; غذا خوردن با دست ؛ حدیث درباره غذا خوردن با دست چپ در اسلام - فال و خواب
نگهداری و نکات ایمنی چرخ گوشت

نگهداری و نکات ایمنی چرخ گوشت

نگهداری و نکات ایمنی چرخ گوشت نگهداری و نکات ایمنی چرخ گوشت در سایت فال و خواب.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد. …

عجیب ترین حیوانات جهان ؛ از دیو کوسه تا فوسا و کله کدو و دیک دیک

عجیب ترین حیوانات جهان ؛ از دیو کوسه تا فوسا و کله کدو و دیک دیک

عجیب ترین حیوانات جهان عجیبت ترین حیوانات جهان ؛ از دیو کوسه تا فوسا و کله کدو و دیک دیک همگی در سایت فال و خواب.امیدواریم …

مهره مار ؛ طرز استفاده از مهره مار را کجای بدن بگذاریم و تشخیص مهره مار اصل

مهره مار ؛ طرز استفاده از مهره مار را کجای بدن بگذاریم و تشخیص مهره مار اصل

مهره مار مهره مار ؛ طرز استفاده از مهره مار را کجای بدن بگذاریم و تشخیص مهره مار اصل همگی در سایت فال و خواب . …

غذا خوردن با دست

غذا خوردن با دست ؛ حدیث درباره غذا خوردن با دست چپ در اسلام

غذا خوردن با دست ؛ حدیث درباره غذا خوردن با دست چپ در اسلام همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این مطلب مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد.

توضیحاتی در مورد غذا خوردن با دست

اگر به گوشه و کنار آفریقا، آسیا و خاورمیانه سفر کنید، یک نکته‌ی جالب مشترک پیدا خواهید کرد. شما افراد زیادی را خواهید دید که به جای استفاده از قاشق و کارد و چنگال، با دست‌ غذا می‌خورند. شاید برایتان عجیب باشد اما واقعیت این است که غذا خوردن با دست، برخلاف تمام آموزش‌هایی که از دوران بچگی به شما داده شده، فوایدی زیادی برایتان دارد.♥ خوردن یک فرایند حسی و ذهنی است. به کار گرفتن تمام حس‌ها، بینایی، بویایی، شنوایی، چشایی و لامسه می‌تواند تجربه‌ی خوردن را رضایت بخش‌تر کند. استفاده از دست برای خوردن غذا، باعث ایجاد یک ارتباط لمسی بین غذا و بدن و روح و ذهن‌تان می‌شود. غذا خوردن با دست، کمی از تشریفات و رسمی بودن غذا خوردن کم می‌کند و به همین دلیل است که بسیاری از رستوران‌های سرزمین‌های غربی، تشویق به غذا خوردن با دست در یک محیط صمیمی و راحت می‌کنند. هر چند ممکن است غذا خوردن با دست به نظرتان کاری غیربهداشتی و چندش‌آور بیاید اما به هر حال شیوه‌ای راحت و گرم و دوستانه از خوردن است! که ضمنا فوایدی هم برای سلامتی‌تان دارد.

غذا خوردن با دست

طبق تحقیقات انجام شده خوردن یک تجربه‌ی حسی است که می‌تواند شور و هیجان ایجاد کند. طبق فلسفه‌ی آیورودای هندی (علم زندگی و عمر طولانی)، هر انگشت هر دست به یکی از عناصر پنجگانه مربوط است: انگشت شست به فضای خالی مربوط است. انگشت اشاره به هوا مربوط است. انگشت میانی به آتش مربوط است. انگشت حلقه به آب مربوط است. انگشت کوچک به خاک مربوط است. وقتی از طریق دست‌های‌تان از غذایی که می‌خورید لذت می‌برید، فرایند خوردن باعث تحریک این عناصر شده و غذایی را که می‌خورید انرژی بخش می‌کند. این اتفاقی است که باعث حفظ تعادل تمام عناصر شده و شما را هم سالم نگه می‌دارد. همچنین حس لامسه، بویایی، شنوایی، بینایی و چشایی نیز فعال‌تر می‌شوند. تحریک و برانگیختگی این پنج حس، شما را نسبت به طعم، بافت و بوی غذایی که می‌خورید آگاه‌تر می‌کند.

دست یک سنسور طبیعی

وقتی با قاشق و چنگال غذا می‌خورید، غذا را مستقیما به دهان می‌برید و ذهن شما نمی‌تواند دما یا بافت غذا را پیش از خوردن حس کند. به همین دلیل است که گاهی غذای خیلی داغی را در دهان می‌گذارید و زبان‌تان می‌سوزد. اما وقتی با دست غذا می‌خورید اعصابی که در نوک انگشتان است دمای غذا را حس کرده و اگر داغ بود آن را به دهان نخواهید برد. همچنین اعصاب موجود در نوک انگشتان دست، سیگنالی به مغزتان می‌فرستند که خبر می‌دهند چه چیزی قرار است بخورید و این باعث ترشح هورمون‌ها و آنزیم‌های مناسب گوارشی شده و به شما کمک می‌کند مزه‌ی غذا را بهتر حس کنید.

