; خواص لبنیات و فواید لبنیات برای کودکان + ویتامین غالب در لبنیات - فال و خواب
پوست انار در بارداری و نشستن در جوشانده پوست انار در بارداری

پوست انار در بارداری و نشستن در جوشانده پوست انار در بارداری

پوست انار در بارداری پوست انار در بارداری ؛ نشستن در جوشانده پوست انار در بارداری همگی در سایت فال و خواب.امیدواریم این مطلب که …

مصرف خاکشیر در زمستان ؛ عوارض مصرف خاکشیر در فصل زمستان چیه

مصرف خاکشیر در زمستان ؛ عوارض مصرف خاکشیر در فصل زمستان چیه

مصرف خاکشیر در زمستان مصرف خاکشیر در زمستان ؛ عوارض مصرف خاکشیر در فصل زمستان چیه همگی در سایت فال و خواب.امیدواریم این مطلب که …

مصرف زردچوبه ناشتا و ایا خوردن زردچوبه ناشتا باعث چربی سوزی کبد میشه

مصرف زردچوبه ناشتا و ایا خوردن زردچوبه ناشتا باعث چربی سوزی کبد میشه

مصرف زردچوبه ناشتا مصرف زردچوبه ناشتا ؛ ایا خوردن زردچوبه ناشتا باعث چربی سوزی کبد میشه همگی در سایت فال و خواب.امیدواریم این مطلب که …

خواص لبنیات

خواص لبنیات ؛ فواید لبنیات برای کودکان + ویتامین غالب در لبنیات

خواص لبنیات ؛ فواید لبنیات برای کودکان + ویتامین غالب در لبنیات همگی در سایت فال و خواب.امیدواریم این مطلب که حاصل تلاش تیم خواص مواد غذایی سایت است مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد.

همانطور که می دانید قرآن کریم از بهشت با نام جنت نام برده است و معنی جنت باغی است که درختان میوه فراوان دارد.همچنین در این کتاب آسمانی از میوه های زیادی نام برده شده است.

امروزه با پیشرفت جوامع بشری بیماری ها هم پیشرفت زیادی کرده اند و یکی از راه های نجات انسان از بیماری های مختلف شناخت کامل طبیعت و آشنایی با خواص گیاهان و میوه ها است.

از مهمترین میوه هایی که در قرآن از آنها نام برده شده است می توانیم به انجیر و زیتون اشاره کنیم که به تازگی یک گروه تحقیقات ژاپنی پی به خواص فوق العاده مصرف یک عدد انجیر و هفت عدد زیتون شده است.

پس از اینکه یکی از قرآن پژوهان مصری اعلام کرد که خداوند در قرآن به انجیر و زیتون قسم خورده است و نام انجیر یک بار و نام زیتون هفت بار در قرآن آمده است ، رییس این گروه مسلمان شد.

آشنایی با خواص لبنیات

لبنیات شامل شیر، ماست، پنیر، دوغ، کشک و خامه گروهی از مواد غذایی هستند که ارزش‌ غذایی زیادی دارند. در هرم موادغذایی، لبنیات جایگاه ویژه‌ای دارند و تاکید می‌شود هر فرد با توجه به سن و جنس خود، روزانه بین ۲ تا ۴ واحد شیر یا سایر لبنیات مصرف کند.

لبنیات برای بدن انسان فواید بسیار بالایی دارد. از جمله خواص لبنیات برای بدن انسان می‌توان به تامین کلسیم مورد نیاز، استحکام استخوان و دندان‌ها و همچنین جلوگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی اشاره کرد.شیر و لبنیات، منبع بسیار خوبی برای تأمین پروتئین مورد نیاز بدن است، مصرف روزانه دو لیوان شیر، ۵۰ درصد پروتئین مورد نیاز افراد بالغ را تأمین می کند.

نوشیدن شیر گاو سبب تقویت شدن جوهر مغز، رفع فراموشى و مالیخولیا و وسواس، نیکوکننده رنگ صورت و درمان امراض بینى می شود. شیر گاو چربى زیاد دارد. چکاندن و مالیدن شیر گاو بر چشم جهت درمان اکثر مرض‌های چشم به کار می رود. نوشیدن شیرگاو تازه دوشیده شده ی گرم تقویت قلب ، رافع غم و وسواس و خفقان و سل می شود، به شرطى که مکرر خورده شود.

محصولات لبنی گزینه های بسیار مغذی محسوب می شوند. یک فنجان (۲۳۷ میلی لیتر) شیر حاوی مواد زیر است: کلسیم: ۲۷۶ میلی گرم – ۲۸ درصد از مقدار مصرف توصیه شده روزانه ویتامین D: 24 درصد از مقدار مصرف توصیه شده روزانه ریبوفلاوین (ویتامین B2): 26 درصد از مقدار مصرف توصیه شده روزانه ویتامین B12: 18 درصد از مقدار مصرف توصیه شده روزانه پتاسیم: ۱۰ درصد از مقدار مصرف توصیه شده روزانه

خواص لبنیات در طب سنتی

تقریبا تمام لبنیات جزپنیر کهنه، شیرمحلی تازه، کره و ماست چکیده، طبع سردی دارند. بین لبنیات، پنیرتازه، خامه، دوغ، سرشیر، شیر پاستوریزه و ماست معمولی، طبع سرد و  تر دارند و طبع کشک و قر ه قروت سرد و خشک است.

۲۰۰ ۱۰۰گرم بستنی پاستوریزه ۲۵۰ ۱۰۰گرم بستنی سنتی ۱۲۵ ۱عدد بستنی قیفی پاستوریزه ۳۳۰ ۱۰۰گرم پنیربلغاری ۲۲۰ ۱۰۰گرم پنیرپاستوریزه ۴۰۰ ۱۰۰گرم پنیر پیتزا ۳۸۰ ۱۰۰گرم پنیرخامه ای ۱۳۰ ۱۰۰گرم پنیرکم چرب ۳۰۰ ۱۰۰گرم پنیر ورقه ای پیتزا ۲۱۰ ۱۰۰گرم پنیرمحلی ۴۵ ۱قاشق غذاخوری خامه ۳۵۰ ۱۰۰گرم خامه سفت ۲۵۰ ۱۰۰گرم خامه شل ۵۵ ۱لیوان دوغ ۱۵۰ ۱لیوان شیر پر چرب ۳ درصد ۵۰ ۱قاشق غذاخوری شیرخشک ۵۰۰ ۱۰۰گرم شیرخشک ۴۵۰ ۱لیوان شیرغلیظ ۱۷۰ ۱لیوان شیرکاکائو

