; قرص مونته لوکاست ؛ برای کرونا و اطفال برای چیه و نام دیگر برای سرماخوردگی - فال و خواب
آمبولی ریه و میزان خطر و درمان خانگی و آزمایش و غذاهای مفید برای آمبولی ریه

آمبولی ریه و میزان خطر و درمان خانگی و آزمایش و غذاهای مفید برای آمبولی ریه

آمبولی ریه آمبولی ریه ؛ میزان خطر و درمان خانگی و آزمایش و غذاهای مفید برای آمبولی ریه همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم …

قرص فارماتون ؛ عوارض قرص فارماتون ایرانی چاق کننده است ؟ برای ریزش مو

قرص فارماتون ؛ عوارض قرص فارماتون ایرانی چاق کننده است ؟ برای ریزش مو

قرص فارماتون قرص فارماتون ؛ عوارض قرص فارماتون ایرانی چاق کننده است ؟ برای ریزش مو همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این مطلب …

قرص تنوئید ؛ ریتارد اصل از داروخانه و طرز استفاده قرص لاغری تنوئید اصل و تقلبی

قرص تنوئید ؛ ریتارد اصل از داروخانه و طرز استفاده قرص لاغری تنوئید اصل و تقلبی

قرص تنوئید قرص تنوئید ؛ ریتارد اصل از داروخانه و طرز استفاده قرص لاغری تنوئید اصل و تقلبی همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم …

قرص مونته لوکاست

قرص مونته لوکاست ؛ برای کرونا و اطفال برای چیه و نام دیگر برای سرماخوردگی

قرص مونته لوکاست ؛ برای کرونا و اطفال برای چیه و نام دیگر برای سرماخوردگی همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این مطلب مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد.

توضیحاتی در مورد قرص مونته لوکاست

قرص مونته لوکاست با نام لاتین Montelukast ، به منظور درمان طولانی مدت آسم و همچنین تسکین علایم رینیت آلرژیک به کار می‌رود.♥ این قرص به دو صورت بلعیدنی و جویدنی دردسترس می‌باشد. نام دیگر این دارو ملوکاست بوده و دارای عوارضی مثل سردرد، سرگیجه، خستگی، ضعف، دندان درد، سوءهاضمه، اسهال و تهوع می‌باشد.

مشخصات قرص مونته لوکاست

مونته لوکاست (به انگلیسی: Montelukast) رده درمانی: بلوک کننده لکوترینها . اشکال دارویی: قرص

موارد مصرف قرص مونته لوکاست

پروفیلاکسی و درمان طولانی مدت آسم، جلوگیری از اسپاسم برونش ناشی از ورزش، تسکین علائم رینیت آلرژیک.مونتلوکاست یک آنتاگونسیت انتخابی گیرنده لوکوترین با عملکرد و کاربردهای مشابه با زافیرلوکاست است اگر چه گزارش شده است که طول مدت فعالیت آن طولانی تر است و به صورت نمک های سدیم تجویز می شود ولی دوزها بر اساس پایه بیان می شوند به طوری که mg10/37 مونتلوکاست سدیم تقریباً معادل با ۱۰ میلی گرم مونتلوکاست می باشد. در درمان آسم مزمن مونتلوکاست سدیم با دوزهای معادل ۱۰ میلی گرم مونتلوکاست و یکبار در روز داده می شود و مصرف ان باید در بعدازظهرها صورت گیرد. در مورد بچه های ۶ سال تمام تا ۱۴ سال می توان دوز معادل با ۵ میلی گرم مونتلوکاست تجویز کرد و در کودکان ۶ ماهه تا ۵ ساله دوز معادل با ۴ میلی گرم. نکته این که نباید از آن در درمان حملات حاد آسم استفاده کرد. در برخورد با رینیت آلرژیک فصلی دوزهای مشابه با آسم در بالغین و کودکان ۲سال به بالا تجویز می شود.

مکانیسم اثر قرص مونته لوکاست

مونته لوکاست با تمایل بالا و به طور انتخابی به گیرنده‌های LT۱ پیوند شده ( بدون تاثیر روی گیرنده‌های مهم موجود در راههای هوایی شامل پروستانوئید و کولینرژیک و بتاآدرنرژیک) و اعمال فیزیولوژیک لکوترین D۴ و رسپتورهای CYSLT۱ را مهار می‌کند بدون اینکه اثر آگونیستی داشته باشند.

