; اسهال مزمن و طولانی ؛ درمان اسهال طولانی مدت در طب سنتی و کرونا - فال و خواب
قرص گارسینیا کامبوجیا ؛ اصل و تقلبی بی اس کی در داروخانه

قرص گارسینیا کامبوجیا ؛ اصل و تقلبی بی اس کی در داروخانه

قرص گارسینیا کامبوجیا قرص گارسینیا کامبوجیا ؛ اصل و تقلبی بی اس کی در داروخانه همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این مطلب مورد …

درد کف پا ؛ درمان و علت درد کف پا هنگام پریود و کمر و انگشتان در شب چیست

درد کف پا ؛ درمان و علت درد کف پا هنگام پریود و کمر و انگشتان در شب چیست

درد کف پا درد کف پا ؛ درمان و علت درد کف پا هنگام پریود و کمر و انگشتان در شب چیست همگی در سایت …

ریزش مو در بهار ؛ علت ریزش موی سر اسنان و سگ و گربه در فصل بهار چیست

ریزش مو در بهار ؛ علت ریزش موی سر اسنان و سگ و گربه در فصل بهار چیست

ریزش مو در بهار ریزش مو در بهار ؛ علت ریزش موی سر اسنان و سگ و گربه در فصل بهار چیست همگی در سایت …

اسهال مزمن و طولانی

اسهال مزمن و طولانی ؛ درمان اسهال طولانی مدت در طب سنتی و کرونا

اسهال مزمن و طولانی ؛ درمان اسهال طولانی مدت در طب سنتی و کرونا همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این مطلب مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد.

بیماری اسهال

طبق گفته پزشکان اسهال خودش یک بیماری نیست و بیشتر نشانه ای از مسائل دیگر محسوب می شود. با توجه به علت شکل گیری اسهال، تغییر در رژیم غذایی می تواند تاثیر فوق العاده ای بر جلوگیری و درمان اسهال داشته باشد. دو نوع اسهال داریم حاد و مزمن.اسهال حاد به طور معمول در نتیجه یک عفونت باکتریایی، ویروسی یا انگلی به وقع می پیوندد. این نوع اسهال می تواند برای چند ساعت تا چند روز طول بکشد و در بیشتر موارد بی نیاز از درمانی خاص به صورت خودی خود درمان می شود.اسهال مزمن به طور معمول یک ماه یا بیشتر می تواند به طور مداوم یا آغاز-توقف طول بکشد. بیماری های مختلف مانند سلیاک، سندرم روده تحریک پذیر و بیماری التهابی روده می توانند دلیل اسهال مزمن باشند. در این مطلب بر روش های درمانی برای درمان اسهال مزمن متمرکز خواهیم بود.

علت و علائم اسهال مزمن

علت اصلی بروز بیماری التهاب روده به طور کلی ناشناخته است، اما می‌توان عوامل خطر و دلایل بروز آن را این طور توضیح داد که از زمان بیشتر شدن مهاجرت از روستاها به شهر و افزایش شهرنشینی و به دنبال آن بهبود سطح بهداشت عمومی و فردی، انجام منظم واکسیناسیون، تغییر رژیم غذایی افراد و مصرف بیشتر غذاهای پرچرب، پر پروتئین، کم فیبر، کاهش تحرک بدنی و شیوع چاقی در جمعیت در بروز این بیماری موثرند.♥همچنین به دلیل بهبود امکانات زندگی استفاده از یخچال‌های خانگی به صورت گسترده رواج پیدا کرد. باکتری‌هایی که محیط مناسب حیاتشان حدود دمای ۴ درجه سانتی گراد است رشد بیشتر و بهتری در یخچال‌ها دارند که ممکن است در بروز بیماری نقش داشته باشند. البته آب و هوا از جمله آلودگی و گردوخاک نیز در بروز عوامل مساعدکننده این بیماری نقش دارند و از بحث ژنتیک نیز در این زمینه نباید غافل ماند.بیماری التهابی روده خود را با علائم اسهال (همراه یا بدون خون)، خونریزی از مقعد، درد شکمی، کاهش وزن و تب خود را نشان می‌دهد.در واقع اسهال مزمن و طولانی‌ مدت، خونریزی در مدفوع و گاهی تکرر مدفوع و دل پیچه از نشانه‌های بارز ابتلا به بیماری التهاب روده است. همچنین بیماری‌هایی همچون التهاب کبد و کبد چرب،‌ زردی و تنگی مجاری صفراوی نیز می‌تواند از عوارض بیماری‌های التهاب روده باشد و در برخی افراد حتی قرمزی چشم و زخم‌های پوستی نیزمی‌تواند نشانه‌های ابتلا به این بیماری باشد.

