; قرص آسیکلوویر ؛ ۴۰۰ برای چیست و برای زگیل تناسلی و تبخال لب و کودکان - فال و خواب
درد طحال ؛ علائم بیماری و پاکسازی طحال و کیست طحال چیست و ضعف و اندازه طبیعی

درد طحال ؛ علائم بیماری و پاکسازی طحال و کیست طحال چیست و ضعف و اندازه طبیعی

درد طحال درد طحال ؛ علائم بیماری و پاکسازی طحال و کیست طحال چیست و ضعف و اندازه طبیعی همگی در سایت فال و خواب . …

قرص شیرین بیان ؛ عوارض و عکس و طرز تهیه قرص شیرین بیان برای زخم معده

قرص شیرین بیان ؛ عوارض و عکس و طرز تهیه قرص شیرین بیان برای زخم معده

قرص شیرین بیان قرص شیرین بیان ؛ عوارض و عکس و طرز تهیه قرص شیرین بیان برای زخم معده همگی در سایت فال و خواب . …

درد آپاندیس چقدر است و علائم درد آپاندیس در زنان و تفاوت درد آپاندیس با درد تخمدان

درد آپاندیس چقدر است و علائم درد آپاندیس در زنان و تفاوت درد آپاندیس با درد تخمدان

درد آپاندیس درد آپاندیس ؛ چقدر است و علائم درد آپاندیس در زنان و تفاوت درد آپاندیس با درد تخمدان همگی در سایت فال و …

قرص آسیکلوویر

قرص آسیکلوویر ؛ 400 برای چیست و برای زگیل تناسلی و تبخال لب و کودکان

قرص آسیکلوویر ؛ ۴۰۰ برای چیست و برای زگیل تناسلی و تبخال لب و کودکان همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این مطلب مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد.

توضیحاتی در مورد قرص آسیکلوویر

قرص آسیکلوویر در درمان و پیشگیری تبخال ناشی از ویروس هرپس، مننژیت ناشی از ویروس هرپس ، پیشگیری و درمان بیماری زونا و درمان عفونت آبله مرغان مصرف می شود.جذب خوراکی آسیکلوویر حدود %۱۵-۳۰ است و به مقدار وسیع در مایعات و بافت های بدن شما منتشر می شود. بیشترین غلظت آن در CNS حدود % ۵۰ غلظت پلاسمایی آن است .متابولیسم آن کبدی است به طور عمده از طریق کلیه دفع می شود. جذب پوستی دارو نا چیز است .در صورت وجود هیدراتاسیون ،اختلال کار کلیه یا اختلالات نورولوژیک باید با احتیاط فراوان مصرف شود.

قرص آسیکلوویر چیست

اسیکلوویر با نام لاتین Acyclovir یک داروی ضد ویروس است که به شکل قرص، پماد و آمپول در دسترس است و مورد استفاده قرار می گیرد.♥

تاثیر قرص آسیکلوویر در بدن

شیوه کار اسیکلوویر در بدن اختلال در همانند سازی دی‌ان‌ای ویروس است. این دارو پس از ورود به سلول به توسط تیمیدین کیناز ویروس فعال می‌شود (اسیکلوویر تری فسفات) و موجب مهار عملکرد DNA پلی مراز ویروس می‌شود.

مصرف قرص آسیکلوویر

اسیکلوویر دارویی ضد ویروس هرپس سیمپلکس و واریسلازوستر است. به عبارت دیگر از این دارو برای درمان تبخال و زونا استفاده می‌کنند. نام دیگر آن «زوویراکس» است. آسیکلویر یک داروی ضد ویروس مطرح است که برای درمان بیماریهای ویروسی به خصوص هرپس ویریده (عامل ایجاد تبخال) به کار می‌رود. البته در سایر بیماریهای ویروسی حتی ایدز هم ممکن است مفید باشد. مصرف این دارو در بیمارانی که اختلالات عملکرد کلیوی دارند و یا همزمان از داروهایی که دارای عوارض کلیوی هستند استفاده می کنند باید با احتیاط همراه باشد. مصرف این دارو در بیمارانی که دارای بیماری با زمینه نورولوژیک بوده و یا از اختلالات کبدی یا اختلالات آب و الکترولیت رنج می برند باید با احتیاط صورت گیرد. درصورت بروز علائمی از قبیل قرمز شدن پوست، خارش، کهیر، سرگیجه، احساس عدم تعادل، بی خوابی، بی قراری، گیجی، منگی، لرزش دستها، توهم و تشنج بیمار باید پزشک را مطلع کند. مصرف این دارو باعث تغییر در نتایج آزمایشات اندازه گیری نیتروژن اوره در خون (BUN) ، کراتینین سرم و آزمون های عملکرد کبدی می گردد. توجه: درصورت بروز خستگی و ضعف غیرعادی، که ممکن است نشانه کاهش ملایم اب بدن و نارسایی اولیه کلیوی باشد، بیمار باید پزشک را مطلع کند.

