; قرص جویدنی دایمتیکون ؛ آیا باعث اسهال میشود و لاغری در بارداری - فال و خواب
قرص متورال ؛ بهترین زمان مصرف قرص متورال چاق کننده است و برای چیست

قرص متورال ؛ بهترین زمان مصرف قرص متورال چاق کننده است و برای چیست

قرص متورال قرص متورال ؛ بهترین زمان مصرف قرص متورال چاق کننده است و برای چیست همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این مطلب …

قرمزی چشم و کرونا و قطره برای رفع انواع قرمزی چشم و فشار خون

قرمزی چشم و کرونا و قطره برای رفع انواع قرمزی چشم و فشار خون

قرمزی چشم قرمزی چشم ؛ و کرونا و قطره برای رفع انواع قرمزی چشم و فشار خون همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این …

قرص لتروزول ؛ و پسردار شدن و عوارض و نحوه مصرف و برای چی خوبه

قرص لتروزول ؛ و پسردار شدن و عوارض و نحوه مصرف و برای چی خوبه

قرص لتروزول قرص لتروزول ؛ و پسردار شدن و عوارض و نحوه مصرف و برای چی خوبه همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این …

قرص جویدنی دایمتیکون

قرص جویدنی دایمتیکون ؛ آیا باعث اسهال میشود و لاغری در بارداری

قرص جویدنی دایمتیکون ؛ آیا باعث اسهال میشود و لاغری در بارداری همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این مطلب مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد.

توضیحاتی در مورد قرص جویدنی دایمتیکون

قرص جویدنی دایمتیکون از داروهای ضد نفخ است که به دفع آسان مواد از روده‌ها کمک می کند و به مرور مشکل نفخ شما را برطرف می‌کند. اگر قصد مصرف این دارو را دارید بهتر است اطلاعات بیشتری نسبت به آن بدست آورید چون مصرف دارو می توانید عوارضی هم برای شما داشته باشد.

قرص جویدنی دایمتیکون چیست

قرص دایمتیکون با نام انگلیسی Dimethicone یا داروی ضد نفخ به دفع آسان کمک می کند و به مرور نفخ را از بین می‌برد.♥ سردرد و تهوع از عوارض قرص دایمتیکون است. این دارو به شکل‌های قرص و قطره وجود دارد.توجه داشته باشید این دارو کم کم نفخ را نابود می کند نه یکدفعه

مقدار مصرف قرص جویدنی دایمتیکون

دارو باید به همان میزانی که پزشک تجویز کرده است مصرف شود و این تجویز در افراد مختلف فرق می‌کند. قرص دایمتیکون باید در طی زمانی که گفته شده است به طور صحیح مصرف شود. همچنین بهترین تاثیر این دارو بعد از خوردن غذا و در هر ۸ ساعت مصرف می‌باشد. به طور معمول برای بزرگسالان مقدار ۴۰ میلی‌گرم (۱ میلی‌لیتر از سوسپانسیون) و حداکثر تا ۵۰ میلی‌گرم در روز یا ۲-۱ قرص به صورت چهار بار در یک روز، بعد از غذا و هنگام خواب و یا بر حسب نیاز بیمار مصرف می‌شود. مقدار مصرف دایمتیکون در کودکان براساس شدت بیماری و میزان سطح بدن آن‌ها تعیین می‌شود.

آلرژی به قرص جویدنی دایمتیکون

توجه: مواردی مانند تهوع و استفراغ شدید، سرگیجه شدید، ناراحتی‌های شنوایی و بینایی و همچنین تغییر رنگ بعضی نقاط پوست، جوش‌های ریز و متورم شدن لب‌ها که نشان دهنده آلرژی به این دارو است را حتما به پزشک اطلاع دهید که ممکن است شما را درگیر وضعیت بدی کند.

