; سکسکه ؛ سکه سکه نشانه چیست و برای رفع سکه سکه چه باید کرد - فال و خواب
خشکی دهان ؛ کرونا در صبح در خواب طب سنتی و دیابت و درمان دکتر خیراندیش

خشکی دهان ؛ کرونا در صبح در خواب طب سنتی و دیابت و درمان دکتر خیراندیش

خشکی دهان خشکی دهان ؛ کرونا در صبح در خواب طب سنتی و دیابت و درمان دکتر خیراندیش همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم …

قرص هیدروکلروتیازید ؛ بهترین زمان مصرف قرص هیدروکلروتیازید و عوارض خودکشی با این قرص

قرص هیدروکلروتیازید ؛ بهترین زمان مصرف قرص هیدروکلروتیازید و عوارض خودکشی با این قرص

قرص هیدروکلروتیازید قرص هیدروکلروتیازید ؛ بهترین زمان مصرف قرص هیدروکلروتیازید و عوارض خودکشی با این قرص همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این مطلب …

گرفتگی رگ پا ؛ درمان گرفتگی عروق پا با زالو و قرص و پماد گرفتگی رگ و عضلات پا

گرفتگی رگ پا ؛ درمان گرفتگی عروق پا با زالو و قرص و پماد گرفتگی رگ و عضلات پا

گرفتگی رگ پا گرفتگی رگ پا ؛ درمان گرفتگی عروق پا با زالو و قرص و پماد گرفتگی رگ و عضلات پا همگی در سایت …

سکسکه

سکسکه ؛ سکه سکه نشانه چیست و برای رفع سکه سکه چه باید کرد

سکسکه ؛ سکه سکه نشانه چیست و برای رفع سکه سکه چه باید کرد همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این مطلب مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد.

توضیحاتی در مورد سکسکه

این حالت یک دم غیرارادی و قوی است که در نوزادان، کودکان و بزرگسالان تجربه می‌شود. و در بعضی موارد منجر به کشته شدن فرد به دلیل از بین رفتن مجرای تنفسی وجود دارد در این مطلب از سایت جسارت در مورد سکسکه صحبت میکنیم امیدواریم مورد توجه قرار بگیرد.

علل سکسکه

مکانیسم این حالت به خوبی درک نشده‌است. عضله تنفسی دیافراگم در حد فاصل میان قفسه سینه و شکم واقع شده است. این ماهیچه هنگام عمل دَم به سمت پایین حرکت می‌کند و هوای حاوی اکسیژن را به درون ریه‌ها می‌فرستد. در هنگام بازدم نیز شل و باعث می‌شود هوای حاوی ذرات زائد یا دی‌اکسید کربن به سمت دهان و بینی برود و از بدن دفع شود. حال اگر به هر دلیلی این عضله دچار تحریک ناگهانی شود عملکردش را به صورت صحیح انجام نمی‌دهد و دچار انقباض‌های غیرارادی تکرارشونده‌ای می‌شود که به آن سکسکه می‌گوییم. سکسکه‌های کوتاه مدت معمولاً به دنبال فراخی معده یا مصرف الکل ایجاد می‌شود و به صورت خودبه‌خود یا با استفاده از درمان‌های محلی بهبود می‌یابد و نیاز به توجه پزشکی ندارند. بر خلاف آن سکسکه‌های بلند مدت نادرتر هستند اما باعث ازکارافتادگی، ایجاد افسردگی، سینه‌پهلو، کاهش وزن و اختلال خواب در بیمار می‌شود

سکسکه بلند مدت

علت‌های ایجاد سکسکه‌های بلند مدت آنفارکتوس میوکارد تومور مغزی نارسایی کلیه سرطان پروستات جراحی بر روی شکم و غیره[۱] پیشنهاد شده است که سکسکه یک نوع میوکلونوس است که در نتیجه فعالیت غیرطبیعی هسته تنفسی واحد (به انگلیسی: solitary inspiratory nucleus) در مغز ایجاد می‌شود

