; قرص لورازپام ؛ جایگزین و طریقه مصرف و خوردن یک بسته و برای از بین بردن اثر قرص لورازپام - فال و خواب
درد گوش و قطره برای درد گوش و کرونا و درمان درد گوش دکتر خیراندیش

درد گوش و قطره برای درد گوش و کرونا و درمان درد گوش دکتر خیراندیش

درد گوش درد گوش ؛ قطره برای درد گوش و کرونا و درمان درد گوش دکتر خیراندیش همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این …

پروتز دندان ؛ عکس و چسب و فیلم و رشته پروتز دندان ثابت و ارزان

پروتز دندان ؛ عکس و چسب و فیلم و رشته پروتز دندان ثابت و ارزان

پروتز دندان پروتز دندان ؛ عکس و چسب و فیلم و رشته پروتز دندان ثابت و ارزان همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این …

بی قراری پا ؛ هنگام خواب و سندرم پای بیقرار در ام اس کمبود ویتامین

بی قراری پا ؛ هنگام خواب و سندرم پای بیقرار در ام اس کمبود ویتامین

بی قراری پا بی قراری پا ؛ هنگام خواب و سندرم پای بیقرار در ام اس کمبود ویتامین همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم …

قرص لورازپام

قرص لورازپام ؛ جایگزین و طریقه مصرف و خوردن یک بسته و برای از بین بردن اثر قرص لورازپام

قرص لورازپام ؛ جایگزین و طریقه مصرف و خوردن یک بسته و برای از بین بردن اثر قرص لورازپام همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این مطلب مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد.

توضیحاتی در مورد قرص لورازپام

قرص لورازپام با نام لاتین Lorazepam ، برای درمان بی‌خوابی و اضطراب بکار می‌رود.♥ بی‌قراری، فراموشی، خواب آلودگی و افسردگی از عوارض لورازپام می‌باشد.

موارد مصرف قرص لورازپام

این دارو به طور کوتاه مدت دردرمان اختلالات اضطراب ،به عنوان داروی کمکی در درمان اضطراب همراه با افسردگی روانی ،بی خوابی و حملات صرعی به کار می رود .لورازپام برای درمان بیخوابی و اضطراب بکار می‌رود. لورازپام همچنین شل کننده عضلانی و آرامبخش است.

مشخصات قرص لورازپام

لورازپام (به انگلیسی: Lorazepam) رده درمانی: بنزودیازپین‌ها اشکال دارویی: قرص نام تجاری : Ativan

مکانیسم اثر قرص لورازپام

لورازپام از بنزودیازپین‌ها است. این دارو باعث تسهیل یا افزایش عمل مهاری GABA که یک ناقل عصبی مهاری در مغز است میشود که این خود باعث مهار پیش و پس سیناپسی در تمام نواحی CNS خواهد شد. لورازپام مانند سایر بنزودیازپین ها با گیرنده های GABA گاما آمینو بوتیریک اسید هم پوشانی دارد. این گیرنده ها در مغز بطور گسترده ای پراکنده هستند. اتصال به جایگاه گیرنده های گابا باعث افزایش اثرات انتقال عصب این واسطه شیمیایی می شود. این اتصال باعث باز شدن کانال کلراید بر روی رسپتور می شود و باعث افزایش پلاریزاسیون نرون می گردد. به نظر می رسد بنزودیازپین ها اثر مهار کننده گابا را تقویت می کنند و از این راه میزان تحریک نورون ها را در بسیاری از مناطق مغز کاهش می دهند.

آشنایی با قرص لورازپام

قرص لورازپام (Lorazepam) برای درمان بی‌خوابی و اضطراب بکار می‌رود. لورازپام همچنین شل‌کننده عضلانی و آرامبخش است. این دارو بعد از مصرف خوراکی، از دستگاه گوارش به خوبی جذب می‌شود.

وابستگی به قرص لورازپام

مصرف طولانی مدت دارو ممکن است موجب بروز وابستگی فیزیکی و روانی به آن شود. علاوه بر لورازپام داروهای دیگری هم برای رفع اضطراب وجود دارند که می‌توانید در لینک زیر با آن‌ها آشنا شوید.