غذا خوردن با دست و کمک به هضم

در کف دست و انگشتان آن، هم باکتری‌های خوب وجود دارد و هم باکتری‌های بد. باکتری‌های خوب از شما در برابر میکروب‌های مضر موجود در محیط محافظت می‌کنند. وقتی شما با قاشق و چنگال غذا می‌خورید این باکتری‌ها به روده‌تان نمی‌رسند. از طرفی دیگر، وقتی شما با دست‌های‌تان غذا می‌خورید، باکتری‌های مفید موجود در انگشتان، به دهان منتقل شده، بلعیده شده و به قسمت‌های مختلف بدن می‌روند. این اتفاق باعث گوارشی سالم در روده‌ها شده و جلوی گسترش باکتر‌ی‌های مضر را در روده‌‌‌ها می‌گیرد. ضمنا وقتی شما با دست‌های خود غذا را لمس می‌کنید، سیگنالی به مغز ارسال می شود که هورمون‌‌ها و آنزیم‌های گوارشی را ترشح کند. بسته به نوع غذا، مغز متابولیسم را مدیریت می‌کند تا عملکرد مناسبی داشته باشد؛ چیزی که برای گوارش بهتر غذا ضروریست.

غذا خوردن با دست و دیابت نوع دوم

استفاده از قاشق و چنگال باعث می‌شود سریع‌تر و راحت‌تر غذا بخورید. اما این راحتی می‌تواند باعث بهم خوردن تعادل قند خون در بدن هم بشود و در نهایت شما را در معرض ابتلا به دیابت نوع دوم قرار بدهد. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۲ انجام شده و نتایج آن در نشریه‌ی انجمن درون‌ریزشناسی اروپا منتشر شد گزارش می‌دهد افرادی که غذای خود را با ولع و با سرعت می‌خورند، ۲.۵ برابر بیشتر از آنهایی که آهسته غذا می‌خورند مستعد ابتلا به دیابت نوع دوم هستند. بنابراین تند تند غذا خوردن ریسک دیابت نوع دوم را بالا می‌برد، اما شما می‌توانید با غذا خوردن با دست‌های‌تان، این خطر را کاهش بدهید. وقتی با دست‌ غذا می‌خورید، در عرض یک زمان مشخص، غذای کمتری در دهان می‌گذارید. آهسته خوردن همچنین باعث هضم بهتر غذا شده و به معده‌تان زمان می‌دهد تا بفهمد که سیر شده و دیگر نباید به خوردن ادامه بدهد.

غذا خوردن هوشمندانه‌ با دست

غذا خوردن با قاشق و چنگال، یک فرایند مکانیکی است که شما توجهی به آنچه که می‌خورید و مقدار غذا نخواهید داشت. همچنین ممکن است باعث شود هنگام غذا خوردن، کارهای دیگری هم انجام دهید، مثلا تماشای تلویزیون، چک کردن موبایل و یا خواندن روزنامه. نتیجه‌ی تمرکز نداشتن روی خوردن، این می‌شود که بیشتر غذا بخورید. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۸ صورت گرفت و نتایج آن در نشریه‌ی طب بریتانیا منتشر شد گزارش می‌دهد که خوردن تا مرز سیری و سریع خوردن، احتمال چاقی را هم بیشتر می‌کند. اما زمانی که با دست غذا می‌خورید، به چیزی که می‌خورید توجه بیشتری می‌کنید و نسبت به مقدار غذایی که می‌خورید، آگاه‌تر هستید. همچنین هنگام غذا خوردن با دست، دیگر به سختی می‌توانید کار دیگری انجام دهید چون دست‌های‌تان کاملا مشغول هستند که همین باعث کاهش ناآگاهانه غذا خوردن می‌شود که یکی از بزرگ‌ترین علت‌های افزایش وزن است.

