; آرتروز دست ؛ علائم ارتروز دست و پا و گردن و درمان گیاهی و برای ارتروز چه بخوریم - فال و خواب
قرص تلفست ؛ عکس قرص تلفست ۳۰ و ۱۸۰ و ۱۲۰ برای سرفه و تنگی نفس

قرص تلفست ؛ عکس قرص تلفست ۳۰ و ۱۸۰ و ۱۲۰ برای سرفه و تنگی نفس

قرص تلفست قرص تلفست ؛ عکس قرص تلفست ۳۰ و ۱۸۰ و ۱۲۰ برای سرفه و تنگی نفس همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم …

قرص نوتروپیک ؛ قیمت و خواص و عوارض قرص نوتروپیک

قرص نوتروپیک ؛ قیمت و خواص و عوارض قرص نوتروپیک

قرص نوتروپیک قرص نوتروپیک ؛ قیمت و خواص و عوارض قرص نوتروپیک همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این مطلب مورد توجه شما سروران …

زکام و درمان سریع و خانگی و قرص و علائم زکام شدید در تابستان

زکام و درمان سریع و خانگی و قرص و علائم زکام شدید در تابستان

زکام زکام ؛ درمان سریع و خانگی و قرص و علائم زکام شدید در تابستان همگی در سایت فال و خواب .امیدواریم این مطلب مورد …

آرتروز دست

آرتروز دست ؛ علائم ارتروز دست و پا و گردن و درمان گیاهی و برای ارتروز چه بخوریم

آرتروز دست ؛ علائم ارتروز دست و پا و گردن و درمان گیاهی و برای ارتروز چه بخوریم همگی در سایت فال و خواب . امیدواریم این مطلب مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد.

توضیحاتی در مورد آرتروز دست

مفاصل متعددی در دست وجود دارند . توانایی انجام حرکات گوناگون در این مفاصل به مجموعه دست به عنوان یک واحد ، امکان انجام ظریف ترین و پیچیده ترین حرکات را می دهد . در هر مفصلی در بدن ، دو استخوان در مجاورت یکدیگر قرار دارند . روی هر یک از این دو استخوان لایه ای لغزنده از جنس غضروف پوشیده شده است و این مجموعه ( انتهای دو استخوان مجاور و لایه ی غضروفی پوشاننده هر یک ) در داخل پوششی از جنس بافت همبند به نام کپسول مفصلی قرار می گیرند . در داخل فضای مفصلی لایه ای از بافت پوشاننده به نام سینوویوم وجود دارد که سلول های آن با ترشح مایع شفاف و لغزنده ای به سهولت و نرمی حرکات دو استخوان روی یکدیگر کمک می کند . در آرتروز یا پدیده ساییدگی ، غضروف مفصلی شروع به فرسایش و تخریب می کند به طوری که لایه غضروف به تدریج نازک شده و از بین می رود ، در نتیجه دو استخوان مجاور در مفصل در تماس مستقیم با یکدیگر قرار می گیرند و حرکات آن ها روی هم از یک طرف باعث ایجاد درد و ناراحتی شده و از طرف دیگر تحریک ناشی از این تماس و رها شدن عناصر ریز غضروفی و استخوانی در فضای مفصل باعث تحریک لایه پوشاننده سینوویوم و ایجاد پدیده التهابی به صورت تورم ، درد بیشتر و تجمع مایع در مفصل می شود . شدت التهاب در آرتروز یا ساییدگی مفصل متغیر بوده و بسته به شدت بیماری زمینه ای و میزان فشاری که به مفصل تحمیل می شود می تواند کاهش یا افزایش پیدا کند . در طول زمان و در نتیجه تلاش برای بازسازی بیمارگونه در مفصل ، استخوان سازی جدیدی دورتادور مفصل صورت می گیرد که به صورت برجستگی های استخوانی در حاشیه مفصل در رادیوگرافی ساده رویت شده و در مفاصل سطحی در زیر پوست به دست می خورند . درد ناشی از اصطکاک سطوح استخوانی و ممانعت حاصل از برجستگی های شکل گرفته به تدریج دامنه حرکات مفصل را کاهش داده و باز و بسته شدن آن بخصوص در انتها دچار محدودیت می شود . عدم استفاده از عضو دردناک باعث تحلیل رفتن و لاغر شدن ماهیچه ها در آن عضو شده و متقابلاً عضوی که عضلات آن ضعیف و ناتوان باشند فشار ناشی از فعالیت ها به صورت مضاعف بر مفاصل آن عضو تحمیل می گردد . و این چرخه بیمارگونه ادامه پیدا می کند .

