; قرص فنازومکس ؛ ساعات مصرف قرص فنازومکس برای چی خوبه و سنگ کلیه - فال و خواب
گرفتگی عضلات پا و پماد و قرص و داروی گیاهی و علت گرفتگی عضلات پا در شب

گرفتگی عضلات پا و پماد و قرص و داروی گیاهی و علت گرفتگی عضلات پا در شب

گرفتگی عضلات پا گرفتگی عضلات پا ؛ پماد و قرص و داروی گیاهی و علت گرفتگی عضلات پا در شب همگی در سایت فال و …

کپسول زاکسیم ؛ قرص زاکسیم ۴۰۰ برای عفونت واژن و سرماخوردگی و در بارداری

کپسول زاکسیم ؛ قرص زاکسیم ۴۰۰ برای عفونت واژن و سرماخوردگی و در بارداری

کپسول زاکسیم کپسول زاکسیم ؛ قرص زاکسیم ۴۰۰ برای عفونت واژن و سرماخوردگی و در بارداری همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این مطلب …

قرص زادیتن ؛ و اسپرم برای مردان و قیمت یک ورق قرص زادیتن اصل و تقلبی

قرص زادیتن ؛ و اسپرم برای مردان و قیمت یک ورق قرص زادیتن اصل و تقلبی

قرص زادیتن قرص زادیتن ؛ و اسپرم برای مردان و قیمت یک ورق قرص زادیتن اصل و تقلبی همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم …

قرص فنازومکس

قرص فنازومکس ؛ ساعات مصرف قرص فنازومکس برای چی خوبه و سنگ کلیه

قرص فنازومکس ؛ ساعات مصرف قرص فنازومکس برای چی خوبه و سنگ کلیه همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این مطلب مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد.

توضیحاتی در مورد قرص فنازومکس

قرص فنازومکس با نام لاتین phenazomex ، یا فنازوپیریدین به منظور رفع سوزش و درمان عفونت ادراری تجویز می‌شود.♥ سرگیجه و سردرد از عوارض قرص فنازومکس است.

قرص فنازومکس یا فنازوپیریدین

قرص فنازومکس (phenazomex) یا فنازوپیریدین با اثر بی‌حس‌ کننده‌ای که دارد به منظور درمان و رفع علائمی نظیر درد و سوزش هنگام ادرار، احساس دفع‌فوری یا تکرار ادرار تجویز می‌شود.

موارد مصرف قرص فنازومکس

فنازوپیریدین برای درمان علائمی نظیر درد، سوزش، احساس دفع فوری یا تکرر ادرار ناشی از تحریک مخاط مجاری ادراری تحتانی برای مدت کوتاه مصرف می شود.

مکانیسم اثر قرص فنازومکس

این دارو دارای اثر بیحس کننده و ضد درد موضعی بر روی مخاط مجاری ادراری است.

فارماکوکینتیک قرص فنازومکس

یکی از متابولیت های این دارو استامینوفن است. فنازوپیریدین تا ۹۰ درصد طی ۲۴ ساعت به صورت تغییر نیافته یا متابولیت از طریق کلیه دفع می شود. ۸۰ درصد مقدار مصرف به صورت استامینوفن و حدود ۶۵ درصد مقدار مصرف نیز به صورت تغییر نیافته دفع می شود.

عوارض قرص فنازومکس

سرگیجه، سردرد، سوءهاضمه، درد یا کرامپ معده، متهموگلوبینمی، ضعف یا خستگی غیر عادی، زرد شدن چشم‌ها یا پوست، افزایش فشار خون، اشکال در تنفس، کاهش ناگهانی در میزان ادرار، تورم صورت، انگشت‌ها، پاها و احساس تشنگی

نحوه مصرف قرص فنازومکس

مقدار دقیق مصرف این دارو بهتر است زیر نظر پزشک مربوطه تعیین گردد. به طور معمول برای رفع درد ناشی از عفونت یا تحریک مجاری ادرار در بزرگسالان مقدار ۲۰۰ میلی‌گرم دارو به تعداد سه بار در روز و از راه خوراکی مصرف می‌‌شود. همچنی در کودکان ۱۲-۶ سال مقدار ۱۲ میلی‌گرم از دارو به صورت تقسیم شده سه بار در روز و برای ۲ روز از راه خوراکی مصرف می‌‌شود.

