; ناف درد و علت و درمان درد دور و بالای ناف در طب سنتی در پریودی و بارداری - فال و خواب
جوش چرکی و تخلیه و خارج سازی و ترکاندن جوش چرکی و خونی بد بو در ناحیه تناسلی

جوش چرکی و تخلیه و خارج سازی و ترکاندن جوش چرکی و خونی بد بو در ناحیه تناسلی

جوش چرکی جوش چرکی ؛ تخلیه و خارج سازی و ترکاندن جوش چرکی و خونی بد بو در ناحیه تناسلی همگی در سایت فال و …

آلزایمر و علت مرگ در آلزایمر و آرمایش آلزایمر کشنده و برای درمان آلزایمر چه بخوریم

آلزایمر و علت مرگ در آلزایمر و آرمایش آلزایمر کشنده و برای درمان آلزایمر چه بخوریم

آلزایمر آلزایمر ؛ علت مرگ در آلزایمر و آرمایش آلزایمر کشنده و برای درمان آلزایمر چه بخوریم همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این …

اسهال و استفراغ و درمان اسهال و استفراغ کرونا و کودکان با طب سنتی

اسهال و استفراغ و درمان اسهال و استفراغ کرونا و کودکان با طب سنتی

اسهال و استفراغ اسهال و استفراغ ؛ درمان اسهال و استفراغ کرونا و کودکان با طب سنتی همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این …

ناف درد

ناف درد ؛ علت و درمان درد دور و بالای ناف در طب سنتی در پریودی و بارداری

ناف درد ؛ علت و درمان درد دور و بالای ناف در طب سنتی در پریودی و بارداری همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این مطلب مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد.

توضیحاتی در مورد ناف درد

درد در ناحیه ناف یا اطراف آن می‌تواند برای افراد ناراحت‌کننده و موجب نگرانی شود، خصوصاً اگر این درد شدید و دائمی باشد. برخی افراد از درد پایدار و شدید در ناحیه ناف شکایت دارند، در حالی که برخی دیگر فقط در زمان انجام برخی حرکات خاص مانند خم شدن یا سرفه کردن، درد را تجربه می‌کنند. گاهی اوقات این درد می‌تواند نشانه‌ای از بیماری‌های جدی مثل آپاندیسیت یا فتق باشد. با این وجود، بیشتر موارد درد ناف به مشکلات گوارشی مربوط می‌شود و در واقع درد از ناف به نظر می‌رسد. در دوران بارداری نیز بسیاری از زنان این نوع درد را تجربه می‌کنند. از آنجایی که درد ناف می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، شناسایی دقیق علایم ضروری است. برای مثال، پزشک ممکن است بخواهد بداند آیا درد در زمان فشار دادن یا لمس ناف احساس می‌شود؟ آیا درد به صورت مداوم اطراف ناف احساس می‌شود؟ آیا درد ناف شدید و ناراحت‌کننده است؟ همچنین آیا این درد فقط هنگام حرکت رخ می‌دهد؟ درد ناف پس از خوردن غذا یا در طول روز می‌تواند به تشخیص دقیق‌تر علت درد کمک کند.√

دلایل ناف درد

دلایل بسیاری برای دچار شدن مردم به درد ناحیۀ ناف وجود دارد. برخی از این علل به اختلالات جدی و بالقوه کشنده مرتبطند در حالی که مابقی آنها مشکلات ساده و قابل حل معده و روده‎ هستند. هر کسی که دچار درد ناحیه ناف می‎شود باید به پزشک مراجعه کند تا مشخص شود که درد مزبور ناشی از علتی جدی است یا خیر. بسیاری از اختلالات کوچک می‌‏توانند سبب بروز درد در ناحیۀ ناف شوند و حتی به نواحی دیگر بدن شامل لگن، پاها و قفسۀ سینه انتشار یابند. علل شایع در این مورد شامل عدم هضم غذا، یبوست، و بارداری است. درمان درد بستگی به علت بروز آن دارد.

