; قرص پروژسترون ؛ چاق میکند و طریقه مصرف و خونریزی در زمان مصرف قرص پروژسترون
قرص زولپیدم ؛ عکس و قیمت و مسمومیت با و همه چیز در مورد نصف قرص زولپیدم

قرص زولپیدم ؛ عکس و قیمت و مسمومیت با و همه چیز در مورد نصف قرص زولپیدم

قرص زولپیدم قرص زولپیدم ؛ عکس و قیمت و مسمومیت با و همه چیز در مورد نصف قرص زولپیدم همگی در سایت فال و خواب . …

پارگی پرده گوش و درمان پارگی گوش با داروهای گیاهی در طب اسلامی

پارگی پرده گوش و درمان پارگی گوش با داروهای گیاهی در طب اسلامی

پارگی پرده گوش پارگی پرده گوش ؛ درمان پارگی گوش با داروهای گیاهی در طب اسلامی همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این مطلب …

درمان افسردگی مزمن ؛ و شدید با طب سنتی در مردان و زنان بدون دارو

درمان افسردگی مزمن ؛ و شدید با طب سنتی در مردان و زنان بدون دارو

درمان افسردگی مزمن درمان افسردگی مزمن ؛ و شدید با طب سنتی در مردان و زنان بدون دارو همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم …

قرص پروژسترون

قرص پروژسترون ؛ چاق میکند و طریقه مصرف و خونریزی در زمان مصرف قرص پروژسترون

قرص پروژسترون ؛ چاق میکند و طریقه مصرف و خونریزی در زمان مصرف قرص پروژسترون همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این مطلب مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد.

توضیحاتی در مورد قرص پروژسترون

قرص پروژسترون از جمله قرص هایی است که در آن از هورمون های زنانه استفاده شده است و اغلب برای درمان مشکلات جنسی و هورمونی خانم ها مورد استفاده قرار می گیرد. البته مصرف این قرص برای برخی خانم ها محدودیت هایی هم خواهد بود و حتی عوارض جبران ناپذیری را برای فرد مصرف کننده در پی خواهد داشت.

قرص پروژسترون و تخمک گذاری

قرص مدروکسی پروژسترون ، نوعی استروژن سنتتیک می باشد که برای زنان کاربرد دارد.♥ پروژسترون یکی از هورمون هایی است که سیکل قاعدگی و تخمک گذاری را کنترل کرده و ماهانه یک تخمک را از تخمدانها آزاد میکند. پروژسترون همچنین به آماده سازی دیواره رحم برای بارداری کمک کرده و در هر ماه بعد از اینکه بارداری اتفاق نمی افتد دیواره رحم فرو میریزد و شما پریود می شوید.

کاربرد قرص پروژسترون

مدروکسی پروژسترون استات یک نوع هورمون زنانه ( پروژسترون ) است و در زنانی که باردار نیستند و به دوره منوپوز نرفته اند استفاده می شود از این دارو برای درمان خونریزی غیر طبیعی رحم و برای باز گرداندن دوره قاعدگی طبیعی در زنانی که برای چند ماه آمنوره شده اند استفاده می شود. مدروکسی پروژسترون استات برای کاهش علائم گرگرفتگی در یائسگی به عنوان ترکیب جایگزین استروژن استفاده می شود. برای درمان آمنوره و خونریزی غیر طبیعی رحم این دارو را معمولاً یکبار در روز برای مدت ۵ -۱۰ روز در طول نیمه دوم چرخه قاعدگی استفاده می شود معمولا خونریزی بعد از ۳ – ۷ روز توقف قرص مدروکسی پروژسترون شروع می شود. برای دستور مقدارمصرف دارو از پزشک زنان کمک بگیرید. رایج ترین قرص برای درمان اختلالات مختلف مربوط به سیکل قاعدگی است که اغلب بدلیل عدم تعادل هورمونی ایجاد میشود.این اختلالات شامل خونریزی غیر طبیعی و نامنظم رحم، آمنوره (قطع شدن پریود)، اندومتریوز و خونریزی شدید و یا زمانی که سلول تخم خارج از رحم در حال رشد است، می باشد. مدروکسی پروژسترون اغلب برای القا خونریزی و یا پریود شدن در زنانی که بطور منظم پریود نمی شوند استفاده میشود و یا گاهی به مدت کوتاه برای باردار شدن به همراه سایر داروهای تحریک کننده تخمدان مانند کلومیفن تجویز میشود.