تداخل دارویی با قرص لورازپام

فنوتیازین‌ها، مخدرها، باربیتورات‌ها، الکل، ضد هیستامین‌ها، مهارکننده‌های ‏مونوآمین اکسیداز (‏MAO‏)، بیهوش‌کننده‌های عمومی و داروهای ضد افسردگی، سایمتیدین، دیگوکسین.در صورت مصرف همزمان با داروهای مضعف CNS، ضد دردهای مخدر،بیهوش کننده های عمومی ،مهارکننده های مونو آمینواکسیداز،ضد افسردگیهای سه حلقه ای و داروهای پایین آورنده فشار خون که باعث تضعیف CNSمی شوند(مانند کلونیدین ومتیل دوپا)ورزرپین ممکن است اثر مضعف CNSلورازپام تقویت شود .مصرف همزمان بنزودیازپین ها با ایترا کونازول وکتوکونازول ،ممکن است سبب مهار متابولیسم بنزودیازپین ها ودر نتیجه افزایش غلظت پلاسمایی این داروها شود .

نحوه مصرف قرص لورازپام

لورازپام‌ با مقادیر متفاوت‌ برای‌ افراد متفاوت‌ با مشکلات‌ متفاوت‌ تجویز می‌شود. بنابراین میزان دقیق مصرف این دارو باید توسط پزشک معالجتان تعیین گردد. به طور معمول به منظور درمان اضطراب در بزرگسالان ‏۲ تا ۳ میلی‌گرم از دارو به صورت روزانه در ۲ تا ۳ دوز تقسیم‌شده مصرف می‌شود. دوز معمول ‏۲ تا ۶ میلی‌گرم در روز‎‏ و حداکثر دوز ‏روزانه ۱۰ ‏میلی‌گرم می‌باشد. قرص‌های زیر زبانی لورازپام را نباید جوید یا درسته بلعید، بلکه باید حداقل ۲ دقیقه زیر زبان نگاه داشت تا بهتر جذب شود. توجه: اگر یک نوبت مصرف دارو را فراموش کردید، به مجردیکه آن را به یاد آورید مصرفش کنید، مگر این که بیشتر از یک ساعت از آن گذشت باشد. در این صورت نوبت فراموش شده را رها کرده به برنامه دارویی معمولتان باز گردید و مقدار دارو را دوبرابر نکنید.

نکاتی در مورد مصرف قرص لورازپام

لورازپام می‌تواند اعتیادآور باشد، و در صورت قطعه ناگهانی آن ممکن است علایم ترک (گیجی، افت قوای ذهنی، دل پیچه، افزایش تعریق، تهوع، استفراغ، حساسیت به نور یا صدا، احساس گزگز یا سوزن سوزن شدن) دارو رخ دهد. پس از مصرف طولانی مدت، دارو نباید بطور ناگهانی قطع شود بلکه این کار باید طی چند هفته به صورت تدریجی ‏صورت گیرد. در صورت حساسیت به لورازپام، هر نوع ماده غذایی، رنگ‌های خوراکی یا نگهدارنده‌ها با پزشک مشورت کنید. تا مشخص شدن پاسخ بدنتان به دارو هنگام رانندگی یا کار با ابزار خطرناک احتیاط کنید. لورازپام در برخی افراد موجب خواب آلودگی و افت سطح هوشیاری می‌شود. برای جلوگیری از خواب آلودگی بیش از حد، باید کمترین مقدار مؤثر مصرف شود. هرگونه تغییر در مصرف دارو باید زیر نظر پزشک انجام گیرد. از مصرف مقادیر زیاد فرآورده‌های حاوی کافئین خودداری کنید، زیرا ممکن است در اثربخشی لورازپام تداخل کند. لورازپام ممکن است در شیر ترشح شود. این دارو نباید در دوران شیردهی مصرف شود. در صورت بروز حساسیت مفرط یا واکنش‌های متناقض مانند حالت هیجان مفرط حاد، اضطراب، توهم، اسپاسم ‏عضلانی، بی‌خوابی یا خشم، مصرف دارو باید قطع شود. به عنوان ضد تشنج، دوره درمان با این دارو باید کامل شود. لورازپام را دور از دسترس کودکان و دور از گرما، نور مستقیم و حرارت مرطوب نگهداری کنید (در این شرایط لورازپام فاسد می‌شود)

