; سرفه ؛ علت و معجزه سرف خشک و میوه ضد سرفه و برای سرفه چی خوبه - فال و خواب
کپسول ژینوفیلوس ؛ عوارض جانبی کپسول ژینوفیلوس در زمان پریودی

کپسول ژینوفیلوس ؛ عوارض جانبی کپسول ژینوفیلوس در زمان پریودی

کپسول ژینوفیلوس کپسول ژینوفیلوس ؛ عوارض جانبی کپسول ژینوفیلوس در زمان پریودی همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این مطلب مورد توجه شما سروران …

قرص آسیکلوویر ؛ ۴۰۰ برای چیست و برای زگیل تناسلی و تبخال لب و کودکان

قرص آسیکلوویر ؛ ۴۰۰ برای چیست و برای زگیل تناسلی و تبخال لب و کودکان

قرص آسیکلوویر قرص آسیکلوویر ؛ ۴۰۰ برای چیست و برای زگیل تناسلی و تبخال لب و کودکان همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این …

ورم کلیه و برای ورم کلیه چی بخوریم و آیا ورم کلیه خطرناک است

ورم کلیه و برای ورم کلیه چی بخوریم و آیا ورم کلیه خطرناک است

ورم کلیه ورم کلیه ؛ برای ورم کلیه چی بخوریم و آیا ورم کلیه خطرناک است همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این مطلب …

سرفه

سرفه ؛ علت و معجزه سرف خشک و میوه ضد سرفه و برای سرفه چی خوبه

سرفه ؛ علت و معجزه سرف خشک و میوه ضد سرفه و برای سرفه چی خوبه همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این مطلب مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد.

توضیحاتی در مورد سرفه

سرفه نوعی واکنش دفاعی بدن (رفلکس) به مواد محرک تنفسی یا آلودگی هوا یا برای دفع ترشحات در هنگام بیماری است. مکانیسم سرفه خروج سریع هوای بازدمی بر اثر انقباض عضلات تنفسی است. سرفه به صورت ارادی یا رفلکسی ایجاد می‌شود. رفلکس دفاعی دارای مسیرهای آوران و وابران است. قسمت آوران شامل گیرنده‌هایی در مسیر توزیع حسی اعصاب حسی اعصاب سه قلو ، زبانی – حلقی ، حنجره‌ای فوقانی و واگ است. قسمت وابران شامل عصب راجعه حنجره‌ای و اعصاب نخاعی است. سرفه با یک دم عمیق آغاز شده و با بسته شدن گلوت ، شل شدن پرده دیافراگم و انقباض ماهیچه‌ای در برابر گلوت بسته شده، دنبال می‌شود. این امر سبب بالارفتن فشار داخل قفسه سینه شده و در اثر فشار مثبت قفسه سینه ، نای تنگ می‌شود. ناگهان گلوت باز شده و به علت اختلاف فشار موجود میان مجاری هوایی و اتمسفر و نیز تنگ شدن نای ، میزان زیادی از جریان هوا به سرعت از نای خارج می‌شود. این نیروها سبب می‌شوند تا ترشحات مخاطی و اجسام خارجی ، از ریه به بیرون رانده شوند این حالت علت های مختلفی دارد از جمله عفونت تنفسی مانند برونشیت، ذات الریه، واکنش به حساسیت، عفونت ویروسی مانند سرماخوردگی یا آنفلوانزا و مصرف داروهایی مانند داروهای فشار خون نیز می تواند به این حالت منجر شود. علت هر چه باشد، سرفههای مداوم می تواند زندگی فرد را مختل کند به ویژه اگر هنگام خواب باشد. اگرچه شربت های سرفه متنوعی در بازار یافت می شود اما می توان از راه های طبیعی هم آن را تسکین داد. ١- شیربادام؛ ضدسرفه ای همه کاره این شیر سفید، چرب، شیرین و بسیار خوش مزه است. این نوشیدنی برای رفع سرفه و خشونت سینه، حلق، حنجره و تنگی نفس و تسهیل خروج اخلاط سینه بسیار مؤثر است. شیر بادام برای رفع سرفه و خشونت سینه، حلق و و تنگی نفس مفید است.