درمان با قرص پروژسترون

قرص مدروکسی پروژسترون در درمان‌ سرطان‌ پستان‌ در دوران‌یائسگی‌، هیپرپلازی‌ آندومتر و نیز سندرم‌ پلی‌کیستیک‌ تخمدان‌ همین طور در درمان خونریزی های‌ نامنظم‌ رحم‌، به‌ عنوان‌ جانشین‌ درمانی‌ هورمونی‌در زنان‌ یائسه‌ و نیز ارزیابی‌ میزان‌ تولیدآندروژن‌ و استروژن‌ بکار برده می شود.

اصلی ترین علت مصرف قرص پروژسترون

اصلی ترین علت مصرف مدروکسی پروژسترون تنظیم سیکل قاعدگی و بهبود اختلالات دوره های جنسی است. دلایل به هم ریختن دوره های قاعدگی و تخمک گذاری متفاوتند اما اصلی ترین علت بروز این اختلالات بروز عدم تعادل هورمونی است این اختلالات شامل خونریزی غیر طبیعی و نامنظم رحم، آمنوره (قطع شدن پریود)، اندومتریوز و خونریزی شدید و یا زمانی که سلول تخم خارج از رحم در حال رشد است، می باشد.

علت مصرف قرص پروژسترون

از دیگر موارد استفاده از قرص مدروکسی پروژسترون می توان به تحریک خونریزی و تخریب دیواره رحم اشاره کرد. استفاده از این قرص برای درمان ناباروری در زنان صورت می گیرد که همراه با آن دارو های دیگری نیز برای تحریک بارداری مورد استفاده قرار می گیرد

قرص پروژسترون و بارداری

زمانی این قرص در زنانی که قصد باردارشدن د ارند تجویز میشود، معمولا به مدت ۱۰ روز این قرص را مصرف می کنند. بعد از آن، باید از ۲ تا ۱۰ روز بعد انتظار خونریزی داشته باشید. این روال معمولا برای خانم هایی که قصد باردار شدن دارند در ابتدا یک پریود مصنوعی توسط قرص مدروکسی پروژسترون ایجاد میشود و بعد از آن می تواند داروهای محرک باروری مانند کلومیفن را شروع کرد.کلومیفن در روز سوم، چهارم و یا پنجم سیکل قاعدگی تجویز میشود و به تخمک گذاری کمک میکند. همچنین این قرص به منظم شدن پریود ها کمک کرده اما با تخمک گذاری ارتباط بهتری دارد. بطور معمول، قرص مدروکسی پروژسترون برای مدت زمان کوتاه و در شرایط خاص تجویز میشود و بطور دائم برای زنان با قصد باردار شدن استفاده نخواهد شد. زیرا مصرف طولانی آن، خود با توقف تخمک گذاری و ضخیم شدن دیواره رحم شده و لانه گزینی رویان با مشکل انجام خواهد شد اگرچه این قرص در باردار شدن کمک میکند اما در دوران بارداری توصیه به مصرف آن نمیشود. مدروکسی پروژسترون نوعی پروژسترون است که برای توقف خونریزی پریودی تجویز میشود و وقتی دارو قطع شود، خونریزی برمی گردد. پس این دارو در بارداری استفاده نمیشود در حالیکه شکل های دیگر پروژسترون ممکن است در طول بارداری استفاده شود. مدروکسی پروژسترون منظم کردن پریود را بر عهده دارد و زن باردار مصرف آن را باید قطع کند.