علائم آرتروز دست

علائم و شکایات بیماران به هنگام آرتروز دست معمولا درد، ایجاد تورم خشکی صبحگاهی و صداهای ناشی از سایش سطوح مفصلی تخریب شده به یکدیگر است، گفت: درد مهم‌ترین و شایع‌ترین علامت آرتروز مفصل مچ دست است که در قسمت پشت مچ دست، به خصوص در ساعات شب و بیشتر به صورت عمقی احساس می‌شود. وی اضافه کرد: لمس این منطقه نیز توام با ایجاد درد است. این درد در ابتدا فقط در موقع انجام فعالیت‌های سنگین بدنی مانند بلند کردن اشیاء سنگین ایجاد می‌شود. با شدت یافتن بیماری، درد حتی در حین انجام فعالیت‌های سبک هم ایجاد می‌شود. شجاعی گفت: این درد به طور معمول در شروع انجام فعالیت بدنی است و بعد از گذشت چند دقیقه کاهش یافته یا به طور کامل از بین می‌رود. با اتمام فعالیت بدنی و سرد شدن بدن درد دوباره شروع می‌شود. در حالات شدیدتر بیماری، درد حتی در حالت استراحت هم احساس می‌شود. این متخصص طب فیزیکی گفت: از دیگر علائم آرتروز مچ دست، تورم آن است. خشک شدن و محدودیت حرکتی در مچ دست و ایجاد صدا در حین حرکات دست، در موارد شدیدتر بیماری ایجاد می شود. وی افزود: اختلال در انجام امور روزمره و کاری به دلیل درد و ضعف عضلانی می تواند ایجاد شود. تغییر شکل نیز می تواند در اندام های متورم به صورت محدود مشاهده شود. بندهای بین انگشتان تا حدی دردناک و اندکی متورم و دارای تغییر شکل است و در موارد پیشرفته‌تر دارای برجستگی‌های دانه مانند می‌شود. تغییر شکل در مچ دست می‌تواند ناشی از تورم مفصل یا ضخیم شدگی بافت نرم پوشاننده مفاصل ایجاد شود. شجاعی گفت: خشکی صبحگاهی به خصوص در خم و صاف کردن مچ دست در آرتروزهای التهابی نیز مشاهده می‌شود، اما تمایز بین این موارد مدت زمان طول کشیدن خشکی است که در آرتروز کمتر از نیم ساعت به تدریج مفاصل دست نرم می‌شوند. این متخصص طب فیزیکی تاکید کرد: خستگی عضلات اطراف مفصل از دیگر علائم (کمتر شایع) آرتروز است. علت خستگی عضلات در آرتروز این است که چون مفصل غیرطبیعی است، غضروف نازک‌تر و ناهموار است، تغییر شکل‌های استخوانی و خارهای استخوانی وجود دارند، عضلات باید بیشتر ازحد طبیعی کار کنند و درحقیقت باید کار اضافه انجام دهند. وی در پایان افزود: این کار اضافه باعث خستگی عضلات می‌شود. ازطرف دیگر در مفصل مبتلا به آرتروز، درد باعث می‌شود که عضلات کمتر از حد طبیعی فعالیت داشته باشند و بر اثر کاهش فعالیت، ضعیف شده و حجم آن‌ها کم می‌شود.

