; ویتاگنوس ؛ و زیبایی و قطره ویتاگنوس از کی بخوریم و تجربیات استفاده از قطره ویتاگنوس - فال و خواب
سارکوم ؛ درمان و علائم اولیه و عکس سرطان سارکوم رحمی چیست

سارکوم ؛ درمان و علائم اولیه و عکس سرطان سارکوم رحمی چیست

سارکوم سارکوم ؛ درمان و علائم اولیه و عکس سرطان سارکوم رحمی چیست همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این مطلب مورد توجه شما …

پرکاری تیروئید در طب سنتی ؛ عسل و زنجبیل و هندوانه برای پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید در طب سنتی ؛ عسل و زنجبیل و هندوانه برای پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید در طب سنتی پرکاری تیروئید در طب سنتی ؛ عسل و زنجبیل و هندوانه برای پرکاری تیروئید همگی در سایت فال و خواب . …

دمل چرکی و پماد برای درمان دمل چرکی در کمر دکتر خیراندیش در ناحیه تناسلی

دمل چرکی و پماد برای درمان دمل چرکی در کمر دکتر خیراندیش در ناحیه تناسلی

دمل چرکی دمل چرکی ؛ پماد برای درمان دمل چرکی در کمر دکتر خیراندیش در ناحیه تناسلی همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم …

ویتاگنوس

ویتاگنوس ؛ و زیبایی و قطره ویتاگنوس از کی بخوریم و تجربیات استفاده از قطره ویتاگنوس

ویتاگنوس ؛ و زیبایی و قطره ویتاگنوس از کی بخوریم و تجربیات استفاده از قطره ویتاگنوس همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این مطلب مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد.

توضیحاتی در مورد ویتاگنوس

قرص ویتاگنوس که در انگلیسی به آن VITAGNUS می گویند نوعی داروی گیاهی است.ویتاگنوس ویتاگنوس یا پنج انگشت را گیاه زنان می نامند. این گیاه در پیشگیری از اختلالات قاعدگی ،پریود دردناک ،قطع غیر طبیعی پریود ،اختلال در زمان و مقدار خونریزی ، نارسایی زودرس تخمدان وعوارض حین یایسگی موثر می باشد. با تاثیرگذاری بر محور مرکزی ترشح هورمون در بدن یعنی هیپوتالاموس-هیپوفیز تاثیرات خود را اعمال میکند. لازم به ذکر است که مطالعات نشان داده است که گیاه پنج انگشت حاوی ترکیبات استروژنی نمی باشد و مستقیما بر روی تخمدانها تاثیر نمی گذارد .

ویتاگنوس چیست

ویتاگنوس (به انگلیسی: VITAGNUS) نوعی داروی گیاهی است. که به صورت قطره استفاده دارویی دارد. از نکات قابل توجه در مورد «ویتاگنوس» دیر اثر بودن آن است و در ماه اول مصرف نباید انتظار اثر چندانی را داشت. اثر دارو اصولا سه تا چهار هفته پس از مصرف آن شروع می شود و بعد از دو تا سه ماه به حداکثر می رسد. از آنجا که دارو دارای مزه مطلوبی نیست و از طرفی چون نمی توان با مواد فرعی آن را خوشمزه کرد، بنابراین هنگام مصرف، می توان آن را با آب، آبمیوه، شیر و یا هر ماده دیگری مخلوط کرد و بعد مصرف نمود. مصرف دارو با معده خالی، در بعضی افزاد ایجاد دل آشوب می کند که در این صورت بهتر است همراه با غذا استفاده شود.

موارد مصرف ویتاگنوس

ویتاگنوس برای درمان اختلالات قاعدگی و یائسگی بکار می‌رود و برای زنان خوب است

مکانیسم اثر ویتاگنوس

مکانیسم اثر این فرآورده به اثبات نرسیده‌ است ولی به نظر می‌رسد گیاه پنج انگشت با اثر بر محور هیپوتالاموس – هیپوفیز اثر خود را اعمال می‌کند. این گیاه باعث کاهش آزاد شدن FSH و افزایش آزاد شدن LH و پرولاکتین از هیپوفیز می‌گردد . مطالعات نشان داده‌است که گیاه پنج انگشت حاوی ترکیبات استروژنی نمی‌باشد و مستقیما بر روی تخمدانها تاثیر نمی‌گذارد.

