; کپسول پیروکسیکام ؛ تفاوت پیروکسیکام و دیکلوفناک و قرص پیروکسیکام برای قاعدگی - فال و خواب
فلج مغزی ؛ انواع فلج مغزی و علت فلج مغزی در جنین و خفیف درمان دارد

فلج مغزی ؛ انواع فلج مغزی و علت فلج مغزی در جنین و خفیف درمان دارد

فلج مغزی فلج مغزی ؛ انواع فلج مغزی و علت فلج مغزی در جنین و خفیف درمان دارد همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم …

قرص جینسینگ ؛ خواص و عوارض و عکس قرص جینسینگ اصل کره ای قرمز

قرص جینسینگ ؛ خواص و عوارض و عکس قرص جینسینگ اصل کره ای قرمز

قرص جینسینگ قرص جینسینگ ؛ خواص و عوارض و عکس قرص جینسینگ اصل کره ای قرمز همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این مطلب …

قرص نورتریپتیلین ؛ برای چی خوبه برای معده و میگرن و استرس ایا چاق کننده است

قرص نورتریپتیلین ؛ برای چی خوبه برای معده و میگرن و استرس ایا چاق کننده است

قرص نورتریپتیلین قرص نورتریپتیلین ؛ برای چی خوبه برای معده و میگرن و استرس ایا چاق کننده است همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم …

کپسول پیروکسیکام

کپسول پیروکسیکام ؛ تفاوت پیروکسیکام و دیکلوفناک و قرص پیروکسیکام برای قاعدگی

کپسول پیروکسیکام ؛ تفاوت پیروکسیکام و دیکلوفناک و قرص پیروکسیکام برای قاعدگی همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این مطلب مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد.

توضیحاتی در مورد کپسول پیروکسیکام

کپسول پیروکسیکام با نام لاتین Piroxicam ، نوعی مسکن است و کاربرد اصلی آن کاهش درد یا توقف درد است.♥ تهوع، بی اشهایی و اسهال برخی از عوارض مصرف پیروکسیکام است.

کپسول پیروکسیکام چیست

کپسول پیروکسیکام (Piroxicam) نوعی مسکن است و کاربرد اصلی آن کاهش یا توقف درد است. از کاربردهای دیگر دارو می‌شود به داشتن اثرات ضد التهابی مثلا در درمان آرتروز اشاره کرد. دارو در تسکین درد ناشی از بسیاری از بیماری‌ها مثل دندان درد، سردرد و… کاربرد دارد. خصوصیت این دارو این است که موجب مهار هورمون‌هایی می‌شود که در بدن موجب بروز التهاب می‌شوند. پیروکسیکام در کنترل درد ناشی از نقرس و همچنین دردهای بعد از عمل جراحی و درد ناشی از کوفتگی و کشیدگی عضلانی کاربرد دارد. از این دارو برای کنترل دردهای قاعدگی نیز استفاده می‌شود. اشکال دارویی پیروکسیکام به صورت کپسول، آمپول و ژل می‌باشد.

موارد مصرف کپسول پیروکسیکام

موارد مصرف آرتروز دندان درد سردرد نقرس دردهای قاعدگی دردهای عضلانی استئوآرتریت روماتیسم عوارض عوارض گوارشی مانند تهوع، بی‌اشتهایی، اسهال، زردی، یبوست، نفخ، خشکی دهان، زخم پپتیک، عوارض کلیوی، عوارض قلبی عروقی مانند تاکیکاردی، ادم محیطی، تپش قلب و واکنش‌های‌آلرژیک مانند پورپورا، راش، خارش، عوارض خونی و خواب آلودگی تداخل دارویی داروهای مهارکننده آنزیم ACE، داروهای ضد میکروبی کینولون‌ها، داروهای پائین آورنده قندخون (سولفونیل اوره)، سیکلوسپورین

