‌باشد. آزمایش خون، آنتی بادی‌های ضد تیروئید پراکسیداز (یک آنزیم) را نشان می‌دهد. این آنزیم در غده تیروئید می‌باشد و نقش مهمی در تولید هورمون‌های تیروئید بر عهده دارد.

تیروئیدیت هاشیموتو و هورمون درمانی

هورمون درمانی: اگر این بیماری موجب کمبود هورمون تیروئید گردد، از این روش استفاده می‌کنند. استفاده روزانه از لووتیروکسین مفید می‌باشد. لووتیروکسین بسیار شبیه هورمون تیروکسین مترشحه از غده تیروئید می‌باشد. به علت آن که، مقدار لووتیروکسین تجویزی ممکن است تغییر یابد، لذا بیمار باید هر ۶ تا ۱۲ ماه به پزشک مراجعه کند تا میزان TSH را در خون اندازه گیری کند. زیادی لووتیروکسین، باعث کاهش توده استخوانی و پوکی استخوان و آریتمی قلبی می‌شود.

تیروئیدیت هاشیموتو و داروها

برخی داروها، مکمل‌ها و غذاها، بر جذب لووتیروکسین اثر دارند. اگر زیاد از فراورده‌های سویا استفاده می‌کنید و یا رژیم‌های غنی از فیبر دارید و یا یکی از داروهای زیر را مصرف می‌کنید، حتما با پزشک خود مشورت کنید: مکمل آهن کلستیرامین (دارویی برای پایین آوردن کلسترول خون) هیدروکسید آلومینیوم (داروی ضد اسید معده) سدیم پلی استیرن سولفانات (برای جلوگیری از افزایش مقدار پتاسیم خون) سوکرافیت (داروی اولسر یا زخم) مکمل کلسیم

درمان تیروئیدیت هاشیموتو در طب سنتی

– ریشه جینسینگ هندی (Ashwagandha) به مقدار ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی گرم در روز – نصف قاشق چایخوری تنتور، ۲ تا ۳ بار در روز – تخم کتان، ۱۰۰۰ میلی گرم در روز – علف هرز دریایی به تعادل عملکرد تیروئید کمک می‌کند. – خارپنبه برای کاهش علائم تیروئید، ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلی گرم در روز – گیاه Avena (جوی سبز) – مر (Myrrh): نوعی صمغ است که تیروئید را تحریک می‌کند و برای درمان بیماری تیروئید کاربرد دارد. – عصاره برگ زیتون -گیاه سیج: یک گیاه معطر با برگ‌های سبز مایل به خاکستری می‌باشد که به عنوان گیاه پخت و پز معروف است. ۴۰ تا ۶۰ میلی گرم در روز از این گیاه درمان برای بیماری هاشیموتو استفاده کنید.

دوره بیماری هاشیموتو

در بیماری هاشیموتو یک دوره کوتاه پرکاری تیرویید به وجود می‌آید و سپس به تدریج تیرویید کم کار می‌شود. در مرحله پرکاری , سطح هورمون های تیروئید افزایش یافته , TSH و برداشت ید رادیو اکتیو کاهش می یابند. در مرحله کم کاری , سطح هورمون های تیروئید کاهش یافته , TSH بالا می رود. در بیماران تیروئیدیت هاشیموتو خطر ابتلا به لنفوم B افزایش می یابد علت و زمان شروع این بیماری هنوز مشخص نیست اما به‌طور کلی این بیماری اغلب بین خانم‌های حول و حوش سنین یائسگی به وجود می‌آید. حدس زده می شود از هر ۱۰ هزار نفر بین ۱۵-۳ نفر این بیماری را داشته باشند.

تیروئیدیت هاشیموتو در دوران بارداری

در دوران بارداری، اگر بیماری به موقع تشخیص و مورد درمان قرار بگیرد هیچ گونه‌ای خطری را برای مادر و نوزاد به همراه ندارد و همچنین مصرف داروهای این بیماری نیز هیچ گونه عوارضی را برای مادر و نوزاد ایجاد نمی‌کند.