مقدار مصرف قرص پروژسترون

مقدار دارو و درمان بستگی به موارد استفاده و نظر پزشک دارد. در کنترل‌ آمنوره‌ ثانویه‌، ۵ – ۱۰ mg/day به ‌مدت‌ ۵ – ۱۰ روز تجویز می‌شود که‌ در هرزمانی‌ از سیکل‌ می‌تواند مصرف‌ شود. درخونریزی‌ غیرفونکسیونل‌ رحم‌ mg/day 5 – ۱۰ به‌ مدت‌ ۵ – ۱۰ روز تجویز می‌شود که‌ از روز ۱۶ و یا ۲۱ سیکل‌ قاعدگی‌ باید آغاز شود. برای‌ تحریک‌ بروز قاعدگی ‌mg/day 10 به‌ مدت‌ ۱۰ روز مصرف ‌می‌شود که‌ از روز ۱۶ سیکل‌ آغاز می‌شود. در کارسینوم‌ آندومتر و کلیه‌ در ابتداء ۴۰۰ – ۱۰۰۰ میلی‌گرم‌ هفته‌ای‌ یکبار تجویزمی‌شود و مقدار نگهدارنده‌ آن‌ ۴۰۰ میلی‌گرم‌ یا بیشتر یکبار در ماه‌ می‌باشد. در سرطان‌ پستان‌ خانم‌های‌ یائسه‌mg/day 400 و در مقادیر منقسم‌ مصرف‌ می‌شود. در آندومتریوز، mg/day 10 – ۴۰ به‌ مدت‌ ۶-۹ ماه‌ مصرف‌ می‌شود. به‌ منظور ارزیابی‌ ترشح‌ استروژن‌آندوژن‌، به‌ میزان‌ mg/day 10 به‌ مدت ۵ – ۱۰ روز مصرف‌ می‌شود. در درمان‌هیپرپلازی‌ آندومتر، mg/day 10 و به‌ مدت‌ ۳ – ۶ ماه‌ مصرف‌ می‌شود. به‌ منظور جانشین‌ درمانی‌ هورمونی‌ در خانم‌های ‌یائسه‌ ۵ – ۱۰ mg/day به‌ مدت‌ ۱۰ – ۱۴ روزدر اول‌ سیکل‌ قاعدگی‌ همراه‌ با تجویز توأم ‌استروژن‌ تجویز می‌شود.این قرص معمولاً روزانه ۱۰ میلی گرم ار روز ۱۶ سیکل قاعدگی برای ۱۰ روز مضرف می شود شما باید مشکل را با پزشک خود در میان بگذارید زیرا هدف از درمان برای شما مشخص نیست.

منع مصرف قرص پروژسترون

بارداری، سابقه حساسیت به دارو یا اجزاء فرمولاسیون، اختلالات ترومبو آمبولی قبلی یا فعال ، بیماریهای عروق مغزی ، سرطان پستان،خونریزی رحمی غیر طبیعی، سقط فراموش شده ، اختلال کبدی