نکاتی در مورد مصرف قرص جویدنی دایمتیکون

رعایت رژیم غذایی و انجام ورزش مناسب برای جلوگیری از ایجاد گاز و مشکلات ناشی از آن اهمیت دارد. این دارو بهتر است بعد از غذا و هنگام خواب مصرف شود. بیمارانی که دچار نارسایی‌ها بوده و یا بیماری‌های کبدی و کلیوی دارند نباید همزمان از این قرص استفاده کنند. اگر تجویز داروی دایمتیکون در دوره بارداری توسط پزشک صورت گرفت منع مصرف ندارد ولی مصرف باید بر طبق دستور و صلاح دید پزشک باشد. در زمان شیردهی این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود و بهتر است که استفاده نشود. اگر همزمان با این دارو، هر داروی بدون نسخه، گیاهی یا مکمل ویتامینی یا غذایی را مصرف می‌کنید به پزشک یا داروساز اطلاع دهید. اگر مصرف یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن، آن را مصرف نمایید. با این حال اگر در زمان دوز بعدی به یاد آوردید، از مصرف دوز فراموش شده منصرف شده و به رژیم منظم قبلی برگردید. هرگز دوز دارو را دو برابر نکنید. جهت دستیابی به نتایج سریع‌تر و کامل‌تر، ‌قرص‌ها را کاملاً بجوید. مصرف این دارو در کولیک نوزادان توصیه نمی شود.

قرص جویدنی دایمتیکون و نفخ

نفخ شکم معضلی است که خیلی افراد از آن شکایت می کنند که این مشکل بیشتر به دلیل عادتهای غلط غذایی بوجود می آید و به راحتی هم قابل درمان است. گازهای موجود در روده عنصر اصلی بروز نفخ هستند. قرص دایمتیکون یا داروی ضد نفخ با متصل شدن به موادی که در لوله گوارش هستند به دفع آنها کمک می کند و از این طریق نفخ را از بین می برد. این دارو به شکل های قرص و قطره وجود دارد.یبوست یکی از زمینه‌سازهای نفخ است و خود یبوست به دنبال کاهش مصرف فیبر و مایعات بوجود می‌آید. به همین خاطر غذاهای فست فودی که فیبر کمتری دارند مصرفشان نفخ را بوحود می‌آورد. یکی دیگر از دلایل نفخ حساسیت‌های غذایی است که منجر به تولید گاز روده می‌شود. همچنین توصیه‌های کاربردی در زمینه رژیم‌های غذایی و نحوه صحیح غذا خوردن باید رعایت شود از این مواد می‌توان به تند غذا خوردن اشاره کرد. اگر غذا را تند میخورید احتمال اینکه دچار نفخ شوید بیشتر است زیرا هوای بیشتری به معده‌تان وارد می‌کنید. همچنین مصرف بی‌رویه نوشیدنی‌های گازدار هم عامل خوبی برای نفخ هستند. جالب است بدانید که افرادی که معتاد به جویدن آدامس هستند بیشتر به نفخ دچار می‌شوند. لازم به ذکر است که پر خوری هم عامل خوبی برای نفخ است. برای درمان نفخ علاوه بر داروهای موجود درمان‌های سنتی و طبیعی هم وجود دارد.نفخ تجمع گاز در دستگاه گوارش است که با آماسیدن و بادکردن شکم، احساس‌پری و فشار در شکم پس از غذاخوردن و آروغ زدن مشخص می‌شود. نفخ از نشانه‌های سوء هاضمه است و معمولاً بر اثر خوردن برخی غذاها که بادزا و نفخ‌آورند پدید می‌آید. دو مورد در تولید نفخ مؤثر می‌باشند. یکی بلعیدن هوا و دیگری گاز ناشی از تجزیه غذای هضم نشده. در مورد اول بلعیدن هوا باعث جمع شدن گاز درون معده می‌شود و می‌تواند به خاطر تند غذا خوردن یا نجویدن درست غذا رخ دهد و در حالت دوم بدن بعضی از قندها را در روده باریک هضم نمی‌کند و این مواد در روده بزرگ با برخی باکتری‌های بی ضرر واکنش داده و باعث ایجاد گاز می‌شوند

موارد مصرف قرص جویدنی دایمتیکون

بیماران دیابتی سرطان پانکراس درمان نفخ معده و نیز درمان نفخ شکم اختلال در ترشحات پانکراس نارسایی لوزالمعده