تاریخچه تیروئیدیت هاشیموتو

هاشیموتو نوعی بیماری اتوایمنی است که طی آن آنتی‌بادی‌های بدن غده تیرویید را به مرور از تحلیل می برند و به تدریج هورمون‌های تیروییدی کم می‌شود.به عبارتی بیماری هاشیموتو، اختلالی است که غده تیروئید را که در قاعده جلوی گردن قرار دارد،تحت تاثیر قرار میدهد. غده تیروئید قسمتی از سیستم آندوکرین بدن است که با تولیدات هورمونی خود فعالیت های بدن انسان را تنظیم می کنند. این بیماری اولین بیماری خود ایمنی است که شناخته شده و اولین بار توسط هاکارو هاشیموتو در سال۱۹۱۲ در آلمان شناسایی شد. در بیماری هاشیموتو یک دوره کوتاه پرکاری تیرویید به وجود می‌آید و سپس به تدریج تیرویید کم کار می‌شود. در مرحله پرکاری , سطح هورمون های تیروئید افزایش یافته , TSH و برداشت ید رادیو اکتیو کاهش می یابند. در مرحله کم کاری , سطح هورمون های تیروئید کاهش یافته , TSH بالا می رود. در بیماران تیروئیدیت هاشیماتو خطر ابتلا به لنفوم B افزایش داردعلت و زمان شروع این بیماری هنوز مشخص نیست اما به‌طور کلی این بیماری اغلب بین خانم‌های حول و حوش سنین یائسگی (مثل اوپرا ۵۳ ساله) به وجود می‌آید. متاسفانه در بسیاری از خانم‌های نزدیک یائسگی علایمی مانند خستگی، چاق شدن و ریزش مو به یائسگی ربط داده می‌شود در حالی که می‌تواند ناشی از تیروییدیت هاشیموتو باشد. ماشیموتر بیماری شایعی است گرچه این بیماری بیشتر در زنان میانسال دیده می شود. ولی در گروه های سنی دیگر و در بین مردان و کودکان نیز دیده می شود. این بیماری معمولاً افراد میانسال ۳۰-۵۰ ساله از هر دو جنس را مبتلا می کند ولی در زنان شایع تر است. تیروییدیت هاشیموتو (تیروییدیت لنفوسیتیک یا تیروییدیت خودایمن نیز خوانده می شود) التهاب مزمن همراه با ارتشاح لنفوسیتی است ؛ تیروییدیت تحت حاد (تیروییدیت گرانولوماتوز خوانده می شود) معمولاً به دنبال عفونت ویروسی رخ می دهد. انواع نادرتر دیگری نیز وجود دارند. این بیماری غده تیروئید را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در بیماری هاشیموتو ( تیروئیدیت لنفوسیتی مزمن)، سیستم ایمنی بدن به غده تیروئید حمله می‌کند. گاهی این التهاب منجر به کاهش فعالیت غده تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) می‌گردد. پزشک از روی آزمایش عملکرد تیروئید، این بیماری را شناسایی می‌کند. درمان بیماری هاشیموتو با جایگزین کردن هورمون تیروئید انجام می‌گیرد. در تمام دنیا مهمترین علت کم کاری تیروئید , کمبود ید در رژیم غذائی آنهاست.در مناطقی که کمبود ید وجود ندارد , بیماری هاشیماتو شایعترین علت کم کاری تیروئید است .حدس زده می شود از هر ۱۰ هزار نفر بین ۱۵-۳ نفر این بیماری را داشته باشند. در آمریکا این بیماری شایعترین علت کم کاری تیروئید در ۶ سال به بالا ها هست.در یک مطالعه که روی ۵۰۰۰ کودک ۱۸-۱۱ ساله انجام دادن مشخص شد ۱٫۳% دچار این بیماری هستند.در بزرگسالان در هر سال از بین ۱۰۰۰ زن ۳٫۵ مورد و از هزار مرد ۸/۰ مورد جدید از این بیماری کشف می شود.در یک منطقه آمریکا به ۶% هم رسیده است.در کلورادو آمریکا از بین ۲۶۰۰۰ نمونه ساکنین اون مناطق مشخص شد ۹٫۵% دارای افزایش TSH بودن که بعضی علامتدار و بعضی بی علامت بودند و اغلب آنها زن بودند. نه تنها در این بیماری بلکه در تمام بیماریهای تیروئید احتمال بروز با افزایش سن بالا می رود. تیروییدیت هاشیموتو شایعترین علت هایپوتیروییدی تک گیر در مناطق با دریافت ید مناسب است . از آنجا که این بیماری علت اتو ایمیون دارد و می تواند علایم بالینی آن با یکسری بیماریهای اتوایمیون دیگر همپوشانی داشته باشد لذا تشخیص بموقع و درمان صحیح آن میتواند در پیشگیری از عوارض احتمالی بیماری بویژه در دوران بارداری موثر باشد. با وجود اینکه این بیماری شایعترین علت هایپوتیروئیدی میباشد ولی شناخت کمی در مورد این بیماری وجود دارد در صورت تشخیص بموقع و درمان صحیح این بیماری پروگنوز بیماران عالی بوده و بیماران به زندگی عادی خود باز میگردند ولی در صورت تاخیر در درمان در صورت بروز برخی عوارض از قبیل کومای میکزادم مورتالیتی بالا خواهد بود.

آخرین بروز رسانی در : یکشنبه 14 فروردین 1401
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام فال و خواب و لینک مستقیم بلا مانع است.