نکاتی درباره مصرف قرص آسیکلوویر

این دارو برای درمان بیماری فعلی شما تجویز شده است. لذا از مصرف آن در موارد مشابه و یا توصیه به دیگران خودداری فرمایید. مصرف این دارو تنها با نظر پزشک مجاز می باشد. دوره درمان را تکمیل کنید چنانچه سئوال یا نکته مبهمی در مورد مصرف این دارو بنظرتان رسید، با پزشک یا داروساز خویش تماس بگیرید. این دارو مهار کننده تایمیدین کیناز (thymidine kinase) در ویروس هرپس نوع او ۲ و واریسلا زوستر (herpes type 1 and 2, varicella-zoster)میباشد. نفوذ این داروبه سلولهای الوده به ویروس بیشنر از سلولهای سالم است و فعالیت ان بر علیه ویروس هرپس نوع او ۲ بیشتر و بر علیه ویروس سیتومگالو و اپاشتاین-بار کمتر است. در درمان زونا (herpes zoster) ، هرپرس ژنیتال ، آبله مرغان و در بیماران با نقص سیستم ایمنی. دردرمان سیتومگالوویروس و هرپز سیمپلکس (تبخال). در درمان عفونت های مختلف ناشی از هرپز سیمپلکس ازجمله چشمی، اگزما اریتمامالتیفورم و هرپتیکوم ، پیوند مغزاستخوان و کلیه و انسفالیت مونونوکلئوزعفونی ناشی از هرپز زوستر.۱-تبخال تناسلی از راه مقاربت قابل انتقال است و مصرف آسیکلوویر مانع از انتقال نمی‌شود. از این رو حتی اگر بیمار علائمی نداشته باشد باید از مقاربت خودداری گردد. ۲- مصرف آسیکلوویر در عفونت ساده آبله مرغان در کودکان دارای سیستم ایمنی سالم توصیه نمی‌شود. ۳-درمان با آسیکلوویر باید بلافاصله پس از مشاهده اولین علائم عفونت تبخالی آغاز شود. ۴-شکل تزریقی دارو باید بصورت انفوزیون وریدی مصرف شود. دارو حداقل باید طی یک ساعت انفوزیون شود. ۵-از تزریق عضلانی و زیر جلدی شکل تزریقی باید خودداری شود. ۶-هنگام مصرف دارو، جهت جلوگیری از بروز عوارض کلیوی، باید به مقدار کافی مایعات مصرف شود . .

