; اضطراب در دوران بارداری ؛ و درمان بی قراری و نگرانی از سلامت جنین در بارداری | فال خواب
سرطان پوست و آزمایش و علائم سرطان پوست کشنده است روی بینی

سرطان پوست و آزمایش و علائم سرطان پوست کشنده است روی بینی

سرطان پوست سرطان پوست ؛ آزمایش و علائم سرطان پوست کشنده است روی بینی همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این مطلب مورد توجه …

یائسگی و مراحل و عوارض بعد از یائسگی و بارداری و داروی یائسگی چیست

یائسگی و مراحل و عوارض بعد از یائسگی و بارداری و داروی یائسگی چیست

یائسگی یائسگی ؛ مراحل و عوارض بعد از یائسگی و بارداری و داروی یائسگی چیست همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این مطلب مورد …

التهاب صفرا ؛ و کیسه صفرا و بهترین نوشیدنی برای کیسه صفرا و عمل عفونت کیسه صفرا

التهاب صفرا ؛ و کیسه صفرا و بهترین نوشیدنی برای کیسه صفرا و عمل عفونت کیسه صفرا

التهاب صفرا التهاب صفرا ؛ و کیسه صفرا و بهترین نوشیدنی برای کیسه صفرا و عمل عفونت کیسه صفرا همگی در سایت فال و خواب . …

اضطراب در دوران بارداری

اضطراب در دوران بارداری ؛ و درمان بی قراری و نگرانی از سلامت جنین در بارداری

اضطراب در دوران بارداری ؛ و درمان بی قراری و نگرانی از سلامت جنین در بارداری همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این مطلب مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد.

اضطراب در بارداری

اضطراب در دوران بارداری طبیعی است چرا که حساسترین دوره زندگی خانم ها است و اگر آسیبی به جنبن برسد تا سالها مشکلاتش می تواند گریبان خانواده را بگیرد.بسیاری از مشکلات در بزرگسالی ریشه در دوره جنینی دارد.بهداشت روانی در بارداری را نباید نادیده گرفت.ثابت شده که از ابتدای بارداری ، اضطراب و هیجان های زن باردار تاثیر مستقیمی بر روی جنین داخل شکمش خواهد داشت.تغییرات در اخلاق و اشتها و استفراغ و علایق و سلیقه می تواند گرفتاری هایی را برایتان بوجود بیاورد.اضطراب بارداری هم برای مادر هم برای جنین می تواند مشکل آفرین باشد.سه ماهه اول بارداری خیلی مهم است و اضطراب می تواند بیشترین ضرر را به جنین بزند.اضطراب در دوران بارداری به صورت حاد و مزمن است که نوع حاد کم کم درست می شود و برای مزمن باید به پزشک مراجعه کنید.

اضطراب در دوران بارداری

مطالعات و بررسی های مختلف روی زنان باردار نشان داده است که این فرضیه است که سطح بالای استرس های روانی-اجتماعی در طول دوران بارداری ،خطر زایمان زودرس و در نتیجه تولد نوزاد با وزن کمتر از میزان طبیعی را افزایش می دهد ،درست است.♥استرس های دوران بارداری علاوه بر ایجاد عوارض در دوران بارداری به ویژه در اوایل بارداری و حوالی زایمان ، روی فرآیند رشد و تکامل ذهنی ، روانی جنین اثر سوء دارد و موجب اختلال های رفتاری در دوران کودکی می شود.استرس در بارداری می تواند با ایجاد نشانه های اختلال (کم توجهی- بیش فعالی)به ویژه در پسران همراه باشد.هم چنین سطح بالای اظطراب مادر در بارداری خطر بیماری (سرشت دشوار)را در شیرخوار افزایش می دهد.در واقع کودکانی که سرشت دشوار دارند،معمولا الگوی خواب و تغذیه آشفته ای دارند و نیازمند توجه و مراقبت بیشتر هستند.

اضطراب در دوران بارداری چه عوارضی دارد؟

تحقیقات نشان داده است که استرس ها و اضطراب بارداری طولانی مدت می تواند موجب سقط زودهنگام، مرده زایی، وزن بسیار پایین هنگام تولد و زایمان های زودرس شود. ضمن اینکه اضطراب در دوران بارداری می تواند زمینه را برای ابتلای کودک به بیماری های روانی چون افسردگی، ناآرامی و بیش فعالی را فراهم می کند. برخی تحقیقات از افزایش جنب و جوش جنین در شکم مادر خبر داده اند. این مساله شاخص مهمی است که نشان می دهد استرس مادر موجب درک تجربه ناخوشایند در جنین می شود و از نظر فیزیولوژیک وی را ناآرام می کند.