اسهال مزمن و طولانی

معمولا، یک دوره اسهال تنها چند روز طول می کشد و بدون درمان، خود به خود بهبودی حاصل می شود. با این حال، اسهال شدید، اسهالی که بیش از چند روز طول می کشد و یا اسهال طولانی مدت، دلایلی برای ملاقات با یک دکتر است زیرا ممکن است عامل جدی تر را نشان دهد این نیز مهم است که به یاد داشته باشید که درمان اسهال برای بزرگسالان، به خصوص دارو، ممکن نیست همان اثر را برای کودکان مبتلا به اسهال داشته باشدبنابر این همیشه قبل از دادن هر نوع دارو به کودکان با پزشک اطفال مشورت کنید. ما اغلب، موارد بد اسهال را در مراحلی از زندگی تجربه کرده ایم. موارد بد اسهال، می تواند در اثر تعدادی از منابع ایجاد شود که عبارتند از:سرماخوردگی ، آنتی بیوتیک ها،مسمومیت غذایی،یک عفونت ویروسی،آب آلوده،انواع خاصی از عمل جراحی،تعدادی از بیماری های دستگاه گوارش

تشخیص اسهال حاد و مزمن

موارد اسهال معمولاً به دو دسته تقسیم می شوند. معمولاً موارد اسهال حاد چند روز به طول می انجامد. و به داشتن دو تا سه مدفوع شل در روز تعریف شده است. اسهال مزمن به اسهالی که بیش از ۱۴ روز طول می کشد تعریف شده است. این موارد معمولاً در نتیجه یک بیماری جدی تر پزشکی که نیاز به توجه پزشکی دارد رخ می دهد.اسهال عموماً با بچه های جوان است. معمولاً یک عفونت ویروسی علت آن است. اسهال مسافرتی نوع دیگر از اسهال معمول است. این می تواند وقتی شما به مناطق توسعه نیافته و دارای آب تصفیه نشده سفر کنید رخ دهد.کودکان، زنان باردار و سالمندان مبتلا به اسهال باید بسیار مراقب باشد. این می تواند برای کودکان و افراد مسن مرگبار و احتمالاً می تواند سبب القاء زایمان برای زنان باردار باشد.

در هنگام اسهال چه نخوریم ؟

برخی مواد غذایی و نوشیدنی های مشخص می توانند دستگاه گوارش را تحریک کرده و نشانه های اسهال را وخیم‌تر سازند. بر همین اساس محدود کردن مصرف این قبیل مواد غذایی هنگام ابتلا به اسهال مفید است.

– قهوه : کافئین می تواند اثر محرک بر دستگاه گوارش داشته باشد. این ماده مدت زمان انتقال مواد غذایی طی گوارش را تسریع می کند و می تواند نشانه های اسهال را بدتر سازد.

– غذاهای تند: کپسایسین ترکیبی است که در فلفل ها و چیلی ها یافت می شود و عامل مزه تند آنها محسوب می شود. این ماده می تواند دستگاه گوارش را تحریک کند و نشانه های اسهال را بدتر سازد.

– الکل: الکل می تواند دستگاه گوارش را تحریک کند و سرعت انتقال مدفوع را افزایش دهد.

– مواد غذایی با فروکتوز بالا: فروکتوز نوعی قند و البته یک FODMAP است. مصرف بیش از حد فروکتوز حتی به میزانی که نسبت به آن حساسیت ندارید می تواند به شکل گیری اسهال منجر شود زیرا آب را از دستگاه گوارش بیرون می کشد.