۳۴ ۱۰۰گرم شیر کم چرب ۵/۰ درصد ۸۰ ۱لیوان شیر کم چرب ۵/۰ درصد ۱۱۰ ۱لیوان شیر کم چرب ۵/۱ درصد ۹۵ ۱۰۰گرم شیر گاومیش ۱۰۰ ۱قاشق غذاخوری کره ۴۵ ۱قاشق مرباخوری کره ۷۰۰ ۱۰۰گرم کره ۷۵۰ ۱۰۰گرم کره حیوانی ۵۵ ۱قاشق غذاخوری کشک پاستوریزه ۱۱۰ ۱۰۰گرم کشک پاستوریزه ۱۶۵ ۱عدد کیم ساده ۲۷۵ ۱عدد کیم شکلاتی مغزدار ۱۵۰ ۱لیوان ماست ۳درصد چربی ۱۱۰ ۱لیوان ماست ۵/۱درصد چربی ۵۵ ۱۰۰گرم ماست ۵/۱درصد چربی ۱۵۰ ۱۰۰گرم ماست چکیده ۲۲۰ ۱لیوان ماست خامه ای .

کره در طب سنتی با نام زبد شناخته می شود و مزاجی گرم و تر دارد. مصلح آن معمولا عسل، شکر سرخ و ادویه قابضه است.بهترین مصلح برای شیر نیز عسل و گلاب است.بهترین مصلح برای ماست زنیان، نعناع، سیر، کاکوتی، آویشن، زیتون، پونه و سیاه دانه است. ماست چکیده نیز مزاجی گرم و تر داشته و مصلح آن مغز گردو، عسل، آویشن، نعناع و بطور کلی سبزیجات معطر است.

پنیر تازه در طب سنتی جبن نام دارد و مزاج آن سرد و تر است. پنیر کهنه نیز مزاج گرم و خشک دارد و بهترین مصلح برای آن مغز گردو، عسل، آویشن، نعنا، سیاه دانه و سبزیجات معطر است.مزاج خامه در طب سنتی سرد و تر است و بهترین مصلح برای آن عسل طبیعی خواهد بود. بهترین مصلح برای دوغ در طب سنتی زنیان، آویشن، نعنا، زیتون، سیاه دانه، سیر، پونه کوهی، کاکوتی و .. است.

لبنیات شامل شیر، ماست، پنیر، دوغ، کشک و خامه گروهی از موادغذایی هستند که ارزش‌غذایی زیادی دارند به‌ طوری که تقریبا تنها گروه از موادغذایی‌اند که با مصرف آنها قسمت اعظم نیازهای بدن برآورده می‌شود. پروتئین لبنیات بسیار مرغوب و منحصربه فرد است، کلسیم مورد نیاز بدن را هم تامین و از بروز اختلالات و ضایعات استخوانی پیشگیری می‌کند و مصرف کافی آن در کودکان و نوجوانان نیز رشد قدی آنها را افزایش می‌دهد. لبنیات همچنین بهترین منبع انواع ویتامین‌ها از جمله ویتامین A و ویتامین‌های گروه B به‌ویژه B2 هستند.

سرشیر، چربی تجمع یافته شیر در قسمت یک دهم بالایی ترکیب خامه، چربی شیر است که از سرشیر گرفته می‌شود یا در روش صنعتی مستقیم از شیر خام گرفته می‌شود. کره، چربی شیر است که از فرایندی تحت عنوان زدن شیر به صورت مستقیم یا غیر مستقیم تولید می‌شود. دارای انواع مختلف ترش (تخمیری) و شیرین (بدون تخمیر) می‌باشد.

شیر و ماست از نظر ارزش تغذیه‌ای تفاوتی با هم ندارند. در حقیقت ماست، همان شیری است که قسمتی از قند آن تخمیر و به اسیدلاکتیک تبدیل شده است. میزان ترشی ماست به مقدار این تخمیر بستگی دارد به‌طوری که هر چقدر میزان بیشتری از قند ماست تخمیر شود،

از جمله خواص لبنیات که توسط علم اثبات شده می توان به بهبود بافت سلول های استخوانی و جلوگیری از ابتلا به پوکی استخوان، جلوگیری از ابتلا به دیابت نوع ۲ اشاره کرد. اما متخصصانی هم عقاید مخالف این را دارند و معتقدند مصرف لبنیات برای بدن مضر می باشد و باید از خوردن آن اجتناب کرد. البته این عقیده را نمی شود برای تمام محصولات لبنی تعمیم داد چرا که تمام محصولات لبنی یکسان نیستند.

بر اساس آخرین یافته‌های علمی در بررسی ارزش غذایی شیر و فرآورده‌های آن، مصرف سالیانه ۲۰۰ لیتر از این ماده غذایی ارزشمند علاوه بر افزایش رشد و تضمین سلامت جسمی افراد موجب ارتقای هوش و قدرت فراگیری آنان می‌شود.سرانه مصرف شیر در دنیا بصورت متوسط کیلوگرم در سال است که این مقدار متاسفانه در ایران۱۹۰ گرم در روز می باشد که جای این دارد تا به خاطر ارزش غذایی این ماده مهم فرهنگ سازی بیشتری از جانب صنعت لبنیات صورت گیرد

درصد چربی شیر می‌تواند از ۳٫۲٪ تا ۶٪ متغیر باشد. این اختلاف می‌تواند به دلیل استفاده از نژادهای مختلف گاوها باشد. همچنین تغذیه گاوها، نحوه مراقبت از آنها و سلامت آنها عامل‌های دیگری هستند که بر روی میزان چربی شیر تأثیر گذار هستند. چربی شیر در دمای بالای ۴۰ درجه سلسیوس به شکل مایع و در دمای زیر ۴۰ درجه هم به شکل مایع و هم به شکل جامد وجود دارد.

در شیر ۲ گروه پروتئین وجود دارد؛ پروتئین‌های محلول در آب که حدود (۲۰ درصد پروتئین شیر گاو) و پروتئین‌های غیرمحلول در آب (حدود ۸۰ درصد پروتئین شیر گاو). وقتی شیر به پنیر تبدیل می‌شود، ۲۰ درصد پروتئین مرغوب محلول در آب وارد آب پنیر می‌شود و درواقع از بین می‌رود. پس ارزش پروتئینی پنیر کمتر از شیر و ماست است اما از آنجا که فشرده می‌شود، معمولا کلسیم بیشتری دارد و به همین علت گفته می‌شود یک قوطی کبریت یا ۳۰ تا ۴۵ گرم پنیر به اندازه یک لیوان شیر دارای کلسیم است.

