; آبله مرغان ؛ پماد برای آبله مرغان در دهان و گلو چیست و مدت زمان خوب شدن و فواید و علائم
پوست خشک ؛ کرم گیاهی و بهترین روغن گیاهی برای پوست خشک چه کرمی مناسب است

پوست خشک ؛ کرم گیاهی و بهترین روغن گیاهی برای پوست خشک چه کرمی مناسب است

پوست خشک پوست خشک ؛ کرم گیاهی و بهترین روغن گیاهی برای پوست خشک چه کرمی مناسب است همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم …

دیازپام ؛ عکس و قیمت قرص و شربت دیازپام و مدت زمان اثز قزص دیازپام و عوارض آمپول دیازپام

دیازپام ؛ عکس و قیمت قرص و شربت دیازپام و مدت زمان اثز قزص دیازپام و عوارض آمپول دیازپام

دیازپام دیازپام ؛ عکس و قیمت قرص و شربت دیازپام و مدت زمان اثز قزص دیازپام و عوارض آمپول دیازپام همگی در سایت فال و …

درمان افسردگی شدید و کهنه با طب سنتی و رهایی از افسردگی شدید در زنان و مردان

درمان افسردگی شدید و کهنه با طب سنتی و رهایی از افسردگی شدید در زنان و مردان

درمان افسردگی درمان افسردگی شدید ؛ و کهنه با طب سنتی و رهایی از افسردگی شدید در زنان و مردان همگی در سایت فال و …

آبله مرغان

آبله مرغان ؛ پماد برای آبله مرغان در دهان و گلو چیست و مدت زمان خوب شدن و فواید و علائم

آبله مرغان ؛ پماد برای آبله مرغان در دهان و گلو چیست و مدت زمان خوب شدن و فواید و علائم همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این مطلب مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد.

توضیحاتی در مورد آبله مرغان

بهتر است بدانید که آبله‌ مرغان عبارت‌ است‌ از یک‌ بیماری‌ خفیف‌ و بسیار سرایت کننده که‌ توسط‌ ویروس‌ هرپس‌ زوستر ایجاد می‌ گردد این‌ بیماری‌ می‌تواند در هر سنی‌اتفاق بیافتد اما در کودکان‌شایع تر است.آبله مرغان بیماری ویروسی است. بسیار واگیردار است و خیلی زود فقط چند روز پس از ابتلا پخش می شود. بچه ها با سرفه و عطسه کردن و رد و بدل اسباب بازی ها با همسالانشان باعث انتشار این بیماری می شوند. کودکی که به این بیماری دچار شده است حتی چند روز قبل از نشان دادن هرگونه علائمی ناقل این بیماری است. و هر کودکی که با او بازی کرده باشد، به احتمال خیلی زیاد این بیماری را خواهد گرفت. آبله مرغان با سردرد، بی اشتهایی، خستگی و بی حوصلگی و تب آغاز می شود. چند روز بعد، لکه های قرمز کوچکی روی پوست به خصوص در قسمت های بالاتنه، شکم و پشت ظاهر می شود. هرچه بیماری پیشرفت می کند، این لکه ها به سمت گردن، صورت و سر پیش می روند. این لکه ها سر مشخصی دارند که آنها را شبیه به جوش می کند. این آبله های کوچک می ترکد و مایعی از آنها بیرون می آید و تا ۵ روز باز تاول های جدیدی جای آن ایجاد می شود. همه ی این آبله ها ۵ روز پس از ظاهر شدنشان از بین می روند ولی زخم ها تا دو هفته باقی می مانند و بعد می افتند.آبله مرغان، یک بیماری مسری است که به شکل خارش پوستی و ظهور دانه های قرمز رنگ ظاهر می شود. دانه های قرمز پوستی آبله مرغان مانند جوش و آبکی می باشند.این بیماری غالبا در بچه ها ظاهر می شود، اما در هر سنی می توان به این بیماری مبتلا شد. اگر واکسن آبله مرغان را نزده باشید، احتمال مبتلا شدن به این بیماری بیشتر است.آبله مرغان بیماری خطرناکی نیست، اما این بیماری برای زنان باردار، نوزادان، نوجوانان، بزرگسالان و افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف می باشند، می تواند مشکلاتی را بوجود آورد.بعد از این که بیماری آبله مرغان را گرفتید و بهبود یافتید، دوباره به آن مبتلا نمی شوید. اما ویروس این بیماری در بدن فرد بهبود یافته تا مدت ها زنده باقی می ماند. اگر این ویروس دوباره فعال شود، موجب بروز بیماری دردناکی به نام زونا خواهد شد.اگر تا به حال آبله مرغان نگرفته اید، و یا واکسن آبله مرغان را نزده اید، و یا با فردی که آبله مرغان گرفته، تماس دارید، در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارید.