درمان سکسکه

درمان‌های اتیولوژیک تا این لحظه در دسترس نیستند، ولی استفاده از متوکلوپرامید و کلرپرومازین می‌تواند مؤثر باشد.  اخیراً استفاده از باکلوفن نیز مجاز شناخته شده‌است  استفاده از گاباپنتین و آب نیز مفید است برای سکسکه‌های کوتاه، مکیدن شکلات یا آبنبات سفت نیز راه خوبی می‌باشد

سکسکه چیست

همان اسپاسم‌های ناخوشایند و آزاردهنده‌ی دیافراگم که به دلیل عملکرد نادرست عصب واگ (همان که سبب می‌شود سرفه کنید) آغاز می‌شود، می‌تواند در اثر خوردن و نوشیدن خیلی زیاد یا خیلی سریع، بلند شدن از جا به طور ناگهانی، نشستن یا دراز کشیدن خیلی سریع، عصبی شدن، هیجان‌زده شدن، خوردن یک خوراکی بسیار تند، یا گاهی اوقات بدون هیچ دلیلی رخ بدهد. سکسکه می‌تواند به طور کاملا ناگهانی شروع شود و خلاص شدن از شر آن همیشه آسان نیست. روش‌های درمان سکسکه می‌تواند بسیار خلاقانه باشد و البته همه‌ی آنها روی همه‌ی آدم‌ها تاثیرگذار نیست. برخی از این روش‌های تنها یک بار روی یک فرد تاثیر می‌گذارند و بعد دیگر هیچ تاثیری ندارند. پس فرد مبتلا به سکسکه چه کار باید بکند؟ مهم نیست از چه ترفندی (برای انجام این تکنیک) استفاده می‌کنید، پشتوانه‌ی علمی این تکنیک ثابت باقی می‌ماند. برای خلاص شدن از شر سکسکه، باید ریتم غیر ارادی دیافراگم را که دچار اسپاسم شده‌است، بازآرایی کنید.

درمان سکسکه با موادغذایی

ایده‌ی پشت هر یک از این تکنیک‌ها این است که فشار بیش‌تری روی حس‌های‌تان وارد کنید و به این ترتیب بدن‌تان را از اسپاسمی که موجب سکسکه شده‌است، منحرف کنید. ۱. شکر یک قاشق چایخوری شکر را پشت زبان خود قرار دهید و اجازه بدهید که همان‌ جا ذوب شود. در برابر میل به بلعیدن تا زمانی که شکر کاملا حل شود، مقاومت کنید. ۲. لیمو یک تکه لیمو را مک بزنید. این کار برای متوقف کردن سکسکه بسیار موثر است! ۳. آب نمک با آب نمک قرقره کنید. ۴. شیرین بیان یک تکه ریشه­ ی شیرین بیان را بجوید. ۵. سرکه یک یا دو قاشق چایخوری آب ترشی یا سرکه سیب بخورید. ۶. کره ی مغزها یک قاشق چایخوری کره‌ی بادام زمینی یا نوع دیگری از کره‌ی گرفته شده از مغز (بادام، بادام هندی، فندق و غیره) بخورید. ۷. آب یخ مقداری آب یخ بخورید. برای بعضی از آدم‌ها این روش تاثیر بهتری دارد اگر که به آرامی آن را بنوشند. برای بعضی دیگر بهتر این است که آب یخ به سرعت نوشیده شود. مراقب باشید که از شدت سرمای آب دچار سردرد نشوید! ۸. منیزیم یک آنتی اسید حاوی منیزیم مصرف کنید.