سرفه و مکانیسم آن

این حالت به صورت ارادی یا رفلکسی ایجاد می‌شود. هر رفلکس دفاعی دارای مسیرهای آوران و وابران است. قسمت آوران رفلکس سرفه شامل گیرنده‌هایی از اعصاب حسی اعصاب سه قلو، زبانی – حلقی، حنجره‌ای فوقانی و عصب واگ است. قسمت وابران این حالت شامل عصب راجعه حنجره‌ای و اعصاب نخاعی است. سرفه با یک دم عمیق آغاز شده و با بسته شدن گلوت، شل شدن پرده دیافراگم و انقباض ماهیچه‌ای در برابر گلوت بسته شده، دنبال می‌شود. این امر سبب بالارفتن فشار داخل قفسه سینه شده و در اثر فشار مثبت قفسه سینه، نای تنگ می‌شود. ناگهان گلوت باز شده و به علت اختلاف فشار موجود میان مجاری هوایی و اتمسفر و نیز تنگ شدن نای، میزان زیادی از جریان هوا به سرعت از نای خارج می‌شود. این نیروها سبب می‌شوند تا ترشحات مخاطی و اجسام خارجی، از ریه به بیرون رانده شوند.

علل سرفه

برخی از علل این حالت عبارتند از: عفونت، ریفلاکس معده‌ای مروی، آلودگی هوا، سینوزیت، حساسیت، جسم خارجی، علل روانی.

درمان قطعی

درمان قطعی این حالت ، به تشخیص علت بیماری زمینه‌ای و سپس شروع درمان اختصاصی بستگی دارد. حذف عامل محرک خارجی یا عامل تشدید کننده داخلی در صورت تشخیص مفید خواهد بود. سایر ملاحظات درمانی عبارتند از درمان عفونتهای اختصاصی دستگاه تنفسی، مصرف گشاد کننده‌های برونشها در شرایط انسداد برگشت‌پذیر مجاری هوایی مانند آسم، فیزیوتراپی قفسه سینه به منظور افزایش پاکسازی ترشحات در بیماران دچار برونشکتازی و آسپیراسیون تنفسی و درمان تومورهای داخل برونشی یا بیماری بینابینی ریه. درمان علامتی سرفه (مثلاً در اثر سرماخوردگی ساده) با داروهایی نظیر اکسپکتورانت، دکسترومتورفان، کدئین، دیفن هیدرامین کامپاند و کلوبوتینول می‌باشد. البته لازم به ذکر است که درمان علامتی سرفه، بدون نظر پزشک توصیه نمی شود. برای درمان طبیعی سرفه روش‌های زیر پیشنهاد شده‌است: ۱- نوشیدن شربت عسل و آب لیمو ۲- نوشیدن ترکیب ۱/۴ قاشق چای‌خوری فلفل قرمز، ۱/۴ قاشق چای‌خوری زنجبیل زمینی، ۱ قاشق غذاخوری عسل، ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب و ۲ قاشق غذاخوری آب. ۳- جوشاندن مقداری آب با ۲ حبه سیر و ۱ قاشق پونه کوهی. ریختن آن در یک فنجان و اضافه کردن ۱ قاشق غذاخوری عسل

سرفه , سرفه خشک , سرفه کودکان , سرفه نوزاد ، درمان سرفه

خواص عسل برای درمان بیماری

عسل خواص درمانی بسیاری دارد. یکی از خواص درمانی عسل تاثیر سریع آن در رفع گلودرد است. طبق یک مطالعه عسل می‌تواند بسیار موثرتر از داروهای شیمیایی سرفه را تسکین دهد. این داروها باعث آسیب‌رسانی به سیستم ایمنی بدن می‌شوند، اما عسل علاوه بر خواص درمانی، ایمنی بدن را نیز تقویت می‌کند. برای درمان خانگی سرفه با عسل، تنها کافی است دو قاشق چای‌خوری از آن را در یک لیوان چای یا دم‌نوش و یا حتی آب جوش بریزید و با کمی آبلیمو مخلوط کنید. عسل باعث تسکین سرفه می‌شود و آبلیمو گرفتگی گلو را از بین می‌برد. همچنین می‌توانید عسل را به راحتی همراه با نان و به‌عنوان میان وعده میل کنید.