محصولات لبنی بسیار مغذی هستند. شیر شامل تمام پروتئین ها ، اسیدهای چرب و مواد مغذی مورد نیاز برای رشد می باشد. مواد مغذی داخل شیر شامل: کلسیم، ویتامین D ، ویتامین B12 ، پتاسیم، فسفر، ویتامین A، ویتامین B1 و B6، سلنیوم، روی و منیزیم می باشد. شیر منبع اصلی مواد مغذی است و آن تمام چیزاهایی را دارد که بدن ما به آن نیاز دارد.

ترکیب مواد مغذی داخل شیر به عوامل متعددی از جمله نحوه تغذیه گاو ارتباط دارد. گاوهایی که در مرتع پرورش می یابند دارای اسیدهای چرب امگا ۳ و اسید لینولئیک هستند. لبنیات دارای بسیاری از ویتامین های محلول در چربی از جمله ویتامین K2 هستند. همچنین کلسیم موجود در لبنیات می تواند متابولیسم بدن را تنظیم کند و دارای مزایای عمده ای برای سلامت استخوان و قلب می باشد.

اکثریت شواهد نشان می دهد که مصرف لبنیات تراکم و پوکی استخوان را بهبود می بخشد و خطر شکستگی را در افراد مسن کاهش می دهد. از جمله خواص لبنیات این است که سیاری از مواد مغذی دیگری را که برای سلامت استخوان بسیار مفید است، از جمله پروتئین، فسفر و (در این مورد مصرف لبنیات پر چرب ) ویتامین K2 را تامین می کند.

مصرف لبنیات پرچرب دارای کمترین خطر چاقی و ابتلا به دیابت نوع ۲ هستند یکی از خواص لبنیات پرچرب کمک به سلامت متابولیسم بدن است. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد چربی لبنیات می تواند خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد.

به علت چربی اشباع شده در محصولات لبنی انتظار می رود که مصرف لبنیات خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد، اما مطالعات نشان داده اند که هیچ ارتباطی میان مصرف چربی های اشباع شده در شیر و بیماری های قلبی وجود ندارد. اما تاثیر خواص لبنیات بسته به نحوه تولید آن ها و همچنین رژیم غذایی گاوها می تواند متفاوت باشد. بسیاری از مطالعات دیگر نشان می دهد که لبنیات پرچرب دربرابر هر دو بیماری قلبی و سکته مغزی. اثر محافظتی دارد.

بهترین محصولات لبنی، از گاوهایی هستند که از نظر تغذیه ای در مرتع پرورش می یابند. آنها دارای مشخصات مواد مغذی بسیار خوبی هستند، از جمله بیشتر اسید های چرب مفید و ویتامین های محلول در چربی بیشتر، به خصوص ویتامینK2 را در خود دارند. اما مصرف شیر خام بسیار خطرناک می تواند باشد. بسیاری از مردم معتقدند شیر گاو مفید ترین شیر است اما آزمایشات بر روی شیر بز نیز حاوی نتیاج خوبی بود.

خواص لبنیات پروبیوتیک

پروبیوتیک‌ها نوعی باکتری مفید برای بدن ما خصوصا برای دستگاه گوارش هستند. این باکتری‌ها به سلامت روده کمک بزرگی می‌کنند چرا که رشد باکتری‌های خطرناک را کنترل می‌کنند؛ باکتری‌های بدی که باعث عفونت‌ها و التهاب روده می‌شوند. محققان این باکتری‌های خوب را میکروارگانیزم‌هایی توصیف کردند که برای میزبان خود یعنی بدن ما مزایای زیادی از نظر سلامتی دارند. اگر تعریف ساده‌تر بخواهید، پروبیوتیک‌ها تعادل بین باکتری‌های «خوب» و «بد» را برقرار می‌کنند و این باعث عملکرد بهتر بدن ما می‌شود.

عواملی مثل استرس، مصرف دارو و رژیم غذایی می‌تواند تعادل طبیعی باکتری‌های روده را بر هم بزند. غذاهای چرب و سنگین از این دسته هستند و بهتر است به جای آن‌ها میوه‌های تازه و سبزیجات مصرف شود. پروبیوتیک‌ها خواص بسیار زیادی دارند که برخی از آن‌ها به شرح زیر هستند: ارتقا سیستم ایمنی بدن جبران آسیب‌های آنتی‌بیوتیک‌ها به بدن کاهش التهاب روده در اثر جراجی افزایش توانایی هضم غذا بهبود حساسیت به لاکتوز افزایش سلامت کلی رحم شادابی پوست کاهش افسردگی کمک به جذب بهتر ویتامین B

لبنیات پروبیوتیک محصولاتی هستند که با این باکتری مفید بهینه شده‌اند. روند افزوده شدن این پروبیوتیک‌ها یک روند بسیار تخصصی و صنعتی است. البته گروهی از لبنیات مانند شیر، ماست و پنیر به صورت طبیعی حاوی این باکتری‌ها هستند. غنی‌سازی و بهینه‌سازی این گروه از لبنیات به مصرف کننده امکان دریافت مقدار بیشتر باکتری مورد نیاز برای بهبود عملکرد بدن را می‌دهد.

خواص لبنیات برای پوست

شیر خام یک پاک کننده طبیعی شگفت انگیز پوست است. می توانید با استفاده از آن تمام حفره های پوست، جوش ها و آکنه ها و بقیه لکه های روی آن را از بین ببرید. یک مقدار پنبه بردارید و آن را به شیر آغشته کنید و روی پوست صورتتان بمالید و بعد از ۵ دقیقه صورتتان را بشویید. انجام روزانه این کار باعث پاک شدن سطح پوست و نرم و انعطاف پذیر شدن آن می شود.هیدروکسی بتا یک اسید لاکتیک است که نوعی آلفا هیدروکسی اسید می باشد و در شیر خام وجود دارد. این آلفا هیدروکسی اسید قدرتمند سلول های مرده سطح پوست را از بین می برد و موجب دیده شدن لایه پوست زیرین می شود.