آپاندیسیت و ناف درد

دردی که در ناف شروع می شود و سپس به سمت راست بدن حرکت می کند می تواند اولین نشانه آپاندیسیت باشد. اغلب مردم معمولا تنها آپاندیسیت را با درد شدید در سمت راست شکم مرتبط می دانند. با این حال، مطابق نظر متخصصان کلینیک مایو، درد همراه با آپاندیسیت معمولا در اطراف ناف شروع می شود و سپس به سمت راست و پایین شکم حرکت می کند. درد پس از آن شدید و شدیدتر می شود. نشانه های دیگر آپاندیسیت درد در هنگام حرکت یا سرفه، تهوع و استفراغ ، تب، اسهال و یا یبوست و نفخ می باشد. در تمام موارد درد شدید شکم، شما باید به پزشک مراجعه کنید. آپاندیسیت قابل پیشگیری نیست. با این حال، به گفته دکتر کاریم نوروود در WebMD ، آپاندیسیت در افرادی که یک رژیم غذایی سرشار از فیبر و میوه و سبزیجات تازه دارند کمتر رایج است.

علت ناف درد

اگر شما دچار معده درد و ناراحتی در اطراف ناف خود شدید و به خصوص اگر شما متوجه یک برآمدگی در آن ناحیه شدید، شما می توانید فتق ناف داشته باشید. در این مواقع درد در اطراف ناف رخ می دهد، زیرا بخشی از مایع از طریق بخشی از دیواره شکم جذب می شود. توده یا برآمدگی معمولا، اما نه همیشه، در ناف ایجاد می شود. در اغلب موارد، درد هنگام سرفه یا فشار شکم شدت می یابد. فتق ناف اغلب بر نوزادان تاثیر می گذارد، اما آنها می توانند در بزرگسالان نیز رخ دهد.فتق ناف در نوزادان بسیار شایع است. خدمات بهداشت ملی بریتانیا می گوید که فتق ناف در نوزادان معمولا بدون درد است و شما ممکن است تنها هنگامی که کودک شما گریه و یا سرفه می کند متوجه آن شوید. با این حال، اغلب یک برآمدگی و برجسته مشخص در ناف وجود دارد. این برآمدگی ها معمولا قبل از یک سالگی کودک ناپدید می شوند. در هر حال اگر شما متوجه شدید که کودک احساس ناراحتی می کند، فتق متورم و یا بی رنگ شده است و یا کودک شما شروع به استفراغ کرد، بایستی به پزشک مراجعه کنید.

سوءهاضمه و ناف درد

سوء گوارش دیس‌پپسی یا آشوب معده نیز نامیده می‌شود. سوء گوارش باعث درد، سوزش یا احساس ناراحتی در قسمت فوقانی شکم می‎شود که به ناحیۀ ناف نیز گسترش پیدا می‎کند. سوء گوارش را می‎توان با آنتی‌اسیدهای غیر نسخه‎ای و داروهای مهار کنندۀ اسید مداوا کرد. بر مبنای اعلام “انستیتو ملی دیابت و گوارش و بیماری‎های کلیه”، از هر ۴ آمریکایی یک نفر دچار سوءگوارش است. بیشتر آنکه از هر چهار نفر آنهایی که برای سوءگوارش به پزشک مراجعه می‎کنند، سه نفر با تشخیص ابتلاء به دیس‌پپسی عملکردی مواجه می‎شوند. دیس‌پپسی عملکردی سبب بروز درد در بخش بالایی معده می‎شود که به ناحیۀ ناف انتشار پیدا می‎کند. این نوعی ناخوشی است که پنهان و آشکار می‎شود اما هیچ علت شناخته شده‎ای ندارد. همانند مورد سوءگوارش، دیس‌پپسی عملکردی را نیز می‎توان به کمک داروهای غیر نسخه‎ای آنتی اسید و مهار کننده‎های اسید مداوا کرد. درمان‎های نسخه‎ای سرکوبگر اسید هنگامی مورد استفاده قرار می‎گیرند که درمان‎های مورد اشاره کارآیی نداشته باشند.

ناف درد و ورم روده

ورم روده در روده بزرگ یا کوچک ایجاد و باعث درد در ناحیه شکم فرد می شود. این بیماری می تواند خطرناک و با خونریزی روده یا اسهال همراه باشد. دردهای شکمی خود را جدی بگیرید زیرا خونریزی و التهاب روده می تواند به بیماری های خطرناک تر منجر شود.