ترفندهایی برای رفع سکسکه

همه‌ی این ترفندها عمل ساده‌ی آب نوشیدن را با انجام برخی کارهای فیزیکی غیر معمول ترکیب می‌کنند تا الگوی تنفسی شما دوباره تنظیم شود. ۹. آب با حرکات سر سر خود را به سمت راست یا چپ کج کنید و با لیوان آب بخورید. ۱۰. آب و دولا شدن به جلو خم شوید، لیوان را به حالت کج از خودتان دور کنید و از لبه‌ی لیوان آب بنوشید. ۱۱. آب از دستمال بالای لیوان را با یک حوله کاغذی بپوشانید و از طریق آن آب را بنوشید. ۱۲. آب با گیاه دارویی کمی گیاه دارویی داخل آب بریزید. روی نوشیدن آب تمرکز کنید اما اجازه ندهید که هیچ یک از آن گیاهان وارد دهان‌تان شوند. ۱۳. آب گازدار یک لیوان آب گازدار را به سرعت بخورید. سپس کلی آروغ بزنید. این روند را تکرار کنید تا زمانی که سکسکه را از بین ببرید، (یا تا زمانی که از آروغ زدن خسته شوید). ۱۴. آب با مداد یک مداد را بین دندان‌هایتان را به صورت افقی قرار دهید و سعی کنید یک لیوان آب بخورید بدون این‌که مداد از لای دندان‌های‌تان بیفتد.

روش‌ های خوب برای درمان سکسکه

روش‌های خوبی برای درمان آن وجود دارد که شامل تحریک عصب واگ به منظور منحرف کردن آن نیز می‌شود. با منحرف کردن آن می‌توانیم امیدوارم باشیم که سکسکه متوقف خواهد شد! ۱۵. گوش پاک کن سقف دهان خود را با یک گوش‌ پاک‌کن قلقلک بدهید. ۱۶. خلال دندان به آرامی یک خلال دندان را در امتداد سقف دهان خود بکشید. ۱۷. گوش انگشتان خود را در گوش خود قرار دهید و آنها را درون سوراخ گوش بچرخانید. ۱۸. نفس عمیق تا آن‌جا که می‌توانید عمیق نفس بکشید و آن را نگه دارید. سپس زبان خود را بیرون سر بدهید و آرام نفس‌تان را خارج کنید. ۱۹. شیر غران با انجام حرکت شیر غران در یوگا، عضلات صورت خود را کشش بدهید.

سکسکه و نقاط فشاری

برای درمان این عارضه از نقاط فشاری استفاده کنید شش نقطه‌ی فشاری وجود دارند که شما می‌توانید برای جلوگیری از اسپاسم‌های سکسکه از آنها استفاده کنید. فشار ملایمی را به هر یک از این نقاط در بدن اعمال کنید: ۲۰. فشار زیر گلو فرورفتگی پایین گلو، بین استخوان‌های ترقوه. ۲۱. فشار زیر ترقوه زیر استخوان‌های ترقوه تا هر طرفی از استخوان جناغ. ۲۲. فشار زیر بغل حدود ۶ سانت بالا و سه سانت به داخل از ناحیه‌ی زیر بغل. تو کشیدن بازوی‌تان در نزدیکی بدن سبب می‌شود که عضله‌ای در این ناحیه منقبض شود. ۲۳. فشار زیر جناغ فرورفتگی کوچک در حدود سه سانت یا کمی بیش‌تر از پایین استخوان جناغ. ۲۴. فشار قفسه سینه در لبه‌ی انتهاییِ قفسه‌ی سینه، جایی که غضروف دنده‌ی نهم به دنده‌ی هشتم متصل می‌شود. ۲۵. فشار نرمه ی گوش فرورفتگی کوچک درست پشت نرمه‌ی گوش.