عوارض قرص پروژسترون

عوارض آن شبیه عوارض بارداری است و شامل: تهوع استفراغ حساس شدن سینه ها سردرد اما اگر شما احساس کردید که این علائم بارداری است حتما به پزشک اطلاع دهید. قرص مدروکسی پروژسترون باعث سقط جنین نمیشود، اما تعدادی از مطالعات نشان میدهد که ارتباطی بین این قرص و نقص سیستم ایمنی در مادرانی که در سه ماهه اول بارداری این دارو را مصرف می کرده اند دیده شده است. این دارو در طبقه بندی دارویی جز داروهای ممنوع در بارداری است. اگرچه این قرص روی تخمک گذاری تاثیر می گذارد و باروری را بهبود می بخشد اما توصیه نمیشود که جایگرین سایر روش های درمان ناباروری شود.اعصاب مرکزی: افسردگی قلبی- عروقی: ادم،‌آمبولی ریوی، ترومبو آمبولی، ترومبو فلبیت چسم: دوبینی ، خشکی چشم ادراری-تناسلی: ترشح غیر طبیعی،آمنوره،خونریزی ناگهانی، دیسمنوره کبدی: یرقان کلستاتیک متابولیک: تغییر وزن پوست: آکنه ، آلوپسی، سفتی اطراف محل تزریق، هیرسوتیسم سایر عوارض: حساسیت پستان، بزرگ شدن یا ترشح پستان،درد، خارش، بثورات جلدی،آبسه استریل تهوع، استفراغ، حساس شدن سینه ها، سردرد . داروهای تحریک تخمک گذاری فقط و فقط می باید با تجویز پزشک متخصص مصرف شود زیرا می تواند باعث عارضه خطرناک Hyper stimulation (افزایش حساسیت تخمدانها ) شوند. قرص پروژسترون جلوی بارداری را نمی گیرد بلکه مصرف قرصهای سنتتیک پروژسترونی (مدروکسی پروژسترون استات) در حاملگی باعث می شود که چنانچه جنین دختر باشد شکل ظاهری دستگاه تناسلی اش غیر طبیعی شود و چون شما جلوگیری نداشته و قصد بارداری دارید مصرف این قرصها را توصیه نمی کنیم (چون ممکن است ضمن مصرف باردار باشید). قرص مدروکسی پروژسترون اثر ضد بارداری ندارد.استفاده‌ طولانی‌ از درمان‌ جایگزین‌ با استروژن‌ با خطر افزایش‌ سرطان‌ پوشش‌ داخلی‌ رحم‌ همراه‌ است‌. با اضافه‌ کردن‌ مدرکسی‌پروژسترون‌ به‌ برنامه‌ درمانی‌ این‌ خطر کاهش‌ پیدا می‌کند. پزشکتان‌ حداقل‌ سالی‌ یک‌بار شما را ملاقات‌ می‌کند تا ببیند هنوز به‌ این‌ درمان‌ نیاز دارید یا خیر. در صورت‌ بروز هریک‌ از علایم‌ زیر بلافاصله‌ با پزشکتان‌ تماس‌ بگیرید: توده‌ پستانی‌ یا، درد یا حساسیت‌ پستان‌ها؛ افزایش‌ حجم‌ پستان‌ها؛ تورم‌ پاها؛ افزایش‌ وزن‌ سریع‌؛ حرکات‌ ناگهانی‌ غیرارادی‌؛ شکم‌ درد؛ درد ماهیچه‌ پشت‌ ساق‌ پا یا درد قفسه‌ سینه‌؛ تنگی‌ نفس‌ ناگهانی‌؛ سردرد شدید ناگهانی‌، تغییر در تکلم‌ یا بینایی‌، ضعف‌ یک‌ دست‌ یا پا؛ زردی‌ پوست‌ یا چشم‌ها. به‌ علاوه‌ خانم‌ها باید در صورت‌ خونریزی‌ از واژن‌ یا شک‌ به‌ بارداری‌ پزشکشان‌ را مطلع‌ کنند. علایم‌ زیر ممکن‌است‌ رخ‌ دهند که‌ اگر مشکل‌ساز شدند، لازم‌ است‌ با پزشک‌ در میان‌ گذاشته‌ شوند: دل‌ پیچه‌، نفخ‌، تهوع‌، سرگیجه‌ خفیف‌، اسهال‌ خفیف‌، سردرد خفیف‌، تغییر در میل‌ جنسی‌، تغییر رنگ‌ قهوه‌ای‌ مناطق‌ در معرض‌ آفتاب‌ پوست‌، عدم‌ تحمل‌ لنزهای‌ تماسی‌.

تداخلات دارویی قرص پروژسترون

داروهای القا کننده آنزیم های کبدی مانند کاربامازپین ، فنوباربیتال ،فنی توئین و ریفامپین ممکن است باعث کاهش اثر مدروکسی پروژسترون (از جمله کاهش اثر ضد بارداری)شوند.افزایش و کاهش اثر وارفارین در مصرف همزمان با مدروکسی پروژسترون گزارش شده است.