علل ناف درد

درد دور ناف علل بسیار زیادی دارد که با توجه به علت ایجاد آن ، درمان های خاصی هم باید در نظر گرفته شود. بنابراین مراجعه به یک متخصص داخلی تا حدود زیادی می تواند از این درد بکاهد و درمان مؤثر آن تشخیص داده شود. ناف به دلیل آنکه تقریبا در نقطه ی مرکزی بدن قرار دارد می تواند دردهای خود را به اندام های تحتانی یا به اندام های بالایی بدن منتشر کند و در این صورت درد ناتوان کننده خواهد بود و فرد را با مشکلات زیادی در زندگی همراه خواهد کرد. درد دورناف در برخی از موارد حاکی از آن است که فتق در راه می باشد. شما پس از مدتی درد دورناف متوجه خواهید شد که چیز عجیبی از داخل ناف شروع به رشد کردن به سمت بیرون است. گاهی این فتق ممکن است که در نوزادان و یا حتی در بزرگسالان هم دیده شود. پس بسیار مهم است که ما به چه طریقی و از چه راهی با آن مواجه هستیم و منشأ درد چه بیماری می باشد. بیماری دیگر التهاب روده خواهد بود. التهاب روده بر اساس علل مختلف پدید می آید و با علائم دیگر برای تشخیص بهتر همراه است . پس باید حتما پزشک خود را از علائمی مثل شکم دردهای زیاد ، اسهال مکرر و اشتها نداشتن در زمان مصرف غذا آگاه کنیم تا پزشک بتواند به تشخیص التهاب روده و دردناف ناشی از آن پی ببرد. معمولا در زمانی که افراد به دلیل رعایت نکردن اصول بهداشتی به عفونت های ادراری مبتلا می باشند ، در ابتدا این عفونت از طریق مثانه به سمت کلیه ها در حال پیشروی می باشد که در صورت عدم درمان منجربه عفونت کلیه ها خواهد شد. در همین حین درد دورناف رخ می دهد که با یک سری آزمایشات تشخیصی همچون آزمایش معمولی و کشت ادرار این منشأ یافت و با برطرف کردن عفونت ادراری درد دور ناف هم برطرف خواهد شد.

ناف درد در بارداری

یکی از شایع ترین دلایل درد ناف در دوران بارداری، تغییرات در بدن شما است. بارداری می تواند سبب درد و ناراحتی در اطراف منطقه ناف شود و شما ممکن است متوجه وجود تورم در این ناحیه گردید. برای داشتن درد ناف در دوران بارداری دلایل زیادی وجود دارد. به عنوان مثال، زمانی که پوست شکم کشیده می شود و بزرگتر می شود، ناف می تواند بیرون بزند. این به خودی خود می تواند باعث درد شود. حلقه ناف در حاملگی بی خطر است. با این حال، توصیه نمی شود که در دوران بارداری پیرسینگ ناف انجام دهید. چرا که می تواند باعث درد ناف و سوزش در کشیدگی پوست گردد. اگر باردار هستید و دچار درد شدید اطراف ناف یا وسط شکم همراه با اسهال و استفراغ شدید، بایستی به پزشک مراجعه کنید چرا که این موضوع می تواند نشانه ای از عفونت روده باشد.

ناف درد و دفع ادرار

برخی از افراد هنگام دفع ادرار در اطراف ناف خود و یا وسط شکم دچار درد می شوند که می تواند نشانه ای از عفونت دستگاه ادراری (UTI) باشد. عفونت دستگاه ادراری همچنین یکی از علل درد لگن پایین می باشد. عفونت ادراری می تواند سبب درد در منطقه پایین شکم شود، بنیاد ملی کلیه گزارش می دهد که بسیاری از کودکان تجربه درد در اطراف ناف را دارند. نشانه های دیگر عفونت ادراری عبارتند از احساس سوزش هنگام دفع ادرار، جابجایی مقادیر کوچک و مکرر ادرار، ادرار ابری و بوی شدید ادرار. اگر شما عفونت ادراری را در مراحل اولیه آن شناسایی کنید می توانید از برخی از درمان های خانگی برای درمان موفقیت آمیز آن استفاده کنید.