عوارض ویتاگنوس

واکنشهای آلرژیک، سردرد و افزایش خونریزی در دوران قاعدگی.قرص و قطره ویتاگنوس در حد مصرف دارویی، عارضه جانبی ندارد و می ‏توان آن را بدون هیچ نگرانی سال‏ ها مصرف کرد. فقط در ۱ تا ۲ درصد از خانم‏ ها، مصرف آن ممکن است باعث خارش پوست، تهوع و اسهال در روزهای اول شود. همچنین، در ۲ تا ۴ درصد خانم ‏ها، در ماه اول و دوم ممکن است باعث افزایش خونریزی ماهیانه شود.

خواص ویتاگنوس

تنظیم کننده عادت ماهانه : با افزایش ترشح پروژسترون به استروژن باعث بهبود عملکرد تخمدان می گردد . لذا اختلالات عادت ماهانه را کاهش می دهد. تنظیم ترشح پرولاکتین: در افزایش ترشح پرولاکتین با اتصال مستقیم بر روی گیرنده های دوپامینی منجر به کاهش ترشح پرولاکتین می شود.از اختلالات پستان حین پریود جلوگیری کرده باعث افزایش ترشح شیر از پستان شده ومنجر به افزایش سایز پستان می شود. کاهش علایم یایسگی: با بهبود ترشحات هورمونی از میزان عوارض حین یایسگی کم می کند و علی الخصوص از گرگرفتگی می کاهد. مهار فیبروم رحم: از رشد فیبروم در جدار رحم جلوگیری می کند. ترکیبات شیمیایی: لیمونن Limonene سینیول Cineole از Essential oils کاستیکان Castican اورینتین Orientin ایزووایتکسین Iso vitexin از Flavonoids اگنوزید Agnuside ایوکوبین Eucubin از Iridoidglycosides

اشکال دارویی ویتاگنوس

عصاره این گیاه به صورت قرص و قطره در داروخانه ها به فروش می رسد که بدون نسخه پزشک هم قابل خریداری است. اما توصیه می شود قبل از مصرف آن با پزشک مشورت شود. بیشترین اثر این گیاه در استفاده با معده خالی در ابتدای صبح است. پس بهتر است آن را نیم ساعت قبل از صبحانه مصرف کنید.

موارد استفاده ویتاگنوس

۱- رفع عوارض قبل از قاعدگی(PMS) که در ۳۰ تا ۴۰ درصد از خانم‏ ها اتفاق می ‏افتد؛ از جمله سردرد، حساسیت پستان‏ ها، خستگی، میل به غذای بیشتر و شیرین، عدم تمرکز، نفخ، درد و اسپاسم، تشویق و اضطراب، تحریک ‏پذیری، افسردگی و تغییرات خلق و خو. برای این منظور قرص ویتاگنوس باید حدود یک هفته قبل از قاعدگی تا هنگام قاعدگی و یا تا پایان دوره قاعدگی روزانه ۲ وعده میل شود. ۲- رفع عوارض LFD (بالا رفتن استروژن خون) از جمله پریود زیاد، لکه ‏بینی، قطع قاعدگی یا قاعدگی مکرر. در این حالت باید روزی ۲ عدد قرص به مدت سه تا چهار ماه مصرف شود. ۳- رفع عوارض یائسگی از جمله گرگرفتگی، تعریق، خستگی، دلهره و اضطراب، خشکی پوست و شکستگی ناخن، پوکی استخوان، افسردگی، تغییر خلق وخو و عوارض قلبی. برای این منظور، روزی دو عدد قرص به مدت طولانی (بیش از دو سال) مصرف شود. ۴- کنترل و جلوگیری از پیشرفت فیبروم رحمی که در بعضی مواقع باعث خونریزی می ‏شود. در این حالت روزی دو عدد قرص حداقل به مدت ۶ ماه و در صورت لزوم به مدت طولانی مصرف شود. ۵- کنترل و رفع‏ آکنه یا همان جوش های صورت. در اکثر خانم‏ ها آکنه مربوط به اختلالات هورمونی است؛ به همین دلیل داروهای پوستی و موضعی فقط به طور موقت باعث بهبود می ‏شوند، لذا برای درمان اساسی باید هورمون ‏ها تنظیم شوند که در این موارد می‏ توان روزی دو عدد قرص به مدت سه ماه مصرف کرد و در صورت لزوم ادامه داد. ۶- کنترل کیست تخمدان و پستان. قرص ویتاگنوس می ‏تواند بر حسب شدت عارضه باعث از بین رفتن، کاهش و یا توقف کیست‏ های تخمدان و پستان شود که مصرف روزی دو عدد قرص تا زمان مورد نیاز، توصیه می ‏شود. ۷- کنترل چاقی با منشاء هورمونی، بسیاری از چاقی‏ ها در خانم‏ ها مربوط به اختلال در عملکرد هورمون ‏ها است، لذا تنظیم هورمون‏ ها می ‏تواند باعث کنترل چاقی گردد. برای این منظور روزی دو عدد قرص به مدت مورد لزوم (به مدت طولانی) مصرف شود. ۸- نازائی به علت LFD که با مصرف بیش از شش ماه دارو موفقیتی معادل ۳۰ درصد در جهان داشته است. میزان مصرف روزی دو عدد قرص به مدت شش تا دوازده ماه است.

