; قرص هیوسین ؛ عوارض قرص هیوسین بروماید برای چیست برای سقط در بارداری - فال و خواب
التهاب مفاصل ؛ پماد و داروی گیاهی و آرمایش و قرص ضد التهاب مفاصل

التهاب مفاصل ؛ پماد و داروی گیاهی و آرمایش و قرص ضد التهاب مفاصل

التهاب مفاصل التهاب مفاصل ؛ پماد و داروی گیاهی و آرمایش و قرص ضد التهاب مفاصل همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این مطلب …

درمان کم کاری تیروئید با تغذیه ؛ پسته و لاغری سریع و ورزش مناسب برای کم کاری تیروئید

درمان کم کاری تیروئید با تغذیه ؛ پسته و لاغری سریع و ورزش مناسب برای کم کاری تیروئید

درمان کم کاری تیروئید با تغذیه درمان کم کاری تیروئید با تغذیه ؛ پسته و لاغری سریع و ورزش مناسب برای کم کاری تیروئید همگی …

درد روی پا ؛ درد و ورم روی پا و درمان خانگی درد روی پا و علت درد روی پا هنگام راه رفتن

درد روی پا ؛ درد و ورم روی پا و درمان خانگی درد روی پا و علت درد روی پا هنگام راه رفتن

درد روی پا درد روی پا ؛ درد و ورم روی پا و درمان خانگی درد روی پا و علت درد روی پا هنگام راه …

قرص هیوسین

قرص هیوسین ؛ عوارض قرص هیوسین بروماید برای چیست برای سقط در بارداری

قرص هیوسین ؛ عوارض قرص هیوسین بروماید برای چیست برای سقط در بارداری همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این مطلب مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد.

توضیحاتی در مورد قرص هیوسین

قرص هیوسین (HYOSCINE) برای مواردی مثل گرفتگی‌های روده و دردهای شکمی تجویز می‌شود. یبوست، خشکی دهان و حالت تهوع از عوارض مصرف قرص هیوسین است. این روزها داروها با اسامی بسیار گوناگون و متنوع روانه بازار می‌شوند. هیوسین یکی از داروهایی است که در موارد مختلفی از جمله درمان دردهای شکمی و سندروم روده تحریک‌پذیر توسط پزشک تجویز می‌شود.

قرص هیوسین چیست

قرص هیوسین (HYOSCINE) در رده درمانی آنتی کولینرژیک قرار گرفته و به اشکال دارویی قرص و آمپول وجود دارد. بهبود دردهای روده‌ای و تسکین برخی از دردهای شکمی از جمله موارد مصرف داروی هیوسین می‌باشد. درواقع این دارو انقباض و گرفتگی‌های عضلات جداره روده را رفع می‌کند و مستقیما روی دستگاه گوارش تاثیر می‌گذارد. به علاوه یکی از روش‌های کمکی درمان اسهال استفاده از داروی هیوسین می‌باشد. در واقع کار این قرص شل کردن عضلات دیواره معده، روده، مجرای صفرا و دستگاه ادراری است.

انواع قرص هیوسین

هیوسین دو نوع است: هیوسین بوتیل برومید که اسپاسم (گرفتگی عضلات) مجرای معده و روده را در سندروم روده تحریک‌پذیر کاهش می دهد و هیوسین هیدروبرومید که بیماری و تهوع ناشی از اختلالات در گوش میانی را کنترل می‌نماید.

آشنایی با قرص هیوسین

هیوسینیا اسکوپولامین (به انگلیسی: HYOSCINE)  در رده درمانی آنتی کولینرژیک (آنتی‌موسکارین) به اشکال دارویی قرص و آمپول وجود دارد. این ماده از الکالوئبدها است که از گیاهانی چون «بلادن» Belladon ، «بنگ» jusquiame و «مهر گیاه» Mandragor به دست می‌آید.

موارد مصرف قرص هیوسین

از این دارو در بیماری مسافرت و انواع دیگر تهوع و استفراغ همچون تهوع پس از اعمال جراحی استفاده می‌شود. داروی هیوسین به عنوان ماده کمک بیهوشی برای کاهش بزاق و پیشگیری از ترشحات بیش از حد مجاری تنفسی به کار می‌رود. این دارو اثر آرامبخش بر مسیرهای عصبی که تهوع و استفراغ را کنترل می‌کنند دارد. در اسپاسم‌های گوارشی و ادراری – تناسلی به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. آمپول یا قرص هیوسین بر روده اثر ضد اسپاسم دارد. یعنی گرفتگی عضلات روده را برطرف می‌کند. در کولیک صفراوی و کلیوی به عنوان داروی کمکی مصرف می‌شود. از این دارو در اعمال جراحی مربوط به چشم استفاده می‌شود. زیرا مردمک چشم را گشاد می‌کند.