مقدار مصرف کپسول پیروکسیکام

بهتر است میزان مصرف هر دارویی طبق نظر پزشک تعیین گردد. پیروکسیکام معمولا به صورت کپسول‌های ۱۰ میلی‌گرمی خوراکی توزیع می‌شود مقدار مصرف آن روزی یک یا دو کپسول در بالغین است. می‌توان دو کپسول را با هم و یا با فاصله ۱۲ ساعت از هم مصرف کرد. مصرف این دارو برای بیماران مبتلا به آرتریت به شکل زیر است: آرتریت روماتوئید و استئوآرتریت:بزرگسالان: از راه خوراکی، مقدار ۲۰ میلی‌گرم یک بار در روز مصرف می‌شود. در صورت نیاز، می‌توان دارو را در مقادیر منقسم مصرف کرد.آرتریت روماتوئید جوانان:کودکان با وزن ۵۵-۴۶ کیلوگرم: ‌ روزانه ۱۵ میلی‌گرم به صورت خوراکی.کودکان با وزن ۳۱ کیلوگرم : روزانه ۱۰ میلی‌گرم به صورت خوراکی.کودکان با وزن ۳۰-۱۵ کیلوگرم:‌ روزانه ۵ میلی‌گرم به صورت خوراکی.توجه: در صورت مصرف این دارو در درمان آرتریت، دوره درمان با این دارو باید کامل شود. جهت دستیابی به پاسخ مطلوب ، ممکن است حداقل ۲ هفته زمان نیاز باشد. توجه: اگر فراموش کرده‌اید پیروکسیکام را در ساعتی که لازم است مصرف کنید هر زمان که یادتان آمد آن‌ را مصرف کنید ولی اگر زمان مصرف دوز بعدی دارو است مصرف دارو را دو برابر نکنید. دوز فراموش شده را مصرف نکنید و فقط دوز مربوط به این ساعت را استفاده کنید.

تاثیر کپسول پیروکسیکام

ممکن است دو هفته زمان نیاز باشد تا تأثیر پیروکسیکام بر روی بیماری شما به حد مطلوب برسد.پیروکسیکام را با یک لیوان پر از آب مصرف کرده و بعد از مصرف حداقل به مدت ده دقیقه دراز نکشید.دارو بهتر است همراه با غذا مصرف شود تا تحریک گوارشی کاهش یابد.در صورت مشاهده علایمی شبیه آنفولانزا (لرز، تب یا درد عضلانی) قبل یا همزمان با بثورات جلدی ، باید به پزشک مراجعه شود.طی مصرف این دارو از مصرف الکل و آسپیرین پرهیز کنید.تا مشخص شدن اثرات این دارو ، از انجام فعالیت‌های خطرناکی که نیاز به هوشیاری دارند، خودداری کنید.بیماران بزرگتر از ۶۰ سال نسبت به عوارض جانبی پیروکسیکام حساس‌تر هستند و برای ایشان باید با احتیاط تجویز شود.از آنجا که پیروکسیکام تا حدود یک درصد غلظت سرمی مادر در شیر ترشح می‌شود، ‌شیردهی در دوران مصرف این دارو توصیه نمی‌شود.عوارض جانبی پوستی ناشی از پیروکسیکام شایع‌تر از داروهای دیگر ضد التهاب غیراستروئیدی است.بی‌ضرری مصرف طولانی مدت این دارو در کودکان ثابت نشده است.

آشنایی با کپسول پیروکسیکام

کپسول پیروکسیکام (Piroxicam) نوعی مسکن است و کاربرد اصلی آن کاهش یا توقف درد است. از کاربردهای دیگر دارو می‌شود به داشتن اثرات ضد التهابی مثلا در درمان آرتروز اشاره کرد. دارو در تسکین درد ناشی از بسیاری از بیماری‌ها مثل دندان درد، سردرد و… کاربرد دارد. خصوصیت این دارو این است که موجب مهار هورمون‌هایی می‌شود که در بدن موجب بروز التهاب می‌شوند. پیروکسیکام در کنترل درد ناشی از نقرس و همچنین دردهای بعد از عمل جراحی و درد ناشی از کوفتگی و کشیدگی عضلانی کاربرد دارد. از این دارو برای کنترل دردهای قاعدگی نیز استفاده می‌شود. اشکال دارویی پیروکسیکام به صورت کپسول، آمپول و ژل می‌باشد.

تداخل دارویی با کپسول پیروکسیکام

داروهای مهارکننده آنزیم ACE، داروهای ضد میکروبی کینولون‌ها، داروهای پائین آورنده قندخون (سولفونیل اوره)، سیکلوسپورین

عوارض گوارشی کپسول پیروکسیکام

عوارض گوارشی مانند تهوع، بی‌اشتهایی، اسهال، زردی، یبوست، نفخ، خشکی دهان، زخم پپتیک، عوارض کلیوی، عوارض قلبی عروقی مانند تاکیکاردی، ادم محیطی، تپش قلب و واکنش‌های‌آلرژیک مانند پورپورا، راش، خارش، عوارض خونی و خواب آلودگی