ویتامین D موجود در شیر می تواند پوستی درخشان و جوان به شما تحویل دهد! این ویتامین تولید کلاژن پوست را افزایش می دهد و در نتیجه چین و چروک و خطوط لبخند را کاهش می دهد. همچنین از پوست در مقابل رادیکال های آزاد که باعث پیری زودرس می شوند، محافظت می کند. ویتامین د موجب از بین رفتن نقاط سیاه و لکه ها می شود. علاوه بر این ها کلسیم موجود در شیر خام باعث از بین رفتن جوش ها می شود.

خواص لبنیات برای مو

حالت دادن به موهای فر کار ساده ای نیست اما شیر در این مورد واقعا می تواند کمک کننده باشد. می توانید شیر را روی پوست سر و موهای خود اسپری کنید یا فقط به راحتی مرتباً شیر را به طور مرتب روی موها و پوست سر خود مانند آب بمالید و بعد از نیم ساعت بشویید.

شما فقط با اتخاذ شیر درمانی می توانید موهای براق یک دستی داشته باشید. آن را با روغن نارگیل مخلوط کرده و برای بهترین نتیجه بر روی مو بمالید.تهویه مو شما ضروری است زیرا این امر رطوبت موهای شما را قفل می کند. اما به جای استفاده از آن نرم کننده های شیمیایی می توانید از شیر استفاده کنید و نتایج حتی بهتر خواهد شد.

لبنیات برای ویروس کرونا

این روزها اخبار و شایعات مختلفی در خصوص تاثیر مصرف انواع مواد غذایی بر پیشگیری از ابتلا بیماری COVID-19 پخش شده‌است. یکی از این خبرها درباره مصرف شیر و لبنیات است. یکی از مهم‌ترین نکات درباره رژیم غذایی که بهتر است در زمان شیوعِ بیماریِ COVID-19 به منظور تقویت سیستم ایمنی در‌نظر گرفته‌شود، حفظ تعادل در مصرف تمام مواد غذایی در رژیم روزانه است. محققین دانشگاهِ Alabama at Birminghamدر این باره می‌گویند: “مصرف مواد غذایی مثل اسفناج و شلغم می‌تواند در تقویت سیستم ایمنی موثر باشد.” همچنین به سالخوردگان توصیه می‌کند که گوشت، تخم‌مرغ و لبنیات را به میزان لازم در رژیم غذایی روزانه خود مصرف کنند.

همچنین محققین دانشگاهِ Alabama at Birminghamدر خصوص مصرف میزان بالای انواعِ مکمل جهت افزایش سیستم ایمنی بر این باور هستند که”مصرف بیش‌از‌حد دوز بالای مکمل‌ها، نه‌تنها موجب تقویت سیستم ایمنی نمی‌شود، بلکه می‌تواند باعث کاهش عملکرد آن نیز گردد. پس بهتر است دوز متعادلی از مکمل‌ها را جهت تقویت سیستم ایمنی مصرف کنیم، نه خیلی کم، و نه بیش از حد.” مصرف لبنیات پاستوریزه به دلیل اینکه منبع بسیار غنی از کلسیم و ویتامین B2 است، در کنار سایر مواد غذایی دارای ویتامین‌های گروه E، D وC در سبد غذایی روزانه می‌تواند با بالا بردن قدرت دفاعی بدن، به مقابله و پیشگیری از بیماریِ COVID-19کمک کند.

لبنیات برای میکروب معده

افرادی که نفخ معده و باد روده و میکروب معده دارند نباید لبنیات مصرف کنند.

لبنیات برای صفراوی ها

در طب سنتی زمان، مزاج و نوع مصرف لبنیات واجد اهمیت است که باید بیشتر در مصرف آن‌ها دقت شود، عموماً سعی کنید لبنیات را همراه با مصلح آن هم هفته‌ای یک تا دو بار استفاده کنید. مزاج صفراوی : لبنیات سازگار: ماست، کشک، قراقورت، پنیرتازه با گردو یا مصلحات، شیر پاستوریزه . لبنیات ناسازگار: کره، پنیر کهنه، شیر محلی

لبنیات در رژیم کتوژنیک

در رژیم کتوژنیک میزان مصرف لبنیات خود را باید در حد متوسط نگه دارید چرا که در رژیم کتوژنیک کربوهیدرات خالص دریافتی باید حدود ۲۵-۳۰ گرم باشد و لبنیات دارای کربوهیدرات است. لبنیات انواع مختلفی دارد که هر کدام کربوهیدرات متفاوتی دارد. اگر کره و روغن زرد نیز جزو لبنیات محسوب کنیم بدلیل نداشتن کربوهیدرات در رژیم کتو مجاز هستند. بنابراین نوع لبنیات بسیار مهم است. بستنی نیز در گروه لبنیات دسته بندی می‌شود اما در رژیم کتوژنیک مجاز نیست.

لبنیات در بارداری و شیردهی

خوردن شیر در بارداری و دیگر لبنیات، برای سلامتی مادر و جنین بسیار مفید است. محصولات لبنی منابع عالی کلسیم، پروتئین، ویتامین D، فسفر، اسیدهای چرب امگا ۳ و سایر ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری هستند. این مواد مغذی برای سلامت استخوان‌ها، دندان‌ها، ماهیچه‌ها، قلب و اعصاب و همچنین لخته شدن خون در مادر و کودک بسیار مهم هستند.

در دوران بارداری و شیردهی مصرف حداقل ۴ – ۳ سهم از مواد غذایی این گروه در روز توصیه می شود. هر سهم معادل یک لیوان شیر یا یک لیوان ماست یا ۶۰ – ۴۵ گرم پنیر (معادل دو قوطی کبریت) یا یک لیوان کشک یا ۱/۵لیوان بستنی می باشد.

اگر یک مادر شیرده از فراورده‌های لبنی استفاده کند، مواد موجود در آن محصولات از طریق شیر مادر به نوزاد شیرخوارش منتقل می‌شوند. بنابراین، یک مادر شیرده باید از مصرف لبنیات خودداری کند. شیر بز نیز یک فراورده لبنی است، پس از مصرف آن نیز باید اجتناب کرد. محصولات سویا بدون لبنیات هستند؛ این محصولات یک جایگزین مناسب برای لبنیات هستند.

شیر سویا فاقد کازئین یا ماده پنیری شیر، دو عنصر آلرژی زای موجود در شیر است. پنیر سویا، ماست و بستنی سویا نیز فاقد این دو عنصر هستند. در هنگام خرید هر نوع ماده غذایی، همیشه مراقب مواد موجود در آن مانند کازئین، کشک، کاسترد، شیرینی بادامی، پنیر محلی، پودینگ، پنیر مایه، شیر خامه ای و کومیس باشید، زیرا آنها محصولات بر پایه لبنیات هستند.