ناف درد در کودکان

علل زیر را می توان از مهمترین و شایع ترین موارد درد شکم در کودکان دانست. عفونت: عفونت هایی مانند عفونت باکتریایی یا ویروسی مثل، آنفلوآنزای معده (اسهال و استفراغ) از جمله علل اصلی درد شکم در کودکان می باشد. معمولا عفونت های ویروسی به خودی خود فروکش می کنند. اما عفونت های باکتریایی نیاز به مصرف آنتی بیوتیک دارند. مصرف مواد غذایی: خوردن غذاهای آلوده باعث مسمومیت غذایی می شود که علائمی شبیه به آنفلوآنزای روده و معده دارد. سایر علل مربوط به مواد غذایی برای درد معده و شکم در کودکان عبارتند از: پرخوری آلرژی غذایی گازهای منجر به نفخ اگر درد در شکم به دلیل مصرف مواد غذایی خاص یا به یکی از دلایل بالا رخ دهد، معمولا علائم بلافاصله پس از خوردن غذا پدیدار می شود. داروها: مصرف بیش از دوز مناسب از داروهایی مثل استامینوفن (مسمومیت با استامینوفن) نیز سبب درد معده در کودکان می شود. بلعیدن تصادفی: کودکان و به خصوص نوزادان، تمایل دارند همه چیز را در دهان بگذارند. گاهی اوقات آن ها چیزهایی مانند دارو، صابون، خاک، سکه آلوده و … را به دهان می گذارند که علت درد شکم در آن ها می شود. جراحی های مرتبط: علل و یا مشکلات مربوط به عمل جراحی مانند انسداد روده یا آپاندیس نیز سبب درد معده در کودکان می شود. دیگر مسائل پزشکی: گاهی نیز درد شکم در کودکان ناشی از عوارض بیماری هایی مانند دیابت است. گاهی نیز نیش حشراتی مانند عنکبوت می تواند درد شکم را در کودکان ایجاد کند.

علت ناف درد در بارداری

درد اطراف ناف معمولا بسته به شکل بدن شما، ماهی که در آن قرار دارید و کشیدگی پوست شما دارد. علی رغم این درد، درد خطرناکی نیست و معمولا بعد از زایمان از بین می رود. میشود.

ناف درد در دوران بارداری

یکی از سئوالات زنان باردار در هفته بیست و سوم بارداری بسر میبرند این است که در ناحیه ناف احساس درد دارند، وآیا این درد مشکل یاز است یا خیرد. این جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی تشریح کرد:درد ناف در نیمه دوم بارداری اکثراً اگر سابقه جراحی نداشته باشند مربوط به پارگی ناف و تولید “فتق ناف” است که برای پیشرفت کمتر آن گذاشتن پنبه داخل ناف و گذاشتن سکه ای روی آن و بستن با چسب های ضد حساسیت همراه با استفاده از شکم بند حاملگی مفید است. وی خاطرنشان کرد:معمولاً چناچه سزارین انجام شود موقع سزارین می توان با زدن بخیه از زیر – آن را ترمیم کرد و گرنه بعداً منجر به جراحی خواهد شد ولی اگر جراحی کرده باشند به خصوص لاپاروسکوپی – حتماً چسبندگی زیر ناف ایجاد شده است که با کشش منجر به درد می شود.

ناف درد و سکته های قلبی

بالای ناف زیر دنده ها ، گاهی اوقات سکته های قلبی با درد در این ناحیه خود را نشان می دهند؛ به خصوص اگر سن فرد بالا باشد و علائم دیگر سکته مثل تعریق سرد، تهوع و استفراغ نیز وجود داشته باشند. این درد معمولا با راه رفتن تشدید می شود و با استراحت و مصرف قرص زیر زبانی بهبود نمی یابد. البته سکته قلبی فقط باعث انتشار درد به این ناحیه می شود. به عبارتی لمس همان نقطه از شکم موجب درد نخواهد شد. درست مثل دردی که براثر سکته به دست چپ انتشار پیدا می کند.

آخرین بروز رسانی در : شنبه 25 فروردین 1403
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام فال و خواب و لینک مستقیم بلا مانع است.