علت آرتروز دست

متاسفانه برخی از افراد به صورت ذاتی مستعد ابتلا به آرتروز مفاصل هستند . ساییدگی مفاصل در این افراد به صورت منتشر بوده و علاوه بر مفاصل زانو و ستون مهره ها ، مفاصل دست نیز در سنین میان سالی دچار آرتروز و ساییدگی می شوند . فشارها و صدماتی که در طول سال ها در اثر اشتغال به فعالیت های سنگین به مفاصل وارد می شوند ، به تدریج به غضروف های مفصلی آسیب زده و در نهایت مفاصل را مستعد ابتلا به آرتروز و ساییدگی می سازند . آسیب های شدید مانند شکستگی هایی که سطح مفصلی را درگیر می کنند اگر به طور صحیح و کامل درمان نشوند و با یک درمان مناسب ، سطح مفصلی پیوسته و بدون جابجایی اعاده نگردد پس از مدتی در اثر اصطکاک سطوح ناصاف ، غضروف مفصلی تخریب شده و منجر به آرتروز و ساییدگی می گردد. در دست مفاصل متعددی وجود دارند که یک یک آن ها با علت های توضیح داده شده در بالا می توانند مبتلا به آرتروز و ساییدگی گردند . اما از این میان سه ناحیه زیر با احتمال به مراتب بیشتری مستعد ابتلا می باشند : ۱ مفاصل بین بند انتهایی و میانی انگشتان ۲ مفاصل بین بند میانی و ابتدایی انگشتان ۳ مفصلی که در قاعده استخوان اول کف دست قرار داشته و در حقیقت شصت را به مچ دست متصل می نماید .

علامت مهم آرتروز دست

یک علامت مهم در آرتروز مفاصل درد است . درد ممکن است به صورت دائم وجود داشته باشد یا این که در هنگام فعالیت و استفاده از مفصل مورد نظر این درد تشدید شود . این درد استفاده از عضو مورد نظر را با مشکل و محدودیت همراه می سازد . گاهی در مفصل مبتلا التهاب تشدید شده و باعث تورم و افزایش درد می گردد . یکی از علائم مفاصل مبتلا به آرتروز خشکی صبحگاهی می باشد به طور که پس از برخاستن از خواب و برای مدتی در حدود پنج تا ده دقیقه در آن مفاصل احساس خشکی و محدودیت در حرکات وجود دارد . پدیدار شدن زوائد استخوانی در پیرامون مفصل باعث به وجودآمدن برجستگی هایی در ناحیه مفصل شده و در زیر پوست به صورت ندولهایی رؤیت می گردند . این زواید استخوانی ممکن است در جهاتی مانع حرکت مفصل شوند . زواید استخوانی ، محدودیت در حرکات و تورم در مفاصل باعث تغییر شکل در دست مبتلا می شوند . پزشک معالج با معاینه بالینی می تواند تشخیص آرتروز و ساییدگی مفصل را به راحتی مطرح نماید . برای قطعیت تشخیص از رادیوگرافی ساده استفاده می شود . در رادیوگرافی ساده آرتروز مفصل به شکل نامنظمی و کاهش فاصله مفصلی ، زوائد استخوانی در دو سوی مفصل و به وجودآمدن تغییراتی در استخوان زیر غضروف به شکل کیست های کوچک استخوانی و تغییر دانسیته استخوانی با پدیدار شدن یک لایه سفیدتر در آن ناحیه دیده می شود

درمان اولیه آرتروز دست

در مراحل اولیه درمان غیرجراحی برای کاهش درد و افزایش عملکرد آن مورد استفاده قرار می گیرد . طبیعتاً در این مرحله باید الگوی زندگی را تغییر داده و از مجموع فعالیت هایی که به مفصل فشار می آورد پرهیز کرد . حرکاتی که با افزایش درد در مفصل مبتلا همراه می باشند طبیعتاً به آن مفصل صدمه می زند و باید از آنها پرهیز نمود . بی حرکت کردن مفصل مبتلا برای مدتی می تواند از التهاب به وجودآمده در آن مفصل کاسته و به کاهش درد کمک نماید . برای مفاصل انگشتان می توان از آتل انگشتی برای استفاده در شب و برای استخوان اول کف دست می توان از مچ شصت بندهایی که برای همین منظور ساخته شده است استفاده نمود . استفاده دوره ای از داروهای ضد التهاب غیر کورتونی در زمان افزایش درد به بهبود آن کمک می کند . گرما درمانی به طرق مختلف در کنار سایر درمان ها می تواند با کمک به کاهش التهاب مکمل درمان های دیگر باشد . فیزیوتراپی نیز گاهی به صورت موقت به کنترل عارضه کمک می نماید . تزریق موضعی کورتون گرچه باعث بهبود و درمان ساییدگی مفصل نمی شود ولی با اثر ضد التهابی مؤثری که دارد برای مدتی به بهبود درد کمک می کند . داروهایی با عنوان غضروف ساز وجود دارند که برای بهبود عوارض ناشی از آرتروز و ساییدگی تجویز می شوند . این داروها از مواد تشکیل دهنده غضروف با نام گلوکزآمین و کندرویتین تشکیل شده اند و توسط برخی از پزشکان تجویز می گردند . در مورد میزان و نحوه تأثیر این داروها اختلاف نظر وجود دارد و رسیدن به اطمینان در مورد تأثیر بخشی این داروها در درمان آرتروز نیاز به بررسی و مطالعات بیشتری آینده دارد .