لبنیات در پریودی

مصرف سردیجات عملکرد خونریزی بدن را با اختلال مواجه می‌کند که در گروهی از بانوان باعث کاهش خونریزی می‌شود. با کاهش خونریزی خون درون بدن باقی می‌ماند و باعث دل درد و نفخ می‌شود. ماست، دوغ، شیر، کره، پنیر و به طور کلی لبنیات جزو مواد غذایی هستند که طبع سردی دارند بنابراین باید در خوردن آن‌ها احتیاط کرد و تا حد امکان همراه با ماده غذایی دیگر که طبع گرمی دارد مصرف کرد.

لبنیات در سرماخوردگی

سرما خوردگی یکی از بیماری های شایع می باشد که هر ساله به آن مبتلا می شویم. علائم این بیماری با خارش و درد گلو شروع شده و بعد با آبریزش بینی، سرفه های مکرر، عطسه، آبریزش بینی، سردرد، خلط سینه و …. همراه می شود. برای بهبودی سریع این بیماری و جلوگیری از ابتلا به آن، دقت در تغذیه بسیار مهم است. شیر و محصولات لبنی نقش ویژه ای در سلامتی و تندرستی انسان ها دارند. این محصولات سرشار از کلسیم ، مواد عالی و مغذی مفید برای بدن انسان می باشند.

مخاط گلو و مجاری تنفسی برای بسیاری از افراد نا خوشایند است. برخی از افراد بر این باورند که مصرف شیر و محصولات لبنی، باعث تحریک ترشح مخاط شده در نتیجه باعث بدتر شدن وضعیت بیماری می شوند.تحقیقات بسیاری درباره این موضوع انجام شده است. نتایج تحقیقات نشان می دهند که این یک باور غلطی بوده و مصرف شیر یا خوردن محصولات لبنی باعث تحریک ترشح بیشتر مخاط هنگام سرماخوردگی نمی شود.

لبنیات در بدنسازی

نوشیدن یک لیوان شیر پس از تمرین تولید پروتئین را تقویت می کند، مکانیزمی که مسئول رشد عضلانی است. از آنجا که محققان در این تحقیق شیر را با منابع دیگر پروتئین مثل وی خالص مقایسه نکردند، دشوار است که بتوان به طور دقیق گفت که شیر به تنهایی تا چه اندازه در تقویت رشد عضلات پس از تمرین مؤثر است.

به همین دلیل ما پیشنهاد می کنیم در وعده پس از تمرین شیر را با وی مخلوط کنید ولی اگر شیر، تنها گزینه شماست، آنرا به تنهایی مصرف کنید. در ضمن شیر غیر از پروتئین حاوی ترکیبات دیگری است که رشد عضلانی را تقویت می کند. شیر گاو حاوی تمام چیزهایی است که گوساله کوچک برای بزرگ و قوی شدن به آنها نیاز دارد.

فواید لبنیات برای کودکان

متخصصان تغذیه به مصرف شیر در دوران کوکی و نوجوانی تاکید بسیاری می کنند. مصرف شیر به علت منبع کلسیم بودن، داشتن مواد مغذی فراوان و انواع پروتئین کمک شایانی به رشد کودک میکند. بسیار بدیهی است که تا چندین ماه نوزاد ما از شیر مادر یا شیر خشک تغذیه می کند، با این حال متخصصان میگویند که مصرف شیر گاو به خاطر قابل جذب نبودن پروتئین و کلسیم آن برای کودکان زیر یک سال توصیه نمی شد. پس باید حتما توجه داشته باشید که بعد ازیک سالگی میتوانید به کودکان خود شیر گاو بدهید.

شیر منیع غنی ویتامینD ، کلیسم، پروتئین، ویتامین A وB12 و پتاسیم می باشد که با مصرف شیر می توانید مانع ازبروز بیماری پوکی استخوان شده به رشد و استقامت استخوان های خود کمک زیادی کنید. همچنین خوب است بدانیم که شیر به خاطر داشتن کلسیم از حملات میگرنی در کوکی جلوگیری کرده و از چاقی مفرط جلوگیری میکند. همچنین فواید محصولات لبنی برای کودکان و نقش مهم شیر در سلامتی دندان ها بسیار قبل توجه می باشد. مصرف مکرر شیر میتواند به انقباض و انبساط ماهیچه ها کمک کرده و از التهابات جلوگیری نماید. ویتامین E موجود در شیر نیز سستی را از ما دور کرده و در افزایش قدرت و مقاوت بدن نقش بسزایی دارد.

فواید خوردن لبنیات علوم دوم

خوردن شیر و انواع لبنیات چه فایده ای برای بدن دارد ؟ کمک می کند تا دندان ها و استخوان های ما خوب رشد کنند و محکم باشند .

فواید لبنیات محلی

یکی از ویژگی های مثبت محصولات لبنی سنتی، نداشتن مواد نگهدارنده است. به محصولات لبنی سنتی مواد نگهدارنده اضافه نمی کنند و در نتیجه این محصولات سالم تر هستند. شیر به صورت خام میکروب های زیادی دارد و مصرف آن می تواند باعث انتقال بیماری های مختلف مانند سل به انسان شود. پس از خرید شیر به صورت سنتی از مغازه های لبنیاتی، مردم اقدام به جوشاندن آن می کنند. با جوشاندن شیر میکروب های آن از بین می رود، اما همراه میکروب ها، بیشتر مواد مغذی و معدنی آن هم نابود می شوند.

به طور متوسط پس از ده دقیقه جوشاندن شیر، ۴۰ درصد کلسیم آن ته نشین می شود، ۳۰ درصد بافت پروتئین آن نابود و ۵۰ تا ۹۰ درصد ویتامین های محلول در آب مثل ویتامین های گروه B شیر از بین می روند. همچنین چربی شیر بیشتر می شود و خوش طعم تر به نظر می رسد. کارشناسان توصیه می کنند که افراد شیر خام مصرف نکنند. در مورد سرشیر هم باید به این نکته اشاره کرد که این ماده لبنی به خاطر چربی بسیار بالای خود از منشاهای اصلی کلسترول می باشد.

پاستوریزه کردن به معنای حرارت دادن به ماده غذایی مورد نظر تا پایین تر از نقطه جوش و سپس به سرعت سرد کردن است. در این روش بیشتر میکروب های ماده غذایی از بین رفته و مدت زمان ماندگاری محصولات پاستوریزه بیشتر می شود. اما در روش سنتی پاستوریزاسیون کامل نیست. مثلا با جوشاندن شیر به مدت میانگین ۲۰ دقیقه بسیاری از خواص و مواد مغذی آن را از بین می روند.