سکسکه و تمرینات تنفسی

از این ترفندها برای تغییر الگوی تنفس خود استفاده کنید و دیافراگم خود را مجبور کنید تا گرفتگی عضلانی را متوقف کند. ۲۶. حبس نفس تا آن‌جایی که می‌توانید هوا را داخل بکشید، بعد دوباره کمی بیش‌تر نفس بکشید. تا جایی که می‌توانید شکم‌تان را بیرون بدهید و نفس خود را تا حدود ۲۰ ثانیه نگه دارید. سپس به آرامی نفس‌تان را بیرون بدهید و به صورت معکوس از ۲۰ بشمارید. این کار را سه یا چهار بار تکرار کنید. ۲۷. دهان باز دهان خود را تا آنجا که ممکن است باز کنید و آن را دست کم به مدت بیست ثانیه به همین شکل نگه دارید. اگر به بلعیدن آب دهان نیاز دارید، سعی کنید این کار را بدون بستن دهان انجام دهید. ۲۸. نفس در کیسه درون یک پاکت کاغذی کوچک به رنگ قهوه‌ای نفس بکشید. افزایش دی اکسید‌کربن در جریان خون شما می‌تواند به تنظیم مجدد تنفس و جلوگیری از سکسکه کمک کند. ۲۹. تنفس و شمارش صاف روی یک صندلی بنشینید. به آرامی نفس بکشید و تا بیست بشمارید. پس از نفس کشیدن، روی صندلی رو به جلو خم شوید و نفس‌تان را بیرون بدهید. این کار دیافراگم شما را تحت فشار می‌گذارد و آن را مجبور می‌کند که دست از انقباض بردارد. ۳۰. تکیه به دیوار بر روی زمین در حالی که به یک دیوار تکیه داده‌اید، روی زمین بنشینید. تا جایی که می‌توانید نفس بکشید و بعد به آرامی نفس‌تان را بیرون بدهید. زانوهای خود را بکشید و آنها را جلوی قفسه‌ی سینه‌تان بغل کنید. ۳۱. تنفس با دستان باز صاف بایستید و دست‌های‌تان را به دو طرف تا جایی که می‌توانید باز کنید. حالا به آرامی نفس بکشید و در حالی که دستتان را بالای سرتان می‌آورید تا ۲۰ بشمارید. دست‌تان را تا جایی که می‌توانید بالا بکشید و بعد به آرامی نفس‌تان را بیرون بدهید. بعد در حالی که دست‌های‌تان را تا کنار بدن‌تان پایین می‌آورید، از بیست برعکس بشمارید. این روند را تا زمانی که سکسکه از بین برود، تکرار کنید. ۳۲. ورزش هوازی برخی از تمرینات هوازی سریع مانند حرکت پروانه، اسکوات یا درازنشست انجام بدهید تا الگوی تنفس خود را تغییر بدهید.

درمان سکسکه با کمک دیگران

اگر به اندازه‌ی کافی خوش شانس باشید، یک نفر را دارید که یکی دو تا از این تکنیک‌ها را بر روی شما اجرا کنید. ۳۳. ترسانده شوید از کسی بخواهید که شما را بترساند؟ در نظر داشته باشید که باید حسابی شما را بترساند وگرنه این روش چندان موثر نیست. ۳۴. قلقلک بشوید از کسی بخواهید که شما را قلقلک بدهد. با فرض این‌که شما آدمی هستید که قلقلک را دوست دارید، این می‌تواند یک روش عالی برای منظم کردن ریتم تنفس شما باشد. ۳۵. بازی سکسکه از آنها بخواهید با شما بازی یا برخورد کنند. به عنوان مثال، “هر بار که شما سکسکه می‌کنید، من نیشگون‌تان می‌گیرم.” پرت شدن حواس‌تان به تنظیم مجدد دیافراگم کمک می‌کند. ۳۶. سئوال از کسی بخواهید که سوال عجیبی از شما بپرسد؟ این کار تاثیری فوق‌العاده دارد اگر آنها بتوانند سوال را در یک مکالمه‌ای جای بدهند مثل این: “راستی، آیا متوجه شدی که اَنجی امروز صبح عکس‌های میهمانی را در فیس بوک گذاشت؟ یک عکس از تو هست که در آن فوق‌العاده هستی! در آن عکس صورت تو را شبیه فیل دریایی کرده که دو دندان بزرگ از لب‌ بالایی‌ات بیرون زده‌است. اوه، راستی: پایتخت آذربایجان کدام شهر است؟ البته، یک سوال مشابه به ندرت روی فرد بیش از یک بار تاثیر می‌گذارد. در این‌جا چند نمونه سؤال دیگر می‌بینید که تقریبا ۱۰۰٪ تضمین شده است که سکسکه را از بین می‌برند: “جذر عدد ۲۰ چه عددی می‌شود؟” “آخرین بارزی که سوار یک اسب سفید شدید، کی بود؟” “آیا حواصیل (نوعی پرنده) ۴ انگشت روی هر پا دارد یا سه انگشت؟ ”