منع مصرف ویتاگنوس

در کسانیکه سابقه حساسیت پوستی دارند احتمال بروز ضایعات پوستی بیشتر است. در مواردی که بعد از زایمان مصرف شود زمان شروع اولین پریود را جلو می اندازد. مردان به خاطر ترکیبات استروژنیک این گیاه نباید از آن استفاده کنند. زنان شیرده ، باردار یا زنانی که احتمال حاملگی شان می رود باید با پزشک در مورد استفاده آن مشورت کنند. این گیاه نباید به همراه قرص های ضد بارداری استفاده شود. افرادی که دچار اختلال در مقادیر دوپامین هستند نباید از این گیاه استفاده کنند.

ویتاگنوس در بارداری و شیردهی

مصرف در دوران بارداری: بعلت اثرات قاعده اوری ان ممنوع می باشد. مصرف در دوران شیردهی: با رعایت احتیاط مجاز است.

روش مصرف ویتاگنوس

قطره:روزی یکبار چهل قطره در مقداری آب یا آب میوه به صورت ناشتا در چندین ماه متوالی حتی در زمان خونریزی قاعدگی تا بهبود علائم مصرف شود.در زمان یائسگی نیز روزی یک عدد برای برطرف کردن علائم یائسگی مصرف گردد. قرص:مانند آگنوگل تذکر:این دارو حداقل پس از ده روز اثر می گذارد و برای مشاهده تاثیر قطعی حداقل شش ماه متوالی وبه طور منظم مصرف شود.۱-داروی ویتاگنوس را بموقع و در فواصل زمانی مشخص مصرف نمایید. در صورت فراوش نمودن مصرف یک نوبت،مقدار مصرف نوبت بعدی را دو برابر نکنید. ۲-دارو را پس از انقضا مدت مصرف آن استفاده ننمایید. ۳-ویتاگنوس باید در زمان عادت ماهیانه نیز مصرف شود و شروع داروی ویتاگنوس احتیاج به زمان معینی ندارد.

ویتاگنوس و درمان آکنه

علت اینکه بسیاری از افراد از ویتاگنوس برای آکنه استفاده می کنند به خاطر اثر تنظیم کنندگی آن بر هورمون هاست. برای مثال برخی طبیبان آن را برای زنانی که به علت عدم تعادل استروژن و پروژسترون دوره های قاعدگی نامنظمی دارند تجویز می کنند. به خاطر این می تواند برای زنانی که به علت عدم تعادل هورمونی آکنه دارند مفید باشد. اما استفاده از آن برای آکنه هایی با منشأ غیر هورمونی مؤثر نخواهد بود. اگر هورمونی بیش از حد تولید شود ویتاگنوس می تواند تولید آن را کاهش دهد. اگر مقدار هورمونی کم باشد می تواند باعث تحریک تولید بیشتر آن شود تا زمانی که تعادل مناسب حاصل شود. گرچه مطالعات بسیاری در تلاش برای یافتن شواهد قطعی در مورد ترکیبات فعال ویتکس و اثرات آنها انجام شده اما هیچ یافته قطعی به دست نیامده است. با این حال، تاریخچه طولانی استفاده مطمئن و اثربخش این گیاه باعث جایگاه دائمی آن در بین گیاه شناسان و طبیبان سنتی شده است. ویتکس یک گیاه مطمئن و اثربخش معرفی شده است که فاقد هورمون است اما از طریق اثر بر محور هیپوفیز هیپوتالاموس باعث تنظیم هورمونی می شود.