عوارض جانبی قرص مونته لوکاست

ائوزینوفیلی، سردرد، علائم آنفلوآنزا، اسهال، فارنژیت، تهوع، اوتیت، دردگوش، برونشیت، تشنگی، عطسه، کهیر، گرفتگی عضلانی، سرفه و راش جلدی .

آسم چیست

آسم از بیماری‌های تنفسی است که به دلیل اختلال در سیستم ریوی ایجاد می‌شود. سرفه‌های گاه و بی‌گاه و پشت سرهم که به دلیل تنگ شدن مجاری تنفسی رخ می‌دهد از مشکلاتی است که افراد مبتلا به آسم به آن دچار هستند. در مواردی که این بیماری شدید باشد به دلیل گرفتگی یا تنگ شدن محل عبور هوا تنگی نفس و خس خس سینه بروز می‌کند و اگر درمان نشود ممکن است موجب مرگ بیمار شود. استفاده از داروهای استنشاقی از رایج‌ترین روش‌های کنترل آسم است. این بیماری بیشتر به دلایل ژنتیکی بروز می‌کند اما گاهی هم به دلیل آلرژی داشتن به یک ماده خاص می‌تواند ایجاد شود. اگرچه آسم در هر سنی دیده می‌شود اما میزان پیشرفت آن در کودکان بیشتر است. شاید برایتان سوال پیش آید که چطور می‌توانیم متوجه شویم به این بیماری مبتلا شده‌ایم. به این منظور آزمایشی وجود دارد که نشان می‌دهد فرد چقدر هوا را می‌تواند دم و بازدم کند نتیجه این آزمایش مشخص می‌کند شما مبتلا به آسم هستید یا خیر و اگر مبتلا هستید تا چه حد بیماری شما جدی است. به منظور پیشگیری از بروز این بیماری یا شدیدتر شدن آن بهتر است موارد زیر را مدنظر قرار دهید: شناخت مواد آلرژی‌زا و پرهیز از آن‌ها پرهیز از قرار گرفتن در محیط‌های پر از دود و گرد و غبار دوری کردن از حیوانات خانگی

قرص مونته لوکاست چیست

قرص مونته لوکاست (Montelukast) به منظور درمان طولانی مدت آسم و همچنین تسکین علایم رینیت آلرژیک به کار می‌رود. این قرص به دو صورت بلعیدنی و جویدنی دردسترس می‌باشد. نام دیگر این دارو ملوکاست می‌باشد. نام‌های تجاری : Singulair

مقدار مصرف قرص مونته لوکاست

میزان دقیق مصرف این دارو حتما باید توسط پزشک متخصص تعیین گردد. به طور معمول در درمان آسم مزمن در بزرگسالان مقدار ۱۰ میلی‌گرم از دارو یکبار در روز تجویز می‌شود. میزان مصرف در کودکان ۶ تا ۱۴ سال ۵ میلی‌گرم و در کودکان ۶ ماهه تا ۵ ساله ۴ میلی‌گرم می‌باشد.

فارماکوکینتیک قرص مونته لوکاست

اوج غلظت پالاسمایی مونتلوکاست ۲ تا ۴ ساعت بعد از تجویز خوراکی حاصل می شود. زیست دستیابی متوسط ۶۴% می باشد. مونتلوکاست بیش از ۹۹% به پروتین های پلاسما متصل می شود و به طور وسیع در کبد توسط سیتوکروم ۴۵۰p- و ایزوآنزیم های ۴A3CYP، ۶A2CYP و ۹C2CYP متابولیزه می شود و عمدتاً از طریق مدفوع و از راه صفرا دفع می گردد. در بیماران مبتلا به اختلالات ملایم تا متوسط کبدی متابولیسم کاهش می یابد و نیمه عمرحذف دارو طولانی تر می شود.

تداخل دارویی با قرص مونته لوکاست

تولیدکنندگان توصیه می کنند هنگام تجویز همزمان تحریک کننده های قوی آنزیم کبدی مثل فنی توئین، فنوباربیتال یا ریفامپین با مونتلوکاست، مانیتور کردن بالینی صورت پذیرد.