روی پاکت یا ظرف محصولات لبنی سنتی تاریخ تولید و انقضا درج نشده است که این موضوع خودش می تواند نگران کننده باشد. مثلا شاید ندانیم شیری که خریداری می کنیم چند روز پیش تولید شده و آیا تاریخ انقضای آن گذشته یا نه.در اکثر واحدهای تولیدی لبنیات سنتی آزمایشگاهی برای کنترل سلامتی و مقدار مواد مضر موجود در شیر وجود ندارد. اما در واحد های تولیدی صنعتی آزمایشگاه های مجهز وجود دارند که سلامتی محصولات لبنی را کنترل می کنند.

چون پنیر را نمی توانیم بجوشانیم، برای از بین بردن میکروب های آن باید حداقل دو ماه پنیر مورد نظر را در آب نمک با غلظت تقریباً ۱۳ درصد بگذاریم. اگر فروشنده کمتر از این مدت پنیر را در آب نمک نگه داشته باشد آن پنیر سالم نخواهد بود و ما قادر نیستیم مدت زمان نگهداشته شدن پنیر در آب نمک را تشخیص دهیم. اما پنیرهای پاستوریزه بر اساس استاندارد های جهانی تولید می شوند.

لبنیات چه ویتامینی دارد؟

لبنیات دارای کلسیم ، فسفر، پروتئین ، ویتامینB2 ، ویتامینB12 ، ویتامین A و سایر مواد معذی است. مصرف گروه شیر و لبنیات به علت آنکه مهمترین منبع کلسیم و فسفر می باشد برای استحکام استخوان ها و دندان ها لازم است، همچنین به علت داشتن ویتامین A برای رشد و سلامت پوست هم مفیدند

ویتامین غالب در لبنیات

لبنیاتی که دارای چربی هستند، همچنین دارای ویتامین‌های محلول در چربی به ویژه ویتامین K2 هستند که یک ماده غذایی فوق العاده مهم برای تنظیم مقدار کلسیم در بدن است و سلامت استخوان و قلب شما را تقویت می‌کند. لبنیات دارای کلسیم ، فسفر، پروتئین ، ویتامینB2 ، ویتامینB12 ، ویتامین A و سایر مواد معذی است. مصرف گروه شیر و لبنیات به علت آنکه مهمترین منبع کلسیم و فسفر می باشد برای استحکام استخوان ها و دندان ها لازم است، همچنین به علت داشتن ویتامین A برای رشد و سلامت پوست هم مفیدند

میزان کلسیم لبنیات

ترکیبات هر محصول لبنی روی بسته‌بندی آن درج شده است اما به‌طورکلی، برخی از مواد لبنی که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌تواند شامل محتویات زیر باشد: شیر بدون چربی: یک لیوان، ۸۳ کالری، ۲۹۹ میلی‌گرم کلسیم، ۸ گرم پروتئین و کمتر از یک گرم چربی شیر با یک درصد چربی:

یک لیوان، ۱۰۲ کالری، ۳۰۵ میلی‌گرم کلسیم، ۸ گرم پروتئین و ۲ گرم چربی شیر ۲ درصد چربی: یک لیوان، ۱۲۲ کالری، ۲۹۳ میلی‌گرم کلسیم، ۸ گرم پروتئین و ۵ گرم چربی شیر کامل چربی‌نگرفته: یک لیوان، ۱۴۹ کالری، ۲۷۶ میلی‌گرم کلسیم، ۸ گرم پروتئین و ۸ گرم چربی شیر شکلات کم‌چربی: یک لیوان، ۱۵۵ کالری، ۳۲۲ میلی‌گرم کلسیم، ۹ گرم پروتئین و ۳ گرم چربی ماست ساده و بدون چربی: یک لیوان، ۱۳۷ کالری، ۴۸۸ میلی‌گرم کلسیم، ۱۴ گرم پروتئین و کمتر از یک گرم چربی

ماست ساده و کم‌چرب: یک لیوان، ۱۵۴ کالری، ۴۴۸ میلی‌گرم کلسیم، ۱۳ گرم پروتئین و ۴ گرم چربی ماست ساده، گرفته‌شده از شیر کامل: یک لیوان، ۱۴۹ کالری، ۲۹۶ میلی‌گرم کلسیم، ۹ گرم پروتئین و ۸ گرم چربی ماست میوه‌ای بدون چربی: ۱۷۰ گرم، ۱۶۲ کالری، ۲۵۸ میلی‌گرم کلسیم، ۷ گرم پروتئین و کمتر از یک گرم چربی

ماست میوه‌ای کم‌چرب: ۱۷۰ گرم، ۱۷۸ کالری، ۲۸۷ میلی‌گرم کلسیم، ۸ گرم پروتئین و ۲ گرم چربی بستنی وانیلی: نصف لیوان، ۱۳۷ کالری، ۸۴ میلی‌گرم کلسیم، ۲ گرم پروتئین و ۷ گرم چربی بستنی شکلاتی: نصف لیوان، ۱۴۳ کالری، ۷۲ میلی‌گرم کلسیم، ۳ گرم پروتئین و ۷ گرم چربی ماست‌بستنی نرم، وانیلی: نصف لیوان، ۱۱۴ کالری، ۱۰۳ میلی‌گرم کلسیم، ۳ گرم پروتئین و ۴ گرم چربی

ماست‌بستنی نرم، شکلاتی: نصف لیوان، ۱۱۵ کالری، ۱۰۶ میلی‌گرم کلسیم، ۳ گرم پروتئین و ۴ گرم چربی پنیر کاتیج بدون چربی: نصف لیوان، ۵۲ کالری، ۶۲ میلی‌گرم کلسیم، ۸ گرم پروتئین و کمتر از یک گرم چربی پنیر چدار: ۲۸ گرم، ۱۱۵ کالری، ۲۰۱ میلی‌گرم کلسیم، ۶ گرم پروتئین و ۱۰ گرم چربی

پنیر چدار کم‌چرب: ۲۸ گرم، ۴۹ کالری، ۱۱۸ میلی‌گرم کلسیم، ۷ گرم پروتئین و۲ گرم چربی پنیر موزارلا گرفته‌شده از شیر کامل: ۲۸ گرم، ۸۵ کالری، ۱۴۳ میلی‌گرم کلسیم، ۶ گرم پروتئین و ۶ گرم چربی پنیر موزارلا نیم‌چرب: ۲۸ گرم، ۷۲ کالری، ۲۲۲ میلی‌گرم کلسیم، ۷ گرم پروتئین و ۵ گرم چربی

لیست محصولات لبنیاتی

لبنیات شامل شیر، ماست، پنیر، دوغ، کشک و خامه گروهی از موادغذایی هستند که ارزش‌غذایی زیادی دارند.