نحوه مصرف کپسول پیروکسیکام

بهتر است میزان مصرف هر دارویی طبق نظر پزشک تعیین گردد. پیروکسیکام معمولا به صورت کپسول‌های ۱۰ میلی‌گرمی خوراکی توزیع می‌شود مقدار مصرف آن روزی یک یا دو کپسول در بالغین است. می‌توان دو کپسول را با هم و یا با فاصله ۱۲ ساعت از هم مصرف کرد. مصرف این دارو برای بیماران مبتلا به آرتریت به شکل زیر است: آرتریت روماتوئید و استئوآرتریت: بزرگسالان: از راه خوراکی، مقدار ۲۰ میلی‌گرم یک بار در روز مصرف می‌شود. در صورت نیاز، می‌توان دارو را در مقادیر منقسم مصرف کرد. آرتریت روماتوئید جوانان: کودکان با وزن ۵۵-۴۶ کیلوگرم: ‌ روزانه ۱۵ میلی‌گرم به صورت خوراکی. کودکان با وزن ۳۱ کیلوگرم : روزانه ۱۰ میلی‌گرم به صورت خوراکی. کودکان با وزن ۳۰-۱۵ کیلوگرم:‌ روزانه ۵ میلی‌گرم به صورت خوراکی. توجه: در صورت مصرف این دارو در درمان آرتریت، دوره درمان با این دارو باید کامل شود. جهت دستیابی به پاسخ مطلوب ، ممکن است حداقل ۲ هفته زمان نیاز باشد. توجه: اگر فراموش کرده‌اید پیروکسیکام را در ساعتی که لازم است مصرف کنید هر زمان که یادتان آمد آن‌ را مصرف کنید ولی اگر زمان مصرف دوز بعدی دارو است مصرف دارو را دو برابر نکنید. دوز فراموش شده را مصرف نکنید و فقط دوز مربوط به این ساعت را استفاده کنید.

نکاتی در مورد مصرف کپسول پیروکسیکام

ممکن است دو هفته زمان نیاز باشد تا تأثیر پیروکسیکام بر روی بیماری شما به حد مطلوب برسد. پیروکسیکام را با یک لیوان پر از آب مصرف کرده و بعد از مصرف حداقل به مدت ده دقیقه دراز نکشید. دارو بهتر است همراه با غذا مصرف شود تا تحریک گوارشی کاهش یابد. در صورت مشاهده علایمی شبیه آنفولانزا (لرز، تب یا درد عضلانی) قبل یا همزمان با بثورات جلدی ، باید به پزشک مراجعه شود. طی مصرف این دارو از مصرف الکل و آسپیرین پرهیز کنید. تا مشخص شدن اثرات این دارو ، از انجام فعالیت‌های خطرناکی که نیاز به هوشیاری دارند، خودداری کنید. بیماران بزرگتر از ۶۰ سال نسبت به عوارض جانبی پیروکسیکام حساس‌تر هستند و برای ایشان باید با احتیاط تجویز شود. از آنجا که پیروکسیکام تا حدود یک درصد غلظت سرمی مادر در شیر ترشح می‌شود، ‌شیردهی در دوران مصرف این دارو توصیه نمی‌شود. عوارض جانبی پوستی ناشی از پیروکسیکام شایع‌تر از داروهای دیگر ضد التهاب غیراستروئیدی است. بی‌ضرری مصرف طولانی مدت این دارو در کودکان ثابت نشده است.

آشنایی با ژل پیروکسیکام

داروهای تسکین دهنده ی درد ضد التهاب مانند پیروکسیکام به ضد درد های NSAIDs معروف هستند .این دارو با جلوگیری از تولید عوامل شیمیایی که موجب درز و التهاب می شوند ،درد را تسکین می دهد. فرم موضعی این دارو در تسکین دردهایی نظیر آرتریت (التهاب مفاصل)، دردهای استخوانی و و ضرب دیدگی، کشیدگی، کمردرد و… کاربرد دارد. این دارو با کاهش التهاب و تسکین درد به بهبود وضعیت بیمار کمک می کند. هنگامی که پیروکسیکام بصورت موضعی بر روی محل درد و التهاب استفاده می شود، این مزیت را دارد که درد را بدون عوارض داخلی ناشی از مصرف خوراکی دارو (مانند عوارض گوارشی) تسکین می دهد. در این صورت دارو فقط در موضع اثر می کند با این حال مصرف ژل موضعی پیروکسیکام برای بزرگسالان تجویز می گردد و برای اطفال توصیه نمی شود. -در صورت بارداری و یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید تا داروی ضدحساسیت مناسب شرایط شما را برایتان تجویز نماید. _در صورت سابقه ی آسم و یا حساسیت، به پزشک خود اطلاع دهید. -در صورت سابقه ی هرگونه بیماری یا حساسیت پوستی (مانند اگزما)به پزشک خود اطلاع دهید . -در صورت حساسیت به داروهای ضدالتهاب و درد مانند آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن، دیکلوفناک و..)به پزشک اطلاع دهید.