مصرف قرص هیوسین

برای استفاده بهتر است قرص هیوسین با یک لیوان آب مصرف شود. همچنین این دارو باید حداقل یک ساعت قبل از مصرف آنتی‌اسیدها یا داروهای ضد اسهال استفاده شود. مقدار مصرف برای بزرگسالان براساس نوع بیماری متفاوت است اما به طور معمول مقدار ۲۰ میلی‌گرم چهار بار در و برای کودکان مقدار ۱۰ میلی‌گرم سه بار در روز مصرف می‌شود.

کاربرد قرص هیوسین

تسکین دردهای روده‌ای و درد شکمی کولیک مصرف می‌شود. درمان کمکی در اسهال و سندرم روده تحریک پذیر. تهوع و استفراغ پس از عمل جراحی. درمان دردهای ناشی از انقباض عضلات صاف مانند کولیک کلیوی نیز استفاده می‌شود. التهاب چشم. امریکاییان برای تحلیل تخدیری( نارکو آنالیز) ماده خواب آور اسکوپولامین را به کار می برند. دکتر هوز از اهالی تگزاس، به کرات اسکوپولامین را به کار برده است. به سال ۱۹۱۶ وی متوجه شد زنی که توسط اسکوپولامین بیهوش کرده بود، توانست آدرس ترازویی که همسرش از او پرسیده بود را نشان دهد. وی در طی شغل مامایی متوجه شد که استعمال اسکوپولامین موجب یک نوع بیهوشی می‌شود که نیروی حافظه، شنوایی و سخن گفتن در این نوع بیهوشی به قوت خود باقی می ماند و سایر اعمال مغز موقتا تعطیل می‌شوند.

عوارض قرص هیوسین

بیماری های یبوست ، خشکی دهان ، اختلال در ادرار کردن و حالت تهوع از جمله شایع‌ترین عوارض این دارو می‌باشد. در صورت تشدید و یا طولانی شدن این عوارض باید سریعا به پزشک مراجعه شود. همچنین خارش ، تورم دست یا پا ، مشکلات تنفسی ، افزایش نبض ، سرگیجه ، اسهال ، مشکلات بینایی و چشم درد از جمله عوارض بعید قرص و آمپول هیوسین هستند که در صورت بروز این علایم نیز باید به پزشک مراجعه شود. توجه داشته باشید که استفاده طولانی مدت از دارو به مقدار زیاد می‌تواند منجر به دیابت، شکنندگی استخوان‌ها و نازک شدن پوست و تاخیر در رشد کودکان بشود. در صورت مصرف این دارو به صورت فرم خوراکی و به مدت طولانی کنترل فشار خون ضروری می‌باشد.

نکاتی در مورد مصرف قرص هیوسین

اگر قرص این دارو را مصرف می‌کنید باید نمک کمتر بخورید همچنین لازم است مکمل‌های پتاسیم مصرف شود. در صورت فراموش کردن مصرف دارو به محض یادآوری دارویتان را مصرف کنید. اگر نوبت بعدی ۲ ساعت دیگر است فعلا یک نوبت مصرف و از نوبت بعدی صرفنظر کنید. بدون اجازه پزشک این دارو را قطع نکنید. زیرا درمان آن به صورت خوراکی برای مدت طولانی ادامه می‌یابد و به تدریج از مقدار آن کم می‌شود. مصرف الکل همراه با خوردن قرص این دارو خطر زخم معده را افزایش می‌دهد.مصرف این دارو همراه با برخی از واکسن‌ها واکنش‌های شدید ایجاد می‌کند.

مصرف قرص هیوسین در بارداری

برای خانم‌های باردار کرم‌ها و پمادهای این دارو بی‌ضررند. اما قرص‌ها ممکن است برای جنین زیان‌آور باشند.

مصرف قرص هیوسین در شیردهی

برای خانم‌های شیرده این دارو در شیر مادر نفوذ می‌کند و ممکن است برای شیرخوار زیان‌آور باشد. در صورتی که دارای بیماری دیگری هستید و یا همزمان داروی دیگری هم مصرف می‌کنید موارد را با پزشک خود در میان بگذارید.