پروتئین موجود در لبنیات

بیشتر محصولات لبنی از شیر گاو تولید می‌شوند، که عمدتاً شامل آب و تقریباً ۴٫۸٪ لاکتوز، ۳٫۲٪ پروتئین، ۳٫۷٪ چربی، و ۰٫۱۹٪ مواد غیر پروتئینی و ۰٫۷ درصد خاکستر (Ash) می‌شود. خانواده اصلی پروتئین‌های موجود در شیر شامل کازئین‌ها، پروتئین‌های سرم شیر و ایمونوگلوبولین‌ها هستند.

در شیر ۲ گروه پروتئین وجود دارد؛ پروتئین‌های محلول در آب که حدود (۲۰ درصد پروتئین شیر گاو) و پروتئین‌های غیرمحلول در آب (حدود ۸۰ درصد پروتئین شیر گاو). وقتی شیر به پنیر تبدیل می‌شود، ۲۰ درصد پروتئین مرغوب محلول در آب وارد آب پنیر می‌شود و درواقع از بین می‌رود. پس ارزش پروتئینی پنیر کمتر از شیر و ماست است اما از آنجا که فشرده می‌شود، معمولا کلسیم بیشتری دارد و به همین علت گفته می‌شود یک قوطی کبریت یا ۳۰ تا ۴۵ گرم پنیر به اندازه یک لیوان شیر دارای کلسیم است.

در گذشته آب پنیر را دور می‌ریختند اما امروزه که معلوم شده بهترین کیفیت پروتئینی را دارد، آن را خشک می‌کنند و پروتئین‌هایی که در باشگاه‌های بدنسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد یا مکمل‌هایی که برای چاق و لاغری یا برای بیماران بدحال و بستری در آی‌سی‌یو تجویز می‌شود، از همین پروتئین تهیه می‌شود. شیر ۲.۵ درصد چربی حدود ۱۸۰-۱۷۰ کیلوکالری انرژی دارد اما پنیرها بسیار با هم متفاوتند و با توجه به میزان آبی که دارند، درصد انرژی و کلسیم و سایر مواد مغذی‌شان متفاوت است؛ مثلا یک قوطی‌کبریت پنیر سنتی با ۵۰-۴۰ گرم وزن، معادل یک لیوان شیر انرژی دارد.

تحقیق در مورد لبنیات

ماست یکی از انواع لبنیات است که از تخمیر شیر توسط نوعی باکتری حاصل می شود. از هر نوع شیری برای تهیه ماست می توان استفاده نمود؛ اما ماست های امروزی را اغلب از شیر گاو تهیه می کنند. ماست از تخمیر قند شیر به نام لاکتوز حاصل می شود. باکتری مخصوص تهیه ماست، لاکتوز را به اسید لاکتیک تبدیل می کند و به علاوه به ماست بافت ژل مانندی می دهد. به دلیل وجود اسید لاکتیک، ماست مزه تند و ترشی پیدا می کند.

پنیر فرآورده غذایی ای است که از شیر بریده شده (ترش شده) حیوانات تهیه می شود. معمولاً در تهیه پنیر از شیر گاو استفاده می کنند؛ گرچه گاهی شیر بز، گوسفند یا حتی گاومیش هم به کار می رود. اغلب، برای ترش کردن شیر از پنیر مایه استفاده می کنند. ولی گاهی سرکه یا آبلیمو هم به کار می رود. پنیر مایه، آنزیمی است که در قدیم از بافت داخلی شکم گوساله بدست می آمد. امروزه ماده ی جایگزین آن در آزمایشگاه تهیه می شود و به عنوان پنیر مایه کاربرد دارد.

شیر متشکل از انواع چربی و پروتئین می باشد. برخی از این مواد، جامد و املاح هستند، بقیه مایع اند. فرایند جداسازی مواد جامد شیر را از مواد مایع آن، ترش کردن شیر (بریدن شیر) می نامند. ماده سفید جامدی که بر جای می ماند، بعداً به پنیر تبدیل می شود.

مایع سبز رنگ باقی مانده هم آب پنیر می باشد. انواع پنیر به میزان آب آنها بستگی دارد، آب پنیرهای نرم را می گیرند؛ اما آنها را فشرده نمی کنند و معمولاً این پنیرها را نمی توان برای مدت طولانی نگهداری نمود (دلیل این امر در قسمت علم غذا (فعالیت آب)، آمده است). آب پنیرهای نیمه سفت را کاملاً می گیرند و کمی فشرده شان می کنند. این پنیرها دوام بیشتری دارند. پنیرهای سفت را پس از گرفتن آبشان، کاملاً فشرده می کنند. این دسته از پنیرها را می توان تا مدت ها نگهداری نمود.

ماست ها را معمولاًً به صورت شیرین و با طعم های مختلف به فروش می رسانند. گاهی انواع میوه جات به آن اضافه می کنند که علاوه بر ایجاد طعم های مختلف ماست، طعم ترش آن را کاهش دهند. برای تهیه ی ماست یونانی، شیر را با خامه مخلوط می کنند تا میزان چربی شیر را به ۱۰ درصد برسانند. معمولاًً این نوع ماست را به همراه عسل به عنوان نوعی دسر مصرف می کنند. این ماست به “ماست خامه ای” معروف است. گاهی ماست را با سیر یا موسیر له شده و حتی با سبزی ریز شده مخلوط می کنند و طعم های مختلفی از ماست ایجاد می نمایند.

دوغ، نوعی نوشیدنی است که از ماست تهیه می شود. اولین بار هندی ها آنرا تحت نام لاسی تهیه نمودند که دو طعم مختلف داشت: شور و شیرین. دوغ شور را با ادویه جات از جمله فلفل مخلوط می نمودند. برای تهیه نوع شیرین، گلاب، انبه یا لیمو را با دوغ مخلوط می کردند. امروزه در برخی کشورها از جمله ایران و ترکیه از این نوشیدنی استفاده می شود. دوغ را از مخلوط کردن ماست با آب و نمک و دیگر مواد افزودنی از جمله اسانس نعنا تهیه می کنند. از سال ۲۰۰۲م، استفاده از دوغ های شیرین که به لاسی شیرین شباهت داشت در ایالات متحده آمریکا مرسوم شد. مردم آمریکا به این فراوده لبنی، نوشیدنی ماست می گویند.