تداخل دارویی با قرص فنازومکس

فنازوپریدن با بسیاری از تست های آزمایشگاهی ادراری تداخل دارد و ممکن است نتایج نادرست به دست آید از جمله قند ادرار – بیلیروبین ادرار – استروئیدهای ادرار – کتون ادرار

نکاتی در مورد مصرف قرص فنازومکس

فنازوپریدن با بسیاری از تست‌های آزمایشگاهی ادراری تداخل دارد و ممکن است نتایج نادرست به دست آید. مصرف این دارو در بیماران سالخورده، به دلیل احتمال تجمع دارو و کاهش عملکرد کلیوی باید با احتیاط همراه باشد. این دارو رنگ ادرار را به نارنجی متمایل به قرمز تغییر می‌دهد و ممکن است موجب لک شدن لباس گردد. بهتر است دارو را همراه با غذا یا پس از آن مصرف نمود. توجه داشته باشید که این دارو می‌‌تواند سطح هموگلوبین و هماتوکریت را کاهش دهد. در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو، ‌به محض به یاد آوردن، آن را مصرف کنید و از دو برابر کردن مقدار مصرف بعدی خودداری نمایید. در صورت تشدید علائم بیماری یا عدم رفع آنها، ‌به پزشک مراجعه کنید.

قرص فنازومکس در بارداری و شیردهی

مصرف دارو در بارداری و شیردهی باید بااحتیاط صورت گیرد.

توصیه هایی در مورد مصرف قرص فنازومکس

این دارو در بیماران مبتلا به نقص G6PD یا فاویسم باید با احتیاط فراوان مصرف شود. در صورت مصرف همزمان فنازوپیریدین با یک داروی ضد باکتری در درمان عفونت مجاری ادراری، طول درمان با فنازوپیریدین نباید بیش از دو روز باشد.۱٫ این دارو، رنگ ادرار را به نارنجی متمایل به قرمز تغییر می دهد و ممکن است سبب لک شدن لباس گردد. ۲٫ برای کاهش دل آشوبه، دارو را باید همراه با غذا یا پس از آن مصرف نمود.

مصرف قرص فنازومکس

اگر یک نوبت از مصرف دارو را فراموش کردید به محض اینکه به یاد آوردید آن را استفاده کنید، مگر اینکه نوبت بعدی مصرف دارو فرا رسیده باشد که نیازی به دو برابر کردن و یا مصرف نوبت قبلی دارو نمی باشد. اگر با مصرف این قرص علائم عفونت ادراری تشدید شد و یا رفع نگردید، حتما به پزشک اطلاع دهید. اگر باردار هستید و یا در دوران شیر دهی به سر می برید باید این دارو را با تجویز پزشک و رعایت احتیاط مصرف کنید. از قرص فنازومکس در بیماران فاویسم باید با احتیاط مصرف گردد. اگر از این دارو به همراه یک داروی دیگر برای درمان عفونت باکتریایی استفاده می کنید، دوز دارو نباید بیشتر از دو روز باشد.

قرص فنازومکس و سوزش ادرار

حتما تاکنون مشکلاتی همچون سوزش ادرار و یا تکرر آن برایتان پیش آمده است. در این موارد قرص بی حس کننده ای به نام فنازومکس تجویز می شود که جهت رفع اینگونه نشانه ها بکار می رود. این قرص که با نام فنازوپیریدین هم شناخته می شود جهت بهبود عفونت ادراری توسط پزشک تجوییز می شود.