– مواد غذایی پرچرب: مواد غذایی پر چرب به درستی گوارش نمی شوند و به ناراحتی و اسهال در برخی افراد منجر می شوند.

هنگامی که شما اسهال دارید نظارت بر آنچه می خورید و نوشیدنی ها بسیار مهم است. کم شدن آب بدن در اثر اسهال می تواند در کودکان و افراد مسن مرگبار باشد. مهم ترین کاری که شما می توانید انجام دهید حفظ هیدراته ( تامین مایعات ) بدن است.الکل، شیر، نوشابه و سایر نوشیدنی های گازدار و یا کافئین دار می تواند علایم را بدتر کنند. غذاهای سرخ شده و چرب را محدود نمایید و از خوردن میوه ها و سبزیجات مانند ( کلم بروکلی، لوبیا، نخود فرنگی، ذرت، آلو، نخود و فلفل) که می تواند باعث ایجاد گاز شود اجتناب کنید.محصولات لبنی در کاهش علائم اسهال به شما کمک نخواهد کرد.

درمان اسهال مزمن و طولانی

یکی از محبوب ترین میوه ها در جهان است. این میوه غنی از مواد مغذی گیاهی و برخی از آنتی اکسیدان ها است که می تواند سلامت را تقویت و از برخی بیماری هایی مانند اسهال جلوگیری کند. سیب را می توان در تولید سیب، خوردن غذاهای خام و یا پخت و پز خوشمزه استفاده کرد. سیب فیبر بالا است و متعلق به رژیم BRAT ذکر شده در بالا است. سیب تازه واقعا در تامین فیبر و تسکین درد معده مفید است. شما می توانید سیب را به راحتی هضم کنید و قندهای طبیعی، مواد مغذی و پکتین بیشتری دریافت کنید. شما می توانید هر روز ۲-۳ سیب برای سرعت بخشیدن به روند بهبود و خلاص شدن از اسهال را بطور کوتاه استفاده کنید.

درمان خانگی اسهال مزمن و طولانی

آرد ماده ای قوی است و از ریشه ها، دانه ها و دانه های غلات ساخته شده است. این ماده معمولا در ساخت انواع غذاها، کیک ها و تقریبا از شمال آفریقا، هند، خاورمیانه، آمریکای شمالی، اروپا، اقیانوسی و غیره استفاده می شود. در واقع، آرد به عنوان یکی از بهترین داروهای خانگی برای اسهال و سلامت خود را بهبود می بخشد. اما این ماده باید پردازش شود. راه حل برای اسهال با آرد است:یک فنجان آب با آرد اضافه کنید. آن را اغلب بشویید و کمی نمک اضافه کنید، خوب هم بزنید.آن را بلافاصله بنوشید تا علائم اسهال را کاهش دهید.

درمان گیاهی اسهال مزمن

یک لیوان آب نارگیل را دوبار در روز بخورید. برای دفع آب بدن ناشی از اسهال، برای چند روز بخورید. اسهال اغلب می تواند منجر به کم آبی شود. در چنین مواردی، آب نارگیل یک درمان خانگی عالی است. این غنی از مواد معدنی یا الکترولیت ها است که مایعات بدن را دوباره پر می کند . این همچنین گردش خون را افزایش می دهد و به شما کمک می کند تا به سرعت از اسهال بازگردید.

غذاهایی که می توانید در هنگام اسهال بخورید :

در صورتی که اسهال دارید خوردن غذاهای خاص می تواند به کاهش علائم اسهال کمک کند. مواد غذایی کم فیبر که به سفت شدن مدفوع کمک می کند، مصرف کنید. این غذاها عبارتند از:

–  موز

–  برنج (سفید)

– سیب زمینی

–  نان تست

سایر غذاهایی که معمولا هنگام اسهال خوب هستند عبارتند از:

–  بلغور جو دوسر

– سیب زمینی پخته شده (با پوست کنده شده)

–  مرغ پخته شده بدون پوست

–  سوپ مرغ

آخرین بروز رسانی در : دوشنبه 15 فروردین 1401
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام فال و خواب و لینک مستقیم بلا مانع است.