عوارض ژل پیروکسیکام

-حساسیت پوستی خفیف مانند قرمزی یا خارش در موضع مصرف، معمولا در عرض دوتا سه روز برطرف میشود اما در صورت ادامه دار یا وخیم شدن این حساسیت، حتماً پزشک خود را در جریان قرار دهید. -در صورت ایجاد لکه های قرمز برروی مناطق مختلف پوست ،مصرف دارو را قطع و به پزشک اطلاع دهید. _ در صورت مشکلات تنفسی،و هرگونه علائم حساسیت دارویی (مانند ورم صورت و دهان)به پزشک خود مراجعه نمایید.

قرص و کپسول پیروکسیکام

پیروکسیکام یکی از داروهای تسکین دهنده ی درد ضد التهاب که به ضد درد های NSAIDs معروف هستند، می باشد. این دارو در دراز مدت التهاب و درد را کاهش می دهد لذا در تسکین دردهای مانند درد روماتوئید آرتریت و سایر دردهای مفصلی مزمن کاربرد دارد. همچنین در درمان کوتاه مدت دردهای استخوانی و مفصلی نیز می تواند موثر واقع شود. این دارو با کاهش التهاب و تسکین درد به بهبود وضعیت بیمار کمک می کند. پیروکسیکام با مسدود کردن اثر آنزیم سیکلوکسیژناز، منجر به کاهش ساخت ماده ای شیمیایی به نام پروستاگلاندین در بدن می شود که مسئول ایجاد درد و التهاب در ناحیه ی آسیب دیده می باشند.در نتیجه با مهار آنزیم های سکلوکسیژناز و کاهش تولید پروستاگلاندین، درد و التهاب کاهش می یابد. _در صورت سابقه ی آسم، حساسیت، زخم معده یا دوازدهه و بیماری های گوارشی(مانند کرون)، بیماری قلبی یا عروقی، لوپوس، مشکلات کبدی، کلیوی و سایر موارد به پزشک خود اطلاع دهید. _در صورتی که سابقه ی فشار خون بالا و یا وجود لخته در عروق،فشارخون و کلسترول بالا را دارید ،پزشک خود را مطلع نمایید. -از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از -شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خوددر اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید(خصوصاً داروهای ضدفشارخون،داروهای ضد انعقاد خون مانند وارفارین،سایر داذوهای تسکین دهنده ی درد) _در صورت سابقه ی حساسیت به داروهای ضد درد (مانند آسپرین، ناپروکسن، ایندومتاسین و ایبوپروفن و…)به پزشک خود اطلاع دهید. -در صورتی که سیگاری هستید، به پزشک خود اطلاع دهید. -در صورت مصرف طولانی مدت دارو را دقیقاً طبق تجویز پزشک مصرف نمایید.اما عموماً مصرف این دارو بصورت ۱قرص یا کپسول در روز می باشد و عموماً چند هفته طول می کشد تا شاهد اثر مناسب و کامل آن باشید. -قرص را بطور کامل همراه با یک لیوان آب ببلعید. مصرف این دارو همراه با غذا، شیر و یا شربت های معده به کاهش عوارض گوارشی ناشی از مصرف آن کمک می نماید. -تا ده دقیقه پس از مصرف دارو، دراز نکشید تا احتمال بروز عوارض گوارشی کاهش یابد. -در صورت فراموشی یک نوبت مصرف دارو، از مصرف نوبت فراموش شده صرف نظر نمایید و نوبت بعدی را طبق برنامه مصرف نمایید. به هیچ وجه مقدار دارو در یک نوبت را دوبرابر ننمایید. -در صورتی که این دارو را تنها در مواقع درد استفاده می کنید و مصرف منظم روزانه ندارید باید بدانید که داذوهای تسکین دهنده ی درد اگر در زمان شروع درد مصرف گردند بیشترین اثر خود را دارند لذا تا شدید شدن درد صبر نکنید و در ابتدای مشاهده ی علایم درد داذو را مصرف نمایید.

آخرین بروز رسانی در : پنج شنبه 11 فروردین 1401
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام فال و خواب و لینک مستقیم بلا مانع است.