درمان با آناناس

شاید با خواص درمانی آناناس مخصوصا درمان سرفه آشنایی چندانی نداشته باشید، شاید به این دلیل که چیزی از بروملین نشنیده‌اید. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد آنزیمی در میوه و ساقه‌ی آناناس وجود دارد که با از بین بردن مخاط گلو باعث تسکین سرفه می‌شود. خوردن روزانه یک تکه از آناناس و بروملین و یا خوردن آب آناناس علاوه بر فواید بسیاری که دارد، باعث رفع سرفه نیز می‌شود. همچنین این میوه باعث درمان عفونت های سینوسی و آلرژی‌های مرتبط با سینوس می‌شود. اما با این حال ممکن است صرفا با خوردن آناناس این بیماری‌ها درمان نشود و در بعضی مواقع نیاز به درمان التهاب و تورم نیز باشد. باید توجه داشت که مکمل‌های بروملین نباید توسط کودکان و بزرگسالانی که داروهای رقیق‌کننده‌ی خون مصرف می‌کنند مورد استفاده قرار گیرد. همچنین بهتر است همراه با مصرف آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند آموکسی سلین مصرف نشود چرا که باعث افزایش جذب آنتی‌بیوتیک می‌شود. در ضمن به خاطر داشته باشید همواره پیش از مصرف هر نوع مکمل جدید با پزشک خود مشورت کنید.

سرفه مداوم

سرفه مداوم عذاب آور است و می‌تواند کاملا باعث آشفتگی شود. اساسا دو نوع سرفه وجود دارد. نوع اول سرفه خلط دار است که سعی می‌کنید خلط یا عفونت درون سینه‌تان را با سرفه بیرون بریزید که در واقع نوع خوب آن است و می‌توان با خوردن شربت خلط آور به این فرآیند کمک کرد. در طرف دیگر، سرفه خشک وجود دارد که باید هر چه سریع‌تر آن را فرو بنشانید چون می‌تواند کاملا مزمن و ماندگار باشد. سرفه خشک اغلب به خاطر آلرژی، سرماخوردگی، یا حتی بودن در محیط غبار آلود به وجود می‌آید.

درمان با لیمو

اگر به دنبال راه‌حل سریعی برای درمان سرفه خشک هستید، چرا از کمی لیمو استفاده نکنید؟ کمی نمک و فلفل سیاه را روی یک برش از لیمو بپاشید و بعد آن را خیلی سریع بمکید. هرچند این درمان برای کسانی که قلب ضعیفی دارند مناسب نیست اما از اینکه چقدر سریع سرفه خشک شما را درمان می‌کند تعجب زده خواهید شد.

درمان با شربت نعناع زنجبیل

این درمان سرفه قطعا نتایجی را به بار خواهد آورد که به دنبالش هستید بدون آن که برای افزودن زنجبیل به سیستم‌تان با مشکل مواجه شوید. زنجبیل به عنوان یک خلط آور شناخته می‌شود که می‌تواند به بیرون راندن خلط از ریه‌های‌تان کمک کند. و فراتر از آن، زنجبیل می‌تواند به تسکین خارشی که اغلب از انتهای گلو شروع می‌شود کمک کند تا اینکه شما نگران دچار شدن به سرفه‌های خشک و پی در پی نباشید. برای تهیه‌ی این شربت، لازم است که ۱ قاشق غذاخوری نعناع خشک شده، سه قاشق غذاخوری زنجبیل خرد شده، یک فنجان عسل، و چهار فنجان آب را با هم مخلوط کنید. باید زنجبیل و نعناع را به آبی که قبلا آماده کرده‌اید و قبل از آن که جوش بیاید اضافه کنید. بعد بگذارید آن مخلوط به جوش بیاید سپس وقتی کم شد آن را صاف کنید. عسل را اضافه کنید و هم بزنید. بسته به میزان نیازتان باید یک قاشق غذاخوری از این شربت را هر سه ساعت یک بار در روز مصرف کنید.