نکاتی در مورد مصرف قرص مونته لوکاست

این دارو باید بعد از ظهرها مصرف شود. در صورت داشتن حساسیت دارویی و غذایی شدید قبل از مصرف این دارو پزشک را در جریان قرار دهید. قرص بلعیدنی مونته لوکاست را می‌توان با غذا یا بدون غذا مصرف کرد اما قرص جویدنی آن را باید حداقل یک‌ الی دو ساعت بعد از غذا مصرف کرد. دوره درمان را طبق دستور پزشک کامل کنید. چنانچه با مصرف این دارو علائمی همچون بیماری شبه آنفولانزا، کرخت یا سوزن سوزن شدن دست‌ها یا پاها، بدتر شدن علائم ریوی و یا جوش رخ داد، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. چنانچه در دوران باداری یا شیردهی هستید قبل از مصرف قرص مونته لوکاست پزشک را در جریان قرار دهید. از آنجاییکه مصرف قرص مونته لوکاست ممکن است شما را خواب‌آلود کند از رانندگی و کارهایی که نیاز به هوشیاری بالا دارد پرهیز کنید. اگر مصرف یک دوز از دارو را فراموش کردید، از مصرف دوز فراموش شده منصرف شده و به رژیم منظم قبلی برگردید. هرگز برای جبران دوز فراموش شده، دوز دارو را دو برابر نکنید. اگر طی مصرف این دارو آسم یا تنگی نفس شما بدتر شد به پزشک مراجعه کنید. هیچ‌گاه میزان مصرف دارو را خودسرانه کاهش یا افزایش ندهید. باید به بیمار یادآور شوید که طبق تجویز پزشک، همانطور که در هنگام شدت بیماری دارو را استفاده می‌کند، در مواقع فاقد علامت نیز آن را مصرف کند.

مصرف قرص مونته لوکاست

این دارو را دقیقاً مطابق شیوه ای که پزشکتان دستور داده استفاده فرمایید مقدار مصرف هر دارو را پزشک تعیین می کند ولی مقدار تجویز معمول این دارو به قرار زیر است : برای پیشگیری و درمان بیماری اسم مزمن در بزرگسالان قرص ۱۰ میلی گرمی مونته لوکاست به میزان ۱۰ میلی گرمی تک دوز هنگام سرشب ، و برای بهبود علائم رینیت آلرژیک ۱۰ میلی گرم تک دوز توصیه می شود . برای پیشگیری و درمان بیماری اسم مزمن برای افراد ۱۵-۶ سال به میزان ۵ میلی گرم تک دوز هنگام سر شب و برای بهبود علائم رینیت آلرژیک ۵ میلی گرم تک دوز تجویز می شود . برای پیشگیری و درمان بیماری اسم مزمن در کودکان ۵-۲ سال قرص جویدنی و یا بسته گرانول ۴ میلی گرمی مونته لوکاست به میزان ۴ میلی گرم تک دوز هنگام سر شب و برای بهبود علائم رینیت آلرژیک در کودکان ۲۳-۶ ماه ۴ میلی گرم تک دوز توصیه می شود توجه : سلامتی و اثربخشی مصرف این دارو برای پیشگیری و درمان آسم در کودکان زیر ۱۲ ماه و برای بهبود علائم رینیت آلرژیک در کودکان زیر ۶ ماه ثابت نشده است . در خصوص نحوه صحیح مصرف لازم است به نکات زیر توجه فرمایید : هرگز از مقدار تجویز شده توسط پزشک تجاوز نفرمایید این دارو را میتوان با معده خالی یا همراه غذا مصرف نمود . در صورت فراموش کردن یک نوبت از مصرف دارو به محض به یاداوردن آن را مصرف کنید . اما اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده است از مصرف آن و یا از دو برابر کردن مقدار مصرف بعدی خودداری نمایید.

عوارض عمومی و جدی قرص مونته لوکاست

عوارضی که نیاز به مراقبت های پزشکی دارند : شیوع کم : افزایش بدون علامت آنزیم های عملکرد کبدی (ALT, AST) نادر : وجود چرک در ادرار عوارضی که تنها د صورت ادامه یافتن نیاز به مراقبت های پزشکی دارند : شایع : سردرد شیوع کم : دردهای شکمی ، احساس کوفتگی ، سرفه ، دندان درد ، اختلال در تعادل ، سوء هاضمه ، تب ، التهاب معده و روده ، عفونت دستگاه تنفسی فوقانی، گرفتگی بینی ، علائم شبه آنفولانزا ، راش پوستی، بی قراری ، واکنش های حساسیتی (ورم صورت ، لب ها ، زبان و گلو) ، کهیر و خارش ، کابوس های شبانه ، کبودی، اسهال، خواب الودگی ، توهم ، هپاتیت ، التهاب پانکراس، زودرنجی، درد مفاصل و ماهیچه ها ، تهوع و استفراغ ، طپش قلب ، احساس کرختی و سوزن سوزن شدن پاها و دست ها ، تشنج و اختلال در خواب .