عفونت دستگاه ادراری

عفونت دستگاه ادراری (UTI یا Urinary tract infection) نوعی عفونت باکتریایی است که بر بخشی از دستگاه ادراری تأثیر می‌گذارد. هنگامی که عفونت دستگاه ادراری تحتانی را مبتلا می‌کند سیستیت ساده (عفونت مثانه) نامیده می‌شود و هنگامی که بر دستگاه ادراری فوقانی تأثیر می‌گذارد به آن پیلونفریت (عفونت کلیه) گفته می‌شود.علائم مربوط به دستگاه ادراری تحتانی عبارتند از دفع ادرار همراه با درد یا تکرر ادرار یا اضطرار برای ادرار (یا هر دو)، در حالی که علائم مربوط به پیلونفریت عبارتند از تب و درد پهلو به همراه علائم مربوط به عفونت دستگاه ادراری تحتانی. این علائم در افراد مسن یا بسیار کم سن و سال ممکن است مبهم یا نامشخص باشند. عامل اصلی هر دو نوع عفونت مذکور اشرشیا کلی است، با این حال ندرتاً باکتری‌های دیگر، ویروسها یا قارچ نیز ممکن است موجب آن شوند. عفونت‌های دستگاه ادراری معمولاً در زنان نسبت به مردان بیشتر رخ می‌دهد، چرا که نیمی از زنان در طول زندگی خود حداقل به یک عفونت مبتلا می‌شوند. بروز مجدد بیماری امری شایع است. عوامل خطرساز عبارتند از: آناتومی بدن زنان، مقاربت جنسی و سابقه خانوادگی. پیلونفریت در صورت بروز معمولاً پس از عفونت مثانه ظاهر می‌شود، اما ممکن است ناشی از عفونت منتقله از راه خون نیز باشد. تشخیص این بیماری در زنان سالم و جوان تنها بر اساس علائم امکان‌پذیر است. در افرادی که علائم آن‌ها مبهم است، ممکن است تشخیص بیماری مشکل باشد زیرا ممکن است باکتری‌ها وجود داشته باشد، اما عفونتی مشاهده نشود. در موارد پیچیده یا در صورتی که درمان با شکست مواجه شود، ممکن است کشت ادرار مفید باشد. در افراد مبتلا به عفونت‌های مکرر، می‌توان از دوز پایین آنتی بیوتیکها به‌عنوان اقدام پیشگیرانه استفاده کرد. در موارد غیرپیچیده، عفونت‌های دستگاه ادراری را می‌توان به‌راحتی با مصرف آنتی بیوتیک در یک دوره کوتاه درمان کرد، اگرچه مقاومت در برابر بسیاری از آنتی بیوتیک‌های مورد استفاده برای درمان این بیماری در حال افزایش است. در موارد پیچیده، ممکن است لازم باشد دوره‌های درمان طولانی‌تر شوند یا نیاز به تزریق آنتی بیوتیک وریدی باشد، و در صورتی که علائم در طی دو یا سه روز بهبود پیدا نکرد، لازم است آزمایش‌های تشخیصی بیشتری انجام گردد. در زنان، عفونت‌های دستگاه ادراری شایع‌ترین شکل عفونت‌های باکتریایی است و هر سال ۱۰٪ به میزان عفونت‌های دستگاه ادراری افزوده می‌شود.

همه چیز درباره عفونت ادراری

اغلب زنان حداقل یک بار در زندگی‌شان به عفونت ادراری مبتلا شده‌اند. اصولا زنان بیشتر از مردان و زنان متاهل بیشتر از دیگران به عفونت ادراری مبتلا می‌شوند. عفونت ادراری بیماری شایعی بین همه گروه‌های سنی خانم‌هاست. نشانه‌های عفونت ادراری چیست؟ عفونت ادراری چه عللی دارد؟ چه راه‌هایی برای پیشگیری و درمان این بیماری وجود دارد؟ در این مقاله با هم به این موضوعات می‌پردازیم و چند راهکار طبیعی برای درمان و پیشگیری از این بیماری مطرح می‌کنیم: ممکن است عفونت ادراری زیاد پیشرفت نکرده باشد و فقط مجاری ادراری و مثانه را درگیر کرده باشد که به آن عفونت دستگاه ادراری تحتانی می‌گویند. در این صورت موقع ادرار درد یا سوزش احساس می‌شود. فرد تند تند و به شدت احساس نیاز به دفع ادرار دارد و در مردان مقعد و در زنان ناحیه تناسلی درد می‌کند. همچنین ممکن است ادرار با بوی خیلی تند و غیر طبیعی و رنگی کدر همراه باشد. اگر عفونت پیشرفت کرده باشد و به کلیه ها رسیده باشد می‌گوییم فرد دچار عفونت دستگاه ادراری فوقانی یا همان عفونت کلیه شده. در این صورت کار سخت‌تر است. فرد علاوه بر نشانه‌های عفونت دستگاه ادراری تحتانی، تب می‌کند، درد شدید در پهلو دارد، ممکن است تهوع و استفراغ نیز داشته باشد. همین طور ممکن است در ادرارش چرک یا خون نیز دیده شود. اما در افراد مسن‌تر یا بچه‌های کم سن و سال تشخیص علایم سخت‌تر است. ممکن است تنها نشانه این بیماری در شیرخواران زیر دوسال تب باشد. وقتی دختر بچه یک ساله‌تان تب می‌کند و نشانه دیگری از بیماری دیگری ندارد به دستور پزشک ادرارش را کشت می‌دهند تا از نبود عفونت در ادرارشان اطمینان حاصل کنند. اما ممکن است شیرخوار در این شرایط استفراغ کند، خوب غذا نخورد و حالت زردی نیز داشته باشد. در مورد بچه‌های بزرگتر بی‌اختیاری ادرار یا یبوست نشانه‌هایی برای عفونت ادراری هستند.