سکسکه و تکنیک‌ های روانشناسی

تکنیک‌های روانشناسی برای متوقف کردن آن گاهی اوقات منحرف کردن ذهن شما از فکر کردن در مورد سکسکه می‌تواند سبب متوقف شدن آن شود. ۳۷. آهنگ با کف پا آهنگ مورد علاقه‌ی خود را بگذارید و با انگشتان‌تان مطابق با ریتم آهنگ، کف پای‌تان ضربه بزنید. ۳۸. بازی الفبا بازی الفبا انجام بدهید. یک موضوع تصادفی را انتخاب کنید و سعی کنید برای هر حرف از الف تا ی، یک کلمه‌ی مرتبط با موضوع انتخاب شده پیدا کنید. زمانی که تمام حروف را مرور کرده باشید، سکسکه باید از بین رفته باشد. ۳۹. برقصید و بخوانید در یک حلقه برقصید و و ترانه‌ی سوپرکالیفراجیسلیستیک‌ئکسپیالی‌دوشر را چند بار بخوانید. اگر تمام درمان‌های ذکر شده در این نوشتار را امتحان کردید و هنوز هم سکسکه‌تان متوقف نشده‌است، یک ترفند سریع‌تر وجود دارد که ممکن است بتواند روی شما تاثیر بگذارد: ۴۰. داستان زیر را بخوانید: “چارلز اوسبورن (۱۴ دسامبر ۱۸۹۲ – ۱ مه ۱۹۹۱) ۶۸ سال (۱۹۲۲-۱۹۹۰) به طور مداوم سکسکه کرد. اسوبورن اهل آنتون، آیووا، ایالات متحده امریکا بود، و نام او در کتاب رکوردهای جهانی گینس به عنوان مردی با طولانی‌ترین حمله‌ی سکسکه ثبت شده بود. اختلال او سبب شد که در سال ۱۹۳۶ در برنامه‌ی رادیویی نیویورک Ripley’s Believe It or Not! شرکت کند! در سال ۱۹۸۰ میهمان برنامه‌ی «این باورکردنی نیست! » از تلویزیون ABC شد و در سال ۱۹۸۳ در برنامه‌ی “The Tonight Show” به مجری‌گری جانی کارسون شرکت کرد. نام او در مقاله‌ای از Dear Dabby آمد، از تصویر او برای بسته‌بندی نوعی آدامس بادکنکی استفاده شد و بسیاری دیگر. “اوسبورن در سال ۱۹۲۲ سکسکه را شروع کرد، پس از آن‌که یک خوک وحشی ۱۶۰ کیلویی که او داشت آماده می‌شد تا سرش را ببرد، رویش افتاد. سکسکه او به مدت ۶۸ سال ادامه یافت، به این ترتیب که حدودا در هر ۱۰ ثانیه یک بار سکسکه می‌کرد. فرض بر این است که یا یک عضله در شکم او ضرب دیده بوده‌است یا یک رگ خونی در مغز ترکیده بوده و بخشی از ساقه‌ی مغز را که سکسکه را متوقف می‌کند، از کار انداخته بوده‌است. کارهای زیادی برای متوقف کردن سکسکه‌ها انجام شد، اما همه‌ی آنها ناکام ماند. هورمون درمانی به مدت ۳۶ ساعت سکسکه را متوقف می‌کرد و اما این روش هم به دلیل مشکلات دیگری که برای او ایجاد می‌کردند، متوقف شد. “هنگامی که او ۹۷ ساله بود، سکسکه اش از بین رفت. اوسبورن در اثر زخم معده در مرکز بهداشت ماریان در سیوس سیتی، آیوا در تاریخ ۱ مه ۱۹۹۱ درگذشت.”