علایم‌ آبله مرغان

علایم‌ این بیماری  معمولاً در کودکان‌ خفیف‌، اما در بزرگسالان‌ شدید است مانند تب و درد شکمی‌ یا احساس‌ ناخوشی‌ عمومی‌ که‌ ۱ تا ۲ روز طول‌ می کشد.گفتنی است  ایجاد بثورات‌ پوستی‌ که‌ تقریباً در هر جای‌ بدن‌ می‌تواند پدید آید، از جمله‌ روی‌ پوست‌ سر، آلت‌ تناسلی‌، و داخل‌ دهان‌، بینی‌، گلو یا مهبل‌. تاول‌ها امکان دارد در نواحی‌ بسیار وسیعی‌ از پوست‌ گسترده‌ شده‌ باشند، اما در دست‌ و پا کمتر ظاهر می‌شوند. تاول‌ها در عرض‌ ۲۴ ساعت‌ می‌ترکند و در محل‌ آنها دلمه‌ تشکیل‌ می‌شود. هر ۳ تا ۴ روز مجموعه‌هایی‌ از تاول‌های‌ جدید به‌ وجود می‌آیند.آبله مرغان در بزرگسالان‌ یک‌ سری‌ علایم‌ شبیه‌ آنفلوآنزا وجود دارد.اولین نشانه این بیماری، تب و بعد از آن سردرد و گلودرد است. احساس کسالت، خستگی و میل نداشتن به غذا از علائم دیگر این بیماری می باشد. دانه های پوستی آبله مرغان، ۱ تا ۲ روز بعد از آن که علائم اولیه به وجود آمد، ظاهر می شوند. اما علائم در برخی مبتلایان، فقط دانه (بدون تب و دیگر نشانه ها) می باشد.دانه های قرمز و آبکی پوست در آبله مرغاناگر با کسی که آبله مرغان داشته، در تماس بوده اید، معمولا ۱۴ تا ۱۶ روز طول می کشد تا علائم و نشانه های اولیه آبله مرغان در شما ظاهر شود. این دوره به نام دوره نهفتگی یا کمون است.بعد از ظهور دانه های قرمز آبله مرغان، غالبا ۱ تا ۲ روز طول می کشد تا دانه ها در تمام بدن پخش گردند. معمولا ۵ تا ۷ روز طول می کشد تا هر دانه ها خشک شود و بیافتد.هنگامی که دانه های پوستی خشک شد، می توانید به محل کار، مدرسه و غیره بروید.پنومونی (ذات الریه): اگر ویروس آبله مرغان به طرف ریه برود، مبتلا به ذات الریه می شوید. این بیماری غالبا در نوجوانان، بالغین و زنان بارداری که آبله مرغان را در سه ماهه ی آخر بارداری گرفته اند، مشاهده می شود.آنسفالیت (تورم مغز): ممکن است ۵ تا ۱۰ روز بعد از ظهور دانه های پوستی، این بیماری به وجود بیاید. آنسفالیت در کودکان ممکن است، بر مخچه اثراتی داشته باشد و عدم هماهنگی عضلات را به وجود آورد. علائم آنسفالیت شامل گیجی، تب بالا، سردرد زیاد، خواب آلودگی، حساس به روشنایی و تهوع می باشد. در موارد خیلی جدی، ممکن است فرد تشنج کند.بینایی کم: ویروس آبله مرغان ممکن است، قرنیه چشم را آلوده و زخم کند و در نتیجه موجب کاهش قدرت بینایی گردد.سندرم reye: در افراد کمتر از ۲۰ سالی که آبله مرغان گرفته اند و آسپیرین مصرف می کنند، این سندرم به وجود خواهد آمد.آرتریت (ورم مفاصل): برخی از افراد مبتلا به آبله مرغان، دچار درد عضله و مفصل می شوند. این درد غالبا تا زمانی که دانه ها وجود دارد، ادامه خواهد داشت.