توصیه هایی در مورد مصرف قرص لورازپام

پس از مصرف فرآورده‌های تزریقی، بیمار باید ۳-۲ ساعت تحت مراقبت باشد. لورازپام ممکن است نتایج آزمون‌های عملکرد کبد ( ‏ALT، ‏AST، ‏ALP‏ و ‏LDH‏) را افزایش دهد. در صورت مصرف طولانی مدت لورازپام در دوران بارداری، باید نشانه‌های قطع مصرف دارو در نوزادان به دقت ‏بررسی شود. ایمنی مصرف لورازپام در کودکان کوچکتر از ۱۲ سال ثابت نشده است. در افراد مسن ،مبتلایان به نارسایی کبدی و کلیوی، نوجوانان و افراد به شدت بیمار مقدار مصرف دارو باید کاهش داده شود.. این دارو نباید بیش از مقدار توصیه شده مصرف شود. ۲٫ اگر بعد از چند هفته اثر درمانی دارو کاهش یافت ، باید به پزشک مراجعه واز افزایش مقدار مصرف دارو خودداری شود . ۳٫ به عنوان ضد تشنج، دوره درمان با این دارو باید کامل شود. ۴٫ به عنوان خواب‌آور، به‌منظور اجتناب از فراموشی و تسکین در طول روز، دارو باید هنگام خواب مصرف شود. ۵٫ به منظو رکاهش احتمال بروز علائم قطع مصرف دارو، مصرف دارو باید بتدریج قطع شود. ۶٫ به دلیل بروز سرگیجه، خواب‌آلودگی و منگی، از رانندگی یا کار با ماشین‌آلاتی که نیاز به هوشیاری دارند، باید خودداری گردد. ۷٫ پس از مصرف فرآورده‌های تزریقی،بیمار باید ۳-۲ ساعت تحت مراقبت باشد.

فارماکوکینتیک قرص لورازپام

از طریق خورا کی به خوبی جذب می شود .متابولیسم آن از طریق کبد و دفع آن از طریق کلیه می باشد .این دارو به میزان بالایی به پروتئین های پلاسما اتصال می یابد .نیمه عمر پلاسمایی آن ۲۰-۱۰ساعت است.زمان لازم برای رسیدن به اوج غلظت پلاسمایی از راه خوراکی ۶-۱ ساعت است .زمان شروع اثر دارو پس از مصرف یک مقدار واحد از راه خوراکی به سرعت جذب آن،وپس از مصرف مقادیر متعدد به سرعت ومیزان تجمع دارو به نوبه خود به نیمه عمر دفع و کلیرانس آن بستگی دارد .

عوارض شایع قرص لورازپام

خواب آلودگی،گیجی در روز بعد ،آتاکسی (به خصوص در افراد سالخورده)،فراموشی و وابستگی از عوارض جانبی شایع این دارو است .

هشدار در مورد مصرف قرص لورازپام

– در بیماریهای تنفسی ،ضعف عضلانی ،بیماران با سابقه مصرف نابجای دارو یا افراد با اختلال شخصیتی ،مسمومیت شدید با الکل همراه با علائم حیاتی ضعیف شده ،اغماء،شوک ،گلو کوم حاد با زاویه بسته یا استعداد ابتلاء به آن باید احتیاط فراوان مصرف شود . ۲- در افراد مسن ،مبتلایان به نارسایی کبدی و کلیوی ، نوجوانان و افراد به شدت بیمار مقدار مصرف دارو باید کاهش داده شود . ۳- برای جلوگیری از بروز عوارض قطع مصرف .مقدار مصرف دارو باید به تدریج کاهش داده شود . ۴- مصرف طولانی مدت یا مقادیر زیاد بنزودیازپین ها خطر بروز وابستگی های روانی و جسمی را افزایش می دهد . ۵- تزریغ سریع وریدی ممکن است سبب بروز آپنه ،کاهش فشار خون ،برادی کاردی وایست تنفسی شود .

منع مصرف قرص لورازپام

اگر شما دچار کوری تدریجی و یا ضعف عضلانی (myasthenia gravis) هستید و یا به والیوم و دارو های مشابه آن آلرژی دارید، بهتر است از این دارو استفاده نکنید. اگر باردار هستید، لورازپام را مصرف نکنید. این دارو ممکن است باعث ایجاد عیوبی در نوزاد شود و یا علائم خطرناکی را در هنگام ترک دارو ایجاد کند. لورازپام می‌تواند در فرد، عادت یا اعتیاد به مصرف این دارو را ایجاد کند. بنابراین، فقط شخصی که این دارو برایش توسط دکتر تجویز شده است، باید آن را مصرف نماید. استفاده‌ی نادرست از دارو هایی که ایجاد عادت می‌کنند، می‌تواند منجر به مصرف بیش از حد، اعتیاد به این دارو و یا حتی مرگ شود! بنابراین این دارو را با شخص دیگری تقسیم نکنید؛ به خصوص کسانی که سابقه‌ی استفاده‌ی نادرست از دارو و یا اعتیاد به یک دارو داشته اند. آن را در مکانی نگهداری کنید که دسترسی دیگر افراد به آن ساده نباشد. در هنگام مصرف این دارو، از نوشیدن الکل خودداری کنید. این دارو، می‌تواند باعث تشدید تاثیرات الکل شود.