سرفه و بخار

باورتان نمی‌شود وقتی صحبت از چیزی برای درمان سرفه، سرماخوردگی یا گرفتگی می‌شود آدم‌ها چقدر اهمیت بخار را دست کم می‌گیرند. بخار نه تنها کاملا خلط و مخاط را، تقریبا بلافاصله، شل و نرم می‌کند بلکه می‌توان روغن‌های معطر فراوانی نیز به آن اضافه کرد که مزایای درمانی شگفت‌انگیزی به همراه خواهد داشت. برای ساخت چنین مخلوط بخصوصی من روغن درخت چای(۳قطره) و روغن اوکالیپتوس(۱ تا ۲ قطره) را با هم ترکیب کرده‌ام، که می‌تواند به تسکین دادن و باز کردن مجاری تنفسی‌تان کمک کند و همچنین با باکتری‌‌ها یا ویروس‌ها مبارزه کند. آب را بجوشانید و آن را در یک کاسه‌ی عایق حرارت با اندازه‌ی متوسط بریزید و بگذارید ۳۰ تا ۶۰ ثانیه سرد شود، بعد روغن‌های معطر را به آن اضافه کنید. یک حوله روی سرتان بیندازید و روی کاسه خم شوید و نفس‌های عمیق بکشید. این عمل را ۲ تا ۳ بار در روز و هر بار به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه انجام دهید.

سرفه , سرفه خشک , سرفه کودکان , سرفه نوزاد ، درمان سرفه

درمان با آویشن

قرن‌ها از آویشن استفاده می‌شده است. حتی در خلال شیوع یکی از ویرانگرترین بیماری‌های همه‌گیر که در تاریخ بشر رخ داد نیز از آن استفاده شد. مرگ سیاه، طاعونی بود که از ۱۳۴۶-۱۳۵۳ میلادی در اروپا شایع شد. مردم برای مبارزه با این بیماری و دور نگه داشتن آن از خود دسته‌دسته گیاه آویشن می‌سوزاندند. آویشن عضلات نای و نایژه را آرام و مجاری تنفسی را باز می‌کند. نتیجه‌ی آن سرفه‌ی کمتر و راحتی بیشتر است. به آرامی آویشن را درون یک هاون بکوبید و بعد آن را داخل یک لیوان بریزید. ۲۳۰ گرم آب جوش روی آن بریزید و بگذارید به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه خیس بخورد. برای داشتن طعم بهتر کمی لیمو یا عسل به آن اضافه کنید و آن را به طور کامل سر بکشید. در صورت نیاز این کار را ۲-۳ بار در روز تکرار کنید. نوشیدن چای آویشن قبل از خواب بسیار دلپذیر و لذت بخش است.

سرفه و فلفل سیاه

فلفل سیاه پرفروش‌ترین ادویه‌ی جهان است، اما بیشترین استفاده‌ی آن به دنیای آشپزی محدود می‌شود. آنچه مردم از آن اطلاع ندارند این است که از فلفل سیاه می‌توان به عنوان یک درمان عالی برای سرفه‌هایی که با خلط زیاد یا احتناق سینه همراه هستند استفاده کرد. عسل خواص ضد باکتریایی به آن می‌افزاید و از تحریک کنندگی بیش از اندازه‌ی آن می‌کاهد. داخل یک لیوان یک قاشق چایخوری پودر فلفل و یک قاشق غذاخوری عسل بریزید و آن را از آب جوش(۲۳۰ گرم) پر کنید. این مخلوط را هم بزنید تا ذرات فلفل پخش و در عسل ذوب شوند. بگذارید به مدت ۱۰ دقیقه خیس بخورد، بعد یک بار دیگر آن را هم بزنید، و به طور کامل آن را سر بکشید. در صورت نیاز، برای نرم کردن مخاط این عمل را ۱ تا ۲ بار در روز تکرار کنید.