علل‌ آبله مرغان

در واقع عفونت‌ با ویروس‌ هرپس‌ زوستر. این‌ ویروس‌ از راه‌ قطره‌های‌ ریز در هوا یا تماس‌ با ضایعات‌ پوستی‌، از فرد بیمار انتقال‌ پیدا می کند. دوره‌ نهفته‌ پیش‌ از شروع  علایم‌ بیماری‌ ۷ تا ۲۱ روز می باشد.بهتر است بدانید که اگر مادر یک‌ نوزاد قبلاً یا در حین‌ حاملگی‌ آبله‌ مرغان‌ گرفته‌ باشد، کودک‌ وی‌ تا چندین‌ ماه‌ در برابر آبله‌ مرغان‌ ایمنی‌ دارد. اما این‌ ایمنی‌ در عرض‌ ۴ تا ۱۲ ماه‌ پس‌ از تولد کاهش‌ پیدا می کند.

پیشگیری‌ از آبله مرغان

بهتر است بدانید که در حال‌ حاضر نمی‌توان‌ از آن‌ پیشگیری‌ بکرد سرم‌ حاوی‌ پادتن‌ علیه‌ این‌ ویروس‌، برای‌ افرادی‌ که‌ خطر ایجاد بیماری‌ خطرناک‌ در آنها زیاد است‌ (مثل‌ کسانی‌ که‌ داروهای‌ ضد سرطان‌ یا سرکوب‌کننده‌ ایمنی‌ دریافت‌ می‌کنند) استفاده‌ می‌گردد. اخیراً یک‌ واکسن‌ جدید برای‌ این‌ بیماری‌ مورد تأیید قرار گرفته است .با تزریق واکسن آبله مرغان، می توان از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد. پزشکان دو دوز از این واکسن را برای کودکان یک سال و بالاتر توصیه می کنند.هیچ گاه کودک خود را نزدیک فردی که آبله مرغان دارد، قرار ندهید. افراد بسیاری تصور می کنند که اگر کودک آبله مرغان بگیرد، در بزرگسالی ایمن خواهد بود، اما این مسئله می تواند کودک را با مشکلات شدیدی روبرو کند.بهتر است افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، داروهای ضد ویروس دریافت کنند.

عواقب‌ مورد انتظار در آبله مرغان

بهبود خود به‌ خودی‌. کودکان‌ اغلب در عرض‌ ۷ تا ۱۰ روز بهبود می‌یابند. اما در بزرگسالان‌ این‌ مدت‌ بیشتر خواهد بود و احتمال‌ بروز عوارض‌ در آنها بیشتر می باشد.جالب است بدانید که پس‌ از بهبود، فرد برای‌ تمام‌ عمر در مقابل‌ آبله‌ مرغان‌ ایمنی‌ دارد گاهی‌ پس‌ از طی‌ شدن‌ سیر بیماری‌ آبله‌ مرغان‌، ویروس‌ در بدن‌ به‌ حالت‌ خفته‌ باقی‌ می‌ماند (احتمالاً در ریشه‌ اعصاب‌ نزدیک‌ نخاع‌). این‌ ویروس‌ خفته‌ امکان دارد  سال‌ها بعد دوباره‌ بیدار شود و بیماری‌ زونا را ایجاد کند.

عوارض‌ احتمالی‌ آبله مرغان

ایجاد عفونت‌ باکتریایی‌ ثانویه‌ برروی‌ تاول‌های‌ آبله‌ مرغان‌

ایجاد عفونت‌ ویروسی‌ چشم‌

به ندرت آنسفالیت‌ (التهاب‌ یا عفونت‌ مغز)

در واقع احتمال‌ بروز زونا سال‌ها بعد در دوران‌ بزرگسالی‌

به ندرت باقی‌ماندن‌ جای‌ تاول‌، در صورتی‌ که‌ تاول‌ عفونی‌ شود

میوکاردیت‌ (التهاب‌ عضله‌ قلب‌)