نکاتی در مورد مصرف قرص پروژسترون

بیمارانی که داروی مدروکسی پروژسترون را برای درمان اختلالات قاعدگی مصرف می کنند توجه نمایند که ۳ تا ۷ روز بعد از قطع دارو، خونریزی خواهند داشت. توصیه می شود در صوت بروز اختلال بینایی، میگرن، ضعف ناگهانی، عدم هماهنگی، اشکال در تکلم، سردرد، درد ساق پا، کوتاهی تنفس، درد قفسه سینه، تغییر در الگوی خونریزی واژینال، زردی پوست، تورم در اندام ها، راش و افسردگی به پزشک مراجعه نمائید. احتمالا بعد از مصرف دارو دچار خونریزی از لثه خواهید شد و توصیه می شود بهداشت دهان و دندان رعایت گردد. در صورت قطع قاعدگی یا شک به بارداری به پزشک اطلاع دهید. برای کاهش احتمال بروز آسیب های جنینی تا ۳ ماه بعد از قطع درمان برای باردار شدن اقدام نکنید. بیماران تحت درمان با این دارو در صورت قرار گرفتن در معرض آفتاب ممکن است لکه های قهوه ای رنگی به نام ملاسما روی پوست صورتشان ایجاد گردد به این دلیل توصیه می شود هنگام خروج از منزل از قرار گرفتن در معرض نور خودداری نمائید و از عینک های آفتابی یا لباس های محافط استفاده نمائید. آزمایشات پیگیر فیزیکی مانند کنترل فشار خون، بررسی پستان، شکم، لگن و انجام پاپ اسمیر بسیار اهمیت دارد و توصیه می گردد. اندازه گیری فشار خون در فواصل منظم حین درمان ضروری است. در موارد ابتلا به دیابت ملیتوس،آسم،صرع،میگرن،پورفیری،لوپوس اریتماتوز سیستمیک،همانژیوم کبدی با احتیاط فراوان مصرف گردد. دارو را همراه غذا مصرف نمایید.

قرص پروژسترون

مدروکسی پروژسترون در درمان سرطان پستان در دوران یائسگی، هیپرپلازی آندومتر و نیز سندرم پلی کیستیک تخمدان مصرف می شود. در درمان کارسینومای متاستاتیک کلیوی، کارسینومای آندومتر و آندومتریوز، کنترل آمنوره ثانویه، خونریزی های نامنظم رحم، به عنوان جانشین درمانی هورمونی در زنان یائسه و نیز ارزیابی میزان تولید آندروژن و استروژن بکار می رود.کاربرد قرص مدروکسی پروژسترون چیست؟ کاربرد این قرص ها جلوگیری از بارداری نبوده و مجموعا به حل مشکلاتی از جمله اختلالات قاعدگی، عدم تعادل هورمونی کمک می کنند. در حین مصرف این قرص ها اگرچه احتمال بارداری اندک است، اما صفر هم نیست. با توجه به اینکه مصرف اکویین در بارداری کاملا ممنوع بوده و می تواند به جنین صدمه بزند (در گروه دارویی X قرار دارد)، بهتر است در دوران مصرف از یک روش جلوگیری همراه مثل کاندوم کمک بگیرید.با مصرف مقادیر زاید دارو، تورم صورت ، زانو و پاها دیده می شود. از دیگر عوارض دارو می توان از آکنه، کهیر، احتباس آب، تغییر میل جنسی، ناراحتی پستان ها، علائم پیش از قاعدگی، خونریزی نامنظم قاعدگی، افسردگی، بی خوابی، طاسی و ریزش مو، پرموئی و واکنش شبه آنافیلاکتوئید را نام برد.نیمه عمر دارو حدود ۲۴-۱۶ ساعت می باشد. متابولیسم دارو عمدتاً کبدی است و قسمت اعظم آن از راه مدفوع دفع می شود.این دارو در صورت وجود آبستنی، خونریزی واژن، اختلال کبدی و یا بیماری های فعال کبد، بیماری حاد شریانی، سرطان پستان و یا دستگاه تناسلی و نیز پورفیری، نباید مصرف شود.

آخرین بروز رسانی در : دوشنبه 15 فروردین 1401
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام فال و خواب و لینک مستقیم بلا مانع است.