نقش اضطراب در دوران بارداری روی تعیین جنسیت

بعضی تحقیقات نشان داده که استرس و اضطراب بارداری باعث دختر شدن کودک خواهد شد. این اولین بررسی است که ارتباط استرس با جنس جنین را نشان داده‌است. آنچه محققان دانمارکی در مجله پزشکی تولید مثل انسان چاپ کرده‌اند حاکی از این است که احتمال دختر شدن نوزاد درمادران باردار پر استرس تا ۵ درصد بیشتر از مادرانی است که آرامش خیال دارند. از آنجا که کروموزوم پدری تعیین‌کننده جنسیت جنین است، امکان دارد سطوح بالای هورمون استرس لانه‌گزینی جنین پسر را در رحم سخت کرده و باعث سقط جنین‌های پسر شود

اضطراب و استرس در دوران بارداری

طبق این بررسی، استرس مادر احتمال ابتلا به یک سری مشکلات را افزایش می‌دهد. مثلا احتمال ابتلای کودک به بیش فعالی و کم‌توجهی را دو برابر می‌کند. بنابر این لازم است استرس مادران و اضطراب در دوران بارداری، سنجیده شود و درصورت نیاز مداخله برای کاهش آن انجام شود. در واقع با کاهش استرس مادر در بارداری می‌توان غیر مستقیم بر پیامد حاملگی و بهبود تکامل نوزادان تاثیر گذاشت. البته همین حرف‌ها و نتایج تحقیقات هم نباید نگرانی شما خانم باردار را فراهم آورد وگرنه نقض غرض شده‌است.دکتر دیوید کاگهیل از دانشگاه داندی در این باره می‌گوید: ما درباره مقادیر بسیار زیاد استرس صحبت می‌کنیم و گرنه کمی استرس بخشی طبیعی از زندگی روزانه است که بدن به خوبی از عهده‌اش برمی‌آید. این هشداری است برای شما که خود را در معرض استرس شدید قرار ندهید و همین طور برای اطرافیان تا در دوران بارداری کاری نکنند که میزان استرس‌ شما از حد مجاز فراتر رود. متخصصان برای کم کردن این استرس‌ها راه‌هایی را پیشنهاد می‌کنند که کلاسهای پیش از زایمان یکی از آنهاست. در این کلاسها آنچه زنان لازم است درباره بارداری، زایمان و سلامت کودک بدانند و روش‌های آرامش یافتن به آنها آموزش داده می‌شود

نقش هورمون ها در اضطراب دوران بارداری

حاملگی با تغییرات عمده ای در عملکرد غددی – عصبی همراه است. این تغییرات شامل تغییراتی در سطح هورمون ها به ویژه هورمون های مرتبط با استرس (محور هیپوتالاموس – هیپوفیز – آدرنال) و تغییر در مکانیسم های کنترل ترشح هورمون است که از جهت فراهم کردن محیط مناسب برای رشد و تکامل جنین اهمیت حیاتی دارد. «در هفته ۹-۷ بارداری توسط رحم، جنین و جفت هورمون ها، نوروپپتیدها، سیتوکین ها و فاکتور رشد تولید و ترشح می‌شود و از نظر عملکرد شبیه سیستم هیپوتالاموس – هیپوفیز – آدرنال است. در دوران بارداری سطح هورمون خاصی به نام هورمون CRH یا هورمون آزادکننده کورتیکوتروفین (Corticotrophin Releasing Hormone) که بنیه آن جفت است در خون مادر بالا می‌رود اما محور هیپوفیز – آدرنال را فعال نمی‌کند. CRHهورمون آزاد نقش اساسی در جریان تعادل از محیط پروژسترونی (محیط هورمونی غالب دوران بارداری) به محیط استروژنی (محیط هورمونی غالب حوالی زایمان) دارد. شواهد زیادی از نقش مرکزی CRH جفتی در ایجاد و هماهنگی رویدادهای هورمونی قبل از زایمان دارد.از کارایی‌های مهم این هورمون نقش آن در زایمان زودرس و تأخیر رشد داخل رحمی جنین است. شواهد روزافزونی از مطالعات بالینی مطرح می‌کنند زنانی که زایمان زودرس دارند در آنها میزان CRH به طور مشخص بیشتر از سایر زنانی است که استرس نداشته و در همان سن بارداری به سر می برند». بنابر اظهارات دکتر ابراهیم پور سطوح بالای CRH معمولاً در چند هفته زایمان را تسریع می کند و از آنجا که CRH جفتی به استرس و اضطراب بارداری حساس است به نظر می‌رسد واسطه اعمال اثرات استرس مادر بر زایمان زودرس و رشد جنین است.

روش های کنترل اضطراب در دوران بارداری

* مواردی را که موجب استرس می‌‎شود تشخیص داده و در مورد آنها با همسر، دوست یا مشاور خود صحبت کنید* متوجه این حقیقت باشید که استرس دوران بارداری معمولا موقتی و زودگذر است* سعی کنید از نظر جسمی سالم و خوش‌هیکل باقی بمانید. غذاهای مغذی بخورید* به اندازه کافی بخوابید و نرمش را فراموش نکنید. انجام ورزش و نرمش‌های مناسب در کاهش استرس و مشکلات حاملگی بسیار موثر است* فعالیت‌های اضافه خود را متوقف کنید* در انجام کارهای خود از دیگران کمک بگیرید؛ برای مثال در تمیز کردن خانه و انجام خریدهای روزانه* اگر شاغل هستید از قبل برنامه‌ریزی داشته باشید تا در زمان مرخصی بابت کار خود نگرانی نداشته باشید* اگر احساس افسردگی دارید حتما با مشاور صحبت کنید.

آخرین بروز رسانی در : دوشنبه 15 فروردین 1401
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام فال و خواب و لینک مستقیم بلا مانع است.