راهنمایی در مورد مصرف قرص لورازپام

خرید این دارو به صورت اینترنتی یا از افرادی خارج از کشور، خطرناک است. داروهایی که از طریق فروش اینترنتی توزیع می‌شوند، ممکن است حاوی عناصر خطرناکی باشند و یا اینکه از طرف یک داروخانه‌ی معتبر به فروش نروند. در صورتی که شامل موارد زیر می‌شوید، بهتر است لورازپام را مصرف نکنید: کوری تدریجی (با زاویه‌ی کم)، ضعف عضلانی (myasthenia gravis)، یا سابقه‌ی واکنش های آلرژیکی نسبت به هرگونه بنزودیازپین ها : مثل دیازپام (والیوم)، کلردیازپوکساید، کلونازپام، فلورازپام و داروهای مشابه. برای اطمینان از این که این دارو بر روی شما تاثیرات سوئی ندارد، اگر شامل موارد زیر می‌شوید، قبل از مصرف آتیوان، با دکتر خود در میان گذارید: – تشنج، یا بیماری صرع – بیماری های کلیوی یا کبدی (مخصوصا بیماری کبدی ناشی از مصرف الکل) – آسم یا سایر مشکلات تنفسی – کوری تدریجی (زاویه باز) – سابقه‌ی افسردگی یا افکار خودکشی و یا اقدام به خودکشی – سابقه‌ی اعتیاد به الکل یا داروها – اگر تحت درمان اعتیاد به مخدرها هستید

مصرف قرص لورازپام در بارداری و شیردهی

اگر باردار هستید، لورازپام را مصرف نکنید. این دارو می‌تواند عیوبی را در جنین اجاد کند. همچنین نوزاد شما ممکن است نسبت به این دارو وابستگی پیدا کند. این موضوع می‌تواند منجر به علائم خطرناکی در نوزاد، پس از تولد گردد. نوزادانی که با وابستگی نسبت به داروهای اعتیاد آور به دنیا می‌آیند، ممکن است تا چندین هفته به مراقبت های پزشکی نیاز داشته باشند. در حین مصرف لورازپام یا آتیوان، از روش های پیشگیری از بارداری با اطمینان بالا استفاده کنید. چنانچه باردار هستید و یا قصد بارداری دارید، با دکتر خود در میان گذارید.این دارو می‌تواند در شیر مادر نفوذ پیدا کرده و باعث ایجاد مشکلاتی در نوزاد شود. بنابراین چنانچه در دوران شیردهی قرار دارید، بهتر است این دارو را مصرف نکنید. لازم به ذکر است که مصرف این دارو برای افراد کمتر از ۱۸ سال تایید نشده است. تاثیرات آرام بخشیِ لورازپام، ممکن است در افراد بزرگسال بیشتر به طول بیانجامد. افتادن ناگهانی، در افرادی که مسن تر هستند، در اثر مصرف بنزودیازپین ها، عموما رخ می‌دهد. در طول دوره ای که این دارو را مصرف می‌کنید، مراقب باشید تا حتی الامکان، از افتادن های ناگهانی و صدمات آن جلوگیری کنید.

مصرف بیش از اندازه یا کم قرص لورازپام

اگر یک بار مصرف این دارو را فراموش کردید، به محض اینکه به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اما چنانچه زمانِ به یادآوری شما، بسیار نزدیک به زمانِ مصرفِ بعدی بود، دوز فراموش شده را مصرف نکنید. فقط در نوبت بعدی، لورازپام را مصرف کنید. چنانچه بیشتر از میزان مورد نیاز، این دارو را مصرف کردید، به موارد اورژانسی در مورد مصرف زیاد این دارو مراجعه کنید و یا از پزشک کمک بگیرید. مصرف بیش از اندازه‌ی این دارو می‌تواند کُشنده باشد. نشانه های مصرف بیش از اندازه‌ی این دارو شامل موارد زیر است: خواب آلودگی شدید، سردرگمی، ضعف عضلانی، از دست دادن تعادل یا هماهنگی، احساس سبکی در سر، و غش کردن.در این مطلب از سایت جسارت در مورد قرص لورازپام صحبت کردیم امیدواریم مورد توجه قرار بگیردهمراهان گرامی سایت جسارت ، مصرف و تعیین دوز دارو به عهده پزشک معالج شما می باشد و سایت جسارت هیچگونه مسئولیتی در خصوص مصرف خود سرانه داروها ندارد. حتماً قبل از استفاده از این دارو با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

آخرین بروز رسانی در : دوشنبه 15 فروردین 1401
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام فال و خواب و لینک مستقیم بلا مانع است.