خواص لبنیات برای پوکی استخوان

برای اینکه توده استخوانی بدن دچار تخلخل نشود و ساخت بافت استخوانی جدید که به صورت طبیعی با افزایش سن کاهش می‌یابد، ادامه پیدا کند، باید عوامل متعددی در نظر گرفته شود. یکی از مهم‌ترین موارد آن تأمین کلسیم کافی برای بدن است. لبنیات و شیر یکی از اصلی‌ترین منابع طبیعی و خوراکی قابل استفاده بدین منظور است.

مضرات لبنیات

لبنیات پرچرب در کشور با روغن های پالم برای قوام دادن و مزه دار کردن چرب می شوند و حاوی مقادیر زیادی اسید چرب اشباع هستند که برای سلامت مضر است بنابراین ترجیح آن است که شیر کم چرب مصرف شود. اضافه کردن چربی گیاهی به لبنیات و شیرهای پرچرب در کارخانه های تولید لبنیات کار غیر قانونی نیست اما این حق مردم است که بدانند این میزان چربی در لبنیات و شیر، چربی خود شیر نیست و به آن چربی پالم اضافه شده است.

قطع مصرف محصولاتی مانند شیر، پنیر، و بستنی روشی خوب برای بهبود شرایط پوست است. کنار گذاشتن لبنیات به بهبود بافت و رنگ پوست و آکنه کمک می کند.کربوهیدرات اصلی موجود در لبنیات ” قند شیر” است که از دو قند ساده و گالاکتوز تشکیل شده است. در بدن نوزادان یک آنزیم گوارشی به نام لاکتاز تولید می شود که لاکتوز را از شیر مادر جدا می کند. اما بسیاری از افراد توانایی انجام این کار را در بزرگسالی از دست می دهند. در واقع ۷۵ درصد از جمعیت جهان قادر به تجزیه لاکتوز در بدن خود نیستند. این پدیده در آفریقا، آسیا و آمریکای جنوبی بسیار رایج تر است.

افرادی که لاکتوز را در بدن خود ذخیره می کنند علائم گوارشی شامل حالت تهوع، استفراغ ، اسهال را در خود مشاهده می کنند. این افراد می توانند از لبنیات تخمیر شده و یا محصولات لبنی پر چرب مانند کره استفاده کنند. برحی از افراد همچنین می توانند به سایر اجزای موجود در شیر مانند پروتئین آلرژی داشته باشند، که این امر بیشتر در کودکان نسبتا شایع تر است.

افراد مبتلا به دردهای عصب سیاتیک کاملا با این موضوع آشنا هستند که دردهای سیاتیک با شدت بسیار خفیف آغاز می‌شود و به مرور افزایش یافته و تشدید می‌شود. به‌طوری که تمامی ناحیه کمر و پاها را به مرور درگیر و دردناک می‌کند. براساس متون کهن طب سنتی، مصرف ماست و دوغ به همراه غذاها و موادغذایی که در آن‌ها گوشت قرمز یا سفید مصرف شده، توصیه نمی‌شود و بیماران مبتلا به سیاتیک باید از مصرف ماست یا دوغ به همراه این غذاها پرهیز کنند.

لبنیات می توانند منجر به آزاد شدن انسولین و در نتیجه بروز آکنه شود. باورهایی وجود دارد که نشان می دهد مصرف این محصولات سبب تولید هورمون های سرطان زا همچنین افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات می شود، اما با این حال به نظر می رسد در مقابل سرطان کولورکتال از بدن محافظت می کند.

شیر به صورت خام میکروب های زیادی دارد و مصرف آن می تواند باعث انتقال بیماری های مختلف مانند سل به انسان شود. پس از خرید شیر به صورت سنتی از مغازه های لبنیاتی، مردم اقدام به جوشاندن آن می کنند. با جوشاندن شیر میکروب های آن از بین می رود، اما همراه میکروب ها، بیشتر مواد مغذی و معدنی آن هم نابود می شوند.

به طور متوسط پس از ده دقیقه جوشاندن شیر، ۴۰ درصد کلسیم آن ته نشین می شود، ۳۰ درصد بافت پروتئین آن نابود و ۵۰ تا ۹۰ درصد ویتامین های محلول در آب مثل ویتامین های گروه B شیر از بین می روند. همچنین چربی شیر بیشتر می شود و خوش طعم تر به نظر می رسد. کارشناسان توصیه می کنند که افراد شیر خام مصرف نکنند. در مورد سرشیر هم باید به این نکته اشاره کرد که این ماده لبنی به خاطر چربی بسیار بالای خود از منشاهای اصلی کلسترول می باشد.

استفاده بیش از اندازه از غذاهایی که طبع سرد، بویژه طبع سرد و تر دارند در تمامی افراد، به خصوص افراد سرد مزاج مشکلات گوارشی به همراه دارد و می‌تواند باعث ابتلا به کبد چرب شود. انواع ترشی، لبنیات، به ویژه ماست و دوغ… همگی باید در حد اعتدال مصرف شوند؛ چون استفاده بیش از اندازه آنها مشکل‌ساز است. محصولات لبنی روزانه مانند شیر، پنیر و ماست حاوی کلسیم هستند و بالا رفتن سطح کلسیم در کلیه رابطه مستقیمی با افزایش خطر ابتلا به سنگ کلیه دارد.

علی رغم توصیه پزشکان مبنی بر مصرف لبنیات به عنوان منابع غنی کلسیم، طبق تجربه ای که بسیاری از بیماران مبتلا به آرتروز و سایر بیماری های استخوان و مفاصل داشته اند، پس از مصرف برخی لبنیات، چون شیر، ماست و پنیر، در این بیماران تشدید درد ها و ناراحتی های آرتروزی رخ داده است. علت این امر آن است که لبنیات در بسیاری از مواقع سبب افزایش التهاب می شوند. و از آن جا که بیماری آرتروز مربوط به مفاصل است، با تشدید التهاب در نقاط مفصلی، بیمار احساس افزایش درد و ناراحتی می کند.

آخرین بروز رسانی در : یکشنبه 21 آبان 1402
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام فال و خواب و لینک مستقیم بلا مانع است.