نحوه و روش مصرف قرص آسیکلوویر

این دارو را دقیقا مطابق شیوه ای که پزشکتان دستور داده استفاده فرمایید. مقدار مصرف هر دارو را پزشک تعیین می کند ولی مقدار تجویز معمول این دارو به قرار زیر است: بزرگسالان: در درمان عفونت های اولیه هرپس ژنیتال، بیماران با عفونت های راجعه شدید ویروسی و برای پیشگیری به منظور کاهش شیوع و شدت عفونت های راجعه ویروسی بستگی به شدت عفونت ۸۰۰-۲۰۰ میلی گرم ۵ بار در روزبمدت ۷-۱۰ روز تجویز می شود. توجه: دوز مصرفی در بیمارانی که دارای اختلالات عملکرد کلیوی حاد یا مزمن می باشند باید تعدیل گردد. ابله مرغان درکودکان: ۱۲-۲ سال: مقدار مصرف در کودکان تا وزن ۴۰ کیلوگرم، ۲۰ میلی گرم برای هر کیلوگرم وزن بدن(حداکثر ۸۰۰ میلی گرم) در هر دوز هر ۶ ساعت بمدت ۵ روز می باشد. ابله مرغان درکودکان با ورن بیشتر از ۴۰ کیلوگرم و بزرگسالان: ۸۰۰ میلی گرم هر ۶ ساعت بمدت ۵ روز می باشد. توجه: مصرف مطمئن و بی خطر این دارو به صورت خوراکی در کودکان زیر ۲ سال هنوز به اثبات نرسیده است. هرگز از مقدار تجویز شده توسط پزشک تجاوز نفرمایید. این دارو را می توان با معده خالی یا همراه غذا با یک لیوان آب مصرف نمود. درصورت فراموش کردن یک نوبت از مصرف دارو به محض یاد آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر تقریبا زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده است، از مصرف آن و یا از دو برابر کردن مقدار مصرف بعدی خودداری نمایید.

مقدار مصرف قرص آسیکلوویر

مقدار مصرف خوراکی بزرگسالان: در درمان تبخال تناسلی مقدار ۲۰۰ میلی‌گرم (در بیمارانی که دچار اختلال ایمنی شدید هستند یا جذب دارو در آنها ناقص است تا ۴۰۰ میلی‌گرم) ۵ بار در روز و به مدت ۱۰–۵ روز مصرف می‌شود. برای درمان متناوب عفونت‌های عود کننده، همین مقدار به مدت ۵ روز مصرف می‌شود. برای درمان فرونشاننده طولانی مدت عفونت عود کننده، مقدار ۴۰۰ میلی‌گرم دوبار در روز یا ۲۰۰ میلی‌گرم ۵–۳ بار در روز و به مدت حداکثر ۲ ماه مصرف می‌شود. در درمان زونا ۸۰۰ میلی‌گرم ۵ بار در روز به مدت ۱۰–۷ روز مصرف می‌شود. در درمان تبخال مخاطی – جلدی در بیماران مبتلا به ضعف سیستم ایمنی مقدار ۴۰۰–۲۰۰ میلی‌گرم ۵ بار در روز و به مدت ۱۰روز مصرف می‌شود. در پیشگیری از این نوع عفونت مقدار ۴۰۰ میلی‌گرم هر ۱۲ ساعت مصرف می‌شود. در درمان آبله مرغان، ۸۰۰ میلی‌گرم ۴ بار در روز و به مدت ۵ روز مصرف می‌شود. در صورت وجود اختلال در کار کلیه مقدار مصرف باید کاهش یابد. کودکان: در درمان و پیشگیری از تبخال برای کودکان زیر ۲ سال نصف مقدار مصرف بزرگسالان و برای کودکان با سن بیشتر از ۲ سال مقدار مصرف مانند بزرگسالان است. در کودکان۱۲–۲ سال در آبله مرغان mg/kg 20 تا حداکثر ۸۰۰ میلی‌گرم در هر بار مصرف ۴ بار در روز به مدت ۵ روز مصرف می‌شود. تزریقی: توجه: این دارو باید به صورت انفوزیون وریدی طی یک ساعت تزریق شود. همچنین مقدار مصرفی تزریقی در بیماران چاق باید بر اساس وزن ایده‌آل بدن محاسبه شود. بزرگسالان: در درمان تبخال تناسلی اولیه شدید، بصورت محلول رقیق شده مقدار mg/kg5 سه بار در روز بمدت ۷–۵ روز انفوزیون وریدی می‌شود. در عفونت تبخال مخاطی – جلدی در بیماران مبتلا به ضعف سیستم ایمنی، مقدار mg/kg 10-5 سه بار در روز و به مدت ۱۰–۷ روز انفوزیون وریدی می‌شود. در درمان آنسفالیت ناشی از ویروس هرپس ،mg/kg 10 سه بار در روز به مدت ۱۰ روز و در درمان زونا در بیماران مبتلا به ضعف سیستم ایمنی، همین مقدار به مدت ۷ روز انفوزیون وریدی می‌گردد. مقدار مصرف در بیماران مبتلا به عیب کار کلیه باید تعدیل گردد. حداکثر مقدار مصرف در بزرگسالان mg/kg30 یا g/m2 5/1 است. کودکان: مقدار مصرف در درمان تبخال تناسلی اولیه شدید در کودکان تا ۱۲ سال، mg/m2250 سه بار در روز به مدت ۵ روز به صورت انفوزین وریدی می‌باشد. در درمان تبخال جلدی – مخاطی در کودکان مبتلا به ضعف سیستم ایمنی، همین مقدار به مدت ۷ روز انفوزین وریدی می‌شود. در درمان آنسفالیت ناشی از ویروس هرپس mg/m2500 هر ۸ ساعت به مدت ۱۰ روز انفوزین می‌شود. در درمان زونا در بیماران مبتلا به ضعف سیستم ایمنی mg/m2500 سه بار در روز و به مدت ۷ روز و در عفونت تبخال منتشر در نوزادان mg/kg10 سه بار در روز و به مدت ۱۴–۱۰ روز انفوزیون وریدی می‌شود. مقدار مصرف در کودکان بالای ۱۲ سال مانند بزرگسالان است.