سرفه و زردچوبه

زردچوبه یک ضدعفونی‌کننده‌ی طبیعی است، بنابراین میکروب‌هایی را که باعث سرفه‌ی خشک می‌شوند، از بین می‌برد. روش ۱ – ۱ قاشق غذا خوری پودر زردچوبه را با ۱ قاشق چایخوری عسل مخلوط کنید تا یک خمیر آماده شود. – خمیر حاصل را ۴ بار در روز مصرف کنید. – این دارو را به طور منظم مصرف کنید تا از سرفه خشک رهایی بیابید. روش۲ – ۴ لیوان آب را بجوشانید و ۱ قاشق غذاخوری پودر زردچوبه به آن اضافه کنید. – خوب هم بزنید و اجازه بدهید به مدت چند دقیقه دم بکشد. – مقداری آب لیمو و عسل اضافه کنید و خوب هم بزنید. – این چای را به طور منظم بنوشید تا از شر سرفه خشک خلاص شوید.

سرفه , سرفه خشک , سرفه کودکان , سرفه نوزاد ، درمان سرفه

سرفه و پیاز

پیاز ترکیباتی را که باعث رفلکس سرفه می‌شوند مهار می‌کند و به خارج شدن خلط از گلو کمک می‌کند. روش استفاده از پیاز خام جهت درمان سرفه خشک – یک پیاز را ریز خرد کنید. – پیاز خرد شده را داخل دستگاه میکسر بریزید تا له شود و بعد آب آن را بگیرید. – یک قاشق غذاخوری عسل به آب پیاز اضافه کنید و اجازه بدهید به مدت ۴ تا ۵ ساعت بماند. – یک قاشق چایخوری را به عنوان شربت سرفه دوبار در روز مصرف کنید. – این ترکیب به درمان گلودرد نیز کمک می‌کند.

درمان طبیعی سرفه

عسل و دارچین ترکیب فوق‌العاده‌ای است که می‌توان از آن به عنوان درمان طبیعی برای سرفه استفاده کرد، زیرا هر دو دارای خواص ضد ویروسی و ضد باکتری هستند. مقداری عسل را در یک ظرف کوچک بریزید (مثلا یک شیشه‌ی مربای ۲۰۰ گرمی) و مقداری دارچین را به آن اضافه کنید تا طعم فوق‌العاده‌ای بگیرد. برای توقف سرفه، بر حسب نیاز، یک قاشق کامل از آن نوش جان کنید. هم دارچین، و هم عسل، دارای خواص ضد باکتری و ضد ویروسی هستند، و عسل می‌تواند بافت گلو را بپوشاند و آن را آرام کند.روغن نارگیل نیز غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها و حاوی لوریک اسیدی است که خواص ضد باکتری و ضد ویروسی دارد. روغن نارگیل را می‌توان برای کمک به پیشگیری از سرماخوردگی استفاده کرد، زیرا باعث تقویت دستگاه ایمنی بدن می‌شود. هنگام ابتلا به سرماخوردگی، روغن نارگیل می‌تواند به کاهش دوره‌ی بیماری کمک کند و هنگام ترکیب شدن با مخلوط عسل، لیمو، و آب یا چای ولرم می‌تواند کاملا تسکین دهنده باشد. این سه ماده‌ را با هم مخلوط کنید و یک شربت فوق‌العاده برای تقویت دستگاه ایمنی بدن‌تان بسازید که می‌تواند به تسکین سرفه و گلو درد کمک کند.عسل، لیمو، و تخم کتان، از دیگر ترکیبات اثربخش برای تسکین سرفه‌های آزاردهنده به شمار می‌روند. وقتی تخم کتان را در آب می‌جوشانید، مایع غلیظ و چسبناکی ایجاد می‌شود که می‌تواند به آرامش مجاری برونش کمک کند. عسل و لیمو نیز به خاطر خواص آنتی‌بیوتیکی‌شان مشهور هستند و می‌توانند به کاهش التهاب کمک کنند. بنابراین، وقتی عسل و لیمو را به جوشانده‌ی تخم کتان اضافه کنید، به یک آنتی‌بیوتیک طبیعی برای رفع سرفه و سرماخوردگی‌ دست می‌یابید.شیر گرم و عسل در تسکین سرفه برای برخی آدم‌ها اثربخش است، ولی شیر از این لحاظ که باعث غلیظ شدن بلغم و افزایش ناراحتی می‌شود، شهرت خوبی ندارد. حکم نهایی؟ می‌توانید آن را امتحان کنید و ببینید آیا این ترکیب طبیعی به شما کمک می‌کند یا وضعیت‌تان را وخیم‌تر می‌کند. به گفته‌ی مرکز مایو کلینیک، “‌طبق باور عوام، با این‌که نوشیدن شیر باعث ایجاد بلغم (مخاط) بیش‌تر نمی‌شود، ولی ممکن است آن را غلیظ‌تر کند و بیش از حد معمول باعث آزار جداره‌ی گلوی‌تان شود.‌”‌ از سویی دیگر، با این‌که طبق ادعای درمان‌های عامیانه، نوشیدن یک فنجان شیر گرم و عسل می‌تواند باعث بهبودی سرفه‌های آزاردهنده‌تان شود،‌ در نهایت، بهتر است خودتان امتحان کنید و بدن‌تان را بشناسید؛ و بر اساس آن، تصمیم بگیرید که آیا بهتر است از شیر و سایر محصولات لبنی استفاده کنید یا خیر.