آرتروز دست و جراحی

در مواردی که درد و محدودیت ناشی از آرتروز شدید بوده و با درمان های نگهدارنده و غیرجراحی نتیجه مطلوب حاصل نشود ، از درمان به روش های جراحی استفاده می شود . روش های جراحی متعددی برای درمان آرتروز مفاصل دست (hand joints arthrosis) وجود دارد که پزشک معالج با در نظر گرفتن مسائل مختلف از جمله شدت عارضه ، مفصل مبتلا ، سن فرد و توقعات و انتظارات او از درمان یکی از این روش های درمانی را برمی گزیند . یکی از روش های جراحی خشک کردن مفصل مبتلا می باشد . در این روش درد بیمار بهبود پیدا می کند ولی توانایی مفصل برای خم و راست شدن از بین می رود . این نوع جراحی بیشتر برای مفاصل انتهایی انگشتان مورد استفاده قرار می گیرد . در نواحی دیگر در صورت نیاز به عمل جراحی ، مفصل مبتلا تحت بازسازی قرار می گیرد به این صورت که سطوح مفصلی مبتلا برداشته شده و در محل آن یا از بافت نرم پیرامونی مانند قسمتی از تاندون مجاور و یا از پروتزهایی که برای این منظور ساخته شده و در دسترس می باشد استفاده می شود . در این روش جراحی گرچه توانایی حرکت در مفصل حفظ می شود ولی قدرت و توان آن کاهش پیدا می کند . در مواردی که برجستگی های استخوانی در اثر آرتروز مفصل با فشار روی بافت ها و لیگامان های اطراف باعث ایجاد درد و محدودیت شده باشد ، می توان ضمن عمل جراحی اقدام به تراشیدن این زواید استخوانی نمود .

آرتروز انگشتان دست

آرتروز انگشتان دست سه نوع است: ساییدگی مفصل، رماتیسم مفاصل و نقرس. در این مطلب با علائم و نحوه درمان آرتروز انگشتان دست بیشتر آشنا خواهیم شد. ورم مفاصل به سطوح نرم مفصل‌ها آسیب می‌رساند. این سطوح نرم، غضروف نام دارند. آسیب دیدگی غضروف، باعث بروز آرتروز می‌شود. اگر به عارضه آرتروز انگشتان دست مبتلا شوید، انجام بسیاری از فعالیت‌ها برای شما مشکل خواهد شد.

انواع آرتروز انگشتان دست

معمولا سه نوع آرتروز وجود دارند که بر روی انگشتان دست تاثیر می‌گذارند: ساییدگی مفصل (Osteoarthritis): این نوع آرتروز، شایع‌ترین نوع آرتروز انگشتان دست است. در افراد مبتلا به این بیماری، غضروف مفاصل به تدریج ساییده شده و استخوان‌ها در تماس با یکدیگر قرار می‌گیرند. این نوع آرتروز، بیش‌ترین تاثیر را بر روی بند انگشت میانی، نوک انگشت و انگشت شست می‌گذارد. آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی): آرتریت روماتوئید، نوع متفاوتی از ساییدگی مفصل را پدید می‌آورد. این بیماری، نوعی اختلال سیستمیک و خود ایمنی است که باعث بروز مشکلات متعددی می‌شود. آرتریت روماتوئید باعث ایجاد التهاب در بافت‌های نرم مفاصل شده و بیش‌ترین تاثیر را بر روی بند انگشتان دست دارد.نقرس: نقرس زمانی ایجاد می‌شود که در میان مفصل‌های بدن، بلور و کریستال خاصی تشکیل شود. زمانی که بدن نتواند ماده‌ای به نام اسید اوریک را به درستی متابولیز کند، تجمع اسید اوریک باعث تشکیل این کریستال‌ها در یک یا چند مفصل می‌شود. نقرس بیشتر بر روی شست پا تاثیر می‌گذارد، اما می‌تواند مفاصل دست را نیز درگیر کند.