شرایط نگهداری قرص مونته لوکاست

دارو را دور از دسترس کودکان نگهداری نمایید . دارو را در دمای زیر ۳۰ درجه سانتی گراد ، دور از نور و رطوبت و درون جعبه نگهداری فرمایید . از مصرف داروهای تاریخ گذشته جداً خودداری نمایید

منع مصرف قرص مونته لوکاست

مصرف این دارو در بیمارانی که اختلالات شدید عملکرد کبدی دارند باید با احتیاط همراه باشد . نباید از این دارو به طور ناگهانی به عنوان جایگزین داروهای استنشاقی و یا خوراکی کورتیکوستروئیدی استفاده کرد . از این دارو نمی توان به عنوان تنها داروی درمانی در بیمارانی که پس از فعالیت دچار حملات آسمی می شوند استفاده نمود بلکه این بیماران باید برای جلوگیری از بدتر شدن بیماری خود به مصرف رژیم های درمانی معمول خود شامل بتا آگونیست های استنشاقی و یا خوراکی ادامه دهند. توصیه می شود بیمارانی که دارای سابقه حساسیت به آسپرین و سایر NSAIDs می باشند علی رغم بهبود عملکرد تنفسی خود پس از مصرف مونته لوکاست ، همچنان از مصرف این داروها اجتناب نمایند . از انجایی که مصرف همزمان این دارو با برخی از داروهای دارای تداخل دارویی می باشد لذا چنانچه از داروهای زیر استفاده می کنید پزشک خود را مطلع سازید : مصرف همزمان این دارو با فنوباربیتال و ریفامپین (افزایش متابولیسم کبدی مونته لوکاست) دارای تداخل دارویی می باشد . مصرف این دارو باعث تغییر در نتایج آزمون های عملکرد کبدی (ALT , AST) و ائوزینوفیل ها می گردد . به استثنا موارد خاص که پزشکتان لازم می داند این دارو در موارد زیر منع استعمال دارد : حساسیت به مونته لوکاست و یا هر یک از اجزا متشکله همچنین از انجایی که قرص جویدنی مونته لوکاست حاوی ۲ میلی گرم آسپارتام معادل ۱/۱۲ میلی گرم فنیل آلانین می باشد لذا مصرف این دارو در بیماران مبتلا به فنیل کتونوری ممنوع می باشد . توجه : از این دارو نباید جهت درمان فوری علائم حملات حاد آسمی استفاده نمود به این بیماران توصیه می شود داروهای استنشاقی ضروری برای کنترل این حملات را همیشه در دسترس خود داشته باشند .

راهنمایی در مورد مصرف قرص مونته لوکاست

دوره درمان را کامل کنید . مصرف این دارو تنها با نظر پزشک مجاز می باشد . چنانچه سوال یا نکته مبهمی در مورد مصرف این دارو به نظرتان رسید با پزشک یا داروساز خویش تماس بگیرید . لازم است قبل از مصرف این دارو چنانچه بیمار دارای هر یک از شرایط زیر می باشد پزشک خویش را مطلع سازد : سابقه حساسیت به این دارو سابقه اختلالات عملکرد کبدی مصرف در بارداری و شیردهی: انجمن غذا و داروی ایالات متحده (FDA) مصرف این دارو را در حاملگی جزو گروه B قرار داده است بدین معنی که مطالعات انجام گرفته بر روی حیوانات آزمایشگاهی باردار تاثیر سوئی بر روی جنین و میزان باروری نداشته است اما مطالعات کافی و کنترل شده در خصوص مصرف این دارو در دوران بارداری در انسان ندارد این دارو تنها در حالتی در بارداری مجاز است که مورد مصرف ان کاملاً مشهود باشد . از انجایی که مطالعات کافی مبنی بر ترشح این دارو در شیر مادر در دسترس نمی باشد منافع و مضار احتمالی ناشی از استفاده از این دارو در دوران شیردهی باید در نظر گرفته شود .در این مطلب از سایت جسارت در مورد قرص مونته لوکاست صحبت کردیم امیدواریم مورد توجه قرار بگیردهمراهان گرامی سایت جسارت ، مصرف و تعیین دوز دارو به عهده پزشک معالج شما می باشد و سایت جسارت هیچگونه مسئولیتی در خصوص مصرف خود سرانه داروها ندارد. حتماً قبل از استفاده از این دارو با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

آخرین بروز رسانی در : دوشنبه 15 فروردین 1401
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام فال و خواب و لینک مستقیم بلا مانع است.