سرفه , سرفه خشک , سرفه کودکان , سرفه نوزاد ، درمان سرفه

سرفه و ریشه‌ ی شیرین بیان

ریشه‌ی شیرین بیان، هم اکسپکتورانت است و هم نرم‌کننده (دمولسنت)، و به طور هم‌زمان مجاری تنفسی‌تان را آرام می‌کند و باعث شل و رقیق شدن مخاط، و کاهش گرفتگی می‌شود. هم‌چنین می‌تواند هرگونه التهابی را که باعث ناراحتی گلوی‌تان می‌شود، کاهش دهد. ماده‌ی تشکیل دهنده‌ی اصلی شیرین بیان، گلیسیرریزین است که بیش‌تر اثرات درمانی شیرین بیان از همین ماده سرچشمه می‌گیرد. این ماده که ۳۰ الی ۵۰ برابر شیرین‌تر از ساکارز (شکر معمولی) است، آنزیم ۱۱-بتا هیدروکسی استروئید دهیدروژناز را مهار می‌کند. این آنزیم دسترسی گلوکوکورتیکوئید (هورمون استروئید) را به گیرنده‌های استروئید تنظیم می‌کند، و در نهایت، فرایند تبدیل کورتیزول را به کورتیزون آهسته می‌کند. این کار تاثیر کورتیزول را افزایش و التهاب را کاهش می‌دهد. چنان‌چه از داروهای استروئید استفاده می‌کنید، یا دارای هر گونه مشکل کلیوی هستید، بهتر است به طور کامل از ریشه‌ی شیرین بیان دوری کنید. برای استفاده از این درمان طبیعی برای تسکین سرفه‌تان، به موارد زیر نیاز دارید … الف. ۲ قاشق غذاخوری ریشه‌ی شیرین بیان خشک شده ب. ۱ فنجان آب تازه دستورالعمل: آب را بجوشانید و ریشه‌ی شیرین بیان را در یک لیوان بزرگ بیندازید. آب جوش را روی شیرین بیان بریزید و اجازه دهید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بماند. این دمنوش را روزی دو دفعه بنوشید.

توضیحات تکمیلی در مورد سرفه در سایت فال و خواب

یکی از گیاهانی که برای درمان سرفه می توانید روی آن و دمنوش بی نظیرش حساب کنید بهار نارنج است که اگر در طول روز و به خصوص قبل از خواب مصرف شود ، سرفه را درمان می کند و درمان کم خوابی و بی خوابی نیز می باشد.

یکی از بهترین داروها برای درمان سرفه مخلوط موز و عسل و آب جوش است که در عرض چند روز مصرف بدترین بیماری ها را درمان می کند.

آخرین بروز رسانی در : یکشنبه 23 مرداد 1401
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام فال و خواب و لینک مستقیم بلا مانع است.