آرتریت‌ (التهاب‌ مفصل‌) به‌ طور گذرا

ایجاد ذات‌الریه‌

نشانگان‌ رای‌

درمان‌ آبله مرغان

در واقع بهتر است بدانید که تشخیص‌ اغلب با ظهور تاول‌های‌ پوستی‌ داده‌ می‌شود و لذا انجام‌ آزمایش‌ ضرورتی‌ ندارد. بهتر است برای‌ کاهش‌ خارش‌ از پارچه‌، حوله‌، یا کمپرس‌ آب‌ سرد استفاده‌ نمایید.در واقع بیمار را تا حدامکان‌ آرام‌ و خنک‌ نگهدارید. گرما و تعریق‌ باعث‌ بروز خارش‌ می‌شوند.لطفا ناخن‌ها را کوتاه‌ دارید تا بیمار نتواند خود را بخاراند. خاراندن‌ تاول‌ها می‌تواند باعث‌ عفونت‌ ثانویه‌ شود.درمانی برای آبله مرغان وجود ندارد، به جز استراحت و دادن داروها برای پایین آوردن تب و کاهش خارش.برای پایین آوردن تب می توانید کارهای زیر را انجام دهید:- آب و مایعات فراوان بنوشید. می توانید یخ نیز بمکید.- با آب ولرم حمام کنید.- لباس های نازک و نخی به تن کنید و از لباس های زبر و گرم دوری کنید.- داروها را به موقع مصرف کنید.- در مورد افراد کوچک تر از ۲۰ سال سن، از آسپیرین استفاده نکنید، زیرا امکان دارد سندرم Reye را به وجود آورد.

داروهای آبله مرغان

داروهای‌ زیر ممکن‌ است‌ خارش‌ را کم‌تر کنند:

بی‌حس‌کننده‌های‌ موضعی‌ و آنتی‌هیستامین‌های‌ موضعی‌.

گفتنی است که این‌ داروها موجب‌ تخفیف‌ خارش‌ به‌ سرعت‌ و در کوتاه‌ مدت‌ می‌شوند. محصولاتی‌ که‌ حاوی‌ لیدوکایین‌ و پراموکسین‌ هستند،

کمترین‌ احتمال‌ بروز واکنش‌های‌ آلرژی‌ را دارند.

لوسیون‌های‌ حاوی‌ فنول‌، منتول‌ و کافور(مثل‌ لوسیون‌ کالامین‌) نیز شاید توصیه‌ شود.

لطفا دستور دارویی‌ را در مورد محصولات‌ فوق‌ رعایت‌ کنید.

  اگر تب‌ وجود دارد، از استامینوفن استفاه‌ کنید.

لازم به ذکر است که به‌ هیچ‌ عنوان‌ از آسپیرین استفاده‌ نکنید، زیرا این‌ دارو امکان دارد در بروز نشانگان‌ رای‌ (یک‌ نوع‌ آنسفالیت‌) در کودکانی‌ که‌

دچار عفونت‌ ویروسی‌ هستند نقش‌ داشته‌ باشد.

  امکان‌ دارد آسیکلوویر تجویز گردد.

فعالیت‌ های فرد مبتلا

استراحت‌ در رختخواب‌ ضرورت ندارد. بیمار می‌تواند فعالیت‌ آرام‌ در یک‌ محیط‌ خنک‌ داشته‌ باشد.

اگر هوا خوب‌ باشد، کودک‌ می‌تواند بیرون‌ از خانه‌ و در سایه‌ بازی‌ کند.

قابل ذکر است که تا زمانی‌ که‌ تمام‌ تاول‌ها دلمه‌ نبسته‌ باشند و تاول‌ جدیدی‌ تشکیل‌ نشود، کودک‌ باید از سایرین‌ جدا باشد و مدرسه‌ نیز نباید برود.

در این‌ شرایط‌ به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ فرمایید:

در واقع اگر شما یا کودکتان‌ علایم‌ آبله‌ مرغان‌ را دارید.

لازم است اگر بی‌حالی‌، سردرد یا حساسیت‌ به‌ نور روشن‌ اتفاق افتاد.

در واقع اگر تب‌ بالای‌ ۳/۳۸ درجه‌ سانتیگراد وجود داشته‌ باشد.

راه های سرایت آبله مرغان

آبله مرغان توسط ویروس “واریسلا زوستر” به وجود می آید. این ویروس به سرعت پخش می شود. این ویروس توسط عطسه کردن، سرفه کردن و یا بشقاب و لیوان مشترک داشتن انتقال می یابد. همین طور اگر مایع تاول آبکی را لمس کنید، آبله مرغان خواهید گرفت.یک فردی که آبله مرغان دارد، ولی هنوز علائم بیماری را ندارد، به سرعت ویروس این بیماری را پخش خواهد کرد.بیماری آبله مرغان ۲ تا ۳ روز قبل از ظهور دانه های پوستی تا بعد از این که همه تاول ها خشک شدند، قابل سرایت می باشد.