علائم آرتروز انگشتان دست

علائم آرتروز انگشتان دست عبارتند از: درد مفصل ورم سفتی و چوب شدگی عدم تحرک اغلب در افراد مبتلا به ساییدگی مفصل، توده یا گره‌هایی در اطراف بند انگشتان ایجاد می‌شود. این توده‌ها، گره هبردن (در اطراف مفاصل بند انگشتان دوم و سوم) و یا گره بوشارد (در اطراف مفاصل بند انگشتان اول) نامیده می‌شوند. این توده‌ها در واقع از زائده‌های استخوانی در اطراف مفاصل تشکیل شده اند. این توده‌ها اغلب بزرگ، متورم و سفت می‌شوند. بیماران مبتلا به رماتیسم مفاصل علاوه بر علائم گفته شده، دچار تغییر شکل انگشت نیز می‌شوند.

درمان های اولیه آرتروز انگشتان دست

درمان های اولیه این بیماری، بیشتر بر روی کنترل علائم تمرکز داشته تا نیاز به جراحی را به حداقل برسانند. گزینه‌های درمان عبارتند از: دارو‌های ضد التهابی: این دارو‌ها به کاهش درد، التهاب و تورم مفاصل کمک می‌کنند. مکمل‌های مفصلی: این مکمل ها شامل گلوکوزامین و کندریتین اند که به تشکیل غضروف کمک می‌کنند. استفاده از این مکمل‌ها بی خطر است. اگرچه اطلاعات بالینی، تاثیر آن‌ها را ناچیز می‌داند، اما بسیاری از بیماران، آن‌ها را مفید ارزیابی کرده اند. تزریق کورتیزون: کورتیزون نوعی داروی ضد التهابی قوی است. اگرچه، استفاده مداوم از این دارو مناسب نیست، اما تزریق‌های گاه و بی گاه می‌توانند شدت آرتروز را کاهش دهند. دست درمانی: با کمک درمانگر‌های حرفه‌ای می‌توان به حفظ حرکت و پیشگیری از سفتی مفاصل کمک کرد. گرما و سرما درمانی: با گرما و سرما درمانی می‌توان سفتی مفاصل را بهبود بخشید. بیشتر افراد مبتلا به آرتروز بیان کرده اند که گرم کردن انگشت‌ها با حوله گرم یا گرفتن دست زیر آب گرم، به تسکین سفتی انگشتان کمک می‌کند. استفاده از آتل و محافظ: استفاده از آتل به تسکین و استراحت مفاصل کمک می‌کند. البته از آتل‌ها باید به مدت محدود استفاده کرد تا باعث بروز سفتی در مفاصل نشوند.

آرتروز انگشتان دست و جراحی

اگر این درمان‌ها موثر واقع نشوند، ممکن است به جراحی نیاز باشد. جراحی‌های انگشت شامل موارد زیر می‌شود: برداشتن زائده‌های استخوانی خشک کردن مفصل جایگزینی مفصل شایع‌ترین روش جراحی، خشک کردن مفصل انگشتان است. در این روش، مفصل را در یک موقعیت، ثابت نگه می‌دارند تا مانع حرکت آن‌ها شوند. اگرچه در این روش انگشتان برای همیشه سفت خواهند ماند، اما معمولا درد دست از بین می‌رود. علاوه بر این، پزشک در حین جراحی، هر گونه تغییر شکل و زائده‌های استخوانی را نیز درمان خواهد کرد.

آرتروز انگشتان دست و جایگزینی مفصل

برخی افراد نیاز به جایگزینی مفصل انگشت خواهند داشت. این افراد می‌توانند مفاصل مصنوعی خود را بدون آنکه درد داشته باشند، حرکت دهند. همچنین پزشک در این نوع جراحی نیز می‌تواند هر گونه تغییر شکل دست را اصلاح کند و زائده‌های استخوانی را از بین ببرد. به طور کلی، این نوع جراحی برای افراد کم تحرک و سالخورده مناسب است، زیرا ایمپلنت‌های به کار رفته در انگشتان برای فعالیت‌های شدید طراحی نشده اند. جنس ایمپلنت‌ها از فلز، پلاستیک، سرامیک یا ترکیبی از مواد مختلف است که با گذشت زمان دچار فرسایش خواهند شد.