عوارض قرص جویدنی دایمتیکون

عوارضی که ممکن است با مصرف قرص دایمتیکون رخ دهد در چند گروه قرار میگیرد. گروه اول علایمی مثل سر درد, حالت تهوع, استفراغ, اسهال و اختلال دستگاه گوارش بوجود آمد جای نگرانی نیست, این عوارض از بین می روند و معمولا خیلی کم اتفاق می افتند اما اگر به طور شدید بوجود آمد با پزشکتان مشورت کنید. علایم گروه دوم عوارض مصرف قرص دایمتیکون مانند تهوع و استفراغ شدید, سرگیجه شدید, ناراحتی های شنوایی و بینایی که با کاهش قدرت شنوایی و بینایی همراه است و همچنین تغییر رنگ بعضی نقاط پوست, جوش های ریز و متورم شدن لب ها که نشان دهنده آلرژی به این دارو است را حتما به پزشک اطلاع دهید.و دسته سوم عوارض داروی دایمتیکون که در صورت مشاهده آن حتما باید به اورژانس مراجعه کرد, علایمی مثل غش کردن, تنگی نفس و کاهش سطح هوشیاری است. لازم به ذکر است که گفته شود اگر سابقا به دارو یا خوراکی آلرژی داشته اید باید در مصرف داروی ضد نفخ احتیاط کنید و قبل از مصرف حتما به پزشک اطلاع دهید.

تداخل دارویی قرص جویدنی دایمتیکون

به دلیل ارتباط مستقیم دارو ها با عملکرد کبد و کلیه و همچنین مضرات مصرف بعضی دارو ها و باید ها و نبایدهای مصرف همزمان بعضی دارو ها سبب شده است که امروزه مبحث تداخلات دارویی اهمیت ویژه ایی داشته باشد و دانستن این اطلاعات می تواند در بهبود و حفظ سلامت انسانها کمک کند. بهتر است قبل از تجویز هر دارویی توسط پزشک, او را از مصرف سایر داروهایمان آگاه کنیم تا راهنمایی بهتر از طرف پزشک صورت گیرد. ما چند نکته تداخل دارویی با قرص دایمتیکون را برای شما در این مطلب گنجانیدم. از جمله اینکه بیمارانی که دچار نارسایی ها یا بیماری های کبدی و کلیوی دارند نباید همزمان از این قرص استفاده کنند. و اگر داروهای گیاهی یا مکمل های ویتامینه مصرف می کنید, حتما از این موضوع که مصرف این داروها باهم بی خطر است مطلع شوید.

قرص جویدنی دایمتیکون در بارداری

اگر تجویز داروی دایمتیکون در دوره بارداری توسط پزشک صورت گرفت, منع مصرف ندارد ولی مصرف باید بر طبق دستور و صلاح دید پزشک باشد و از مصرف خودسرانه, طولانی مدت و بدون نسخه پزشک جدا خودداری کنید همچنین در زمان شیردهی این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود و بهتر است که استفاده نشود و یا قبل از استفاده حتما پزشک را در جریان بگذارید.

قطره دایمتیکون

نوع فعال شده داروی ضد نفخ که با نام سایمتیکون شناخته شده است به شکل قطره هم وجود دارد. گفتنی است از این دارو در ترکیبات دیگری هم استفاده میشود. از آن جمله میتوان قرص و شربت آلومینیوم ام جی اس را نام برد. در پایان این مقاله شما را با علل نفخ شکم آشنا می کنیم تا با جلوگیری و رفع آنها نفخ به خودی خود درمان شود و نیازی به استفاده از قرص دایمتیکون نداشته باشید.

زمان مصرف قرص جویدنی دایمتیکون

دارو را بعد از غذا و هنگام‌ خواب‌ مصرف‌ نمایید. قرصها را خوب‌ بجوید تا اثرات‌ دارو سریعترو کاملتر ظاهر شود. رژیم‌ غذایی‌ مناسب‌ و ورزش‌ جهت‌ پیشگیری‌ از احتباس‌ گاز در معده‌ و روده‌ توصیه‌ می‌شود.۱ از مصرف داروهایی که باعث افزایش گاز روده می شوند پرهیز کنید. غذا را خوب و آهسته بجوید. برای جلوگیری از قورت دادن هوا از مصرف نوشیدنیهای گاز کزبنیک دار خودداری کنید. قبل از غذا سیگار نکشید. سعی کنید عادات دفع منظم داشته باشید و نیز به طور مرتب ورزش کنید. اگر قبلا به شما رژیم کم نمک، کم قند یا هر گونه رژیم غذایی خاصی تجویز شده است به پزشک خود اطلاع دهید. بزرگسالان باید از مصرف بیش از ۵۰۰ میلی گرم از این دارو در یک شبانه روز خودداری کنند و در اطفال فقط باید مقدار مصرف توسط پزشک معین شود.