اختلال در میزان هورمون ‏ها

اختلال در میزان هورمون ‏ها باعث بروز مشکلات موقت یا دائم از جمله عوارض قبل از قاعدگی(سردرد، خستگی، نفخ، دل‏ درد،حساسیت سینه ‏ها و تغییر رفتاری)، عوارض هنگام قاعدگی(دردها، پریود سنگین و لکه ‏بینی)، عوارض یائسگی(گرگرفتگی، تعریق، مشکلات روحی و روانی، پوکی استخوان و عوارض قلبی، آکنه(جوش صورت)، پُرمویی، کیست و فیبروم رحم و تخمدان در خانم‏ ها می ‏شود. هورمون‏ های شیمیایی که در چند دهه ی گذشته بهترین روش درمان این عوارض بوده ‏اند، در سال ‏های اخیر به علت عوارض جانبی متعدد مورد تردید و در بعضی از کشورها در لیست سیاه قرار گرفته‏ اند. مهم ‏ترین عارضه ی جانبی هورمون‏ های شیمیایی، سرطان ‏زایی است که بعضی ‏ها را گرفتار می ‏کند. این عارضه نه فقط به خاطر خود دارو بلکه اکثراً به خاطر تجویز و مصرف مقادیر بیش از اندازه آن می ‏باشد. در سال ‏های اخیر با تحقیقات گسترده در مورد گیاهان دارویی گیاهی به نام پنج انگشت با نام علمی “Vitex agnus castus” مدنظر قرار گرفته که از قدیم برای برطرف کردن اختلالات هورمونی زنان به کار می‏ رفته است. این گیاه در دو دهه اخیر به نام گیاه زنان شهرت یافته است. قدمت تهیه ی هورمون‏ های شیمیایی کمتر از صد سال می‏ باشد. این در حالی است که مشکلات زنان(مثلا مشکل یائسگی) به قدمت عمر بشر است و مسلما بشر تجارب بسیار خوبی برای رفع آن ها کسب کرده است و امروز دانشمندان در حال مطالعه و به کار گرفتن آن ها هستند. میوه‏ های گیاه پنج‏ انگشت از قدیم‏ برای رفع اختلالات هورمونی خانم‏ ها مورد استفاده بوده و دو دانشمندان ایرانی به نام‏ های سمرقندی و الکندی به فواید آن در هشتصد سال قبل اشاره داشته اند. دانشمندان دیگری از جمله رازی و ابن‏ سینا نیز این گیاه را معرفی نموده اند.با تحقیقات دهه‏ های اخیر شگفتی‏ های جالبی از این گیاه کشف شده و امروز بیش از ۷۰ کارخانه داروسازی دنیا از میوه ‏های آن، داروهایی به شکل قرص و قطره به منظور رفع اختلالات هورمونی زنان تولید و به بازار عرضه می‏ کنند. داروی تهیه شده از این گیاه در ایران ویتاگنوس(VITAGNUS) نام دارد که اولین بار چند سال قبل به شکل قطره توسط داروسازی پورسینا تولید و به بازار عرضه شد ولی به دلیل مزه ی آن، که برای همگان مطلوب نیست، از ابتدای سال ۱۳۸۷ قرص آن به بازار ارائه می ‏شود که همان خاصیت قطره را دارد.

عملکرد ویتاگنوس

نکته بسیار مهم در مورد این دارو این است که بر خلاف تصور بسیاری از پزشکان و متخصصان، ویتاگنوس به صورت یک فیتواستروژن عمل نمی ‏کند؛ بلکه توسط ترکیبات غیرهورمونی، مانند آکوبین و ویتکسین و از طریق محور هیپوتالاموس – هیپوفیز با متوقف کردن ترشح FSH و بالا بردن میزان ترشح LH اثر می ‏کند. در نتیجه، میزان خونی پروژسترون بالا می ‏رود و میزان پرولاکتین تعدیل می ‏شود. نکته بسیار با اهمیت دیگر این که این گیاه، با یک ماده موثر عمل نمی ‏کند؛ بلکه با تعداد زیادی از ترکیبات اسانسی، فلاوونوئیدی و ایریدوئیدی و با چندین مکانیسم، اثرات گسترده را در بیشتر اختلالات هورمونی زنان به طور ایده‏ آل به جا می ‏گذارد.

آخرین بروز رسانی در : یکشنبه 14 فروردین 1401
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام فال و خواب و لینک مستقیم بلا مانع است.