آرتروز دست و معاینه بالینی

پزشک معالج با معاینه بالینی می‌تواند تشخیص آرتروز و ساییدگی مفصل را به راحتی مطرح نماید . برای قطعیت تشخیص از رادیوگرافی ساده استفاده می‌شود . در رادیوگرافی ساده آرتروز مفصل به شکل نامنظمی و کاهش فاصله مفصلی ، زوائد استخوانی در دو سوی مفصل و به‌وجودآمدن تغییراتی در استخوان زیر غضروف به شکل کیست‌های کوچک استخوانی و تغییر دانسیته استخوانی با پدیدار شدن یک لایه سفیدتر در آن ناحیه دیده می‌شود

آرتروز دست و ورزش

ورزشهای زیر برای کاستن از دردهای آرتروز در کف و انگشتان دست طراحی شده اند. اگر این ورزشها، هر روز و ترجیحا چند مرتبه در روز انجام شوند، میتوانند تاثیر فراوانی در کم کردن درد ناشی از آرتروز داشته باشند. انجام دادن این حرکات در حالتی که دست خود را در آب گرم غوطه ور کرده باشید بسیار ساده تر خواهد بود. با این حال مراقب باشید و در محدوده توانایی خود عمل کنید. ورزش دست نباید طوری انجام شود که در حین اجرا موجب درد شود.

ورزش هایی برای آرتروز دست

ورزشهای دست را با شل کردن عضلات دست آغاز کنید. سپس انگشتان را به صورت صاف و نزدیک به یکدیگر نگهدارید. حالا بند اول و وسط انگشتان خود را خم کنید. مچ و مفاصل دست را صاف و مستقیم نگهدارید. نرم و آهسته دست خود را به حالت اول برگردانید. همین حرکت را با دست دیگر تکرار کنید. اگر میتوانید حرکت را چند بار برای هر دست تکرار کنید.حرکت را با نگهداشتن انگشتان در حالت کشیده و دور از هم آغاز کنید. سپس انگشتان را به شکل مشتی نرم و آزاد مشت کرده و شست خود را بر روی باقی انگشتان قرار دهید. مراقب باشید که انگشتان را محکم به یکدیگر فشار ندهید. نرم و آهسته به حالت اولیه باز گردید. این تمرین را برای هر دو دست انجام دهید. انگشتان خود را تا جای ممکن (بدون درد گرفتن) از یکدیگر دور کرده و چند ثانیه به همین حالت نگه دارید. به نرمی انگشتان را شل کرده و به یکدیگر نزدیک کنید. دوباره به حالت باز برگردید. این حرکت را با هر دو دست انجام داده و به تدریج تعداد دفعات آنرا افزایش دهید.انگشتان خود را صاف نگهدارید. شست خود را در عرض کف دست خم کرده و با نوک آن برآمدگی پایین انگشت کوچک را لمس کنید. اگر نمیتوانید شست را تا جایی که این محل را لمس کند بکشید، تنها آن را تا جای ممکن خم کنید. سپس شست را به حالت اولیه برگردانید. سپس یک یک انگشتان را به نوک شست رسانده و شکلی مانند حرف O بسازید. این حرکات را نرم و آرام انجام دهید و پس از انجام حرکت با تمام انگشتان، کل تمرین را با دست دیگر انجام دهید. کف دست خود را بر روی سطح صافی مانند میز قرار دهید به طوری که انگشتان اندکی با هم فاصله داشته باشند. انگشتان را یک به یک به سمت شست حرکت دهید. حرکت را با بلند کردن و حرکت دادن انگشت اشاره آغاز کرده و به ترتیب با دیگر انگشتان ادامه دهید. در طی انجام این تمرین مچ دست و شست خود را ثابت نگهدارید. حرکت را با دست دیگر خود انجام دهید.

آخرین بروز رسانی در : یکشنبه 14 فروردین 1401
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام فال و خواب و لینک مستقیم بلا مانع است.