عوارض قرص آسیکلوویر

اختلالات گوارشی، هپاتیت و زردی، سر درد و سرگیجه، واکنش‌های حساسیت مفرط و آنافیلاکسی، توهم، لرز، تشنج، جنون و اغماء از عوارض گزارش شده این دارو هستند. فلبیت یا التهاب در محل تزریق از عوارض جانبی مهم و نسبتاً شایع آسیکلوویر تزریقی است. امکان بروز عوارض کلیوی بخصوص بعد از تزریق سریع دارو وجود دارد.

مصرف قرص آسیکلوویر در بارداری

انجمن غذا وداروی ایالات متحده(FDA)، مصرف این دارو را در حاملگی جزء گروه B قرار داده است. بدین معنی که مطالعه کافی در مورد اثر این دارو در انسان انجام نشده ولی مصرف این دارو در حیوانات خطری را برای جنین نشان نداده یا مطالعه در انسان خطری را برای جنین نشان نداده. لذا درمان با سیترازین میبایست تحت نظارت پزشک انجام شود.

ممنوعیت مصرف قرص آسیکلوویر

اگر به آسیکلوویر یا والاسیکلوویر (Valtrex) حساسیت دارید، نباید این دارو را مصرف کنید. اگر به پروتئین های شیر آلرژی دارید، نباید قرص های آسیکلوویر (Sitavig) را استفاده کنید. برای اطمینان از اینکه آسیکلوویر برای شما خطری ندارد، اگر به بیماری های زیر مبتلا هستید، به پزشک خود اطلاع دهید: بیماری کلیوی؛ یا سیستم ایمنی ضعیف (ناشی از بیماری یا با استفاده از داروهای خاص). انتظار نمی رود آسیکلوویر به یک جنین آسیب برساند. اما اگر باردار هستید یا در حین درمان باردار شدید، پزشک خود را مطلع سازید. اگرهنگام تولد، نوزاد شما مبتلا به تبخال تناسلی باشد، ممکن است این بیماری را در طول زایمان به کودک خود انتقال داده باشید. اگر تبخال تناسلی دارید، فرایند جلوگیری از انتقال آسیب های تبخال به نوزاد در دوران بارداری را به عنوان امری مهم در نظر داشته باشید. دارو را تحت راهنمای تجویز شده مصرف کنید تا به بهترین شکل ممکن عفونت را کنترل کند. آسیکلوویر به شیر مادر منتقل می شود و ممکن است به یک نوزاد تازه متولد شده آسیب برساند. در صورت شیر دهی به نوزاد، از این دارو استفاده نکنید. قرص آسیکلوویر را به کودکان ندهید چون ممکن است باعث ایجاد شوک در آن ها شود.