غذا خوردن با دست و بهداشت بیشتر

هرچند احتمالا فکر می‌کنید با دست غذا خوردن، یک کار غیربهداشتی است اما واقعیت دقیقا برعکس است! افرادی که عادت به غذا خوردن با دست دارند، همیشه قبل از نشستن پای سفره، دست‌های‌شان را می‌شویند. همچنین همه‌ی ما به طور کلی عادت داریم در طول روز چندین بار دست‌های خود را بشوییم؛ بهداشت دست‌ها، همه جا یک عادت است. اما قاشق و چنگال و سایر ظروف، معمولا سریع شسته می‌شوند و همیشه هم کاملا تمیز نیستند. چند نکته حتما قبل و بعد از غذا دست‌های خود را خوب بشویید. قطعات بزرگ غذا را به تکه‌های کوچک‌تر و اندازه‌های قابل جویدن تبدیل کنید تا راحت‌تر بتوانید آنها را با دست بردارید. وقتی با دست غذا می‌خورید قوز نکنید و سعی کنید صاف بنشینید و آرنج‌ها روی میز تکیه ندهید. تکه‌های کوچک در دهان بگذارید و دهان‌تان را با حجم زیاد پر نکنید تا راحت‌تر غذا را بجوید.

خواص درمانی غذا خوردن با دست

از عوامل مهم غذا خوردن با دست، سالم بودن آن نسبت به غذاخوردن با کارد و چنگال است. علاوه بر این در جذب مواد مغذی از غذایی که می‌خورید، تاثیر دارد و منجر به افزایش هضم و سلامت افراد می‌شود. غذاخوردن با دست مانع از سوختن دهان می‌شود، چرا که زمانی که با دست غذا می‌خورید، دست شما به عنوان سنسور دما عمل می‌کند و مانع سوختن دهان می‌شود، اما زمانی که با قاشق یا چنگال غذا می‌خورید، متوجه نیستید غذا داغ است که این امر منجر به سوختن دهان خواهد شد. هنگام غذاخوردن با دست، غذا را لمس می‌کنید که این امر باعث می‌شود مغز سیگنال‌هایی درباره غذاخوردن دریافت ‌کند و منجر به انتشار آنزیم‌های گوارشی مناسب و آنزیم هضم مواد غذایی شود. نوع خاصی از باکتری‌ها وجود دارد که در دست تولید و با غذا خوردن با دست وارد بدن می‌شود که بسیار مفید است و از بدن در برابر باکتری‌های مضر محیط زیست محافظت می‌کند. اما قبل از غذاخوردن باید دست‌های خود را شسته و از سلامت آنها اطمینان حاصل کنید.

آداب غذا خوردن

غذا خوردن آدابی دارد که برایتان اورده ایم۱-بهتر است آقا و خانم میزبان در در انتهای میز نهار غذا خوری و یا در وسط میز روبروی یکدیگر بنشینند. ۲- زوج متاهل باید روبروی یکدیگر و زوج نامزد باید در کنار یکدیگر بنشیند. ۳- باید سعی شود که گروهای سنی در کنار یکدیگر بنشینند به طوری که بزرگ ترهای فامیل در راس میز و جوانتر ها در سمت دیگر. ۴- غذا باید در جهت عقربه های ساعت و از چپ به راست سرو گردد و ظروف غذا باید از سمت راست مهمانها جمع آوری کرد. ۵- پیش از آن که میزبان شروع به صرف غذا نکرده نباید شروع به صرف غذا کرد. ۶- اگر چیزی روی میز خواستید و دستتان نمی رسد خودتان سعی نکنید آن را بردارید بلکه از فردی که نزدیک است بخواهید آن را به شما بدهد. ۷- هنگامی که غذا خوردنتان تمام شد هیچ گاه بشقابتان را به سمت جلو هل ندهید .این عمل خلاف آداب و معشرت است. ۸- برای بریدن و خرد کردن غذا چنگال را به دست چپ و کارد را با دست راست گرفته و سپس با چنگال آن چیزی را که می خواهید ببرید محکم نگه دارید و با چاقو آن را ببرید سپس چنگال را به دست راست منتقل و میل کنید. ۹- هیچ گاه پیش از چشیدن غذا به آن ادویه نزنیدواین عمل باعث بی احترامی به میزبان و آشپز است. ۱۰- هیچ گاه سر میز غذا سیگار روشن نکنید. ۱۱- هنگامی که از غذا خوردن فارغ شدید دستتان را روی زانو و یا میز (مچ دست روی لبه میز) قرار دهید. هیچ کاه هنگام صرف غذا آرنج را روی میز قرار ندهید. ۱۲- هیچ گاه سوپ را برای این که سرد شود فوت نکنید. بلکه صبر کنید تا خودش خنک شود. ۱۳- غذاهایی که شما مجازید با دست بخورید عبارتند از : تکه نان , بلال , گوشت دنده, بال و استخوان مرغ , ساندویچ , میوه های کوچک, شیرینی , سیب زمینی سرخ کرده, چیپس و پیتزا. ۱۴- هیچ گاه کارد و چنگال و قاشقی که استفاده می کنید مجددا روی میز قرار ندهید, بلکه آن را روی بشقاب بگذارید. ۱۵- اگر قاشق یا کارد و چنگال شما به زمین افتاد آن را بردارید و به میزبان و یا پیشخدمت بدهید و تمیز آن را درخواست کنید.