مکانیسم اثر قرص هیوسین

ضد اسپاسم دستگاه گوارش. این دارو با مهار گیرنده‌های استیل کولین موجب رفع انقباض عضلات صاف جداره روده می‌شود.

نحوه مصرف قرص هیوسین

‎-این دارو معمولا به صورت ۱ یا ۲ قرص ، ۳نوبت در شبانه روز تجویز می شود . با این حال ممکن است پزشک تا ۴ نوبت در روز با توجه به نیاز و شرایط بیمار این دارو را تجویز نماید . ‎-قرص را همراه با یک لیوان آب میل کنید . این دارو با غذا تداخلی ندارد و می توانید آن را قبل یا بعد از غذا مصرف نمایید . ‎-در صورت فراموشی یک نوبت مصرف دارو ، نیاز به دو برابر کردن مقدار مصرف در نوبت بعدی دارو نمی باشد . نوبت بعدی را طبق روال سابق مصرف نمایید .

توصیه هایی در مورد مصرف قرص هیوسین

‎-این دارو را تنها در صورت نیاز مصرف نمایید و تنها زمانی که علائم دل پیچه و درد غیر قابل تحمل بود مصرف را شروع نمایید و به محض بهبودی و کاهش علائم، مصرف دارو را قطع نمایید . ‎-در صورتی که با علائم جدیدی در مدت مصرف این دارو مواجه شدید یا علائم بیماری شما بدتر شد، به پزشک خود مراجعه نمایید . ‎-در صورتی که بعد از ۲ هفته مصرف این دارو بهبودی در علائم دلپیچه و درد شما ایجاد نشد، حتما به پزشک خود مراجعه کنید .

عوارض شایع قرص هیوسین

‎-خشکی دهان از عوارض شایع این دارو می باشد که با مصرف آبنبات و. آدامس های بدون شکر تا حدود زیادی برطرف می گردد . ‎-خشکی پوست و تعریق بیش از حد با مصرف این دارو ایجاد می شود .در صورتی که این علائم شدید و آزار دهنده شد ، با پزشک خود مشورت نمایید . ‎-خارش پوست و لکه های قرمز بر روی پوست نیز با مصرف هیوسین احتمال دارد رخ دهد در این صورت از پزشک یا داروساز خود برای برطرف سازی علائم حساسیت مشاوره بگیرید.

همه چیز درباره قرص هیوسین

نام تجاری: بوسکوپان، تی تی اس معرفی دارو: هیوسین یک داروی آنتی کولینرژیک است. بر روده اثر ضد اسپاسم دارد. یعنی گرفتگی عضلات روده را برطرف می کند. اثر آرامبخش بر مسیرهای عصبی که تهوع و استفراغ را کنترل می کنند دارد. مردمک چشم را گشاد می کند. هیوسین دو نوع است: هیوسین بوتیل برومید که اسپاسم (گرفتگی عضلات) مجرای معده و روده را در سندروم روده تحریک پذیر کاهش می دهد و هیوسین هیدروبرومید که بیماری و تهوع ناشی از اختلالات در گوش میانی را کنترل می نماید. آنرا به عنوان یک پیش دارو برای کاهش ترشحات قبل از عمل جراحی به بیمار می دهند. از قطره های چشمی نوع هیدروبرومید برای گشادکردن مردمک چشم در حین معاینه و جراحی چشم نیز استفاده می کنند. طرز استفاده از دارو: این دارو برای شما تجویز شده بدون توصیه پزشک آنرا تغییر ندهید. اشکال دارو: قرص، کپسول. مقدار و زمان مصرف: قرص برای سندروم روده تحریک پذیر در صورت نیاز ۴ بار در روز یا ۳ بار در روز برای تهوع و استفراغ، هر ۷۲ ساعت برای برچسب. مقدار مصرف برای بزرگسالان: براساس نوع بیماری متفاوت است. شروع تأثیر دارو: ظرف ۱ تا ۴ روز. ادامه اثر دارو: تا ۱۲ ساعت. توصیه غذایی: اگر قرص این دارو را مصرف می کنید باید نمک کمتر بخورید همچنین لازم است مکمل های پتاسیم مصرف شود. نگهداری از دارو: در محفظه سربسته، در محیط خشک و خنک دور از دسترس اطفال و نور باشد. فراموش کردن نوبت دارو: بمحض یادآوری دارویتان را مصرف کنید. اگر نوبت بعدی ۲ ساعت دیگر است فعلاً یک نوبت مصرف از نوبت بعدی صرفنظر کنید. متوقف کردن دارو: بدون اجازه پزشک این دارو را قطع نکنید. زیرا درمان با هیدروکورتیزون خوراکی برای مدت طولانی ادامه می یابد و به تدریج از مقدار آن کم میشود. مصرف مقدار اضافی: اگر تصادفاً مقدار کمی بیش از حد لازم مصرف کردید مهم نیست. در صورت بروز نشانه های غیرعادی به پزشک اطلاع دهید.