تداخلات دارویی قرص آسیکلوویر

مصرف همزمان آن با پروبنسید (Probencid) باعث افزایش غلظت سرمی آسیلکوویر می شود. اسیکلوویر باعث افزایش غلظت سرمی تیوفیلین میگردد. مصرف همزمان اسیکوویر با هایدنتوئین ها و والپروئیک اسید باعث کاهش علظت سرمی این داروها میگردد. آسیکلوویر می تواند به کلیه های شما آسیب برساند. به ویژه اگر همزمان از چنین داروهایی استفاده کنید: پروبنزید ضد ویروس ها داروی شیمی درمانی آنتی بیوتیک تزریقی داروهای اختلالات روده داروهای جلوگیری از پس زدن پیوند اعضا داروهای تزریقی پوکی استخوان بعضی از داروهای مسکن یا آرتریت(از جمله آسپیرین) ممکن است سایر داروها ، از جمله داروهای تجویزی یا بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی با آسیکلوویر تداخل ایجاد کنند. پزشک خود را درباره تمام داروهایی که در حال حاضر استفاده می کنید و هر دارویی که شروع به استفاده از آن کرده اید یا قصد توقف آن را دارید، مطلع سازید. به یاد داشته باشید، این دارو و تمام داروهای دیگر را از دسترس کودکان دور نگه دارید، هرگز داروهای خود را با دیگران به اشتراک نگذارید و فقط از این دارو برای علائم تجویز شده استفاده کنید.

شرایط نگهداری و مصرف قرص آسیکلوویر

دارو را دور از دسترس کودکان نگهداری نمایید. دارو را در دمای ۲۵-۱۵ درجه سانتیگراد و در بسته بندی اصلی نگهداری فرمایید. دارو را دور از نور و رطوبت نگهداری نمایید. از مصرف داروهای تاریخ گذشته جدا خودداری فرمایید.قرص را در بسته بندی خود نگه دارید تا آماده مصرف آن شوید. قرص را با انگشتانی خشک در بیاورید. قرص را نجویده و نبلعید. طرف تخت قرص را در مقابل لثه بالایی، پشت لب و بالای دندان نیش خود قرار دهید. قرص را در همان طرف دهان قرار دهید تا درد شما کم شود. دهان خود را ببندید و به آرامی قسمت خارجی لب خود را روی قرص فشار داده و برای ۳۰ ثانیه در آن محل نگه دارید. از لمس کردن یا فشار آوردن به قرص خودداری کنید. اجازه دهید تا قرص، درون دهان شما درطول روز حل شود. شما می توانید غذا بخورید و نوشیدنی های معمولی را در حالی که قرص در جای خود قرار دارد، بنوشید. در طول ۶ ساعت اول: اگر قرص بیافتد و یا خوب جذب نشود، شما می توانید آن را با یک قرص جدید جایگزین کنید. اگر به طور تصادفی قرص را بلعیدید، یک لیوان آب بنوشید و قرص دیگری را جایگزین کنید. اگر تغییراتی در وزن خود مشاهده کردید، به پزشک خود اطلاع دهید. دوزهای آسیکلوویر براساس وزن (مخصوصا در کودکان و نوجوانان) است و هر تغییری ممکن است بر میزان دوز تاثیر بگذارد. در حالی که شما آسیکلوویر را مصرف می کنید، برای حفظ سلامتی کلیه هایتان به مقدار کافی آب بنوشید. این دارو را تا اتمام طول مدت زمان تجویز شده استفاده کنید. علائم شما ممکن است قبل از عفونت به طور کامل درمان شوند. آسیکلوویر عفونت های ویروسی مثل آنفولانزا یا سرماخوردگی را درمان نخواهد کرد. آسیب های ناشی از ویروس های تبخال باید تا حد امکان تمیز و خشک نگه داشته شوند. پوشیدن لباس های شل می تواند در جهت جلوگیری از تحریک زخم ها مفید واقع شود. دارو را در دمای اتاق و به دور از گرما و رطوبت، نگهداری کنید.

موارد مصرف قرص آسیکلوویر

الف) تبخال ساده جلدی: مخاطی اولیه یا عود کننده (ناشی از HSV-1 و HSV-2) یا تبخال تناسلی اولیه شدید در بیمارانی که مبتلا به نقص ایمنی هستند. ب) تبخال تناسلی اولیه. پ) درمان متناوب برای تبخال تناسلی عود کننده. ت) درمان فرونشاننده طولانی مدت تبخال تناسلی عود کننده. ث) زونای منتشر.

آخرین بروز رسانی در : دوشنبه 15 فروردین 1401
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام فال و خواب و لینک مستقیم بلا مانع است.