آداب غذا خوردن در اسلام

۱ . نیت الهی داشته باشد: پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) در رهنمودی به ابوذر فرمود: «یا اباذر لیکن لک فی کل شی ء نیه صالحه حتی فی النوم و للاکل » ; (۷) «ای ابوذر! باید در هر کاری نیتی پاک داشته باشی، حتی خوردن و خوابیدن .» مرحوم شیخ رجبعلی خیاط – عارف نامور – به شاگردان خود بارها تذکر می داد که همه کارها باید برای خدا باشد، و می افزود: «هر گاه این استکان چای را به قصد خدا بخوری، دل تو به نور الهی منور می شود . ولی اگر برای حظ نفس خوردی، همان می شود که خواسته بودی .» (۸) «آیت الله مهدوی کنی فرمودند: در آغاز تحصیل و اوایل طلبگی، وقتی خواستم لباس برای خود بخرم – بعد از این که لباس عاریه مرحوم برهان را می خواستم پس بدهم – پیش شخصی به نام رجبعلی خیاط رفتم . در آن هنگام چهارده – پانزده سال داشتم . پارچه ای را برای ایشان بردم . محل کار او در منزلش و در اتاقی نزدیک در بود . قدری نشستم . ایشان آمد و گفت: «خوب! حالا می خواهی چه بشی؟» گفتم: طلبه . گفت: «می خواهی طلبه بشی یا آدم؟» من قدری تعجب کردم که چرا یک کلاهی، با یک معمم این گونه حرف می زند . سپس گفت: «ناراحت نشو! طلبگی خوب است، ولی هدف آدم شدن باشد . به شما نصیحتی می کنم، فراموش نکن . از همین حالا که جوان هستی و آلوده نشده ای، هدف الهی را فراموش نکن . هر گاه کاری می کنی، برای خدا انجام بده; حتی اگر چلوکباب هم خوردی، به این قصد بخور که نیرو بگیری و در راه خدا عبادت کنی و این نصیحت را در تمام عمر فراموش نکن .» (۹) در این مورد، مثال استاد قرائتی بسیار گویاست: انسان می تواند با نیت غسل به استخر شیرجه بزند که هم ثواب ببرد و هم شنا کند و می تواند بدون نیت شیرجه بزند که فقط شنا کرده است . کارهای دیگر و از جمله خوردن و آشامیدن و ورزش کردن و … نیز این چنین است .

آداب غذا خوردن در اسپانیا

در اسپانیا، فرانسه و ایتالیا سریع غذا نخورید وعده‎های غذایی که در این کشورها به همراه دوستان و همکاران میل می‎کنید، ممکن است تا سه ساعت و حتی بیشتر طول بکشد. در این کشورها مرسوم است که پس از پایان غذا چای و قهوه بنوشند و با هم گفتگو کنند. پس هیچ عجله‌ای برای تمام کردن غذا نداشته باشید، چون اصلا مودبانه نیست.

آداب غذا خوردن در اروپا

در فرانسه، آلمان، اسپانیا و پرتغال می‎توانید آب سفارش دهید به خاطر داشته باشید که در بیشتر کشورهای اروپایی فقط در صورتی که آب سفارش دهید، برای شما روی میز سرو می‎شود و رایگان نیست. اگر بودجه‌ی شما محدود است، می‎توانید آب لوله‌کشی سفارش دهید؛ ولی این کار نشانه‎ی خساست شما است. در آلمان و فرانسه رومیزی را تمیز نگه دارید در فرانسه ابتدا میزبان باید دستمال را باز کند و روی پاهایش قرار بدهد، سپس شما اجازه دارید این کار را تکرار کنید. در آلمان مچاله کردن دستمال و قرار دادن آن روی صندلی مودبانه نیست. پس هر زمان که قصد ندارید از آن استفاده کنید، دستمال را تا کنید و سمت چپ بشقاب غذا قرار بدهید.در اسپانیا با سوپ آب ننوشید نوشیدن آب در حالت معمول در اسپانیا متداول است، ولی همراه شدن آن با برخی غذاها تابو است. خصوصا بین نسل‎های قدیمی‌تر و شهرهای کوچک این عادت بیشتر رواج دارد. اعتقاد سنتی آن‎ها بر این مبنا است که نوشیدن آب همراه با سوپ موجب دل درد شما می‎شود. اگر تشنه هستید، از نوشیدنی‎های دیگر استفاده کنید.

آخرین بروز رسانی در : یکشنبه 14 فروردین 1401
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام فال و خواب و لینک مستقیم بلا مانع است.