مشکلات نادر و کمیاب بیماران مبتلا به آبله مرغان

– التهاب عصب بینایی یا نخاع- التهاب بافت های اطراف مغز و نخاع (مننژیت)- تخریب عصب به علت مشکلات حرکتی- اختلال در خون مانند: کاهش مقدار سلول های خونی که کمک به انعقاد خون می کنند (ترومبوسیتوپنیا)

آبله مرغان در بارداری

زنان بارداری که در نیمه اول بارداری دچار آبله مرغان شوند، یا جنین خود را سقط می کنند و یا نوزاد، قبل از موقع به دنیا خواهد آمد.زنان بارداری که در سه ماهه آخر بارداری به آبله مرغان دچار گردند، ممکن است دچار پنومونی شوند و یا حتی ممکن است در اثر این بیماری از دنیا بروند.دو نوزاد از ۱۰۰ نوزادانی که مادران شان در طی بارداری، آبله مرغان گرفته اند، ممکن است در ۲۰ روز اول تولد خود آبله مرغان بگیرند. این نوزادان می توانند علائم زیررا دشته باشند:* نقص تولد: یک پا کوچک تر از پای دیگر، جای زخم روی دست یا پا و یا مشکلات بینایی* کاهش وزن تولد* صرع* تاخیر هوشی* عفونت shingle (زونا): درد، احساس خارش و سوزش در یک طرف بدن.* مرگ : ۷ نوزاد از ۱۰۰ نوزاد، بر اثر این بیماری از بین می روند.

توصیه هایی به افراد مبتلا به آبله مرغان

* از خاریدن پوست تان خودداری کنید ، زیرا اولا آلودگی زیر ناخن ها وجود دارد. ثانیا پوست تان را زخم می کنید.* حمام آب سرد و یا گرم بگیرید. ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در حمام باشید تا پوستتان نرم شود.* از صابون استفاده نکنید و یا از صابون های ملایم (صابون بچه و یا صابون های مخصوص پوست های حساس) استفاده کنید.* حمام با جو بسیار خوب است. شما می توانید یک لیوان جو را با سه لیوان آب سرد مخلوط کرده و در آب وان حمام بریزید.* از نشاسته ذرت نیز می توان به جای جو استفاده کرد. به این ترتیب که دو لیوان نشاسته ذرت را به آب وان حمام اضافه کنید.* بعد از حمام کردن، پوست خود را به آرامی خشک کنید، اما نباید حوله را بر روی پوست خود بکشید.* لباس های خود را با مایع یا پودر لباسشویی ملایم بشویید (نباید این ها دارای ماده پاک کننده قوی باشند).* دستکش ۱۰ درصد نخی به دست کنید تا از خاراندن جلوگیری نمایید.* دستان خود را همیشه بشویید.* سعی کنید در شرایطی قرار نگیرید که عرق کنید، مثلا در اتاق گرم.

واکسن آبله مرغان برای چه افرادی توصیه می شود؟

برای تمام افراد بیشتر از یک سال، در ۲ دوز تزریق می گردد. اولین دوز را در ۱۲ تا ۱۵ ماهگی و دوز بعدی را در ۴ تا ۶ سالگی دریافت می کنند (دوز دوم را می توان سه ماه بعد از دوز اول دریافت کرد).کودکان و بالغینی که آبله مرغان نگرفته اند.افرادی که در کنار فردی که آبله مرغان دارد، زندگی می کنند.

واکسن آبله مرغان برای چه افرادی توصیه نمی شود؟

– زنان باردار. خانم ها می توانند تا یک ماه قبل از باداری این واکسن را تزریق کنند و بعد از آن دیگر مجاز نیستند.- افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف- افراد دچار تنگی نفس و آسم- افرادی که دارای بیماری های مزمن و طولانی می باشند، مانند، بیماران دچار سرطان خون.- افرادی که به آنتی بیوتیک نئومایسین آلرژی دارند، زیرا واکسن آبله مرغان دارای مقدار کمی نئومایسین می باشد.- افرادی که به تازگی خون، پلاسما و یا ایمنوگلوبولین دریافت کرده اند. باید این اشخاص مدت ۳ تا ۱۱ ماه صبر کنند و بعد واکسن آبله مرغان را بزنند.

نکاتی کلیدی در مورد آبله مرغان

در درمان آبله مرغان در کودکان، گاهی آنتی‌هیستامین نیز تجویز می‌شود. یکی از شاخص‌ترین آنتی‌هیستامین‌ها شربت هیدروکسی‌ زین است که باید با توجه به سن و وزن کودک با نظر پزشک از آن استفاده شود.

آخرین بروز رسانی در : سه شنبه 9 فروردین 1401
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام فال و خواب و لینک مستقیم بلا مانع است.