درمان عفونت ادراری

مایعات و آب زیاد بنوشید. بیشتر شدن ادرار مساوی است با کمتر شدن عفونت و درد. ویتامین ث زیاد مصرف کنید. مدام آب پرتقال و آب لیمو و انواع نوشیدنی‌های سرشار از ویتامین ث بنوشید که ویتامین ث دشمن عفونت مجاری ادراری است. ذغال اخته بخورید. در منابع طب سنتی خودن ذغال اخته را یکی از روش‌های کارساز برای درمان عفونت ادراری معرفی کرده‌اند. البته اگر داروهای رقیق کننده خون می‌خورید در مصرف ذغال اخته زیاده‌روی نکنید.بعضی از خوراکی‌ها مدر است و با افزایش ادرار باعث بهبود بیماری می‌شود: اسفناج، چغندر، مارچوبه، خیار، کرفس، بامیه نارس، تره، خرفه، شنبلیله و … استفاده از آنتی بیوتیک‌های طبیعی نیز می‌تواند کارساز باشد: سیر، زنجبیل، جعفری و … می‌توانید از دمنوش بابونه یا پولک یا پنیرک نیز که آنتی بیوتیک‌های طبیعی هستند برای درمان عفونت استفاده کنید. خوردن تخم شربتی خیس خورده و لعاب دار یا همان تخم ریحان هم برای ناراحتی‌های مجاری ادراری توصیه می‌شود.کاسنی: برای درمان عفونت ادراری ۲ تا ۴ گرم ریشه کاسنی را دم کنید و در روز به نوبت و با فاصله‌های معین بنوشید. سرکه سیب: طب سنتی به زنان و دخترانی که دچار عفونت‌های ادراری هستند توصیه می‌کند که ناحیه تناسلی را با سرکه سیب اصلی شستشو دهند. همین طور خوردن سرکه سیب اصل برای بهبود عملکرد سیستم ادراری بسیار مفید است. گزنه: به طور کلی ادرار آور است و در صورت وجود خون در ادرار آن را برطرف می‌کند و برای کلیه ها مفید است. برای درمان عفونت مثانه و سنگ مثانه باید برگ گزنه را با ریشه شیرین بیان دم بکنید و نوش جان. اگر می‌خواهید دم نوش گزنه را تهیه کنید باید۴۰ گرم برگ گزنه را در یک لیتر آب جوش ریخته بگذارید ۱۰ دقیقه‌ای دم بکشد و روزی ۳ فنجان نوش جان کنید. عسل و دارچین: ۲ قاشق غذا خوری عسل و یک قاشق غذاخوری دارچین را در یک لیوان آب گرم حل کنید و نوش جان. این روش باعث ضد عفونی کردن مثانه می‌شود. پیاز و عسل: جوشانده ۱۵۰ گرم پیاز یا موسیر در یک لیتر آب عسل مدر است و باعث افزایش ادرار و بهبود هر چه زودتر بیماری می‌شود. توجه داشته باشید که در صورت بی‌توجهی به درمان هر چه زودتر عفونت ادراری، این بیماری ممکن است باعث آسیب‌دیدگی دائمی در کلیه‌ها مخصوصا در کودکان شود و از آنجایی که تشخیص عفونت ادراری در کودکان سخت‌تر است مادرها باید خیلی بیشتر حواسشان جمع بچه‌ها باشد تا در صورت دیدن کوچکترین علامتی به پزشک مراجعه کنند یا از راهکارهای طبیعی استفاده کنند.

نشانه های عفونت ادراری

به عفونت دستگاه ادراری تحتانی، عفونت مثانه نیز گفته می‌شود. شایع‌ترین علائم آن عبارتند از سوزش به هنگام ادرار کردن و نیاز به ادرار مکرر (و یا اضطرار برای ادرار) در صورت فقدان جریان واژنی و درد قابل توجه. . این علائم ممکن است متوسط یا شدید باشندو در زنان سالم به طور متوسط شش روز طول می‌کشد.ممکن است مقداری درد در بالای استخوان شرمگاهی یا پایین کمر وجود داشته باشد.افرادی که دچار عفونت دستگاه ادراری فوقانی یا پیلونفریت می‌شوند، ممکن است علاوه بر علائم رایج عفونت دستگاه ادراری تحتانی درد پهلو، تب، یا حالت تهوع و استفراغ را بروز دهند.ندرتاً ممکن است ادرار خونی باشد یا دارای پیوری قابل مشاهده (چرک در ادرار) باشد.در این مطلب از سایت جسارت در مورد قرص فنازومکس صحبت کردیم امیدواریم مورد توجه قرار بگیرد.همراهان گرامی سایت جسارت ، مصرف و تعیین دوز دارو به عهده پزشک معالج شما می باشد و سایت جسارت هیچگونه مسئولیتی در خصوص مصرف خود سرانه داروها ندارد. حتماً قبل از استفاده از این دارو با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

آخرین بروز رسانی در : دوشنبه 15 فروردین 1401
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام فال و خواب و لینک مستقیم بلا مانع است.