مصرف قرص جویدنی دایمتیکون

اگر مصرف یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن، آنرا مصرف نمایید. با اینحال اگر در زمان دوز بعدی به یاد آوردید، از مصرف دوز فراموش شده منصرف شده و به رژیم منظم قبلی برگردید. هرگز دوز دارو را دو برابر نکنید.تفاوت دایمتیکون و سایمتیکون چیست؟ دایمتیکون یک رده از پلیمرهای سیلیکون است . این محصول برطرف کننده نفخ معده و به عنوان کمک کننده در رفع گازهای معده و روده شناخته می شود. به لحاظ تاریخی، دایمتیکون ها بیشترین محصولات سیلیکونی ای هستند که درک شده و مورد استفاده قرار می گیرند. آنها هموپلیمرهایی هستند که در آب و روغن معدنی حل نمی شوند. البته از دایمتیکون هایی همانند مایعات سیلیکونی، روغن سیلیکونی و یا به اختصار سیلیکون، تحت عنوان موادی با شرایط قابل قبول، کمتر یاد می شود. دایمتیکون ها همانطور که در جدول زیر دیده می شود با درجه های متفاوت از قابلیت سیالیت و روان شدن (ویسکوزیته)، وزنهای مولکولی متفاوت، مواد نازک تا محصولات ضخیم و درجه های متنوعی از چسبناکی، به فروش می رسند.سایمتیکون یک عامل ضد عفونی کننده خوراکی است که برای کاهش التهاب، ناراحتی و درد ناشی از گاز بیش از حد در معده یا روده استفاده می شود. این ماده، مخلوطی از پلی متیل سیلوکسان و ژل سیلیکونی است. دایمتیکون در سایمتیکون وجود دارد، اما در دایمتیکون هیچ سیلیکونی وجود ندارد. همانطور که اشاره شد دایمتیکون به شکل قرص و قطره ارائه می شود و مصرف آن مخصوصاً برای کودکان لزوماً تحت نظر پزشک باید انجام شود.

درمان نفخ

نفخ شکم یکی از شکایات شایع گوارشی در افراد می‌باشد، بطوری که گفته می‌شود در حدود ۲۰٪ از افراد در سنین ۹۳–۶۵ سالگی از اتساع شکم به دنبال نفخ رنج می‌برند. اقدامات درمانی متنوعی همچون تجویز داروهای شیمیایی و تغییرات رژیم غذایی (کاهش مصرف حبوبات، تخم مرغ و افزایش مصرف میوه و سبزیجات) در جهت بهبود افراد مبتلا به نفخ صورت می‌گیرد. گاهی نیز از دارو مانند قرص دایمتیکون استفاده می‌شود. از سوی دیگر استفاده از داروهای گیاهی در درمان عارضه نفخ مورد توجه قرار دارد مانند خانواده نعناع (Carminatives)، کارمینت و کارمیناتیف. کسانی که غذا را تند می‌خورند و نمی‌جوند اغلب دچار نفخ شکم می‌شوند و حالت سنگینی و خمیری را بعد از صرف غذا در خود احساس می‌کنند. علاوه بر تندخوری و نجویدن غذا، پرخوردن، بدخوردن و زیاد نوشیدن هم این عارضه را ایجاد می‌کند. نوشیدن دمکرده سنبل ختایی ممکن است به درمان شکم و روده‌ها کمک کند، باید بیست گرم تخم یا برگ سنبل ختایی را در یک لیتر آب جوش دم کنید و یک فنجان از آن را پس از هر وعده غذا بنوشید.

آخرین بروز رسانی در : دوشنبه 15 فروردین 1401
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام فال و خواب و لینک مستقیم بلا مانع است.