درد های شکمی

اگر درد بالای شکم در اثر فعالیت، مثلا ورزش کردن یا بالا رفتن از پله ایجاد ‌شود، به‌خصوص اگر با تهوع و تنگی نفس یا تعریق همراه باشد، ممکن است علامت درد قلبی باشد. متاسفانه مبتلایان به چنین دردهایی خیلی دیر مراجعه می‌کنند و اغلب درد را به مشکلات معده نسبت می‌دهند.برخی از دردهای شکمی‌، ساده‌ و پیش‌پا افتاده‌اند و به درمان ‌نیاز ندارند و خود به خود بهبود می‌یابند، اما گاهی دردهای شکمی، خطرناک و حتی کشنده هستند و اگر طی چند ساعت به کمک بیمار نشتابیم، جان و سلامت وی در معرض خطر قرار می‌گیرد. دردهای شکمی نوع اول، مثل درد ناشی از اسهال، نفخ، دل‌پیچه و عادت ماهانه خانم‌ها را تقریبا همه مردم می‌شناسند و حداقل چند بار در طول زندگی آن را تجربه کرده‌اند. دردهای خطرناک یا جدی، خصوصیاتی دارند که توجه به آنها برای اقدام به موقع و مراجعه به پزشک مهم است. شکم به حد فاصل بین پرده دیافراگم (پرده زیر ریه‌ها) تا ناحیه ورودی لگن گفته می‌شود و یک حفره تو خالی است که برخی اندام‌های توخالی مثل بخش کوچکی از مری، معده، روده بزرگ و کوچک و نیز کبد، لوزالمعده، طحال و کیسه صفرا در آن جای گرفته‌اند. در دو طرف مهره‌ها و در ناحیه پشت، کلیه و سیستم مجاری ادراری و کمی پایین‌تر و در ناحیه تحتانی شکم، رحم، تخمدان‌ها و درد شکم و استفراغ حاوی خون، می‌تواند به دلیل خونریزی از مری یا معده باشد. خونریزی گاهی ناشی از وجود زخم در دستگاه گوارش فوقانی، بیماری‌های مزمن کبدی یا حتی سرطان‌های دستگاه گوارش است. گاهی خونریزی گوارشی خود را با سیاه‌رنگ شدن مدفوع نشان می‌دهد و برخی اوقات در فرد دچار دردشکم، خون روشن به همراه مدفوع یا بدون آن از مقعد دفع می‌شود. در همه این موارد باید هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه شود.ضمائم آن در جنس مونث قرارگرفته‌اند. آسیب و اختلال عملکرد در هر کدام از این بخش‌ها باعث ایجاد درد می‌شود. از آنجا که این اندام‌ها در کنار هم قرار گرفته‌اند، یکی از بهترین روش‌های اولیه برای تشخیص درد، توجه به علایم و نشانه‌های ظاهری است. دردهایی که از ناحیه کمر شروع و به کشاله ران انتشار می‌یابند، معمولا ناشی از بیماری‌های کلیوی مانند عفونت کلیه و سنگ‌های کلیوی هستند. بیماران اغلب شکایت‌های دیگری از قبیل سوزش ادرار، تهوع و استفراغ هم دارند.اگر در اثر حرکت، پهلو به پهلو شدن و سرفه، درد ناحیه شکم تشدید شود، احتمالا اتفاق مهمی افتاده و پرده پوشاننده حفره شکم دچار التهاب شده است. به این حالت پریتونیت گفته می‌شود. پریتونیت یکی از اورژانس‌های پزشکی است و اغلب به عمل جراحی اورژانس نیاز دارد. چنین افرادی در زمان معاینه شکم با کوچک‌ترین فشار روی جدار شکم دچار درد بسیار شدید می‌شوند. سوراخ شدن جدار روده یا معده و انسداد عروقی که به روده‌ها خونرسانی می‌کنند، از علت‌های منجر به پریتونیت (التهاب حفره داخلی شکم) هستند.

آخرین بروز رسانی در : دوشنبه 15 فروردین 1401
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام فال و خواب و لینک مستقیم بلا مانع است.