سکسکه و تحریک عصبی

دو عصب مهم واگ و فرنیک، انقباضات دیافراگم را کنترل می‌کند. تحریک این عصب‌ها می‌تواند موجب بروز سکسکه‌های طولانی شود که حتی گاهی بیش‌از ۴۸ ساعت نیز ادامه می‌یابد. براساس گزارش کلینیک مایو، هرچیزی مثل تماس مو یا چیزی شبیه آن با پرده‌ی گوش، گلودرد، وجود تومور درگردن یا گواتر یا رفلاکس اسید معده می‌تواند از علل ایجاد سکسکه در افراد باشد. براساس دستورالعمل کتابچه‌ی راهنمای مارک، خوردن یک قاشق چای‌خوری یا بیشتر شکر با تحریک حنجره و عصب واگ می‌تواند در درمان سکسکه مؤثر باشد. یک روش خانگی دیگر در درمان سکسکه، نگه‌داشتن نفس یا نفس‌کشیدن عمیق است. در این حالت فرد به‌طور ارادی ورود هوا به دیافراگم و تحریک عصب را کنترل می‌کند و همین موجب تنظیم مجدد عملکرد دیافراگم و بازگشت به‌حالت عادی می‌شود.

سکسکه و عمل جراحی

عمل جراحی نیز ممکن است باعث ایجاد سکسکه شود. بعداز جراحی شکم، عملکرد معده ممکن است دچار اختلال شود و درنتیجه فرد سکسکه کند. عوامل دیگری چون بیهوشی عمومی و لوله‌گذاری که باعث تحریک گلو می‌شوند، نیز شانس شروع سکسکه را در افراد افزایش می‌دهد.

سکسکه نوزادان

دلیل اینکه نوزادان نسبت به بزرگسالان بیشتر سکسکه می‌کنند، اغلب مربوط به بدن‌های کوچک و به طور کامل رشد نیافته‌شان است.‌‌ همان طور که در یک فرد بزرگسال، وقتی معده زیاد پر باشد می‌تواند باعث سکسکه شود، باید بدانیم در یک نوزاد هم با در نظر گرفتن اینکه بچه‌ها معده کوچک تری نسبت به بزرگ تر‌ها دارند و سریع‌تر پر می‌شود، این اتفاق خواهد افتاد. از دیگر دلایلی که نوزادان سکسکه می‌کنند ممکن است تا حد زیادی به خاطر رشد نکردن قسمت تحتانی مری آن‌ها باشد. اسفنکتر تحتانی مری یک ماهیچه دایره‌ای است که در مری باز و بسته می‌شود و اجازه می‌دهد غذا وارد معده شود، در برخی از نوزادان این اسفنکتر، بسته نمی‌شود یا دیر‌تر بسته می‌شود. بنابراین غذا می‌تواند به داخل مری برگردد و باعث سکسکه شود. این عارضه با گذشت زمان حل می‌شود و جای هیچ نگرانی ندارد. یکی دیگر از علل سکسکه، تغذیه نوزادانی است که به جای شیر مادر از شیشه استفاده می‌کنند و سکسکه وقتی اتفاق می‌افتد که سوراخ پستانک شیشه سوراخ درشتی داشته باشد و نوزاد هوای زیادی را ببلعد. در این گونه موارد تنها راه حل ساده‌ای که می‌توانید انجام دهید این است که با توجه به سوراخ نوک سینه، سر پستانک شیشه را سوراخ کنید و اگر متوجه شدید سوراخ پستانک گشاد شده است آن را تعویض کنید.

نکاتی طلایی در مورد سکسکه

گیاه بهار نارنج خواص بی نظیر و اعجاب انگیزی دارد.برای درمان بیماری های عصبی مانند هیستری ضعف اعصاب و رفع سکسه کافیست که بهار نارنج خشک شده را دم کرده و میل نمایید.

آخرین بروز رسانی در : سه شنبه 9 فروردین 1401
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام فال و خواب و لینک مستقیم بلا مانع است.